Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστω όλους πολύ για τις απαντήσεις σας..είδα πως όντως με την επιλογή natural δεν το κάνει και τελικά όντως είναι θέμα software πάρα hardware.
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο απο τα δυο αναφέρεσαι? το απλό ή το το 8 pro? για το 8 pro θα είναι μια καλή αναβάθμιση από το 7pro , το απλό όχι.

Εγγύηση έχει ένα χρόνο εδώ στη Ευρώπη στο service center της Oneplus.

 

 

αναφερομαι στο 8 pro , ( οχι στο απλο 8 , το ξερω δε λεει απο το 7 pro στο 8 απλο τοσο πολυ ) , και εχει το 8 pro 577 ευρω απο banggood , αν αξιζει και αν εχω εγγυηση για αυτο και απο που ?

Link to comment
Share on other sites

Μια και σήμερα έγινε και επίσημα δοκιμη του 5G από τον Π/Θ, μήπως κατάφερε καποιος να ενεργοποιήσει την επιλογή 5G στη συσκευή του ?

Εστειλα μήνυμα 5G στο 1333 και πηρα απάντηση ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή με την υπηρεσία 5G (ενώ ειναι). Τι πρέπει να κάνουμε τώρα, OEO ?:confused:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προβλημα του Chrome.

 

chrome://flags

 

Dynamic Color Gamut --> disable

 

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε φιλε μου!!

 

Οσο για το 5G της Cosmote, η συσκευή μας δεν είναι ακόμη συμβατή. Ξέρουμε σε τι συχνότητες εκπέμπει?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε φιλε μου!!

 

Οσο για το 5G της Cosmote, η συσκευή μας δεν είναι ακόμη συμβατή. Ξέρουμε σε τι συχνότητες εκπέμπει?

 

Συμβατή εννοείται οτι είναι , απλά πλασάρει μόνο στις συσκευές που δίνει η cosmote

Link to comment
Share on other sites

................................

Οσο για το 5G της Cosmote, η συσκευή μας δεν είναι ακόμη συμβατή. Ξέρουμε σε τι συχνότητες εκπέμπει?

 

Συμβατή εννοείται οτι είναι , απλά πλασάρει μόνο στις συσκευές που δίνει η cosmote

Θα μας τρελλανει η Cosmote, άκου δεν είναι το Oneplus 8 συμβατό με 5G.....

Μου θυμίζει την ιστορία με τις eSIM που είχε βγάλει και έλεγε ότι είναι μονο για συσκευές συμβατές και ανέφερε μονο τα iPads, ενώ οι μισοί τουλάχιστον χρηστες iPhone XS είχαν ήδη βάλει και τη λειτουργούσαν. Και αν τους έπαιρνες τηλ και τους έλεγες ότι έχεις iPhone XS σειράς, σου έλεγαν η συσκευή σας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ !!!!!!

Για κλάματα :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελλανει η Cosmote, άκου δεν είναι το Oneplus 8 συμβατό με 5G.....

Μου θυμίζει την ιστορία με τις eSIM που είχε βγάλει και έλεγε ότι είναι μονο για συσκευές συμβατές και ανέφερε μονο τα iPads, ενώ οι μισοί τουλάχιστον χρηστες iPhone XS είχαν ήδη βάλει και τη λειτουργούσαν. Και αν τους έπαιρνες τηλ και τους έλεγες ότι έχεις iPhone XS σειράς, σου έλεγαν η συσκευή σας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ !!!!!!

Για κλάματα :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Ακριβώς.

Είχα ζητήσει E sim για να την δοκιμάσω σε ένα pixel τότε και δε μου έδιναν.

 

Έπρεπε να δηλώσεις έχω αηφον τάδε για να σου δώσουν.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Είχα ζητήσει E sim για να την δοκιμάσω σε ένα pixel τότε και δε μου έδιναν.

Έπρεπε να δηλώσεις έχω αηφον τάδε για να σου δώσουν.

Μπα, με τα δικά τους λεγόμενα ούτε τα iPhone δεν ήταν συμβατά. Οταν πήγα σε κατάστημα για να πάρω και με ρώτησε τι συσκευή έχετε και τους είπα iPhone XS Max, μου είπαν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ η συσκευή σας.

