Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποστηρίζουν esim οι δύο συσκευές;

 

Δεν νομίζω ότι υποστηρίζουν esim και τα 2.

Στο oneplus 8 δεν υπάρχει πάντως στις ρυθμίσεις όπως το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κάτοχος του oneplus 8 εδώ και 3 εβδομάδες.

Προερχόμενος από s9+ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αγορασμένο από banggood περίπου 500€ νομίζω ότι έκανα την καλύτερη αγορά.

 

Θετικά:

Εξαιρετικά γρήγορο, φοβερή οθόνη, άψογο λειτουργικό και η καλύτερη μπαταρία που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

 

Ακούγοντε πολλά για την κάμερα του. Θα πω ότι βίντεο είναι πολύ καλό και φωτογραφίες σε συνθήκες πλην χαμηλού φωτισμού είναι πολύ καλές. Οι φωτογραφίες και τα βίντεο αν τις βλέπεις στην οθόνη του κινητού ειδικά είναι καταπληκτικές.

Εκεί που χάνεται η ποιότητα είναι οι βραδινές λήψεις και τα σκοτεινά βίντεο. Παρόλαυτα με το τελευταίο update είδα διαφορά ακόμα και εδώ και αν παίξεις λίγο με το hdr και την φωτεινότητα παίρνεις πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Στα 700€ που πωλείται από το επίσημο ή amazon δεν ξέρω αν θα το έπερνα αλλά στα 500 - που παίζει τώρα από άλλες αγορές είναι φοβερό κινητό.

 

Προσωπικά δεν με ενδιέφερε η ασύρματη φόρτιση, το ip68 (που παίζει και να έχει γιατί στο sim tray έχει τσιμούχα) και η πολύ καλύτερη κάμερα του pro. Αυτό που ήθελα είναι μια πολύ καλή μπαταρία γατί με το samsung και exynos είχα ταλαιπωρηθεί πολύ ειδικά το τελευταίο εξάμηνο, μια καλή κάμερα και ένα πολύ γρήγορο κινητό με πολύ καλή οθόνη χωρίς να δώσω μια μικρή περιουσία.

 

Αυτό που με χάλασε λίγο ήταν το stock phone app αλλά έβαλα το true phone που είναι καταπληκτικό αν και περιμένω το Android 11 για να δουλέψει 100% η καταγραφή κλήσεων και επίσης έβαλα το samsung browser γιατί τόσα χρόνια χρήσης έχω κολλήσει με αυτόν. --Αν έχει κάποιος καταφέρει ηχγράφηση και των 2 μερών της κλήσης με το true phone ας στείλει ένα μήνυμα.

 

Επίσης να αναφέρω ότι έχει πάρει ήδη 3 updates που με την samsung απλά περιμένεις.

 

Και τέλος να πω ότι αν και δεν είμαι φανατικός gamer, νομίζω ότι τα boostάρει πολύ και αν νέος για παράδειγμα στο call of duty νομίζω ότι η ταχύτητα του σου δίνει πλεονέκτημα αρκετό σε online gaming.

 

Επίσης η συνολική αγορά από banggood έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα και το κινητό είναι απολύτως λειτουργικό στην Ελλάδα για 4g κλπ.

 

Ο stock dialer πάντως μια χαρά έχει call recorder.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/app-enable-call-recording-boot-t3634292/amp/

Εδώ είναι ο οδηγός για να το ενεργοποιήσεις ακόμα και χωρίς ροοτ και δουλεύει άψογα. Αυτός είναι ένας λόγος που κρατάω το oneplus μου και όταν το αλλάξω θα πάω πάλι στην ίδια εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ο stock dialer πάντως μια χαρά έχει call recorder.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/app-enable-call-recording-boot-t3634292/amp/

Εδώ είναι ο οδηγός για να το ενεργοποιήσεις ακόμα και χωρίς ροοτ και δουλεύει άψογα. Αυτός είναι ένας λόγος που κρατάω το oneplus μου και όταν το αλλάξω θα πάω πάλι στην ίδια εταιρία.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία θα την δοκιμάσω να δω αν παίζει και με το true phone.

Για το stock με εκνευρίζει που όταν έχω το keypad και βάζω τα πρώτα γράμματα δεν μου δείχνει πρώτα τις επαφές που μιλάω συχνότερα αλλά αλφαβητικά. Είναι μάλλον θέμας συνήθειας. Επίσης νομίζω ότι κάνει καλύτερη διαχείριση στις επαφές από διαφορετικούς λογαριασμούς (πχ whatsapp, google κλπ).

