Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν μου βάζεις την συσκευή στο 1.000αρικο θέλω να δω φωτογραφική παρόμοια με της Σαμμυ πχ. Δεν με νοιάζει αν χάνει στα σημεία δεν θα το ψάξω τόσο. Αλλά αν οι διαφορές είναι όπως τα προηγούμενα χρόνια θα είναι ξενέρα.

 

 

 

Είδα τις φώτο του απλού s20 το ΣΚ σε συνθήκες έντονου ήλιου κτλ, ήταν απίστευτη κάμερα. Με χαλάει ο Exynos αλλιώς θα ήταν φαβορί για φέτος να το τσιμπήσω.

 

Πλέον oneplus έχει εξαιρετική κάμερα με 8 Pro σε πολλά συγκριτικά που είδα σε ημερήσιες η low light συνθήκες είτε με σύγκριση με Sammy είτε iPhone.

Μόνο στο video υστερεί ακόμα πχ Sammy,iPhone είναι εμφανές ανώτερα σε αυτό.

 

Αλλά με χαλάνε στο 8 Pro και έτσι θα το παρακαμψω και περιμένω του χρόνου αν τυχών τα διορθώσει πχ βάλει under screen camera η μειώσει σημαντικά curved edge(πλέον ενοχλεί όταν βλέπουμε Sammy να το μειώνει στο ελάχιστο και oneplus να επιμένει σε τοσο επιθετικό curved edge)

 

Ούτε αυτή η τεράστια καμπουρα σε κάμερα με εξιταρει εγώ που τα δουλεύω μόνο γυμνά τα κινητά σίγουρα θα μου κακοφαινοταν πολύ.

 

Καιρός και oneplus να περάσει σε πιο ασφαλή βιομετρικη μέθοδο με μεγαλύτερη επιφάνεια χρήσης όπως προσφέρει second generation ultrasonic fingerprint που θα δούμε σε note 20 σειρά.

 

Πλέον στο 1000αρικο και optical fingerprint δεν συναδει.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον oneplus έχει εξαιρετική κάμερα με 8 Pro σε πολλά συγκριτικά που είδα σε ημερήσιες η low light συνθήκες είτε με σύγκριση με Sammy είτε iPhone.

Μόνο στο video υστερεί ακόμα πχ Sammy,iPhone είναι εμφανές ανώτερα σε αυτό.

 

Αλλά με χαλάνε στο 8 Pro και έτσι θα το παρακαμψω και περιμένω του χρόνου αν τυχών τα διορθώσει πχ βάλει under screen camera η μειώσει σημαντικά curved edge(πλέον ενοχλεί όταν βλέπουμε Sammy να το μειώνει στο ελάχιστο και oneplus να επιμένει σε τοσο επιθετικό curved edge)

 

Ούτε αυτή η τεράστια καμπουρα σε κάμερα με εξιταρει εγώ που τα δουλεύω μόνο γυμνά τα κινητά σίγουρα θα μου κακοφαινοταν πολύ.

 

Καιρός και oneplus να περάσει σε πιο ασφαλή βιομετρικη μέθοδο με μεγαλύτερη επιφάνεια χρήσης όπως προσφέρει second generation ultrasonic fingerprint που θα δούμε σε note 20 σειρά.

 

Πλέον στο 1000αρικο και optical fingerprint δεν συναδει.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Να βρει όμως και λύση στον fingerprint sensor, γιατί εάν είναι να δουλεύει όπως στα Samsung, κλαφτα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να βρει όμως και λύση στον fingerprint sensor, γιατί εάν είναι να δουλεύει όπως στα Samsung, κλαφτα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

 

 

Με oneplus ξέρω ότι θα δουλεύει άριστα,τώρα για τους αμπαλους κορεατες no further comment.:lol:

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον oneplus έχει εξαιρετική κάμερα με 8 Pro σε πολλά συγκριτικά που είδα σε ημερήσιες η low light συνθήκες είτε με σύγκριση με Sammy είτε iPhone.

Μόνο στο video υστερεί ακόμα πχ Sammy,iPhone είναι εμφανές ανώτερα σε αυτό.

