Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι πλήρεις προδιαγραφές της σειράς OnePlus 8 και OnePlus 8 Pro

 

model: OnePlus 8 /// OnePlus 8 Pro

operating system: Android 10 with Oxygen OS

CPU: QUALCOMM SNAPDRAGON 865 (1X 2.84 GHZ, 3X 2.42 GHZ, 4X 1.8 GHZ)

Display: 6.55 inch Fluid AMOLED display with Always-On, FHD + 2400×1080 pixels, 90 Hertz, 402 PPI, 20: 9 ratio, display cover made of

Corning Gorilla Glass, Vibrant Color Effect, night mode, reading mode, as well as HDR10+ //

6.78 inch Fluid AMOLED display with Always-On, QHD + 3168×1440 pixel, 120 Hertz, 513 PPI, 19.8: 9 ratio, display cover made of

Corning Gorilla Glass, Adaptive Display, Vibrant Color Effect, Motion Graphics Smoothing, night mode, reading mode, as well as

HDR10+

Storage:

8/12 GB LPDDR4X RAM - 128/256 GB UFS 3.0 flash memory ///

8/12 GB LPDDR5 RAM - 128/256 GB UFS 3.0 flash memory

Main camera:

48 megapixel Sony IMX586, F / 1.75 aperture, as well as OIS / EIS

16-megapixel ultra-wide-angle, F / 2.2 aperture, as well as a 116 ° field of view;

2-megapixel macro camera, 1.75 microns pixel size, F / 2.4 aperture;

Phase detection autofocus, contrast-based autofocus;

Dual LED flash ///

48 megapixels Sony IMX689, F / 1.78 aperture, 1.12 microns pixel size, as well as OIS / EIS;

48-megapixel ultra-wide-angle, F / 2.2 stop, 120° field of view;

8-megapixel telephoto zoom, F / 2.4 aperture, OIS;

5-megapixel color filter, F / 2.4 aperture;

Phase detection autofocus, laser autofocus, contrast-based autofocus;

3x optical hybrid zoom;

Dual LED flash

FRONT CAMERA:

16 MEGAPIXEL SONY IMX471, F / 2.0 APERTURE, FIXED FOCUS, EIS ///

16 MEGAPIXEL SONY IMX471, F / 2.4 APERTURE, FIXED FOCUS, EIS

 

Video:

4K UHD 30/60 fps, 1080p 30/60 fps, 720p 480 fps Super Slo-Mo, 1080p 240 fps Slo-Mo (main camera), as well as FHD 1080p 30 fps

(front);

HDR, RAW, Cine mode, Nightscape, Super Micro, Pro mode, audio zoom (only Pro model, as well as a color filter camera (only Pro

model)

Video playback

Supported formats:

MP4, H.265 (HEVC), AVI, WMV, TS, 3GP, FLV, WEBM, MKV, MOV

Sensors:

Accelerometer, barometer, electronic compass, brightness sensor, proximity detection, in-display fingerprint sensor, gyroscope, laser

sensor (Pro model only), flicker detect sensor (Pro model only), as well as a front RGB sensor (Pro model only) )

battery pack:

4300 mAh;

Fast charging 30 watts (Warp Charge 30T with 5V / 6A) ///

4510 mAh;

Fast charging 30 watts (Warp Charge 30T with 5V / 6A);

30 watt wireless charging (Warp Charge 30 Wireless);

Reverse wireless charging

 

Bluetooth 5.1 (with aptX, aptX HD, LDAC, AAC), USB Type C USB 3.1 Gen 1, NFC, WiFi 6 (2.4 + 5 GHz), as well as WiFi direct

Face recognition, fingerprint sensor (in the display)

music:

Stereo speakers, Dolby Atmos, supported formats: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF,

MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, DSF, as well as APE

Satellites:

GPS, GLONASS, Beidou, Galileo

Colours:

Onyx Black (glossy), Glacial Green (matt), Interstellar Glow (glossy) //

Onyx Black (glossy), Glacial Green (matt), Ultramarine Blue (matt)

 

Dimensions:

160.2 x 72.9 x 8.0 mm /// 165.3 x 74.4 x 8.5 mm

Weight:

180 grams /// 199 grams

Additional:

IP68 certification (Pro), Dual SIM (Nano), NFC, Haptic Vibration Engine, as well as 5G support

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω μπορούμε να δούμε ότι oι μεγάλες διαφορές είναι στην οθόνη, στον τύπο της RAM, στην κάμερα και στην μπαταρία. Και τα δύο μοντέλα θα είναι διαθέσιμα σε διάφορα καταστήματα, συμπεριλαμβανομένου φυσικά στα online καταστήματα του κατασκευαστή. Το μεγάλο νέο εδώ, είναι ότι για πρώτη φορά, μπορούμε να αποκτήσουμε τις νέες ναυαρχίδες της OnePlus περίπου μία εβδομάδα μετά την ανακοίνωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι καλύτερο έχει βγει φέτος σε ναυαρχίδες....Η τιμή θα καθορίσει και την αγορά...

