Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άστα κ στην Wind για ενεργοποίηση Volte για i phone 7 plus το πέρασαν το 7 Pro μου :) λογικό να μην είναι πολύ γνωστά τα εργαλεία μας...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα η ενημέρωση-ειδοποίηση για το Updated μέσω του oxygen updater είχε εμφανιστεί από το απόγευμα-βραδάκι της Παρασκευής 5-2-2021 και το έκανα ξημερώματα Σαββάτου.

 

Τελικά τι λέει αυτό το update ; τι καλό έχει φέρει;

 

System

• Optimized the experience of using long screenshots

• Optimized the UI display effect of the notification bar

• Improve the stuttering problem of some tripartite applications

• Fixed the issue of Twitter freeze with a small probability

• Fixed the issue that opening app split-screen may fail

• Fixed the issue of failure to switch the accent color in a small probability

• Fixed the inaccurate display of the attribution of some numbers

• Fixed known issues and improved system stability

• Updated Android security patch to 2021.01

 

Galley

• Fixed the issue that the video cannot be played in a small probability

 

Network

• Fixed the noise issue of 5G calls

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω στην ώρα μου ήρθε και μένα από το oxygen updater :D:D

Την κατεβάζω τώρα !

 

Edit. Eίχε έρθει η αναβάθμιση και στο κινητό κανονικά... καλύτερα.

 

Edit 2. Έγινε η αναβάθμιση, όλα καλά. Πλην όμως στις ρυθμίσεις δικτύου > προτιμώμενος τύπου δικτύου δεν υπάρχει το 5G.

Μήπως επειδή ακόμα η συσκευή δεν είναι πιστοποιημένη από την Vodafone ?

Aν βάλω sim (που να την βρω, αλλά τεσπά...) από ενεργό κινητό σε 5G θα ενεργοποιηθεί και σε μένα ?

 

Η oneplus έχει ενεργοποιήσει το 5G για cosmote.

Το βλέπω γιατί με δίκαρτο cosmote,vdoafone όταν βάζω κάρτα δεδομένων την cosmote έχει στις ρυθμίσεις 5G, στην voda όχι.

Σε επόμενο αναβάθμιση...

 

Πρέπει να κάνει η εταιρεία διαδικασία μάλλον, να στείλει η voda στην oneplus το προφίλ της όπως κάνουν με τα iphones

Link to comment
Share on other sites

Με κάρτα κοσμοτε όταν ανοίγω τα δεδομένα ο.p8 δείχνει πάντα 5g όπου και να βρεθώ στην Αθήνα ,όταν μπαίνω στην εφαρμογή του speed test σαν τύπο δικτύου αναγνωρίζει 4g (άσχετα αν το σηματακι των δεδομένων είναι 5g στο κινητό) εκτως από όταν βρίσκομαι στο κέντρο που δείχνει σαν τύπο δικτύου 5g .αυτό μου κανει σαν κάποιο τρικ της κοσμοτε να φαίνεται ότι έχει 5g παντού??

Μπορεί να ισχύει αυτό η όχι????

Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος???

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με την Vodafone και μου ανάφεραν ότι εφόσον η συσκευή είναι κατασκευασμένη με δυνατότητα του 5G τότε με το που θα βρεθώ σε σημείο με αυτήν την κάλυψη θα συνδεθεί μόνο της η συσκευή.

Επίσης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα αυτοί ως εταιρία.

Η μου έλεγαν μλκς η δεν ξέρουν που πάνε τα 4 .... πιθανότατα και τα 2 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με την Vodafone και μου ανάφεραν ότι εφόσον η συσκευή είναι κατασκευασμένη με δυνατότητα του 5G τότε με το που θα βρεθώ σε σημείο με αυτήν την κάλυψη θα συνδεθεί μόνο της η συσκευή.

Επίσης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα αυτοί ως εταιρία.

Η μου έλεγαν μλκς η δεν ξέρουν που πάνε τα 4 .... πιθανότατα και τα 2 !!!

 

Είσαι κοντά στο κέντρο της Αθήνας; αν ναι λογικά θα σου εμφανιστεί αν ισχύει αυτό που σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη αλλά δεν το εμφανίζει πουθενά.

