Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα καλός σας βρήκα νέος κάτοχος 8 pro και πρώτη φορά σε one plus..έρχομαι από mate 20 pro, πολύ μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα και απόκριση .

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χτύπησα ένα 256 στα 600 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, για να δούμε πως θα πάει...

Σχετικά με το 5G , στη SIM της COSMOTE μου τη βγάζει κατευθείαν ως επιλογή και πιάνει και 5G στο σπίτι μου, στη SIM Vodafone όμως ούτε ως επιλογή δε βγάζει 5G. Μέχρι 4G μου δείχνει....γιατί άραγε;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, zagoreos said:

Και εγώ χτύπησα ένα 256 στα 600 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, για να δούμε πως θα πάει...

Σχετικά με το 5G , στη SIM της COSMOTE μου τη βγάζει κατευθείαν ως επιλογή και πιάνει και 5G στο σπίτι μου, στη SIM Vodafone όμως ούτε ως επιλογή δε βγάζει 5G. Μέχρι 4G μου δείχνει....γιατί άραγε;

Καλορίζικο, να το χαρείς !

Σχετικά με την Vodafone διάβασε post μου στην σελίδα 81, ημερομηνία 14/6ου 

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης η συσκευή, έχω την εντύπωση, πως κρατάει η μπαταρία της περισσότερο ....λέτε να είναι η ιδέα μου...η όντως έχει στρώσει ..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, pantelis1971 said:

Παρατήρησα ότι μετά από μια εβδομάδα χρήσης η συσκευή, έχω την εντύπωση, πως κρατάει η μπαταρία της περισσότερο ....λέτε να είναι η ιδέα μου...η όντως έχει στρώσει ..

Πάντα συμβαίνει αυτό… μετά από τους πρώτους κύκλους φόρτισης, οι συσκευές παρουσιάζουν καλύτερη αυτονομία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, fatsionas said:

Καλημέρα παιδιά. Για πόσο καιρό θα δίνει αναβαθμίσεις η one plus για το 8 pro;;;; γιατί σκέφτομαι να το αγορασω

Σύμφωνα με κάποιες ανακοινώσεις που έγιναν, από την σειρά 8 και μετά 3 χρόνια αναβαθμίσεις λογισμικού και τέσσερα χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας.

Screenshot_20211019-105546.jpg

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Sorry που σε πριζω δηλαδή έχουν περάσει δυο περίπου χρόνια και έχουμε άλλο ένα;;Είναι καλό κινητό; έχω τώρα το P40 pro και είπα να πάω σε αυτό; οι κάμερες είναι καλές; το oxygen είναι καλό; ;; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, fatsionas said:

Sorry που σε πριζω δηλαδή έχουν περάσει δυο περίπου χρόνια και έχουμε άλλο ένα;;Είναι καλό κινητό; έχω τώρα το P40 pro και είπα να πάω σε αυτό; οι κάμερες είναι καλές; το oxygen είναι καλό; ;; 

Λογικά θα πάρει Android 12 και 13 σίγουρα

Μπορώ να σου απαντήσω μόνο για το λογισμικό. Είναι σχετικά απλό χωρίς πολλά φρου-φρου και αρώματα. Έχει κάποια έξτρα καλώδια χωρίς να είναι πολύ φορτωμένο όπως επώνυμα λογισμικά. Από ένα σημείο και μετά είναι υποκειμενικό το αν θα αρέσει σε κάποιον ή όχι.

Για τα υπόλοιπα καλύτερα να σε ενημερώσει κάποιος κάτοχος της συσκευής.

 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν το one plus 8 pro είναι καλό κινητό;; γιατί θέλω να το αγορασω και ερχόμενος από p40 pro αν είναι μεγάλες η διάφορες και πιο πολύ σε κάμερα αλλά και γενικά;;; 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα καλύτερο δε νομίζω να είναι, τι p40 Pro είναι κορυφαίο σε αυτόν τον τομέα. Γιατί να το αλλάξεις και να πας σε κατώτερο;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
42 minutes ago, fatsionas said:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν το one plus 8 pro είναι καλό κινητό;; γιατί θέλω να το αγορασω και ερχόμενος από p40 pro αν είναι μεγάλες η διάφορες και πιο πολύ σε κάμερα αλλά και γενικά;;; 

Εννοείται ότι είναι καλό το OnePlus 8 Pro, αλλά θα το προτιμήσεις σε σχέση να αυτό που έχεις αν χρειάζεσαι τα Google Services, αλλιώς είσαι μια χαρά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatsionas said:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν το one plus 8 pro είναι καλό κινητό;; γιατί θέλω να το αγορασω και ερχόμενος από p40 pro αν είναι μεγάλες η διάφορες και πιο πολύ σε κάμερα αλλά και γενικά;;; 

Κοίτα, εγώ πήρα το 8 Pro προ εβδομάδος προερχόμενος από P20 Pro, ένα κινητό σαφως υποδεέστερο από το δικλο σου p40 Pro.