Βέβαια και το 7 Pro με τη τωρινή τιμή είναι ελκυστικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@Tips2018: Έτσι όπως τα έχεις γράψει, είναι ότι πιο δυσανάγνωστο έχω διαβάσει για πρώτο post συσκευής. Ελπίζω να βρεθεί ένας moderator να τα μαζέψει και να τα ξεχωρίσει μιας και μιλάμε για δύο διαφορετικές συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει και την μείωση ΦΠΑ 24% για επαγγελματική χρήση?
Από το site της OnePlus δε νομίζω. Μόνο από Amazon μπορείς να το κάνεις αυτό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η OnePlus καλώς ή κακώς για εμάς έχει μια ιστορική ευκαιρία. Σύμφωνα με όλα τα leaks θα δούμε ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί φέτος

 

120hz οθόνη σε 4k

Την ταχύτερη RAM, ταχύτερο εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, ασύρματη φόρτιση 30W συν όλα τα άλλα που μας έχει συνηθίσει η 1+ να είναι καλύτερη τόσα χρόνια.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν για το 2020:

Samsung πατάτα με Exynos και προβλήματα

Huawei εκτός ανταγωνισμού χωρίς Google Services

Xiaomi Mi10 αρκετά ακριβό για τα σπεκς του.

LG και Sony χρόνια τώρα εκτός παιχνιδιού.

 

Οπότε τι μένει στον χώρο του Android? Μια εταιρεία που έχει καλό όνομα, να βάλει ότι καλύτερο υπάρχει σε κινητό αλλά προφανώς να το κοστολογήσει και στα 1.000€

 

Τουλάχιστον τους το δίνω ότι θα το φτάσουν στα 1.000 αλλά χωρίς περικοπές στα σπεκς όπως θα έκαναν πολλοί άλλοι. Από την άλλη όμως δεν έχω ψηθεί ποτέ και δεν νομίζω ούτε τώρα να δώσω 1k για κινητό. Προτιμώ να τα δώσω αλλού. Δεν προεξοφλώ αν τα αξίζει ή όχι, λέω ότι προσωπικά μου κάνει κάπως μιεχ να τα σκάσω για κινητό.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας....

Ήδη παρήγγειλα το Xiaomi Mi 10 pro (8/256) λόγω "έκπτωσης" στην τιμή εξ' αιτίας του ΦΠΑ!

Με υγεία σε όσους θα επιλέξουν την OnePlus!

Κάποιον ασύρματο φορτιστή καλό ξέρετε?

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

1008€ το ΟΡ8pro???

+ Πόσο για γνήσιο ΟΡ wireless charger?

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας....

Ήδη παρήγγειλα το Xiaomi Mi 10 pro (8/256) λόγω "έκπτωσης" στην τιμή εξ' αιτίας του ΦΠΑ!

Με υγεία σε όσους θα επιλέξουν την OnePlus!

Κάποιον ασύρματο φορτιστή καλό ξέρετε?

 

Καλοδουλευτο,από που το πήρες και πόσο;;;(Αρχική τιμή)

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φάνηκε ρε παιδιά? Πείτε καμιά γνώμη? Σαν πολύ ακριβό μου φάνηκε... Που ξεκινήσαμε και που πήγαμε...

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς η op πλέον δεν είναι "flagship killer" αλλά επισήμως σκέτο flagship. Για μένα αυτό που παρουσίασε σήμερα -μιλώντας για το pro μοντέλο- είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση για φέτος στην αγορά, μέχρι τώρα τουλάχιστον. Δεν της λείπει τίποτα για να αφήσει περιθώριο σε όλα αυτά τα "ναι αλλά δεν έχει αυτό" των περασμένων ετών. Βέβαια θέλω να δω και κάποια "αληθινά" reviews κάμερας κλπ αλλά θέλω να πιστεύω έγινε κι εκεί το επόμενο βήμα.