Και φυσικά ούτε καν στις ρυθμίσεις στο "πρωτιμωμενος τύπος δικτύου" δεν εμφανίζει την επιλογή του 5G για να το ενεργοποιήσεις.

Με λίγα λόγια η Vodafone δεν ξέρει προφανώς τι της γίνεται !

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Θεσσαλονίκη αλλά δεν το εμφανίζει πουθενά.

Και φυσικά ούτε καν στις ρυθμίσεις στο "πρωτιμωμενος τύπος δικτύου" δεν εμφανίζει την επιλογή του 5G για να το ενεργοποιήσεις.

Με λίγα λόγια η Vodafone δεν ξέρει προφανώς τι της γίνεται !

Φιλε μου το έχει στις επιλογές (Θεσσαλονίκη, κάρτα Cosmote)

dY7wpFp.jpg

Απλα εδώ που είμαι μάλλον δεν έχει σήμα 5G, παρα μονο στο κεντρο, οποτε δεν πιάνει τίποτε :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επικοινώνησα με την Vodafone και μου ανάφεραν ότι εφόσον η συσκευή είναι κατασκευασμένη με δυνατότητα του 5G τότε με το που θα βρεθώ σε σημείο με αυτήν την κάλυψη θα συνδεθεί μόνο της η συσκευή.

Επίσης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα αυτοί ως εταιρία.

Η μου έλεγαν μλκς η δεν ξέρουν που πάνε τα 4 .... πιθανότατα και τα 2 !!!

Και εγώ που πήρα τηλέφωνο τα ιδια μου είπαν ακριβώς. Για Vodafone μιλάω.....

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που πήρα τηλέφωνο τα ιδια μου είπαν ακριβώς. Για Vodafone μιλάω.....

 

τα ίδια μου είπαν και μένα στην εξυπηρέτηση της vodafone. Αλλά πήγα και σύνταγμα και golden hall και mall και 5g πουθενά. Προφανώς ισχύει αυτό που είπε ένας συμφουρομίτης πιο πριν. Πρέπει να στείλει ρυθμίσεις η vodafone στην oneplus να μας τις περάσει με update, κάτι που προφανώς δεν έχει γίνει ακόμα γιατί αλλιώς θα βλέπαμε την επιλογή 5g στις ρυθμίσεις και ας μην πιάναμε στην περιοχή μας. Άρα πίεση στην vodafone μπας και ξυπνήσουν αν και νομίζω ότι το δίκτυο τους δεν είναι έτοιμο και για αυτό κάνουν τους κινέζους.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

.................κάτι που προφανώς δεν έχει γίνει ακόμα γιατί αλλιώς θα βλέπαμε την επιλογή 5g στις ρυθμίσεις και ας μην πιάναμε στην περιοχή μας.................

Ετσι ακριβώς.

Οπως φαίνεται η επιλογή 5g στο δίκτυο της Cosmote.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Στα νεα κινητα με 5G και μεγαλυτερο ρυθμο ανανεωσης συχνοτητας οθονης, θεωρω πως η αυξημενη καταναλωση μπαταριας θα ειναι ιδιαιτερα εμφανης.

Ενα 20% παραπανω, λεγεται πως καταναλωνει το 5G εναντι του 4G.

 

Σιγουρα καποιος θα πει..ναι μα εχουμε μεγαλυτερες ταχυτητες ιντερνετ. Σωστα, ομως τις χρειαζομαστε ολοι. ?

Με το 4G+ σπιτι μου πιανω 300Mbps. Στο ADSL router μου πιανω 16 Mbps.

Θα έλεγα πως ακομα και με ταχυτητες 4G ενας τυπικος χρηστης καλυπτεται.

 

Βλεποντας τα πραγματα υπο αυτη τη σκοπια, δεν βιαζομαι πλεον να δω την ενδειξη 5G στην οθονη του κινητου μου, για αυτο και δεν εκανα κινηση ακομη να το ενεργοποιησω βαζοντας την cosmote sim σε πιστοποιημενο 5G κινητο. Kαι μαλλον για λογους αυτονομιας, ακομα κι οταν μου ενεργοποιηθει, με βλεπω να επιλεγω χειροκινητα 4G/3G/2G αυτοματα στις επιλογες δικτυων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, ισχύει!! Απλά πολύ κόσμο ,σάν νέα δεδομένα στον κόσμο των ταχυτήτων, τον ενδιαφέρει έστω και αν για την πλειονότητα των χρηστών όπως σωστά αναφέρεις είναι περιττό.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλλω καθολου πως το 5G θα βρει το δρομο του ως προς την οποια αξιοποιηση του. (μεγαλες ταχυτητες, πολλαπλες συνδεσεις, οχηματα αυτο-οδηγησης κλπ κλπ)

Ηθελα να αναφερθω στο σημερα, στο τωρα.