Το συγκρίνω με το P20 Pro και το Oneplus 8t που έχει η σύζυγος από τις αρχές του χρόνου.

Το 8 Pro βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από τα άλλα δύο με τον κανονικό φακό, με τον τηλεφακό βγάζει λίγο καλύτερες από το P20 Pro.

Η οθόνη του 8 Pro είναι πολύ καλύτερη από τα άλλα δύο, και πολύ καλύτερο ήχο από τα μεγάφωνα του.

Είναι γρήγορο όσο και το 8t, καμία διαφορά. Η μπαταρία του είναι καλύτερη από του P20, υποδεέστερη όμως από του 8t.

Ο αισθητήρας αποτυπώματος του 8Pro είναι πιο αργός και από των δύο άλλων, τα δε gestures δε λειτουργούν ικανοποιητικά και απενεργοποιησα το navigation.

Βίντεο τραβάει πολύ καλύτερο από το P20, λίγο καλύτερο από του 8t.

Εκτιμώ ότι η διαφορά από το P40 θα είναι ανύπαρκτη. Αν το θεμα σου είναι οι εφαρμογές play, θα σου πρότεινα να εξετάσεις τα οικονομικά στοιχεία 8 Pro και 8t.

Εγώ το προτίμησα από το 8t επειδή το πέτυχα στα 600 ευρώ και λόγω της ανθεκτικότητας στο νερό , μια και στη δουλειά μου έχω συχνά πυκνά νερά γύρω μου. Το P40 δεν το εξέτασα γιατί χρησιμοποιώ τραπεζικές εφαρμογές και εταιρικό authenticator που δεν παίζει  χωρίς Play.

Όπως γράφουν κι άλλοι όμως, δεν πρέπει να είναι αναβάθμιση σε σχέση με το P40.

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω πως από κάμερες είναι καλύτερο το P40 pro αλλά από οθόνη, oxygen και ήχο και υλικά ήθελα να μάθω; και τι παιζει με τις αναβαθμίσεις; 

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίσεις ασφαλείας Android παίρνει σχετικά συχνά. Δεν είναι Samsung να παίρνει κάθε μήνα άλλα κάθε 2 μήνες από ότι παρατήρησα έρχονται. Οθόνη αυτό που παρατήρησα σε σχέση με το P30 pro που είχα είναι ότι του OnePlus 8 είναι πολύ καλύτερα καλιμπραρισμενη. Το Oxygen πάει σφαίρα σε ότι και να κάνω και εμένα προσωπικά μου αρέσει που πλησιάζει στο καθαρό Android του Pixel. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή και τα ηχεία σε σχέση με το P30 pro που είχα είναι πολύ καλύτερα.

Πιστεύω πως σε σχέση με το p40 pro μόνο το λογισμικό είναι λόγος μετάβασης σε OnePlus 8/8T/8Pro. Στα υπόλοιπα επειδή έχω δει p40 pro από κοντά δεν ξέρω αν θα κερδίσεις κάτι.

Edited by Nippon
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nippon said:

Α, βγήκε και η αναβάθμιση ασφαλείας Android Οκτωβρίου.

Πάντως για το 8 δεν έχει βγει κάτι ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτε. Δες και τo screenshot

2021-10-20-013102.jpeg

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήρθα στην παρέα έχοντας mate 20 pro. Θωρώ το 8pro αναβάθμιση καθολική εκτός από κάμερες, εκεί το παλιό mate 20 pro απλά δεν παιζόταν. 

Όμως σε όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλύτερο κινητό το 8 pro. 

Εάν σε ενδιαφέρει να έχεις και φωτογραφία καλή τότε πιθανόν να σου ξενίσει λίγο η μετάβαση.. 

Το software της one plus ει είναι πολύ καλό πολύ ελαφρύ και χωρίς τις χαζομαρες και ελλείψεις της Huawei. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2021 at 9:24 ΜΜ, kwnana said:

Πάντως για το 8 δεν έχει βγει κάτι ....

 

On 20/10/2021 at 1:32 ΠΜ, kwnana said:

Μπα τίποτε. Δες και τo screenshot

 

 

 

Screenshot_20211021-090610.thumb.jpg.9d44f0ca7e33476aef14b6bbb2609fff.jpg

Ίσως έρχονται σε batches

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nippon said:

 

Screenshot_20211021-090610.thumb.jpg.9d44f0ca7e33476aef14b6bbb2609fff.jpg

Ίσως έρχονται σε batches

Είναι EU το δικό σου ?

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Nippon said:

Ναι σαν το δικό σου, ΙΝ2013.

Μπα, συνεχίζει να μη δείχνει τιποτε

Τεσπα, που θα πάει, θα έρθει .....

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...