 

Τώρα το αν θα της βγει σε καλό η αλλαγή πλεύσης θα φανεί στο μέλλον.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φάνηκε ρε παιδιά? Πείτε καμιά γνώμη? Σαν πολύ ακριβό μου φάνηκε... Που ξεκινήσαμε και που πήγαμε...

 

Αναμενόμενη η τιμή,αφού πια είναι πλήρες το πακέτο...

Εγώ για την οθόνη είχα διαβάσει ότι η συγκεκριμένη είναι ότι καλύτερο έχει μπει σε κινητό και ότι βάζει τα γυαλιά στο S20 ultra... Υπερβολές της εταιρείας,θα δείξει τις.επομενες μέρες....Παντος η φετινή χρονιά είναι ένα στοίχημα για τις εταιρείες...

Όταν η Samsung έβγαλε κυρτές οθόνες όλοι την κραξανε,τώρα που όλοι οι κατασκευαστές την υοθετισαν δεν μιλάει κανείς...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

υπομονη για την οθονη, εχω δει αρθρο στο χδα που λεει οτι θεματα με τα μαυρα και τα γκριζα.

 

Απλά είχα διαβάσει ότι η οθόνη της BOE είναι Α+ και πολύ ανώτερη από του S20 ultra...

Άν η BOE κατάφερε σε μερικά χρόνια να βαλει τα γυαλιά στην Samsung μπράβο της...

Αν και έχω επιφυλάξεις....

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα βλέπω θέλει πολλές βελτιώσεις πάντως. Ακόμα και το περσινό 7Pro, βγάζεις καλύτερες φωτο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έλεγα ότι δεν παίζει να το προσέξω λόγω τιμής,με έχει ψήσει πολύ να το δοκιμάσω...Αξιζει τον κόπο;Αν και με το καθαρό Android (σχεδόν καθαρο δεν είναι το oxygen?) δεν τα πάω καλά..
Link to comment
Share on other sites

Ο mkbhd που είναι σχετικά από τους πιο ειλικρινής και ακριβής YouTuber είπε ότι αυτή τη φορά το κατάφεραν και έκαναν ένα τηλεφώνο που τα έχει όλα. Ευχαριστημένος από πολλά πάνω στο τηλέφωνο. Βέβαια η τιμή φωτιά. Νομίζω πια στα κινητά ο όρος flagship killer γίνεται σκέτο Killer...

Αν κ το 5g ανέβασε τις τιμές στα ύψη αρκετά, αυτό που με χαλάει γενικά είναι ότι η κάθε εταιρεία που ασχολείται τα τελευταία χρόνια με κινητά, ονειρεύεται να κατασκευάσει κινητό αξίας 1000+.

Νομίζω πως οι περισσότεροι ακολουθούν τακτική αλά Apple.

Και η στην one plus με χαλάει κ λίγο που έχει ακριβά αναλώσιμα,ο ασύρματος φορτιστής (που μόνο με αυτόν μπορείς να το φορτίσεις ασύρματα στη μέγιστη ταχύτητα) κοστίζει μόνο 70€!

Δε λέω σαν εταιρεία γενικά αξίζει, αλλά νομίζω πως λίγο στις τιμές άρχισαν να ξεφεύγουν,σε λίγο δεν θα βρίσκουμε κινητό κάτω από 700€.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είχα γράψει πριν λίγες μέρες. Τα επιβεβαίωσε και ο mkbhd.

 

Επίσης οι περισσότεροι τόσα χρόνια γκρινιάζατε γιατί η 1+ δεν είχε ασύρματη δεν είχε IP δεν είχε την κάμερα του Galaxy κτλ κτλ, ενώ έκανε 600 ευρώ.

 

Ε τα έβαλε τώρα όλα μαζί και έβαλε και την τιμή του Galaxy :lol: :lol:

 

Εμένα με χαλάει πολύ η τιμή και ακόμα περισσότερο ότι στα 900 δίνουν μόνο το πράσινο που για κάποιο λόγο θέλουν να προωθήσουν, ενώ για μαύρο ή μπλε (υπέροχο το μπλε στο 7Pro) πρέπει να σκάσεις για την high έκδοση τα 1,000 . Άκυρο βλέπω στο site τους ότι το μαύρο είναι στα 900 και τα άλλα δύο στα 1,000

 

Η OnePlus καλώς ή κακώς για εμάς έχει μια ιστορική ευκαιρία. Σύμφωνα με όλα τα leaks θα δούμε ότι καλύτερο έχει παρουσιαστεί φέτος

 

120hz οθόνη σε 4k

Την ταχύτερη RAM, ταχύτερο εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, ασύρματη φόρτιση 30W συν όλα τα άλλα που μας έχει συνηθίσει η 1+ να είναι καλύτερη τόσα χρόνια.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν για το 2020:

Samsung πατάτα με Exynos και προβλήματα

Huawei εκτός ανταγωνισμού χωρίς Google Services

Xiaomi Mi10 αρκετά ακριβό για τα σπεκς του.

