Jump to content

OMEN by HP Laptop 17


mariodj
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, έχω το OMEN by HP Laptop 17 Intel® Core i5-9300H CPU @ 2.40GHz. Έχει Σκληρός Δίσκος 1000 GB HDD +128 GB SSD. Μπορώ να βγάλω το 1.000 GB HDD και να βάλω 500 GB SSD ??? θα τον δεχτή. Δεν θα καταργήσω τον 128 GB SSD. εκεί έχω τα προγράμματα.;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις, κανενα προβλημα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις, κανενα προβλημα.

 

Ευχαριστω φίλε μου !!! :D

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσχώρησε κανονικά.

 

Ο 1tb ειναι 2.5 ιντσών sata δίσκος. Βαζεις οτι θες εκει.

 

Ο 128gb ειναι m.2 nvme ( και αυτόν αμα θες τον αλλάζεις μελλοντικά .

 

Πρόσεχε πως θα ξεκουμπωσεις το πισω καπακι , θέλει λίγο υπομονή και επιμονή.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσχώρησε κανονικά.

 

Ο 1tb ειναι 2.5 ιντσών sata δίσκος. Βαζεις οτι θες εκει.

 

Ο 128gb ειναι m.2 nvme ( και αυτόν αμα θες τον αλλάζεις μελλοντικά .

 

Πρόσεχε πως θα ξεκουμπωσεις το πισω καπακι , θέλει λίγο υπομονή και επιμονή.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Ξέρω φίλε, τα HP εχουν το ''χειροτερο'' άνοιγμα, σε έναν άλλον HP έφτασα μεχρι την μέση, και το παράτησα :lol:..... φοβήθηκα μη το σπάσω ! λες να θέλει και λίγο σουσουαρ ? να μαλακώσουν τα πλαστικά ? ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω φίλε, τα HP εχουν το ''χειροτερο'' άνοιγμα, σε έναν άλλον HP έφτασα μεχρι την μέση, και το παράτησα :lol:..... φοβήθηκα μη το σπάσω ! λες να θέλει και λίγο σουσουαρ ? να μαλακώσουν τα πλαστικά ? ;)

 

Ουτε να το διανοηθεις να βαλεις πιστολακι/θερμοπιστολο, δεν ειναι πλαστικα ταπετσαριας αυτοκινητου που θες να βγαλεις! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε να το διανοηθεις να βαλεις πιστολακι/θερμοπιστολο, δεν ειναι πλαστικα ταπετσαριας αυτοκινητου που θες να βγαλεις! :p

 

Ευχαριστω !!!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα "εργαλεια" πλαστικα που ειναι γι' αυτη τη δουλεια το σετ εχει ~5€, εκτος και αν παιζεις κιθαρα, οποτε χρησιμοποιεις την πενα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το ίδιο.. Ξεκουμπώνει σχετικά εύκολα με ένα λεπτό αντικείμενο . Το σημείο που είναι το πιο δύσκολο είναι το σημείο που είναι στο πάνω μέρος.

 

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ειδικα "εργαλεια" πλαστικα που ειναι γι' αυτη τη δουλεια το σετ εχει ~5€, εκτος και αν παιζεις κιθαρα, οποτε χρησιμοποιεις την πενα.

 

Ευχαριστω .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή έχω το ίδιο.. Ξεκουμπώνει σχετικά εύκολα με ένα λεπτό αντικείμενο . Το σημείο που είναι το πιο δύσκολο είναι το σημείο που είναι στο πάνω μέρος.

 

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρω φίλε, τα HP εχουν το ''χειροτερο'' άνοιγμα, σε έναν άλλον HP έφτασα μεχρι την μέση, και το παράτησα :lol:..... φοβήθηκα μη το σπάσω ! λες να θέλει και λίγο σουσουαρ ? να μαλακώσουν τα πλαστικά ? ;)

 

Μαλλον στα νεοτερα μοντελα ισχυει αυτο που λες.Ενα Elitebook 8540w που εχω περα απο τα καπακια απο κατω , με 3 βιδουλες του πληκτρολογιου , εχεις κατω απο το πληκτρολογιο, προσβαση σε cpu + gpu για αλλαγη παστας πχ , το ανεμιστηρακι για καθαρισμα και την 2η ram slot.Πιο "ευκολο" laptop δεν εχω ξαναδει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στα νεοτερα μοντελα ισχυει αυτο που λες.Ενα Elitebook 8540w που εχω περα απο τα καπακια απο κατω , με 3 βιδουλες του πληκτρολογιου , εχεις κατω απο το πληκτρολογιο, προσβαση σε cpu + gpu για αλλαγη παστας πχ , το ανεμιστηρακι για καθαρισμα και την 2η ram slot.Πιο "ευκολο" laptop δεν εχω ξαναδει.

 

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση για νέο laptop, κι ένα από τα μοντέλα που υπέπεσε στην αντίληψή μου είναι το Omen 15 ιντσών, με i5 9300H, GTX1650, 8gb RAM, συγκεκριμένα αυτό εδώ:

https://www.bestprice.gr/item/2155868717/hp-omen-15-dc1011nv.html?bpref=quickview

 

Το έχει κανένας;

Ερωτήσεις:

1) Από μπαταρία πώς τα πάει;

2) Θερμοκρασίες υπό κανονική λειτουργία και σε gaming;

3) Έχει display port και HDMI; Η USB C είναι thunderbolt 3 και μπορεί να φορτίσει το μηχάνημα κιόλας;

4) Μέχρι πόση RAM σηκώνει; Αν τελικά το αποκτήσω σκέφτομαι στην αρχή να βάλω άλλο ένα DDR4 8GB, αλλά θέλω να ξέρω για το μέλλον τι επιλογές έχω.