Ηθελα να καταδειξω περισσοτερο πως δεν χρειαζεται καποιος να σκεφτεται αυτη τη στιγμη πως εχει ενα κινητο χωρις 5G που θα τον κανει να νιωθει οτι μειονεκτει καπου ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φορτισει το κινητο απο pc για να κανει αργη φορτιση ωστε να δοκιμασω την εκφορτιση του.

 

Στο 75% μπαταριας το κινητο εμεινε σε standby για περιπου 8-10 ωρες.

Στο διαστημα αυτο, ηταν γυρισμενο σε 4G αλλά με κλειστα data και κλειστο wifi.

Οταν το ξανα ανοιξα το βρηκα απο 75% να ειναι στο 62%.

Θεωρω οτι δεν ειναι και τοσο φυσιολογικο.

Το ιδιο συμβαινει ακομα κι αν το φορτισω με τον φορτιστη του και κανει κανονικη ή ταχυφορτιση.

H ισχυς σηματος κεραιας κατα μεσο ορο ειναι καπου στο 80 dBm.

Προς ωρας, εκανα ενα clear system cache για να δω αν στρωσει.

 

Εχετε κι εσεις τετοια πτωση σε standby ή να αρχισω να ψαχνω τι φταιει. ?

 

edit:

Υστερα απο το clear system cache με κλειστα ολα τα ασυρματα και με 4G, η καταναλωση σε stand by βελτιωθηκε.

Επεσε 4% σε 8 ωρες. 0.5% ανα ωρα. Δεν ξερω αν αυτο θεωρειται φυσιολογικο για το OP8 το απλο.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο My CU App για να ενεργοποιήσω την προσφορά για σήμερα για απεριόριστο χρόνο ομιλίας (παρεπιπτόντως παρόλο ότι λέει ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μέχρι σήμερα, δεν ενεργοποιείται, όταν μπαίνεις στις προσφορές δεν εμφανίζεται καν η συγκεκριμένη προσφορά).

 

Μετά από αυτό και εδώ δημιουργήθηκε το πρόβλημα, μπαίνω στο μενού Υπηρεσίες->WiFi Calling και πάτησα Αίτηση για ενεργοποίση, στο επόμενο βήμα μου ζήτησε να κατεβάσω την αντίστοιχη εφαρμογή της Vodafone, πατάω επάνω δεν κατέβηκε τίποτα, έγραφε δεν θυμάμαι τι ακριβώς, ότι δεν είναι για αυτό το δίκτυο ή κάπως έτσι, καλά λέω και βγαίνω, σε 2-3 λεπτά έρχεται ένα sms από την Vodafone που λέει ότι:

Η υπηρεσία Vodafone WiFi Calling ενεργοποιήθηκε δωρεάν στο κινητό σου, για να την χρησιμοποιήσεις ρύθμισε την συσκευή σου ακολουθώντας τα βήματα εδώ.

Εδώ δεν χρειάσθηκε να κάνω τίποτα γιατί ήδη η υπηρεσία ήταν ενεργοποιημένη επειδή η συσκευή μου (1+ 8pro) την υποστηρίζει.

 

Στην συνέχεια αφού βγαίνω και βρίσκομαι στην αρχική σελίδα βλέπω στην γραμμή ειδοποιήσεων αριστερά από το εικονίδιο του WiFi το εικονίδιο VoLTE2 (στη sim 2 έχω τη Vodafone), που αν δεν κάνω λάθος δηλώνει ότι είναι ενεργοποιημένο το VoLTE της Vodafone (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ VoLTE και ούτε το είχα ψάξει ποτέ για να ξέρω, αφού στην περιοχή μου δεν έχω πρόβλημα με τα δίκτυα Cosmote και Vodafone που έχω).

 

Προσπάθησα να το απενεργοποιήσω, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα.

