Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Mark_K said:

Κανονικά πρέπει να υπάρχει διακόπτης. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως αυτόματη ενεργοποίηση για αυτό δεν βλέπεις τίποτα. Το μόνο που κρύβει σκόπιμα η Vodafone είναι η ένδειξη και καλά για να μην μπερδεύεται ο χρήστης με τα πολλά εικονίδια. Αν δεν βγάζει διακόπτη είναι θέμα του λογισμικού της συσκευής(bug υποθέτω).

 

edit: το μόνο σχετικό κάπως με αυτό που εξαφανίζεται όταν έχεις sim vodafone, είναι η δυνατότητα επιλογής προτίμησης για το vowifi. Κανονικά, όπως γίνεται με την cosmote π.χ., σε μενού που υπάρχει μέσα στον dialer συνήθως και όχι στις ρυθμίσεις δικτύων, έχει επιλογή για ενεργοποίηση ή όχι του vowifi, και αν μπεις μέσα εκεί σου έχει τη δυνατότητα να επιλέξεις προτίμηση σε δίκτυα κινητής ή wifi. Και αυτό σίγουρα το κόβει.

Διακόπτης για το VoLTE  δεν υπάρχει όταν έχει εισαχθεί κάρτα SIM της Vodafone. Αντιθέτως, αν εισαχθεί κάρτα SIM της Cosmote εμφανίζεται κανονικά ο διακόπτης. Μιλάμε πάντα για την ίδια συσκευή χωρίς να έχει γίνει κανένα update από τη τελευταία φορά που τη χρησιμοποίησα εγώ με τη πρώτη φορά που τη χρησιμοποίησε η γυναίκα μου.

Στην επιλογή VoWiFi εμένα (με Vodafone) μου είχε απλά έναν διακόπτη ενεργοποίησης/απενεργοποιήσης και τίποτα άλλο. Τώρα με τη Cosmote δε θυμάμαι. Θα το δω και θα επιστρέψω 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Και σου επαναλαμβάνω εξηγώντας ξανά γιατί μάλλον δεν κατάλαβες. Ανεξαρτήτως συσκευής, ναι με την Vodafone δεν υπάρχει ένδειξη volte, αλλά διακόπτης για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση πρέπει να υπάρχει στις ρυθμίσεις δικτύου. Αν για οποιονδήποτε λόγο θέλεις να κλείσεις το volte, δεν είναι δυνατόν να πρέπει να στο κάνουν από την εξυπηρέτηση πελατών.
Μόλις το δοκίμασα σε Samsung τηλέφωνο βάζοντας μια κάρτα Vodafone μόνη της που την είχα και κάθεται μιας και δεν την χρησιμοποιώ, και φυσικά ο διακόπτης είναι εκεί στις ρυθμίσεις δικτύων.

Εάν στο TCL σου δεν υπάρχει διακόπτης καθόλου, τότε θα ποντάρω σε 2 ενδεχόμενα. Είτε έχει χαλάσει κάτι με κάποια αναβάθμιση και έχεις χάσει το διακόπτη(δεν το θεωρώ τόσο απίθανο - στο 20 5G έχει χαθεί εντελώς πχ ο διακόπτης για την 2η sim και δεν μπορείς να την κλείσεις αν την έχεις τοποθετημένη), αλλά το volte δουλεύει. Αλλιώς έχει κάνει χοντρή πατάτα και δεν παίζει καν το volte. Δυστυχώς όταν κάποια συσκευή δεν υποστηρίζει καθόλου volte τότε δεν βγάζει καν το διακόπτη.e6202ac01728c0414ac77f02a4388d15.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Mark_K said:

Και σου επαναλαμβάνω εξηγώντας ξανά γιατί μάλλον δεν κατάλαβες. Ανεξαρτήτως συσκευής, ναι με την Vodafone δεν υπάρχει ένδειξη volte, αλλά διακόπτης για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση πρέπει να υπάρχει στις ρυθμίσεις δικτύου. Αν για οποιονδήποτε λόγο θέλεις να κλείσεις το volte, δεν είναι δυνατόν να πρέπει να στο κάνουν από την εξυπηρέτηση πελατών.
Μόλις το δοκίμασα σε Samsung τηλέφωνο βάζοντας μια κάρτα Vodafone μόνη της που την είχα και κάθεται μιας και δεν την χρησιμοποιώ, και φυσικά ο διακόπτης είναι εκεί στις ρυθμίσεις δικτύων.

Εάν στο TCL σου δεν υπάρχει διακόπτης καθόλου, τότε θα ποντάρω σε 2 ενδεχόμενα. Είτε έχει χαλάσει κάτι με κάποια αναβάθμιση και έχεις χάσει το διακόπτη(δεν το θεωρώ τόσο απίθανο - στο 20 5G έχει χαθεί εντελώς πχ ο διακόπτης για την 2η sim και δεν μπορείς να την κλείσεις αν την έχεις τοποθετημένη), αλλά το volte δουλεύει. Αλλιώς έχει κάνει χοντρή πατάτα και δεν παίζει καν το volte. Δυστυχώς όταν κάποια συσκευή δεν υποστηρίζει καθόλου volte τότε δεν βγάζει καν το διακόπτη.e6202ac01728c0414ac77f02a4388d15.jpg