 

Αλλά με χαλάνε στο 8 Pro και έτσι θα το παρακαμψω και περιμένω του χρόνου αν τυχών τα διορθώσει πχ βάλει under screen camera η μειώσει σημαντικά curved edge(πλέον ενοχλεί όταν βλέπουμε Sammy να το μειώνει στο ελάχιστο και oneplus να επιμένει σε τοσο επιθετικό curved edge)

 

Ούτε αυτή η τεράστια καμπουρα σε κάμερα με εξιταρει εγώ που τα δουλεύω μόνο γυμνά τα κινητά σίγουρα θα μου κακοφαινοταν πολύ.

 

Καιρός και oneplus να περάσει σε πιο ασφαλή βιομετρικη μέθοδο με μεγαλύτερη επιφάνεια χρήσης όπως προσφέρει second generation ultrasonic fingerprint που θα δούμε σε note 20 σειρά.

 

Πλέον στο 1000αρικο και optical fingerprint δεν συναδει.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τα συγκριτικά στο youtube τα παίρνω εν μέρη υπόψη. Και πέρσι ακουγαμε πόσο κοντά ήταν το 7pro με το S10 πχ και όχι δεν ήταν καθόλου κοντά. Όχι ότι είχε κακή κάμερα για τα 700 ευρώ αλλά φέτος στο χιλιάρικο θα πρέπει να είναι πολύ κοντά.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα συγκριτικά στο youtube τα παίρνω εν μέρη υπόψη. Και πέρσι ακουγαμε πόσο κοντά ήταν το 7pro με το S10 πχ και όχι δεν ήταν καθόλου κοντά. Όχι ότι είχε κακή κάμερα για τα 700 ευρώ αλλά φέτος στο χιλιάρικο θα πρέπει να είναι πολύ κοντά.

 

Είχα δώσει το 7 Pro σε μέλος εδώ που κάνει συγκριτικά στο νήμα φώτο και τα σύγκρινε με note 10 plus σε διάφορα σενάρια φώτο και έβγαιναν πολύ πολύ κοντά μεταξύ τους.

 

Ήδη η Sammy ετοιμάζεται για 50αρι σενσορα σε μελλοντικές ναυαρχιδες διότι κατάλαβε ότι τα 108 όπως και τα 100 zoom είναι gimmick τα οποία θα αφαιρέσει από note 20 σειρά όσον αφορά το zoom.

https://www.notebookcheck.net/Samsung-s-new-50-MP-sensor-bests-the-108-MP-sensors-on-the-Galaxy-S20-Ultra-and-Mi-10-Pro.466086.0.html

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το χιλιάρικο αλλάζει τα δεδομένα όπως και να το κάνουμε...υπομονή του χρόνου ίσως βάλουν κάνα αισθητήρα μεγαλύτερο όπως στα Huawei με το p40 pro.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Είχα δώσει το 7 Pro σε μέλος εδώ που κάνει συγκριτικά στο νήμα φώτο και τα σύγκρινε με note 10 plus σε διάφορα σενάρια φώτο και έβγαιναν πολύ πολύ κοντά μεταξύ τους.

 

Ήδη η Sammy ετοιμάζεται για 50αρι σενσορα σε μελλοντικές ναυαρχιδες διότι κατάλαβε ότι τα 108 όπως και τα 100 zoom είναι gimmick τα οποία θα αφαιρέσει από note 20 σειρά όσον αφορά το zoom.

https://www.notebookcheck.net/Samsung-s-new-50-MP-sensor-bests-the-108-MP-sensors-on-the-Galaxy-S20-Ultra-and-Mi-10-Pro.466086.0.html

