Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτόν τον τρόπο που κάνετε , δεν χάνεται τις φωτογραφίες σας; πρέπει κάθε φορά να τις τραβάς σε ένα σκληρό δίσκο Κ μετά να τις ξανά περνάς; σε κάθε αναβάθμιση είναι αναγκαίό το hard reset;
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κανουμε reset στα μεγαλα updates, απο 10 σε 11 πχ, αν και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται.

 

Οσοι έχετε θέματα με battery drain, περάστε την παρακάτω εντολή μέσω adb για να γίνουν optimized ολες οι εφαρμογές.

 

cmd package bg-dexopt-job

 

Το optimization μετά το android 8 γίνεται μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες, να το έχεις στο φορτιστή πλήρως φορτισμένο και να είναι πανω απο μισή ώρα ανενεργό. Δηλαδή το optimization παίρνει εβδομαδες, και ίσως δεν ολοκληρώνεται και ποτέ. Με την εντολή αυτή κάνει επιτοπου optimization όλες τις εφαρμογές. Παίρνει απο 20 λεπτά έως 3 ώρες, αναλογα το ποσο optimized είναι ήδη το κινητό. Περισσότερες πληροφορίες

https://forums.oneplus.com/threads/charging-battery-performance-caches-and-battery-calibration-myths-busted.993896/#post-19895569.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κανουμε reset στα μεγαλα updates, απο 10 σε 11 πχ, αν και κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται.

 

Οσοι έχετε θέματα με battery drain, περάστε την παρακάτω εντολή μέσω adb για να γίνουν optimized ολες οι εφαρμογές.

 

cmd package bg-dexopt-job

 

Το optimization μετά το android 8 γίνεται μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες, να το έχεις στο φορτιστή πλήρως φορτισμένο και να είναι πανω απο μισή ώρα ανενεργό. Δηλαδή το optimization παίρνει εβδομαδες, και ίσως δεν ολοκληρώνεται και ποτέ. Με την εντολή αυτή κάνει επιτοπου optimization όλες τις εφαρμογές. Παίρνει απο 20 λεπτά έως 3 ώρες, αναλογα το ποσο optimized είναι ήδη το κινητό. Περισσότερες πληροφορίες

https://forums.oneplus.com/threads/charging-battery-performance-caches-and-battery-calibration-myths-busted.993896/#post-19895569.

Αν δηλαδή αφήσουμε το κινητό κλειστό, πλήρως φορτισμένο πάνω στο φορτιστή για περισσότερο από μισή ώρα θα γίνει το optimization αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο που κάνετε , δεν χάνεται τις φωτογραφίες σας; πρέπει κάθε φορά να τις τραβάς σε ένα σκληρό δίσκο Κ μετά να τις ξανά περνάς; σε κάθε αναβάθμιση είναι αναγκαίό το hard reset;

 

Εγώ συγχρονίζω με google photos αυτόματα και μια φορά το μήνα βγάζω όλες τις φωτογραφίες σε υπολογιστή , ώστε να τις έχω και στην αρχική τους ποιότητα.

Και όπως προείπαν μετά από μεγάλο update χρειάζεται εκκαθάριση του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή αφήσουμε το κινητό κλειστό, πλήρως φορτισμένο πάνω στο φορτιστή για περισσότερο από μισή ώρα θα γίνει το optimization αυτόματα;

 

Ανοιχτό όχι κλειστό. Θα κανει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τελειώσει κιόλας. Γενικά είναι λίγο ασαφές το ποτε το κάνει και για ποσο. Εγώ είδα όντως διάφορα με το command.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά την 11 έχω παρατηρήσει ότι έχει χάσει την σπιρτάδα του. Μοιάζει ένα τικ πιο αργό. Είδα και κάτι κολλήματα, σε μια εφαρμογή όμως και το ρίχνω ότι φταίει η εφαρμογή γιατί δεν τα είδα αλλού. Αλλά στην γενική κύλιση μου μοιάζει κάπως πιο αργό.
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι με Open Beta 2 και δεν έχω αντιμετωπισει κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Βέβαια είχα κάνει ένα ωραίο "Erase everything" από recovery όταν πέρασα από Α10 σε Open Beta 1.

 

Λογικά μέσα στην εβδομάδα που έρχεται θα πάρουμε και Open Beta 3...ίδωμεν

Το μόνο μου παράπονο είναι ότι μπαίνει Νοέμβρης και ακόμη είμαστε με security update Σεπτεμβρίου

Link to comment
Share on other sites

Και όπως προείπαν μετά από μεγάλο update χρειάζεται εκκαθάριση του χώρου.

Επιβεβαιώνω κι εγώ, πρόσφατα έκανα hard reset το p20 pro, που δεν το είχα κάνει από 9->10 και πηγαίνει καλύτερη και στο τομέα της μπαταρίας, cache καθάριζα τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Εγω να πω και κατι αλλο; Υπαρχει κανενας που να το χρησιμοποιει χωρις προστασια στην οθονη;

Σε κανενα 1+ που ειχα μεχρι τωρα δεν εβαζα κατι στο τζαμι και δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα και το συγκεκριμενο 12-256 που εχω εχει γινει χαλια με γρατσουνιες παντου και πολυ πολυ ευκολα.

 

Και εγώ στο pro δεν έχω καμία προστασία οθόνης και είναι ΟΚ μέχρι στιγμής. Βέβαια το προσέχω και στις δύσκολες αποστολές παίρνω το 6t (twin sim). Στο 6t έχει γίνει μια γρατσουνιά την οποία κάνω πως δε βλέπω!