LG και Sony χρόνια τώρα εκτός παιχνιδιού.

 

Οπότε τι μένει στον χώρο του Android? Μια εταιρεία που έχει καλό όνομα, να βάλει ότι καλύτερο υπάρχει σε κινητό αλλά προφανώς να το κοστολογήσει και στα 1.000€

 

Τουλάχιστον τους το δίνω ότι θα το φτάσουν στα 1.000 αλλά χωρίς περικοπές στα σπεκς όπως θα έκαναν πολλοί άλλοι. Από την άλλη όμως δεν έχω ψηθεί ποτέ και δεν νομίζω ούτε τώρα να δώσω 1k για κινητό. Προτιμώ να τα δώσω αλλού. Δεν προεξοφλώ αν τα αξίζει ή όχι, λέω ότι προσωπικά μου κάνει κάπως μιεχ να τα σκάσω για κινητό.

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο μέγεθος το μικρό...αλλά χωρίς ασύρματη φόρτιση,λυπάμαι...

Επίσης αν όντως εχει boe οθόνη,ελπίζω να ναι απροβλημάτιστη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε κανεις οτι η οθονη του Pro εχει 1Β χρώματα και όχι 16Μ ? :blink:

 

*Παιζει να ειναι και το πρωτο που βγηκε με 1Β χρωματα μεχρι σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κινητάρα το pro. Για μένα ανώτερο κι από s20 ultra σε specs αλλά και σε εμφάνιση. Είμαι φαν βέβαια της κυρτής οθόνης και σίγουρα πρέπει να δούμε καλή δοκιμή κάμερας κάπου. Η τιμή είναι μείον. Δε θα μπω στη διαδικασία να πω ότι είναι 500 ευρώ φθηνότερο από το s20ultra, δεν έχει νόημα, πολλά λεφτά είναι πολλά λεφτά. Η υπερβολή όμως είναι μεγαλύτερη στην τιμή του απλού 8.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κινητάρα το pro. Για μένα ανώτερο κι από s20 ultra σε specs αλλά και σε εμφάνιση. Είμαι φαν βέβαια της κυρτής οθόνης και σίγουρα πρέπει να δούμε καλή δοκιμή κάμερας κάπου. Η τιμή είναι μείον. Δε θα μπω στη διαδικασία να πω ότι είναι 500 ευρώ φθηνότερο από το s20ultra, δεν έχει νόημα, πολλά λεφτά είναι πολλά λεφτά. Η υπερβολή όμως είναι μεγαλύτερη στην τιμή του απλού 8.

 

Σίγουρα είναι μαζί με το S 20 ultra οι καλύτερες προτάσεις μέχρι στιγμής,αλλά μην ξεχνάς ότι μεχρι την παρουσίαση του Τ μοντέλου η τιμή του δεν πρόκειται να πεσει,για.αγορα από το site της 1+..,ενώ αντίστοιχα σε δύο μήνες το S20 ultra θα είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα...

Σίγουρα προς Κίνα μεριά θα το βρεις πιο φτηνά,αλλά.δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση που προσφέρουν,μιας και είναι τώρα πια πολλά τα λεφτά...

Από Amazon δεν ξέρω αν πέφτει η τιμή,μιας και από εγγύηση το καλύπτει κανονικά...

Και μια ερώτηση,για όσους γνωρίζουν.Αν κάνεις αγορά από Amazon έχεις εγγύηση από την 1+ η από το Amazon??? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα προς Κίνα μεριά θα το βρεις πιο φτηνά,αλλά.δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση που προσφέρουν,μιας και είναι τώρα πια πολλά τα λεφτά...

 

Πέρσι δεν είχαν πει ότι από banggood, gearbest κλπ. υποστηρίζουν πλέον απευθείας εγγύηση από την ίδια την 1+; Λετε να αλλάξει να πέσει κάνα πακέτωμα φέτος;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...