Πάντως είναι σίγουρα υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

Dual sim είναι η υπάρχουν μόνο η εκδόσεις από Κίνα σε DUAL sim
Dual SIM είναι

Η διαφορά των κινέζικων είναι οι μπάντες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση εχω, διότι δεν έχω ξανά ψωνίσει από Amazon. Είναι ευρωπαϊκη συσκευή; Δηλαδή τη φορτιστεί έχει; Για να καταλάβω ρωτάω και τα δύο χρόνια εγγύηση το στέλνεις στο κατάστημα ή στην αντιπροσωπεία στην Πολωνία; Επίσης υπάρχουν έξοδα αποστολής που ανεβάζεις την τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση εχω, διότι δεν έχω ξανά ψωνίσει από Amazon. Είναι ευρωπαϊκη συσκευή; Δηλαδή τη φορτιστεί έχει;

 

 

Αυτές είναι δύο διαφορετικές ερωτήσεις

 

Ναι είναι ευρωπαϊκές αν ψωνίσεις από ευρωπαϊκό Amazon (UK, DE, FR, IT, ES), εκτός αν στην περιγραφή λέει κάτι διαφορετικό

 

Για το OnePlus 8 pro υπάρχουν οι εξής εκδόσεις:

 

EU = IN2023 (Europe)

NA = IN2025 (North America)

IN = IN2021 (India)

CN = IN2020 (China)

 

Ο φορτιστής έχει βύσμα της χώρας που είναι το Amazon.

 

Αλλά αυτό είναι το λιγότερο, λύνεται εύκολα με έναν αντάπτορα.

 

 

...

Επίσης υπάρχουν έξοδα αποστολής που ανεβάζεις την τιμή;

 

Ναι

Μπορείς να το βάλεις στο καλάθι, να το προχωρήσεις, και θα σου βγάλει πόσο κάνει η αποστολή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση εχω, διότι δεν έχω ξανά ψωνίσει από Amazon. Είναι ευρωπαϊκη συσκευή; Δηλαδή τη φορτιστεί έχει; Για να καταλάβω ρωτάω και τα δύο χρόνια εγγύηση το στέλνεις στο κατάστημα ή στην αντιπροσωπεία στην Πολωνία; Επίσης υπάρχουν έξοδα αποστολής που ανεβάζεις την τιμή;

 

Το καλό με την Amazon, είναι η διετής εγγύηση, και ότι μπορεί αν έχεις ενδοκοινοτικές υπηρεσίες μπορείς να κόψεις τιμολόγιο

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα κ εγω το κινητο. Το πρωτο μου OP.

Εχω καποιες αποριες για τους εχοντες γνωση -

 

Υπαρχει τροπος να αναβει η οθονη οταν ερχονται ειδοποιησεις?

Μπορει να ρυθμιστιει το κινητο για να μπανει σε deep sleep για παραδειγμα μιση ωρα μετα την τελευταια του χρηση?

Την δονηση την εχω στο μεγιστο αλλα και παλι δεν την ακουω οταν το κινητο ειναι σε λειτουργια δονησης - εχει κανεις αλλος το ιδιο θεμα?

Το navigation mode το εχω μονο στην προεπιλογη της μπαρας αλλα δεν εχω βρει τροπο να επαναφερω μια εφαρμογη αφου την ελαχιστοποιησω, παρα μονο αν πατησω το εικονιδιο της

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τελευταίο update του 8 pro το πηρατε η είστε ακόμα στο 10.5.8.IN11BA όπως εγω;
https://otafsg1.h2os.com/patch/amazone2/GLO/OnePlus8ProOxygen/OnePlus8ProOxygen_15.E.20_GLO_020_2007160052/OnePlus8ProOxygen_15.E.20_OTA_020_all_2007160052_7a6371.zip

 

Κατεβάσε εδώ το full zip και κάνε αναβάθμιση τοπικά.

 

 

Μολις παρελαβα κ εγω το κινητο. Το πρωτο μου OP.

Εχω καποιες αποριες για τους εχοντες γνωση -

 

Υπαρχει τροπος να αναβει η οθονη οταν ερχονται ειδοποιησεις?

Μπορει να ρυθμιστιει το κινητο για να μπανει σε deep sleep για παραδειγμα μιση ωρα μετα την τελευταια του χρηση?

Την δονηση την εχω στο μεγιστο αλλα και παλι δεν την ακουω οταν το κινητο ειναι σε λειτουργια δονησης - εχει κανεις αλλος το ιδιο θεμα?

Το navigation mode το εχω μονο στην προεπιλογη της μπαρας αλλα δεν εχω βρει τροπο να επαναφερω μια εφαρμογη αφου την ελαχιστοποιησω, παρα μονο αν πατησω το εικονιδιο της

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Για το πρώτο όχι, θες τριτη εφαρμογή όπως glimpse notification.

Για το δεύτερο Οχι και δεν έχει και νόημα θα έλεγα, oos έχει υποδειγματικο power management σε idle mode.