Ειπα δεν πειράζει, εγώ θα την πάρω την κάρτα και δικό μου πρόβλημα. Την έβαλα και έπαιξε. Τοσο σχετικοί .... Η το κάνουν για να πλασάρουν συσκευές που εισάγουν μονο αυτοι ;)

(Apple iPhone 12 mini, Apple iPhone 12, Apple iPhone 12 Pro, Apple iPhone 12 Pro Max, Xiaomi Mi10T Pro, Xiaomi Mi10T, Xiaomi Mi10T Lite, Xiaomi Mi10 Pro, Xiaomi Mi10, Samsung Galaxy S20 Ultra) Γελανε και οι πετρες .....:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, με τα δικά τους λεγόμενα ούτε τα iPhone δεν ήταν συμβατά. Οταν πήγα σε κατάστημα για να πάρω και με ρώτησε τι συσκευή έχετε και τους είπα iPhone XS Max, μου είπαν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ η συσκευή σας.

Ειπα δεν πειράζει, εγώ θα την πάρω την κάρτα και δικό μου πρόβλημα. Την έβαλα και έπαιξε. Τοσο σχετικοί .... Η το κάνουν για να πλασάρουν συσκευές που εισάγουν μονο αυτοι ;)

(Apple iPhone 12 mini, Apple iPhone 12, Apple iPhone 12 Pro, Apple iPhone 12 Pro Max, Xiaomi Mi10T Pro, Xiaomi Mi10T, Xiaomi Mi10T Lite, Xiaomi Mi10 Pro, Xiaomi Mi10, Samsung Galaxy S20 Ultra) Γελανε και οι πετρες .....:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλά μη νομίζεις ότι σε όλα τα καταστήματα λένε το ίδιο... :)

Ότι νομίζει ότι ξέρει ο κάθε υπάλληλος λέει.

 

Μία ερώτηση εντός θέματος τώρα, ;)

 

Το oneplus 8 pro, έχει εργοστασιακή μεμβράνη στην οθόνη?

Έχω 8, ζαχαρώνω pro, και ήθελα να το ξέρω αυτό.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι σε όλα τα καταστήματα λένε το ίδιο... :) Ότι νομίζει ότι ξέρει ο κάθε υπάλληλος λέει.

Μία ερώτηση εντός θέματος τώρα, ;)

Το oneplus 8 pro, έχει εργοστασιακή μεμβράνη στην οθόνη?

Έχω 8, ζαχαρώνω pro, και ήθελα να το ξέρω αυτό.

Γιατι στο 8 δεν είχε ? Εμενα είχε κανονικά και την οποια ακόμη έχω, δεν έβγαλα. Μια χαρα είναι ακόμη :)

Φανταζομαι, και αποτι είχα διαβάσει πιο πίσω, όσοι πήραν 8 Pro είχε επάνω κανονικά φορεμένη :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο 8 δεν είχε ? Εμενα είχε κανονικά και την οποια ακόμη έχω, δεν έβγαλα. Μια χαρα είναι ακόμη :)

Φανταζομαι, και αποτι είχα διαβάσει πιο πίσω, όσοι πήραν 8 Pro είχε επάνω κανονικά φορεμένη :)

 

Το 8 έχει ναι.

Απλά ήθελα να ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο pro.

 

Ωραία αφού έχει!

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα μεσω του chat της cosmote λέγοντας οτι έχω xiaomi mi10 με custom rom ... Μένει τώρα να βρω κεραία!!
Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα μεσω του chat της cosmote λέγοντας οτι έχω xiaomi mi10 με custom rom ... Μένει τώρα να βρω κεραία!!

To 8 έχεις η το 8 Pro ? Εκανες κάτι άλλο στη συσκευη σου ? Μπορεις να μας γράψεις τα βήματα που ακολουθήσατε, επιγραμματικα ? Γιατι διάβαζα στο forum της Oneplus ότι θέλει κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του λογισμικού ......

Αρα επανερχόμαστε σαυτο που έλεγα πριν, προωθεί το προιον σαυτες τις συσκευές που εισάγει αυτή. Τοσο απλα !!! ;)

 

Το 8 έχει ναι.

Απλά ήθελα να ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στο pro.

Ωραία αφού έχει!

Να κάποιος τον Αυγουστο που είχε πάρει το 8 Pro και ειχε κανονικα. Ολοι αποτι θυμάμαι τα ιδια έλεγαν, είτε αγορα από Amazon, είτε από Banggood :shifty:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

To 8 έχεις η το 8 Pro ? Εκανες κάτι άλλο στη συσκευη σου ? Μπορεις να μας γράψεις τα βήματα που ακολουθήσατε, επιγραμματικα ? Γιατι διάβαζα στο forum της Oneplus ότι θέλει κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του λογισμικού ......

