Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρήγγειλα, με τιμολόγιο.... oneplus 8 604 μείον ο ΦΠΑ λόγω απαλλαγής ΦΠΑ τελική τιμή 487!!!!!

 

 

Τέλεια!! Άντε με το καλό να το παραλάβεις! Εγώ παρήγγειλα το nord και θα είναι το πρώτο μου Oneplus, τώρα να δούμε πότε θα είναι διαθέσιμο

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το 8.Ηρθε με μπαταρία φουλ και από τις 17:00 έως τώρα έμεινε με 30%.Καποιες εφαρμογές απλά κατέβασα και δεν ασχολήθηκα πάνω από δύο ώρες με το κινητο.Υπαρχει κάτι που τρέχει από πίσω και πρέπει να απενεργοποιήσω ή πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία ;

 

Στάλθηκε από το IN2013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δώσε του μερικές μέρες και κανα δυο φορτίσεις και θα αρχίσει να στρώνει.

 

Καλορίζικο

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε του μερικές μέρες και κανα δυο φορτίσεις και θα αρχίσει να στρώνει.

 

Καλορίζικο

Είναι φυσιολογικό δηλαδή θεωρείς;

Μακάρι να στρώσει απλά με το αντροιντ σκέφτομαι ότι από πίσω τρέχουν ένα σωρό άχρηστες διεργασιες και μήπως τρώει κάτι από αυτά παραπάνω μπαταρία

 

Στάλθηκε από το IN2013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρισκω φυσιολογικο τις πρωτες μερες να καταναλωνει περισσότερη μπαταρια κ να ζεστενεται λιγο παραπανω. Σε ολες μου τις συσκευες το ιδιο εχει συμβει. Συνηθως μετα την πρωτη-δευτερη μερα και φορτιση στρωνει.
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα, με τιμολόγιο.... oneplus 8 604 μείον ο ΦΠΑ λόγω απαλλαγής ΦΠΑ τελική τιμή 487!!!!!

Online από Κωτσόβολο; και πότε θα παραλάβεις;

Τι χρειάστηκε να καταχωρήσεις κατά την παραγγελία ώστε να βγει χωρίς τον ΦΠΑ;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Κατοχος του 8 256/12 εδω και μια εβδομαδα. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Σκεφτομαι το root αξιζει ;

Αν ναι υπαρχει καποιο link ? Θα μπορω να του κανω update μετα; Θα εχω προβλημα με την εγγυηση αν το κανω root?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Online από Κωτσόβολο; και πότε θα παραλάβεις;

Τι χρειάστηκε να καταχωρήσεις κατά την παραγγελία ώστε να βγει χωρίς τον ΦΠΑ;

Μόνο τηλεφωνική παραγγελία , εφαρμόζεται η μείωση. Μόνο τα στοιχεια αφμ κτλ. ζητάνε. Παράδοση μου είπανε όταν έρθει , θα με ειδοποιήσουν τηλεφωνικά να παραλάβω από κατάστημα. Δεν πλήρωσα ακόμα τίποτα, θα πληρώσω στην παραλαβή στο κατάστημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια. Κατοχος του 8 256/12 εδω και μια εβδομαδα. Πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Σκεφτομαι το root αξιζει ;

Αν ναι υπαρχει καποιο link ? Θα μπορω να του κανω update μετα; Θα εχω προβλημα με την εγγυηση αν το κανω root?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μέχρι τώρα η oneplus δεν έβγαζε τα τηλέφωνα της εκτός εγγύησης αν είχες κάνει root. Αν έχει αλλάξει κάτι τώρα δεν ξέρω.

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καμία θηκη πολύ λεπτή υπάρχει;Της oneplus και της spigen τα bumbler τα είδα δίνουν όγκο.Κατι πιο minimal?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο απλό 8άρι αξίζει λέτε τη διαφορά των 64 ευρώ το 12/256 έναντι του 8/128;

 

Αν είναι να δώσεις €669 στον Κωτσόβολο για το απλό 256, δώσε €40 περισσότερα (€709) στο amazon και πάρε το 256 PRO

https://www.amazon.de/OnePlus-Smartphone-Speicher-Wireless-Charging/dp/B07XYJPGCG

DFcqJSf.png

 

Τιμολόγιο (για χωρίς ΦΠΑ) μπορείς να πάρεις και από το Amazon

 