Για το τρίτο θες custom kernel.

 

Για το τελευταίο δεν γνωρίζω.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα updates για το 8 πήρα χτες την 10.5.11.ΙΝ21ΑΑ.

Η μπαταρία με το προηγούμενο update είναι ακόμα καλύτερη.

 

Επίσης to recording με το truephone παίζει κανονικά με καταγραφή των και των 2 μερών τησ κλήσης.

 

Σχετικά με τα bands το σημαντικότερο θέμα είναι να έχει την B20 ανδεν κάνω λάθος στο 4g.

Ίσως να υπάρχει πρόβλημα στο 5g βέβαια γιατί βλέπω ότι η κινέζικη έχει διαφορά στα bands εκεί αρκετή.

 

Σε κάθε περίπτωση το δικό μου (banggood) δουλεύει απροβλημάτιστα κοντά στον μήνα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχει φέρει με το update να παίζει μόνιμα η always on display?
Απίθανο να το δώσει με Android 10 λογικά με 11 θα το λανσάρει άρα από Σεπτέμβρη και έπειτα

Ο κύκλος ζωής Android 10 τελείωσε πλέον η OnePlus ήδη θα έχει επικεντρωθεί σε προσαρμογή oos πάνω σε 11 και πάνω σε αυτό να δουλέψει βάλει aod.

 

Edit: όπως αναφέρθηκα ισχύει και επίσημα βάση λεγόμενα OnePlus CEO, με oos 11 που θα βασίζεται σε Android 11 θα δούμε aod.

https://www.androidauthority.com/oneplus-always-on-display-oxygenos-1142187/

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Σκεφτομαι την αγορα του εν λογο κινητου (pro εκδοση) κ θα ηθελα λιγο τις αποψεις των ηδη κατοχων κ ειδικα για την καμερα του.Βασικα θα ειναι αναβαθμιση απο το Xiaomi Mi mix2 που εχω τωρα.Σκεφτομουν κ το Mi 10 pro αλλαμε χαλασαν τοσο η τιμη οσο και η μονη sim...

Επισης ποτε πιστευεται οτι θα πεσει η τιμη του σε πιο λογικα επιπεδα (670ε απο Κινα επι του παροντος).

Ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σκεφτομαι, η μαλλον εχω αποφασισει την αγορα του 8, με αγορα απο Amazon.de με τιμολογιο. Βγαινει στα 599€. Νομιζω σαυτη την τιμη ειναι μακραν οτι καλυτερο μπορω να παρω. Και αξιολογη καμερα, και ο καλυτερος επεξεργαστης με πολυ καλη διαχειριση μπαταριας, και πολυ καλη μπαταρια, και επιλεξιμη ανανεωση συχνοτητας (60/90Hz), και πολυ καλη οθονη. Νομιζω δε χρειαζομαι κατι περισσοτερο :) ....

Το δε αξιαγαπητο iPhone XS max μου θα πει στον υιο, ο οποιος μετα απο ενα αξιολογο χρονικο διαστημα περιπλανησης στον κοσμο της ciaomi, θα επιστρεψει στην αγκαλια της μαμας Apple, που τοσο πολυ πεθυμησε :D

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς πότε θα ξεκινήσουν οι beta rom για τα 8 και 8 pro?
Έχουν ξεκινήσει

 

Εδώ είσαι: https://www.oneplus.com/gr/os/developer-preview/android11

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι developer preview, όχι beta...και διάβασα ότι έχει και πολλά θεματακια. Την έχει περάσει κάποιος να μας πει?
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι developer preview, όχι beta...και διάβασα ότι έχει και πολλά θεματακια. Την έχει περάσει κάποιος να μας πει?
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, η ορολογία Developer Preview 2 της OnePlus αντιστοιχεί στο Beta 2 της Google:

 

https://www.xda-developers.com/download-oneplus-8-pro-receive-android-11-beta-2-builds/

 

Στο άρθρο γραφεί και για τα θέματα που έχει

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, η ορολογία Developer Preview 2 της OnePlus αντιστοιχεί στο Beta 2 της Google:

 

https://www.xda-developers.com/download-oneplus-8-pro-receive-android-11-beta-2-builds/

 

Στο άρθρο γραφεί και για τα θέματα που έχει

Ο φίλος ρωτάει για τις open beta του Oxygen OS και όχι την preview beta του Android 11.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβρη λογικά όπως το ίδιο είχε γίνει με 7 Pro σειρά πέρσι και σε μειωμένη συχνότητα 1 φορά ανά μήνα και όχι 2 φορές όπως προηγούμενες φορές αφού OnePlus είπε ότι θα μειώσει τη συχνότητα κυκλοφοριας open beta από εδώ και στο εξής.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...