Στις ρυθμίσεις από τις κλίσεις που λέει ο παραπάνω σύνδεσμος φυσικά και δεν υπάρχει επιλογή ενεργοποίησης-απενεργοποίησης.

Στο μενού Ρυθμίσεις-> WiFi & Δίκτυο->Δίκτυο SIM->SIM2 δεν υπάρχει επιλογή VoLTE, μόνο για Κλήση μέσω WiFi, ενώ στην SIM1(Cosmote) κανονικά και οι δύο επιλογές, όπως ήταν πάντα δηλαδή και στα δύο δίκτυα.

Εκανα 2-3 επανεκκινήσεις του κινητού και απενεργοποιήσεις της SIM2 χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Μια μικρή βοήθεια καθώς ενω έχω περασμένη την curve καρτα στο google pay μόλις ανοίγω το nfc μου πάιρνει αυτόματα την revolut ενώ δεν την έχω καθόλου περασμένη στο google pay.Είναι κάποια ρύθμιση ??? κάτι δεν κάνω καλά???? έχει συμβεί και σε άλλον?

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει επιλογή VoLTE, μόνο για Κλήση μέσω WiFi, ενώ στην SIM1(Cosmote) κανονικά και οι δύο επιλογές, όπως ήταν πάντα δηλαδή και στα δύο δίκτυα.

Εκανα 2-3 επανεκκινήσεις του κινητού και απενεργοποιήσεις της SIM2 χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

 

Ειχα μια cosmote στην θεση sim 2, οποτε ηταν απενεργοποιημενες οι ρυθμισεις μου για τη sim1.

Εβαλα και μια δευτερη cosmote και στη θεση sim 1 για να σου κανω ενα τεστ και εμφανιστηκε κανονικα στο μενου το κουμπι ON/OFF.

Κατι συμβαινει με το δικο σου λοιπον. (εγω εχω το απλο OP8, οχι το pro)

 

129dd5588467fbfbb3b37e7db787fe45.jpg2236da4fe523f2ac1f44a37e84fc1558.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια μικρή βοήθεια καθώς ενω έχω περασμένη την curve καρτα στο google pay μόλις ανοίγω το nfc μου πάιρνει αυτόματα την revolut ενώ δεν την έχω καθόλου περασμένη στο google pay.Είναι κάποια ρύθμιση ??? κάτι δεν κάνω καλά???? έχει συμβεί και σε άλλον?

Επιλέγεις την εφαρμογή που θες εδώ:

Settings, Bluetooth & Device Connection, Tap & Pay

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια cosmote στην θεση sim 2, οποτε ηταν απενεργοποιημενες οι ρυθμισεις μου για τη sim1.

Εβαλα και μια δευτερη cosmote και στη θεση sim 1 για να σου κανω ενα τεστ και εμφανιστηκε κανονικα στο μενου το κουμπι ON/OFF.

Κατι συμβαινει με το δικο σου λοιπον. (εγω εχω το απλο OP8, οχι το pro)

Δεν είναι θέμα του κινητού φίλε μου, άλλαξα θέσεις στις κάρτες Sim, έβαλα στην sim2 την Cosmote και στη Sim1 την Vobafone. Στην θέση 2 (Cosmote) είχε πάλι και τις δύο επιλογές και "VoLTE" και "Κλήση μέσω WiFi", ενώ στην θέση1 (Vobafone) πάλι μόνο την μία "Κλήση μέσω WiFi". Μάλιστα εδώ ασχέτως σε ποια θέση sim βρίσκεται η κάρτα της Vobafone, όταν ενεργοποιείς αυτήν την μία επιλογή που σου δίνει "Κλήση μέσω WiFi" δεν σου εμφανίζει ούτε την από κάτω επιπλέον επιλογή "Προτίμηση κλήσεων" που φαίνεται στις εικόνες που ανέβασες, την οποία φυσικά στην Sim της Cosmote μου την εμφανίζει κανονικά.

 

Είναι θέμα sim ή μάλλον Vobafone ή ίσως-ίσως και λόγω αγοράς του κινητού μου από Κίνα, κάπου είδα στο site της Vobafone αυτό: Βεβαιώσου ότι έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού και ότι η συσκευή σου είναι αγορασμένη από επίσημο αντιπρόσωπο εντός Ε.Ε.