 

Όσο για την ταχύτητα, μια χαρά γρήγορο είναι το pro όπως και πριν τη μετάβαση στην 11, η οποία έγινε χωρίς reset.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Είμαι ανάμεσα στο oneplus 8 pro και του xiaomi mi 10 pro. Υπάρχει κάποιος που τα έχει χρησιμοποιήσει και τα 2 για να μου πει γνώμη όσο αφορά κάμερες(σε διάφορες συνθήκες) και την μπαταρία; απο τα βίντεο στο YouTube έχω μπερδευτεί! Απ ότι έχω καταλάβει σε κάμερες την μέρα είναι καλύτερο το oneplus και σε χαμηλό φωτισμό το xiaomi. Και όσο αφορά μπαταρία το xiaomi για τον προφανές λόγο της ποιότητας της οθόνης! Edited by chrispolo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Είμαι ανάμεσα στο oneplus 8 pro και του xiaomi mi 10 pro. Υπάρχει κάποιος που τα έχει χρησιμοποιήσει και τα 2 για να μου πει γνώμη όσο αφορά κάμερες(σε διάφορες συνθήκες) και την μπαταρία; απο τα βίντεο στο YouTube έχω μπερδευτεί! Απ ότι έχω καταλάβει σε κάμερες την μέρα είναι καλύτερο το oneplus και σε χαμηλό φωτισμό το xiaomi. Και όσο αφορά μπαταρία το xiaomi για τον προφανές λόγο της ποιότητας της οθόνης!

 

Για πολλούς ένα σημαντικό μειονέκτημα του xiaomi είναι ότι δεν είναι dual sim. Επίσης νομίζω ότι δεν έχει αδιαβροχοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο μειονέκτημα για όλα τα xiaomi είναι το λογισμικό που έχει ένα σωρό bloatware/crapware, διαφημίσεις, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πώς θα κάνω ρεσετ; Τραβάει πολλά σκαλωματα με την 11 και ξενέρωσα.
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πώς θα κάνω ρεσετ; Τραβάει πολλά σκαλωματα με την 11 και ξενέρωσα.

 

γράψε στην αναζήτηση στις ρυθμίσεις "επαναφορά"

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Για αρχή να ζητήσω συγνώμη που θα ρωτήσω εδώ γιατι το θέμα μου αφορά,το Oneplus 7,αλλά δυστυχώς το αντίστοιχο νημμα είναι ολίγον ανενεργό,και χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα.

 

Για αποστολή sms χρησιμοποιώ την μαμισια εφαρμογη της συσκευής,αλλά δυστυχώς μου τρώει πολλά μηνύματα κάθε φορά που γράφω..μετά απο 64 χαρακτήρες με χρεώνει και δεύτερο μήνυμα και δε βρίσκω τρόπο να το κάνω να γυρίσει στην κλασσική μέθοδο των 160 χαρακτήρων.

Καμιά ιδέα;έχω σκαλίσει όλες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής αλλά και του gboard,αλλά δεν βρίσκω κάτι..μέχρι και με κεφαλαία γράφω,αλλά πάλι το ίδιο συμβαίνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Next sms ή handcent sms από το store.

Χαιρετώ την παρέα.

Για αρχή να ζητήσω συγνώμη που θα ρωτήσω εδώ γιατι το θέμα μου αφορά,το Oneplus 7,αλλά δυστυχώς το αντίστοιχο νημμα είναι ολίγον ανενεργό,και χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα.

 

Για αποστολή sms χρησιμοποιώ την μαμισια εφαρμογη της συσκευής,αλλά δυστυχώς μου τρώει πολλά μηνύματα κάθε φορά που γράφω..μετά απο 64 χαρακτήρες με χρεώνει και δεύτερο μήνυμα και δε βρίσκω τρόπο να το κάνω να γυρίσει στην κλασσική μέθοδο των 160 χαρακτήρων.

Καμιά ιδέα;έχω σκαλίσει όλες τις ρυθμίσεις της εφαρμογής αλλά και του gboard,αλλά δεν βρίσκω κάτι..μέχρι και με κεφαλαία γράφω,αλλά πάλι το ίδιο συμβαίνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Next sms ή handcent sms από το store.

 

Καλησπέρα Σπύρο κι ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Είχα σκεφτεί και τη λύση κάποιας τριτης εφαρμογής,απλά ήθελα να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα ψάξει δεν είχα βρει λύση...

Καλησπέρα Σπύρο κι ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Είχα σκεφτεί και τη λύση κάποιας τριτης εφαρμογής,απλά ήθελα να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα ψάξει δεν είχα βρει λύση...

 

Οκ θα τσεκαρω και την εφαρμογή που πρότεινες..ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπύρο κι ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;

Είχα σκεφτεί και τη λύση κάποιας τριτης εφαρμογής,απλά ήθελα να το αποφυγω.

 

Βάλε το messages της google που έχει και υποστήριξη για rcs

Link to comment
Share on other sites

Έχει δουλέψει κάποιος powerbank, που να φορτίζει dash/warp charge ;;

 

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Το έχει συγκρίνει κάποιος με το xiaomi mi 10 pro σε κάμερα; οι περισσότεροι λένε ότι το xiaomi υπερτερεί... Ισχύει; για πείτε γνώμες...
Link to comment
Share on other sites

Από την επίσημη σελίδα :

Enter a unique code BF2020 and enjoy 150 € off on OnePlus 8 8 GB + 128 GB.

Enter a unique code FRIDAY2020 and enjoy 100 € off on OnePlus 8 12 GB + 256 GB.

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...