Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τα Oneplus 8 που έχει στο skroutz (στα πρώτα καταστήματα) είναι φθηνότερα απ' το επίσημο site!

Έχει κάποιος εμπειρία τι γίνεται με την εγγύηση;

Το δέχεται η επίσημη αντιπροσωπεία ή είναι τίποτα Κινέζικα;

 

Αν επιχειρήσεις να το πάρεις από Ελλάδα υπάρχουν μαγαζιά που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση Κατασκευαστή Κ είναι ευρωπαϊκό το κινητό σε προσιτή τιμή. Όπως έχουν γράψει 2 σελίδες πίσω , πως να αναγνωρίσεις την συσκευή αν είναι eu για κεφαλάκι ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

609€ από bangood με κουπόνι αξίζει;

https://gr.gizchina.com/2020/09/29/oneplus-8-pro-now-available-coupon-deal-now-2-2-3-2-2-2-2-2/

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρήστης εδώ και δύο ημέρες του ΟΡ8. Μου βγάζει στα 90 hz σχεδόν 6.30 ώρες SOT. Περίμενα κάτι περισσότερο...η μπαταρία βελτιώνεται στην πορεία;;
Link to comment
Share on other sites

Not bad at all... και ναι θα βελτιωθεί κι άλλο! Απόλαυσε το!

Είχε περάσει από το χέρι μου το Huawei P40 Pro που έβγαζε 7.5-8 ώρες και "καλόμαθα"...!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά τηλέφωνα (είχα p20 Pro & mate 20 Pro) αλλά μέχρι εκεί... αυτό το EMUI δεν το άντεξα με τίποτα δεν παλεύεται ( προσωπική άποψη πάντοτε) ... Εγώ έχω το 1+ 7pro πλήρως ευχαριστημένος, όσον αφορά την μπαταρία ναι οκ και το redmi 9s του πιτσιρικά μου βγάζει τρελά νούμερα όμως δεν υπάρχει επαφή σε εμπειρία χρήσης... πιστεύω μόλις μάθεις καλά το Oxygen OS θα το καταευχαριστηθείς.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νεος κάτοχος 8 plus pro 128 EU εκδοση (τσεκαρισμενο) αγορασμενο απο πολύ γνωστο skroutzoμαγαζο με τιμολογιο

 

Όσο αφορα την εγγυηση μου αναφερουν απο το καταστημα 1 χρονο εγγυηση κατασκευαστή. Εφοσον ειναι eu η συσκευη δεν θα έπρεπε να είναι 2 χρόνια. Επιπλεόν χρειαζεται να κάνω register??

 

Επιπλεον καλυτερο τζαμακι απο οσα γραφετε ειναι το whitestone? Σε s9 plus ειχα καταφερει να σπασω και το whitestone...αλλα και την οθονη απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εχω το κινεζικο μεντελο IN2010 και θελω να το κανω ροοτ.

Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η τελευταια twrp και θυμιστε μου λιγο αν ξεκλειδωσω bootloader χανω αρχεια-εφαρμογες;

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νεος κάτοχος 8 plus pro 128 EU εκδοση (τσεκαρισμενο) αγορασμενο απο πολύ γνωστο skroutzoμαγαζο με τιμολογιο

 

Όσο αφορα την εγγυηση μου αναφερουν απο το καταστημα 1 χρονο εγγυηση κατασκευαστή. Εφοσον ειναι eu η συσκευη δεν θα έπρεπε να είναι 2 χρόνια. Επιπλεόν χρειαζεται να κάνω register??

 

Επιπλεον καλυτερο τζαμακι απο οσα γραφετε ειναι το whitestone? Σε s9 plus ειχα καταφερει να σπασω και το whitestone...αλλα και την οθονη απο μεσα.

Μονο όσα είναι από oneplus ή Amazon έχουν 2. αν ρωτήσεις στο support σου λέει όλοι οι 3rd party sellers έχουν ένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Από χθες κάτοχος του 8 pro (12/256), αγορά από Banggod.

Ερχόμενος από το LG V10 είμαι φυσικά σε φάση προσαρμογής και εκμάθησης του κινητού. Πανέμορφο σαν συσκευή και μου αρέσει πολύ η ταχύτητα στο σκρολάρισμα και στο άνοιγμα των εφαρμογών (φυσικό και επόμενο), οι λειτουργίες της κάμερας (για την ποιότητα των φωτό ακόμα δεν έχω άποψη), οι ευκολίες σε "γρήγορες χειρονομίες" και η γρήγορη φόρτιση. Εννοείται και η ποιότητα της οθόνης, του V10 όμως αν και μικρότερη σε μέγεθος μου άρεσε περισσότερο σαν αναλογίες (πιο φαρδιά).