ή ακόμη-ακόμη (αλλά ούτε και αυτό το πιστεύω αφού μου ήρθε sms επιβεβαίωσης ενεργοποίησης) επειδή δεν ενεργοποίησα την υπηρεσία WiFi Calling ως κάτοχος κινητού που την υποστηρίζει με τον ενδεδειγμένο τρόπο (στέλνοντας το sms WIFI στο 1339) αλλά από το My CU app, όπως αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα μου.

 

Φυσικά και εννοείται ότι οι επιλογές του VoLTE της Cosmote και το εικονίδιο στην μπάρα εμφανίζονται και λειτουργούν κανονικά.

 

Οπως και να έχει σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου που μπήκες στο κόπο να κάνεις την δοκιμή και να απαντήσεις, να είσαι πάντα καλά.

 

Κάποιος άλλος συμφορουμίτης και κάτοχος του κινητού που έχει Vobafone, δεν μπορεί να απαντήσει, τόσο δύσκολο είναι ρε παιδιά, είτε έχει ενεργοποιημένο το VoLTE είτε όχι, τι στο καλό επιλογές του βγάζει το δικό του τηλέφωνο, ή μήπως δεν έχει κανένας Vobafone;;

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

H Vodafone δεν έχει toggle για το LTE το έχει μονίμως ενεργοποιημένο και αναλόγως το σήμα το γυρίζει σε VoWifi.

 

Να συμπληρώσω ότι ούτε εικονίδιο volte εμφανίζεται στην μπάρα. Για να δεις ότι έχεις volte κάμεις κλήση με 4g και αν δε γυρίσει σε 3g τότε το volte λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι ούτε εικονίδιο volte εμφανίζεται στην μπάρα. Για να δεις ότι έχεις volte κάμεις κλήση με 4g και αν δε γυρίσει σε 3g τότε το volte λειτουργεί

Αυτό που λες φίλε μου ότι δεν εμφανίζεται το εικονίδιο VoLTE στην μπάρα, τουλάχιστον για το 1+ 8pro δεν ισχύει. Αυτό ήταν και από την αρχή εξάλλου το πρόβλημα μου όταν ενεργοποίησα την υπηρεσία για την κάρτα SIM της Vodafone, δηλαδή εμφανίστηκε στην μπάρα και δεν μπορώ να το αφαιρέσω από εκεί με τίποτα και με καμία περίπτωση εκτός μόνο μίας, αν έχω ως επιλεγμένη κάρτα SIM για δεδομένα αυτήν της Vodafone και ταυτόχρονα επιλεγμένο ως προτιμώμενο τύπο δικτύου "Μόνο 2G" ή "2G/3G" δηλαδή όχι 4G κάτι που άλλωστε είναι φυσιολογικό να συμβαίνει, το οποίο όμως δεν με βολεύει και επειδή χρησιμοποιώ δεδομένα και από τα δύο δίκτυα.

H Vodafone δεν έχει toggle για το LTE το έχει μονίμως ενεργοποιημένο και αναλόγως το σήμα το γυρίζει σε VoWifi.

Δηλαδή μου λες ότι ετσιθελικά η Vodafone μας αναγκάζει να έχουμε μόνιμα στην μπάρα το εικονίδιο VoLTE. Αυτό όμως δεν είναι αιτία κατανάλωσης παραπάνω έστω και λίγης ενέργειας αφού είναι πάντα ενεργοποιημένο ή δεν έχει αποδεδειγμένα καμία επίδραση στην κατανάλωση;

 

Εγώ για λόγους κατανάλωσης ενέργειας το βράδυ όταν πάω για ύπνο, απενεργοποιώ εκτός από τα Bluetooth ακουστικά και την αντίστοιχη επιλογή από το κινητό και επιπλέον επειδή το σήμα 4G της Vodafone είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό της Cosmote, επιλέγω να έχω τα δεδομένα στη SIM της Cosmote και ως προτιμώμενο τύπο δικτύου "Μόνο 2G" που έχει φουλ σήμα, πετυχαίνοντας έτσι και στις δύο SIM το καλύτερο δυνατό σήμα και σίγουρα αποδεδειγμένα και στην πράξη λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...