Και σίγουρα η μεταπωλητική αξία του PRO θα υπερβαίνει τα €40 που θα δώσεις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καμία θηκη πολύ λεπτή υπάρχει;Της oneplus και της spigen τα bumbler τα είδα δίνουν όγκο.Κατι πιο minimal?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Nillkin Super Frosted

IMG-20200904-120048.jpg

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να δώσεις €669 στον Κωτσόβολο για το απλό 256, δώσε €40 περισσότερα (€709) στο amazon και πάρε το 256 PRO

https://www.amazon.de/OnePlus-Smartphone-Speicher-Wireless-Charging/dp/B07XYJPGCG

DFcqJSf.png

 

Τιμολόγιο (για χωρίς ΦΠΑ) μπορείς να πάρεις και από το Amazon

 

Και σίγουρα η μεταπωλητική αξία του PRO θα υπερβαίνει τα €40 που θα δώσεις παραπάνω

 

εμενα βγαζει 820€

Link to comment
Share on other sites

εμενα βγαζει 820€

 

ήταν limited time offer φαίνεται, τώρα έχουν το μαύρο 128άρι στα €820 και το πράσινο/μπλε 256άρι στα €920-€925

 

και πρέπει να συνυπολογίσουμε την διαφορά του ΦΠΑ μεταξύ Γερμανίας/Ελλάδας, δηλαδή +7% στην τιμή που βλέπουμε στο γερμανικό amazon

 

To πράσινο 256 είναι στα €902 στο ιταλικό αμαζον, και νομίζω ότι η διαφορά ΦΠΑ είναι +2%

https://www.amazon.it/OnePlus-Smartphone-Fotocamera-Quadrupla-Ricarica/dp/B07XTBQFT7

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Αυτή δεν είναι είναι καν μινιμαλ.

 

Στάλθηκε από το IN2013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειναι μονο πλατη κ ελαχιστο χειλος πανω κατω(δεν την καταλαβαινεις στο χερι). Για ποιο μινιμαλ μην βαλεις θηκη :p

IMG-20200904-145322.jpg

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν εξαιρετικά ποιοτική και λεπτή θήκη μόνο η παρακάτω,βέβαια η τιμή τσιμπημενη αλλά το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει,την είδα σε γνωστό σε s20 ultra και μου άφησε άριστες εντυπώσεις.

https://www.ipitaka.com/products/magez-case-for-oneplus-8

 

Όσον αφορά τιμές θα βλέπουμε τακτικά προσφορές μιας και σε 1 μήνα χονδρικα θα βγει η 8T σειρά επομένως και να χάσει κάποιος μια προσφορά θα βγει άλλη γρήγορα αρκεί να παρακολουθεί και λίγο επικαιρότητα!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

από την μέχρι τώρα χρήση που έχω κάνει το κυριότερο μειονέκτημα είναι η χρήση κάτω από τον ήλιο. Φαίνεται πολύ δύσκολα η οθόνη (η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο) κάτι που δεν υπήρχε στο s8.

 

Και σε εμένα το ίδιο ακριβώς θέμα παρουσιάζει το 8 pro μου και να σκεφτείς ότι ήταν ο κυριότερος λόγος που το επέλεξα. Οθόνη amoled, συχνότητα ανανέωσης 120 Hz και QHD+ λέω δεν μπορεί θα είναι τζάμι κάτω από τον ήλιο, δυστυχώς όμως έπεσα έξω. Εν το μεταξύ πριν το αγοράσω είχα διαβάσει όλα τα ποστ του νήματος και δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο, είσαι ο μοναδικός που το αναφέρει αυτό και αναρωτιόμουν μήπως είναι θέμα μόνο του δικού μου, να όμως που δεν είμαι ο μοναδικός. Και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τους άλλους φίλους που το κατέχουν, σε αυτούς δεν παρουσιάζεται το εν λόγω θέμα;

 

Ενα άλλο θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν είναι συνδεδεμένο με ακουστικό Bluetooth το τηλέφωνο σε εισερχόμενα SMS δυστυχώς δεν κουδουνίζει ενώ σε κλήσεις κανονικά, δηλαδή αν δεν φοράς το Bluetooth δεν το αντιλαμβάνεσαι, όταν όμως αποεπιλέξεις το "Ηχος πολυμέσων" μέσα από τη ρύθμιση του συνδεδεμένου Bluetooth κουδουνίζει αλλά δεν γίνεται έτσι δουλειά πχ κάθε φορά που θες να δεις βίντεο ή να ακούσεις μουσική να πηγαίνεις να επιλέγεις το "Ηχος πολυμέσων". Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το θέμα και αν πως το έχει επιλύσει;