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κατ'εμέ, το μόνο αρνητικό που είχε το 7Pro σε σύγκριση με το Pixel 4 XL που έχω, σε βραδινές και χαμηλού φωτισμού φωτό, είναι ότι το πρώτο δημιουργεί ένα "blur" σε κάποια σημεία, που το κάνει να χάνει σε λεπτομέρεια και επίσης δημιουργεί περίεργα artifacts σε άκυρες φάσεις. Πολλές φορές υπερτονίζει τα κόκκινα. Φυσικά δεν περίμενα να πιάσει το Pixel 4 XL, αλλά εάν είχε κάνει καλύτερη δουλειά στο software των καμερών, η διαφορά θα ήταν ελάχιστη. Έχω και album συγκριτικό με τα δύο για όποιον θέλει να δει τη εννοώ.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμέ, το μόνο αρνητικό που είχε το 7Pro σε σύγκριση με το Pixel 4 XL που έχω, σε βραδινές και χαμηλού φωτισμού φωτό, είναι ότι το πρώτο δημιουργεί ένα "blur" σε κάποια σημεία, που το κάνει να χάνει σε λεπτομέρεια και επίσης δημιουργεί περίεργα artifacts σε άκυρες φάσεις. Πολλές φορές υπερτονίζει τα κόκκινα. Φυσικά δεν περίμενα να πιάσει το Pixel 4 XL, αλλά εάν είχε κάνει καλύτερη δουλειά στο software των καμερών, η διαφορά θα ήταν ελάχιστη. Έχω και album συγκριτικό με τα δύο για όποιον θέλει να δει τη εννοώ.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν αντιλέγω απλά πλέον από 7 σειρά και έπειτα έχει πάψει να είναι στη κατηγορία της μέτριας κάμερας που είχε την ταμπέλα.

 

Βελτιώσεις επιδέχεται σαφώς, με 8 pro πήγε ένα-δύο βήματα παραπάνω σε overall ποιότητα σε όλες τις συνθήκες και αυτό που θέλω πω ότι η κάμερα πλέον δεν είναι deal breaker παράγοντας για μη επιλογή της σε σχέση με ανταγωνισμό.

 

Είναι κατηγορία flagship πλέον.

 

Δες εδώ μια σύγκριση όπου τα πάει εξαιρετικά με pixel 4.

Και μάλιστα μιλάμε για σύγκριση όπου το OnePlus μόλις κυκλοφόρησε χωρίς να έχει πάρει τα 2-3 updates που ακολούθησαν τον επόμενο μήνα που την βελτίωσαν περαιτέρω ενώ το pixel 4 πλέον είναι στη πιο ώριμη φάση.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω απλά πλέον από 7 σειρά και έπειτα έχει πάψει να είναι στη κατηγορία της μέτριας κάμερας που είχε την ταμπέλα.

 

Βελτιώσεις επιδέχεται σαφώς, με 8 pro πήγε ένα-δύο βήματα παραπάνω σε overall ποιότητα σε όλες τις συνθήκες και αυτό που θέλω πω ότι η κάμερα πλέον δεν είναι deal breaker παράγοντας για μη επιλογή της σε σχέση με ανταγωνισμό.

 

Είναι κατηγορία flagship πλέον.

 

Δες εδώ μια σύγκριση όπου τα πάει εξαιρετικά με pixel 4.

Και μάλιστα μιλάμε για σύγκριση όπου το OnePlus μόλις κυκλοφόρησε χωρίς να έχει πάρει τα 2-3 updates που ακολούθησαν τον επόμενο μήνα που την βελτίωσαν περαιτέρω ενώ το pixel 4 πλέον είναι στη πιο ώριμη φάση.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

 

Ναι οι μετριότητες δεν υφίστανται πλέον από τη σειρά 7 και μετά και μάλιστα σε βαθμό που θα χρειάζεται Gcam και λοιπές μόντες. Gcam θα βάλεις μόνο για λεπτομέρεια περισσότερο και για να μην υπερεκθέτει σε κάποιες περιπτώσεις, κάποια σημεία.

 

Κι εγώ ποτέ δεν ασχολήθηκα με την κάμερα, ως βασικό κριτήριο αγοράς συσκευής. Αλλά πλέον η OnePlus δεν χάνει τόσο πολύ και βρίσκεται άνετα στην πρώτη πεντάδα των καλών καμεροτηλεφώνων.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τράβηξες τις φωτογραφίες σε δύσκολο φωτισμό Κ οφείλω να πω ότι βοήθησες πολύ σε μας που έχουμε λίγο κάψα με την φωτογραφία. Ελπίζω το Op8 να είναι ακόμα καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου έχω σκοπό να περιμένω να δω Κ την φετινή ναυαρχίδα της sony Κ μετά να αποφασίσω. Αν Κ βλέπω ότι κλείνω στο one plus. Ερώτηση το always on display παίζει κανονικά στις ειδοποιήσεις ; Viber , facebook ,Κ.τ.λ