Από την άλλη προσωρινά (και σε φάση προσαρμογής και ψαξίματος επαναλαμβάνω) μου λείπουν από το V10 (εκτός φυσικά του radio fm, του 3,5 jack και των υπέρυθρων) αρκετές ευκολίες του λειτουργικού όπως το Quick Memo, το ημερολόγιο (αυτό της Google απλά δεν μου κάνει), η εφαρμογή γενικότερα των επαφών και των κλήσεων, οι φωνητικές εντολές για λήψη φωτογραφιών και διάφορες άλλες ευκολίες. Γενικά το oxygen δεν με εντυπωσίασε όσο το περίμενα. Αλλά είπαμε... είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα.

Μια ερώτηση... Η ασύρματη φόρτιση δουλεύει μόνο με τον αντίστοιχο φορτιστή της 1+ ? Το ρωτώ γιατί έχω έναν τέτοιο φορτιστή (δώρο από διαγωνισμό), της ZENS, dual με 10w φόρτιση που δοκίμασα χθες αλλά δεν είδα να δουλεύει με το 8

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Η ασύρματη φόρτιση δουλεύει μόνο με τον αντίστοιχο φορτιστή της 1+ ? Το ρωτώ γιατί έχω έναν τέτοιο φορτιστή (δώρο από διαγωνισμό), της ZENS, dual με 10w φόρτιση που δοκίμασα χθες αλλά δεν είδα να δουλεύει με το 8

 

εγω το δουλεύω με έναν της Huawei και δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρήστης εδώ και δύο ημέρες του ΟΡ8. Μου βγάζει στα 90 hz σχεδόν 6.30 ώρες SOT. Περίμενα κάτι περισσότερο...η μπαταρία βελτιώνεται στην πορεία;;

 

Not bad at all... και ναι θα βελτιωθεί κι άλλο! Απόλαυσε το!
Προσωπική μου άποψη, δεν θα πρέπει καθόλου να μας απασχολούν τα νούμερα. Η προσέγγιση μου είναι απλή : Μας βγάζει με τη χρήση που κάνει ο καθένας μας τουλάχιστον την ημερα? Εάν ναι, τότε η απάντηση είναι απλή, κανένα πρόβλημα, ότι ώρα και να γυρίσω στο σπίτι το βραδυ, το βάζω για φόρτιση. Συνήθως με τη χρήση που του κάνω (Wifi ON, BT ON σύνδεση με ρολοι, 4G ON, εφαρμογές να τρέχουν στο background όπως Mi Home, Yi camera, Life360, Viber, Messenger, WhatsApp κλπ) έχω τέτοια ώρα περίπου 50-60%. Οποτε υπεραρκετό, με βγάζει ασπροπρόσωπο. Τώρα αν το SOT είναι 3ωρες μέχρι τώρα, 4, η 5, η 6, η 8 συνολικά, ποσώς με ενδιαφέρει ..... ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ένα review νομίζω αμερικανικό του 8 pro και στην συσκευασία είχε και 2 ζελατίνες εξτρά. Εμένα δεν είχε. Το ίδιο και σε εσάς;
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα ένα review νομίζω αμερικανικό του 8 pro και στην συσκευασία είχε και 2 ζελατίνες εξτρά. Εμένα δεν είχε. Το ίδιο και σε εσάς;

 

Το δικό μου, αγορασμένο από την one+ δεν είχε έξτρα ζελατίνες.

Link to comment
Share on other sites

εγω το δουλεύω με έναν της Huawei και δεν έχω πρόβλημα.

 

Οκ, τελικά δουλεύει κανονικά με τον ασύρματο φορτιστή της Zens, μια χαρά βολεύτηκα :D

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος από το forum να με πληροφορήσει για τις διαφορές που έχει το ONEPLUS 8PRO που πιθανών να αγοράσουμε από Bangood και από εκείνο που αγοράζουμε από την OnePlus Ευρώπης;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος από το forum να με πληροφορήσει για τις διαφορές που έχει το ONEPLUS 8PRO που πιθανών να αγοράσουμε από Bangood και από εκείνο που αγοράζουμε από την OnePlus Ευρώπης;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το Banggood διαθέτει (στην global version) το μοντέλο με κωδικό ΙΝ2010 - αν και εγώ που παρέλαβα πριν 3 μέρες (Oneplus 8 pro 12/256) είχε κωδικό ΙΝ2020

Εχει αναφερθεί λοιπόν ότι ανα κωδικό έχουν διαφορές στις 5G bands

 

IN2013 (Europe/Asia) : n1, n3, n7, n28, n78

IN2010 (China) : n1, n3, n41, n78, n79

IN2015 ((NA/USA) : n2, n5, n66, n41, n71

 

5G bands που θα έχουμε Ελλάδα: n1, n28, n78.