5) Η οθόνη του είναι 60Hz ή παραπάνω;

6) Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με τη νέα μόδα των μη αφαιρούμενων μπαταριών, μπορώ να το χρησιμοποιώ σε ρεύμα χωρίς να φορτίζει η μπαταρία, άρα να μην καταπονείται συνέχεια και μου πεθάνει σύντομα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι σε αναζήτηση για νέο laptop, κι ένα από τα μοντέλα που υπέπεσε στην αντίληψή μου είναι το Omen 15 ιντσών, με i5 9300H, GTX1650, 8gb RAM, συγκεκριμένα αυτό εδώ:

https://www.bestprice.gr/item/2155868717/hp-omen-15-dc1011nv.html?bpref=quickview

5) Επειδή δεν ξέρω τι παίζει με τη νέα μόδα των μη αφαιρούμενων μπαταριών, μπορώ να το χρησιμοποιώ σε ρεύμα χωρίς να φορτίζει η μπαταρία, άρα να μην μου πεθάνει σύντομα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οι μπαταριες πια στα λαπτοπ δεν ειναι οπως παλια.Ειναι ψηφιακες να το πω μπακαλιστικα που σημαινει οτι για να μετρησουν ενα κυκλο φορτισης , μετρανε την φορτιση ανα 100 μοναδες.Δηλαδη για να μετρησει οτι φορτιστηκε μια φορα θα πρεπει να φορτωσει απο 90% σε 100% , 10 φορες.Επισης εχουν και κοφτη οτι δηλαδη πρεπει η μπαταρια να πεσει μερικες μοναδες για να ξαναφορτιστει , εταιρικο λαπτοπ για παραδειγμα εχει πεσει η μπαταρια του στο 94% και λεει οτι δε φορτιζεται.

 

Αυτο το λαπτοπ ειναι gaming απο οτι βλεπω οποτε , η μπαταρια δεν εχει τοση σημασια θα ελεγα.Αν το θες για μετακινησεις και εργασια στο ποδι , μηπως να δεις κατι αλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες πια στα λαπτοπ δεν ειναι οπως παλια.Ειναι ψηφιακες να το πω μπακαλιστικα που σημαινει οτι για να μετρησουν ενα κυκλο φορτισης , μετρανε την φορτιση ανα 100 μοναδες.Δηλαδη για να μετρησει οτι φορτιστηκε μια φορα θα πρεπει να φορτωσει απο 90% σε 100% , 10 φορες.Επισης εχουν και κοφτη οτι δηλαδη πρεπει η μπαταρια να πεσει μερικες μοναδες για να ξαναφορτιστει , εταιρικο λαπτοπ για παραδειγμα εχει πεσει η μπαταρια του στο 94% και λεει οτι δε φορτιζεται.

 

Αυτο το λαπτοπ ειναι gaming απο οτι βλεπω οποτε , η μπαταρια δεν εχει τοση σημασια θα ελεγα.Αν το θες για μετακινησεις και εργασια στο ποδι , μηπως να δεις κατι αλλο ;

 

Όχι, θέλω και παιχνίδια. Κάποια βασικά που παίζω, χωρίς τρελές απαιτήσεις. Αλλά θέλω να είναι future proof, οπότε η 1650 θεωρώ ότι θα με καλύψει.

 

Για την USB C έχεις υπόψη σου αυτό που ρώτησα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θέλω και παιχνίδια. Κάποια βασικά που παίζω, χωρίς τρελές απαιτήσεις. Αλλά θέλω να είναι future proof, οπότε η 1650 θεωρώ ότι θα με καλύψει.

 

Για την USB C έχεις υπόψη σου αυτό που ρώτησα;

 

Δε θα πονταρα στο οτι φορτιζει απο εκει.Προσωπικα το οτι βαζουν C θυρα και αφαιρουν την Α , μονο σαν trend το βλεπω...Για αυτο ερχονταν πολυ στη δουλεια και ζηταγαν hub για αγορα για τετοια λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πονταρα στο οτι φορτιζει απο εκει.Προσωπικα το οτι βαζουν C θυρα και αφαιρουν την Α , μονο σαν trend το βλεπω...Για αυτο ερχονταν πολυ στη δουλεια και ζηταγαν hub για αγορα για τετοια λαπτοπ.

Επειδή το αναφέρει και στα specs η ίδια η HP το αναφέρω. Μάλιστα λέει ότι φορτίζει από την USB C και με κλειστή τη συσκευή.

Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το ενδεχόμενο να κουμπώσω eGPU (αν και λέει ότι είναι thunderbolt 3, άρα λειτουργεί και ως GPU I/O), αλλά πιο πολύ να έχω εναλλακτικό τρόπο φόρτισης, π.χ. με ένα δυνατό power bank με power delivery, σε περίπτωση που το χρειαστώ σε μια ώρα ανάγκης, π.χ. να χαλάσει το τροφοδοτικό.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα αυτο το sleep and charge , μπορει να ειναι αυτο που λες και εσυ αλλα με προβληματισε το κομμα που ειχε μετα και ελεγε για την C θυρα ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα διαβασα αυτο το sleep and charge , μπορει να ειναι αυτο που λες και εσυ αλλα με προβληματισε το κομμα που ειχε μετα και ελεγε για την C θυρα ...

 

Όχι, τελικά το έψαξα λίγο παραπάνω σε κάποια site και η ίδια η HP λέει ότι εφόσον η συσκευή έχει κανονική είσοδο τροφοδοσίας, γι' αυτό και έχουν επιλέξει να μη φορτίζει από τη USB C. Μόνο φορτίζει άλλες συσκευές, συν του ότι είναι και είσοδος έξοδος GPU (Thunderbolt 3).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...