 

Εν τω μεταξύ μέσα σε κάποια μενού του και στις περισσότερες εφαρμογές δεν εφαρμόζεται η αυτόματη περιστροφή οθόνης κάτι που δεν γινόταν νομίζω σε προηγούμενα κινητά μου, μπορεί να κάνω και λάθος όμως και να είναι ιδέα μου επειδή έχω ψιλοξενερώσει με το κινητό.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης του 7pro εδώ και μισό χρόνο περίπου θα σου απαντήσω για το δικό μου κινητό.

Στην πρώτη περίπτωση δεν έχω κανένα πρόβλημα με την φωτεινότητα ακόμη και κάτω από πολύ έντονο καλοκαιρινό ήλιο.

Στην δεύτερη περίπτωση ισχύει το ίδιο και στο δικό μου. Δηλαδή δεν ακούγονται γενικότερα οι ειδοποιήσεις πλην κλήσεων όταν είναι συνδεδεμένα τα bluetooth ακουστικα μου.

Στην τρίτη περίπτωση δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο με την αυτόματη περιστροφή στις δικές μου εφαρμογές που χρησιμοποιώ. Για πες μας κάποιο παράδειγμα για να τσεκάρω εφόσον μπορώ...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με φωτεινότητα. Πεντακάθαρη και ευανάγνωστη ακόμη κ το καταμεσήμερο με τον ήλιο ακριβώς από πάνω.

Για το bt δεν έχω άποψη μιας κ δεν χρησιμοποιώ

Με την αυτόματη περιστροφή επίσης κανένα πρόβλημα.

(Pro 12/256)

 

edit Βγήκε η 10.5.3.ΙΝ11ΒΑ(EU) για το Pro

Screenshot-20200904-165754.jpg

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σήμερα αντιμετώπισα άλλο θεμα .....

Άλλαξα κάρτα SIM 2, λόγω αλλαγης παροχου. Είχα στην 2 κάρτα με data, άλλαξα παροχο και έβαλα την καινούρια (ξένος πάροχος με roaming) με το νέο data plan. Eκανα επανεκκίνηση, τσέκαρα εάν είναι όλα ρυθμισμένα (mobile data, επιλογη SIM, κλπ) ....

Ε πλέον δεν παίζουν τα mobile data ούτε στη SIM 1 ούτε και στη SIM 2 ότι και να έκανα μέχρι τώρα .....

Ιδέα κανεις ?

Edit : τελικα δεν ειχε παρει τα ΑΡΝ του παροχου, με αποτελεσμα να προσπαθει να συνδεθει με ΑΡΝ αλλου παροχου ..... Εβαλα τα σωστα στοιχεια και πλεον δουλευει μια χαρα !!!!

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο ακριβώς θέμα παρουσιάζει το 8 pro μου και να σκεφτείς ότι ήταν ο κυριότερος λόγος που το επέλεξα. Οθόνη amoled, συχνότητα ανανέωσης 120 Hz και QHD+ λέω δεν μπορεί θα είναι τζάμι κάτω από τον ήλιο, δυστυχώς όμως έπεσα έξω. Εν το μεταξύ πριν το αγοράσω είχα διαβάσει όλα τα ποστ του νήματος και δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο, είσαι ο μοναδικός που το αναφέρει αυτό και αναρωτιόμουν μήπως είναι θέμα μόνο του δικού μου, να όμως που δεν είμαι ο μοναδικός. Και εδώ θα ήθελα να ρωτήσω τους άλλους φίλους που το κατέχουν, σε αυτούς δεν παρουσιάζεται το εν λόγω θέμα;

 

Ενα άλλο θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν είναι συνδεδεμένο με ακουστικό Bluetooth το τηλέφωνο σε εισερχόμενα SMS δυστυχώς δεν κουδουνίζει ενώ σε κλήσεις κανονικά, δηλαδή αν δεν φοράς το Bluetooth δεν το αντιλαμβάνεσαι, όταν όμως αποεπιλέξεις το "Ηχος πολυμέσων" μέσα από τη ρύθμιση του συνδεδεμένου Bluetooth κουδουνίζει αλλά δεν γίνεται έτσι δουλειά πχ κάθε φορά που θες να δεις βίντεο ή να ακούσεις μουσική να πηγαίνεις να επιλέγεις το "Ηχος πολυμέσων". Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το θέμα και αν πως το έχει επιλύσει;