Αρα επανερχόμαστε σαυτο που έλεγα πριν, προωθεί το προιον σαυτες τις συσκευές που εισάγει αυτή. Τοσο απλα !!! ;)

 

Μίλησα στο chat της cosmote και τους είπα να ενεργοποιήσουν το 5g , γιατί με μήνυμα δεν μου το ενεργοποιεί , διότι έχω custom rom. Έπειτα έβαλα την κάρτα της cosmote μόνη της στη θέση 1 και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340/

Θέλει και την ρύθμιση στο *#*#4636#*#* .

Μετά πήγα να βάλω την sim της Cosmote σε θέση 2 και δεν είχα 5g. Άρα θέλει μόνο στη θέση 1 την κάρτα με 5g

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο chat της cosmote και τους είπα να ενεργοποιήσουν το 5g , γιατί με μήνυμα δεν μου το ενεργοποιεί , διότι έχω custom rom. Έπειτα έβαλα την κάρτα της cosmote μόνη της στη θέση 1 και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340/

Θέλει και την ρύθμιση στο *#*#4636#*#* .

Μετά πήγα να βάλω την sim της Cosmote σε θέση 2 και δεν είχα 5g. Άρα θέλει μόνο στη θέση 1 την κάρτα με 5g

Αρα ειχα δικιο οτι θελει ρυθμισεις στο λογισμικο και δεν ειναι μονο θεμα Cosmote η ενεργοποιηση. Αυταο το νημα ειχα διαβασει και γω .....

Καλα και αυτοι στην Oneplus, γιατι δεν το εχουνε προενεργοποιημενο το 5G να λειτουργει out of the box και οχι να κανςις τοση μανουρα ? Δεν το καταλαβαινω .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

 

Το oneplus 8 pro, έχει εργοστασιακή μεμβράνη στην οθόνη?

Έχω 8, ζαχαρώνω pro, και ήθελα να το ξέρω αυτό.

 

Ναι, έχει κανονικά και με αυτή είμαι ακόμα. Αγορά από Banggood, παρέλαβα 1/10ου

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειχα δικιο οτι θελει ρυθμισεις στο λογισμικο και δεν ειναι μονο θεμα Cosmote η ενεργοποιηση. Αυταο το νημα ειχα διαβασει και γω .....

Καλα και αυτοι στην Oneplus, γιατι δεν το εχουνε προενεργοποιημενο το 5G να λειτουργει out of the box και οχι να κανςις τοση μανουρα ? Δεν το καταλαβαινω .....

 

Συγνώμη για να έχεις 5g στο one plus πρέπει να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία; αλλιώς δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

........... και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340/

Θέλει και την ρύθμιση στο *#*#4636#*#* .

....

 

Σοβαρά τώρα ?!? Απαιτείται όλη αυτή η διαδικασία για να εργοποιήσουμε το 5g στο Oneplus μας ?!? Αυτό είναι κλωτσιά κάτω από την μέση... :mad::mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι σε όλα τα καταστήματα λένε το ίδιο... :)

Ότι νομίζει ότι ξέρει ο κάθε υπάλληλος λέει.

 

Μία ερώτηση εντός θέματος τώρα, ;)

 

Το oneplus 8 pro, έχει εργοστασιακή μεμβράνη στην οθόνη?

Έχω 8, ζαχαρώνω pro, και ήθελα να το ξέρω αυτό.

Αυτά απο banggood εχουν προεγκατεστημένη. Τα ευρωπαϊκά δεν έχουν προεγκατεστημένη έχουν 2 μεσα στο κουτί. Αλλά οι μεμβράνες της oneplus ειναι κακής ποιότητας. Γνώμη μου παρε αυτές,

https://www.amazon.de/apiker-Schutzfolie-Displayschutzfolie-blasenfrei-Empfindlichkeit/dp/B0871ZB5JM/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=apiker+oneplus+8+pro&qid=1608320512&sprefix=apiker+onep&sr=8-2