 

Οι άλλες διαφορές είναι στον 1 χρόνο εγγύησης (αντί 2) και στην κινέζικη πρίζα που έρχεται με αντάπτορα για ευρωπαϊκή (άνευ σημασίας)

 

Κατά τα άλλα το πακέτο μου ήρθε πλήρες. Και βέβαια η διαφορά τιμής, ιδίως αν βεις και κάνα κουπόνι που παίζουν συνέχεια, είναι πολύ σημαντική, περίπου 300€ κάτω...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood διαθέτει (στην global version) το μοντέλο με κωδικό ΙΝ2010 - αν και εγώ που παρέλαβα πριν 3 μέρες (Oneplus 8 pro 12/256) είχε κωδικό ΙΝ2020

Και το δικό μου από το Banggood 8/128 που το παρέλαβα προ διμήνου περίπου ΙΝ2020 έχει.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Το Banggood διαθέτει (στην global version) το μοντέλο με κωδικό ΙΝ2010 - αν και εγώ που παρέλαβα πριν 3 μέρες (Oneplus 8 pro 12/256) είχε κωδικό ΙΝ2020

Εχει αναφερθεί λοιπόν ότι ανα κωδικό έχουν διαφορές στις 5G bands

 

IN2013 (Europe/Asia) : n1, n3, n7, n28, n78

IN2010 (China) : n1, n3, n41, n78, n79

IN2015 ((NA/USA) : n2, n5, n66, n41, n71

 

5G bands που θα έχουμε Ελλάδα: n1, n28, n78.

 

Οι άλλες διαφορές είναι στον 1 χρόνο εγγύησης (αντί 2) και στην κινέζικη πρίζα που έρχεται με αντάπτορα για ευρωπαϊκή (άνευ σημασίας)

 

Κατά τα άλλα το πακέτο μου ήρθε πλήρες. Και βέβαια η διαφορά τιμής, ιδίως αν βεις και κάνα κουπόνι που παίζουν συνέχεια, είναι πολύ σημαντική, περίπου 300€ κάτω...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση. Δηλαδή δεν θα δουλεύει το 5G στην Eλλάδα; Το 4G θα είναι οκ; Από ενημερώσεις θα παίρνει κανονικά μέσο OTA;

Link to comment
Share on other sites

Και το 4G λειτουργεί και το 5G θα λειτουργεί, αλλά σε κάποιες περιοχές που θα χρησιμοποιούνται μόνο οι μπάντες που δεν έχει, εκεί θα υπάρχει πρόβλημα, όοοοταν φυσικά αναπτυχθεί το 5G στην Ελλάδα, όπως συνέβαινε και παλιότερα ακόμη και τώρα με τηλέφωνα που δεν έχουν την Β20(800Mhz) στο 4G (LTE).

Στον πίνακα των specification στο Banggood στα Network γράφει Note: Actual network and frequency band usage depends on local operator deployment. N1, 3,7,28 will be supported later through upgrades, αυτό βέβαια το τελευταίο ομολογώ πως δεν το κατάλαβα.

 

Αναβαθμίσεις παίρνει κανονικότατα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον να μου εξηγήσει τι είναι (ειδοποίηση οθόνης?) και πως, πότε χρησιμοποιείται η "Horizon light"

 

Screenshot-20201005-152015.jpg

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κρίνω από συσκευές που δεν είχαν την 800 band τότε αν κ πότε θα αναπτυχθεί το 5g στην Ελλάδα θα είναι θέμα. Είχα παλιότερα 2 συσκευές χωρίς την b20 κ πραγματικά είχα αγανακτήσει σε ταξίδια που πήγαινα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν σου σκαει ειδοποιηση αναβει στιγμιαια(μια φορα)

 

Μάλιστα, νόμιζα (έλπιζα) ότι θα άναβε ανά κάποιο διάστημα για σκάσιμο ειδοποίησης..

Τεσπά, ευχαριστώ φίλε :):)

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...