 

Εν τω μεταξύ μέσα σε κάποια μενού του και στις περισσότερες εφαρμογές δεν εφαρμόζεται η αυτόματη περιστροφή οθόνης κάτι που δεν γινόταν νομίζω σε προηγούμενα κινητά μου, μπορεί να κάνω και λάθος όμως και να είναι ιδέα μου επειδή έχω ψιλοξενερώσει με το κινητό.

 

αυτό με το bluetooth λογικά είναι θέμα του android γιατί έτσι δούλευε και στο S8 που είχα πριν. Βέβαια μου κάνει ένα περίεργο πράγμα κάποιες φορές που ενώ είναι συνδεδεμένο το ακουστικό, ο ήχος της ομιλίας πάει στο τηλέφωνο. Το ακουστικό όταν το πατάω για να ανοίξει και να ξανασυνδεθεί λέει αποσύνδεση και στο μενού του bluetooth το δείχνει ναι μεν συνδεμένο αλλά όχι ενεργό για ήχο. Λύνεται με αποσύνδεση και ξανά σύνδεση αλλά είναι μυστήριο γιατί το κάνει.

Η φωτεινότητα είναι θέμα, πραγματικά δεν βλέπω τίποτα σε ορισμένες φάσεις κάτω από τον απευθείας ήλιο. Στο s8 ξεθώριαζαν εντελώς τα χρώματα από την αύξηση της φωτεινότητας αλλά έβλεπες μια χαρά.

Δεν ξέρω, ελπίζω να λυθούν και τα 2 με update γιατί είναι ενοχλητικά στην καθημερινή χρήση.

Κατά τα άλλα δεν έχω κάποιο θέμα, το κινητό πάει σφαίρα, η κάμερα μέχρι στιγμής στα λίγα που έχω τραβήξει πραγματικά κορυφαία (δεν ξέρω πόσο πιο κορυφαία είναι τα άλλα ανταγωνιστικά κινητά αλλά πραγματικά οι φωτογραφίες του είναι άψογες). Η οθόνη επίσης καταπληκτική. Βλέπω netflix εκεί αντί για το τάμπλετ γιατί χαζεύω από τα χρώματα και την ανάλυση.

Η μπαταρία μου βγάζει μια πλήρης ημέρα. Υποθέτω αν κατεβάσω ανάλυση και σβήσω τα βοηθήματα της οθόνης τύπου βελτίωση βίντεο κλπ ότι θα βελτιωθεί κι άλλο η αυτονομία.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Bluetooth σίγουρα δεν είναι θέμα android γιατί πολύ παλιότερα σε samsung μετά σε Asus και αργότερα σε Xiaomi ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα, άρα είναι σίγουρα θέμα OnePlus.

 

Οσον αφορά την αυτόματη περιστροφή οθόνης ήταν τελικά ιδέα μου σχετικά με τις εφαρμογές (το έψαξα αφού ενεργοποίησα και τον γερόλυκο Redmi Note 4 (mido) και το Zenfone2 που έχω ακόμη), όμως σε όλο το μενού των ρυθμίσεων η περιστροφή δεν εφαρμόζεται στο OnePlus όπως εφαρμοζόταν σε όλα μου τα προηγούμενα τηλέφωνα μου.

 

Για την φωτεινότητα τι να πω, μάλλον αφού στους περισσότερους δουλεύει κάτω από τον ήλιο τότε το δικό μου ίσως και του φίλου @psail να έχουν πρόβλημα και δεν νομίζω ότι με update θα διορθωθεί.

 

Από που το αγόρασες φίλε @psail, το δικό μου είναι από το Banggood.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι πληροφοριακά, έχω ένα 8 12-256 Green, το δίνω για όποιον ενδιαφέρεται, περισσότερα με μνμ. Σόρυ για το offtopic.
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 8 καινουριο update 10.5.11.IN21BA.

Οριστε και screenshots με το changelog

Screenshot-20200905-011411.jpg

 

Screenshot-20200905-011405.jpg

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...