, εύκολη τοποθέτηση χωρίς φουσκάλες, εδώ και 2 μήνες είμαι ακόμα με την πρώτη απο τις 4 που εχει μέσα και δεν έχει πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά απο banggood εχουν προεγκατεστημένη. Τα ευρωπαϊκά δεν έχουν προεγκατεστημένη έχουν 2 μεσα στο κουτί. Αλλά οι μεμβράνες της oneplus ειναι κακής ποιότητας. Γνώμη μου παρε αυτές,

https://www.amazon.de/apiker-Schutzfolie-Displayschutzfolie-blasenfrei-Empfindlichkeit/dp/B0871ZB5JM/ref=mp_s_a_1_2?dchild=1&keywords=apiker+oneplus+8+pro&qid=1608320512&sprefix=apiker+onep&sr=8-2

, εύκολη τοποθέτηση χωρίς φουσκάλες, εδώ και 2 μήνες είμαι ακόμα με την πρώτη απο τις 4 που εχει μέσα και δεν έχει πάθει τίποτα.

Κανεις λαθος, το ευρωπαικο απο Amazon που πηρα εχει προεγκατεστημενη. Το ιδιο εχουν γραψει και αλλοι χρηστες πισω αν ψαξεις ....

Τωρα για το 5G, δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα. Θελει διαδικασια και το βρισκω απαραδεκτο. Και η πλακα ειναι οτι σε καθε update που θα κανεις, οι ρυθμισεις χανονται και ολη αυτη η διαδικασια πρεπει να ξαναγινει .....

Μια συσκευη που εχει τη δυνατοτητα για υποστηριξη του δικτυου 5G, αυτο φυσικα τονιζε η Oneplus και στο προμοταρισμα που εκανε οταν λανσαφε τη συσκευη, να χρειαζεται μοντες για να την τρεξει ....

Ας ελπισουμε οτι πολυ συντομα με καποιο update αυτη ολη η διαδικασια θα παραληφθει και θα εχει τροποποηθει απο τη μαμα εταιρια, χωρις παρεμβαση του χρηστη.

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Οκ η διαδικασία απλή είναι για να ενεργοποιήσουμε το 5G, την cosmote πωε θα τη ξεγελάσουμε για να μας ενεργοποιήσει 5G ;

Πρέπει να βάλουμε τη κάρτα μας σε συμβατή συσκευή και να στείλουμε απο εκεί λογικά sms, όπως κάναμε με το 4G παλαιότερα.

Βρήκατε άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Οκ η διαδικασία απλή είναι για να ενεργοποιήσουμε το 5G, την cosmote πωε θα τη ξεγελάσουμε για να μας ενεργοποιήσει 5G ;

Πρέπει να βάλουμε τη κάρτα μας σε συμβατή συσκευή και να στείλουμε απο εκεί λογικά sms, όπως κάναμε με το 4G παλαιότερα.

Βρήκατε άλλο τρόπο;

 

Έστειλα 5G στο 1333 σήμερα από oneplus 8(έχοντας κάνει από καιρό την παραπάνω διαδικασία) και το δέχτηκε επιστρέφοντας το μήνυμα ότι το 5g θα ενεργοποιηθεί σε λίγα λεπτά ενώ την πρώτη μέρα που άνοιξε το 5g στο μήνυμα απάνταγε ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή.

Ίσως σήμερα το άνοιξαν άτυπα και για άλλες συσκευές.

Όμως εδώ που είμαι δεν έχω κάλυψη 5G, αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα 5G στο 1333 σήμερα από oneplus 8(έχοντας κάνει από καιρό την παραπάνω διαδικασία) και το δέχτηκε επιστρέφοντας το μήνυμα ότι το 5g θα ενεργοποιηθεί σε λίγα λεπτά ενώ την πρώτη μέρα που άνοιξε το 5g στο μήνυμα απάνταγε ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή.

Ίσως σήμερα το άνοιξαν άτυπα και για άλλες συσκευές.

Όμως εδώ που είμαι δεν έχω κάλυψη 5G, αν μπορεί κάποιος ας δοκιμάσει.

Εστειλα μολις τωρα παλι μηνυμα 5G στο 1333 και πηρα παλι την ιδια απαντηση

VJ64K6J.jpg

Υποψιν, δεν εχω κανει την παραπανω διαδικασια, η οποια βεβαια στο επομενο update θα χαθει και πρεπει να την ξανακανει καποιος .....

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στο chat kαλυτερα... εγώ στο chat της wind βέβαια,έχω εξυπηρετηθεί εξαιρετικά. Για γραψτους ότι έχεις Xiaomi Mi 10 T για παράδειγμα να δούμε τί θα σου πουν.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...