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η OnePlus εξετάζει να προσθέσει AOD στο Oxygen, άρα υποθέτω ότι τώρα δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η OnePlus εξετάζει να προσθέσει AOD στο Oxygen, άρα υποθέτω ότι τώρα δεν έχει
Εχουν ολα τα μοντελα AOD, εμενα εχει, αλλα μια φορα την εβαλα και εφυγε ολη η μπαταρια το βραδυ. Oneplus5.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ολα τα μοντελα AOD, εμενα εχει, αλλα μια φορα την εβαλα και εφυγε ολη η μπαταρια το βραδυ. Oneplus5.
Που την βρήκες την aod της OnePlus; Ambient display έχει που απλά σου δείχνει ειδοποιήσεις εάν ανασηκωσεις λίγο την συσκευή. AOD δεν έχει προστεθεί επίσημα τουλάχιστον. Δοκιμάστηκε για λίγο καιρό μόνο στα OnePlus 6/6T και μετά από παράπονα, αφαιρέθηκε.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ψάχνω να βρω στο επίσημο σάιτ που λέει ότι η συσκευή είναι ανθεκτική στο νερό και την σκόνη και έχει πιστοποιήσει ip68. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, ψάχνω να βρω στο επίσημο σάιτ που λέει ότι η συσκευή είναι ανθεκτική στο νερό και την σκόνη και έχει πιστοποιήσει ip68. Ευχαριστώ

 

https://www.oneplus.com/gr/8-pro

Backed by an IP68 rating, your OnePlus 8 Pro stays protected from sudden splashes.*

* Tested under controlled IEC 60529 laboratory conditions with an IP68 rating. Water and dust resistance may be reduced as device ages.

 

Εδώ είναι οι ορισμοί: https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

 

Το 8 δεν ορίζει από μόνο του τη διάρκεια και το βάθος. Ο κατασκευαστής το προσδιορίζει.

 

Επίσης, νομίζω ότι και πριν που έλεγε ότι είναι water resistant χωρίς IP certification, και τώρα που έχει IP68, η εγγύηση δεν καλύπτει τη βλάβη από νερό (το οποίο μάλλον ισχύει για όλες τις συσκευές)

Link to comment
Share on other sites

https://www.oneplus.com/gr/8-pro

Backed by an IP68 rating, your OnePlus 8 Pro stays protected from sudden splashes.*

* Tested under controlled IEC 60529 laboratory conditions with an IP68 rating. Water and dust resistance may be reduced as device ages.

 

Εδώ είναι οι ορισμοί: https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

 

Το 8 δεν ορίζει από μόνο του τη διάρκεια και το βάθος. Ο κατασκευαστής το προσδιορίζει.

 

Επίσης, νομίζω ότι και πριν που έλεγε ότι είναι water resistant χωρίς IP certification, και τώρα που έχει IP68, η εγγύηση δεν καλύπτει τη βλάβη από νερό (το οποίο μάλλον ισχύει για όλες τις συσκευές)

Καλησπέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται δεν το έχει πάρει κανείς το 8 pro; δεν βλέπω πολλά σχόλια. Σκέφτομαι να αγοράσω το 12 / 256 από την εμπειρία σας αξίζει; έχει κανένα μελανό σημείο που πρέπει να προσέχω; όποιος το έχει αγοράσει είναι το κινητό απροβληματιστο; Κ από θέμα software έχουμε bugs? Έχω δει αρκετά βιντεακια Κ έχουν ακουστεί θετικές εντυπώσεις. Πιστεύετε στα χρήματα αυτά μπορώ να κοιτάξω κάτι άλλο ή είναι μονόδρομος;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται δεν το έχει πάρει κανείς το 8 pro; δεν βλέπω πολλά σχόλια. Σκέφτομαι να αγοράσω το 12 / 256 από την εμπειρία σας αξίζει; έχει κανένα μελανό σημείο που πρέπει να προσέχω; όποιος το έχει αγοράσει είναι το κινητό απροβληματιστο; Κ από θέμα software έχουμε bugs? Έχω δει αρκετά βιντεακια Κ έχουν ακουστεί θετικές εντυπώσεις. Πιστεύετε στα χρήματα αυτά μπορώ να κοιτάξω κάτι άλλο ή είναι μονόδρομος;

 

Το πήρα και εγώ (μη χάσω). Τι να σου πω. Πλέον όλα τα android (οι ναυαρχίδες) μου φαίνονται ίδια, δηλαδή δε μπορώ να πω ότι το S20 Ultra ή το P40 Pro μου πρόσφεραν αυτό το wow σε σχέση με το One Plus. Ανοίγω τα κουτιά, ξεκινώ το στήσιμο και λέω "μια από τα ίδια". Μόνο στο Galaxy Z είπα ότι εδώ έχουμε κάτι διαφορετικό. Πάντως, με εξαίρεση κάποια ευκολη υπερθέρμανση όταν το φορτίζω ασύρματα (!), που το κάνει να παγώνει μόνο του κάποιες λειτουργίες, είναι πολύ καλό, όχι ομως καλύτερο από το P40 Pro (έχει όμως επίσημα Google apps). Είναι και πολύ μεγάλο, έτσι; Το P40 έχει καλύτερο κράτημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου.απο τις φωτογραφίες είσαι ικανοποιημένος; Κ κυρίως όχι σε άψυχα πράματα αλλά σε πρόσωπα μικρά παιδιά... Βγαίνουν καλές Κ σωστές σε απεικόνιση; έχουν καθόλου (παστελιασμα) στα πρόσωπα; έχει στο menu το always on display να είναι μόνιμο στην οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου.απο τις φωτογραφίες είσαι ικανοποιημένος; Κ κυρίως όχι σε άψυχα πράματα αλλά σε πρόσωπα μικρά παιδιά... Βγαίνουν καλές Κ σωστές σε απεικόνιση; έχουν καθόλου (παστελιασμα) στα πρόσωπα; έχει στο menu το always on display να είναι μόνιμο στην οθόνη;

 

Δυστυχώς, δεν έχω δοκιμάσει την κάμερα ακόμη. Βλέπεις, πήρα σχεδόν μαζί και το P40 Pro, οπότε για την ώρα έχει μονοπωλήσει εκείνο τη λήψη φωτογραφιών.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παλαιότερα υπήρχαν κωδικοί από μέλη, όπου έπαιρνες κάποια έκπτωση σε αξεσουάρ.

Ισχύουν αυτά πλέον ή έχουν καταργηθεί;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την βοήθεια σας γιατί δεν μπορώ να βρω link. Θέλω να αγοράσω από το επίσημο σαιτ της one plus το 12/256 Κ το μόνο που έχει είναι το 8/128 . Γνωρίζει κανείς τι γίνεται υπάρχει κάποιο άλλο σαιτ αξιόπιστο όπως της one plus; σε μαύρο χρώμα. Edited by challenge143
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά την βοήθεια σας γιατί δεν μπορώ να βρω link. Θέλω να αγοράσω από το επίσημο σαιτ της one plus το 12/256 Κ το μόνο που έχει είναι το 8/128 . Γνωρίζει κανείς τι γίνεται υπάρχει κάποιο άλλο σαιτ αξιόπιστο όπως της one plus; σε μαύρο χρώμα.

 

8 pro 12/256 βγαίνει μόνο σε πράσινο κ μπλε. To απλό 8αρι 12/256 σε interstellar μόνο.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι κάτοχοι, εγώ με 7 pro είμαι..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το παράξενο φίλε μου. Ότι αν το ψάξω από διάφορα κατΑστήματα σε μαύρο το pro το βρίσκω κανονικά. Αλλά από το επίσημο σάιτ της one plus σε μαύρο έχει μόνο το 8/128 κ έχω ξενερώσει.. https://www.oneplus.com/gr/oneplus-8-pro

https://www.sunsky-online.com/view/1344625/OnePlus 8 Pro 5G 48MP Camera 12GB 256GB.htm?source=admitad&admitad_uid=b0f4245198ec9ae2c2f90cec6de0a70b&tagtag_uid=b0f4245198ec9ae2c2f90cec6de0a70b

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...