IMG-6495629ad3e8a1646e1bf09836dc303d-V.thumb.jpg.8fbd95abf9d5db8df422a764c6391fd7.jpgScreenshot_2022-09-26-10-06-49-525.thumb.jpg.4d5dd69efaadd4f6eaf873e59c7a9e63.jpg

8 ώρες πριν, Mark_K said:

Και σου επαναλαμβάνω εξηγώντας ξανά γιατί μάλλον δεν κατάλαβες. Ανεξαρτήτως συσκευής, ναι με την Vodafone δεν υπάρχει ένδειξη volte, αλλά διακόπτης για την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση πρέπει να υπάρχει στις ρυθμίσεις δικτύου. Αν για οποιονδήποτε λόγο θέλεις να κλείσεις το volte, δεν είναι δυνατόν να πρέπει να στο κάνουν από την εξυπηρέτηση πελατών.
Μόλις το δοκίμασα σε Samsung τηλέφωνο βάζοντας μια κάρτα Vodafone μόνη της που την είχα και κάθεται μιας και δεν την χρησιμοποιώ, και φυσικά ο διακόπτης είναι εκεί στις ρυθμίσεις δικτύων.

Εάν στο TCL σου δεν υπάρχει διακόπτης καθόλου, τότε θα ποντάρω σε 2 ενδεχόμενα. Είτε έχει χαλάσει κάτι με κάποια αναβάθμιση και έχεις χάσει το διακόπτη(δεν το θεωρώ τόσο απίθανο - στο 20 5G έχει χαθεί εντελώς πχ ο διακόπτης για την 2η sim και δεν μπορείς να την κλείσεις αν την έχεις τοποθετημένη), αλλά το volte δουλεύει. Αλλιώς έχει κάνει χοντρή πατάτα και δεν παίζει καν το volte. Δυστυχώς όταν κάποια συσκευή δεν υποστηρίζει καθόλου volte τότε δεν βγάζει καν το διακόπτη.e6202ac01728c0414ac77f02a4388d15.jpg

Κατάλαβα τι λες και για αυτό σου παρέθεσα τις 2 εικόνες.

Προφανώς και δεν είναι bug της συσκευής καθώς σε Cosmote εμφανίζονται όλα μια χαρά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν έχει κάτι πειραγμένο, και όπως φαίνεται όταν έχεις τέτοια κάρτα (cosmote) κάνει να εμφανίζονται πράγματα και στις άλλες που δεν βγαίνουν, αλλά και δεν δουλεύουν. Όπως πχ η προτίμηση στο wifi calling, που είναι κάτι σχετικό.
Το να έχει κάποιο bug δεν είναι απαραίτητα κάτι που θα το καταλαβαίνεις άμεσα. Όπως σου έδειξα, δεν κόβει η Vodafone το διακόπτη, μιας και σε άλλες συσκευές υπάρχει κανονικά, και φυσικά κάνει τη δουλειά του. Αν έχει κάνει κάποια πατάτα η TCL και δεν στον βγάζει, εγώ θα το έλεγα bug. Αν δεν σου αρέσει ο όρος, μπορείς να το πεις όπως θες, αλλά είναι γεγονός πως δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό που παρατηρείς. Πέρα από αυτό, το volte λειτουργεί κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά, υπάρχουν και οι επιλογές.

Screenshot_2022-09-26-18-33-14-286.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Σε cosmote δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν έχει κάτι πειραγμένο, και όπως φαίνεται όταν έχεις τέτοια κάρτα (cosmote) κάνει να εμφανίζονται πράγματα και στις άλλες που δεν βγαίνουν, αλλά και δεν δουλεύουν. Όπως πχ η προτίμηση στο wifi calling, που είναι κάτι σχετικό.
Το να έχει κάποιο bug δεν είναι απαραίτητα κάτι που θα το καταλαβαίνεις άμεσα. Όπως σου έδειξα, δεν κόβει η Vodafone το διακόπτη, μιας και σε άλλες συσκευές υπάρχει κανονικά, και φυσικά κάνει τη δουλειά του. Αν έχει κάνει κάποια πατάτα η TCL και δεν στον βγάζει, εγώ θα το έλεγα bug. Αν δεν σου αρέσει ο όρος, μπορείς να το πεις όπως θες, αλλά είναι γεγονός πως δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό που παρατηρείς. Πέρα από αυτό, το volte λειτουργεί κανονικά;

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι κάποιο bug αλλά δε θα το εμφάνιζε με οποιαδήποτε SIM; Τώρα, με Cosmote βγάζει τις επιλογές ενώ με Vodafone δε τις εμφανίζει. Αυτό θεωρώ ότι είναι θέμα κινητής. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αλλά από ότι ξέρω και το ίδιο το WiFi Calling λειτουργεί διαφορετικά στις 2 εταιρείες στην ίδια συσκευή...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά, υπάρχουν και οι επιλογές.
Screenshot_2022-09-26-18-33-14-286.thumb.jpg.e5d445609dbb7cc5a819fcff722cd134.jpg




Αυτό ναι, είναι λογικό να λειτουργεί. Αλλά τον άλλο φίλο ρώτησα, που δεν του έχει την επιλογή. Και διάβαζα καλύτερα τι έγραψε εχθές, και αν κατάλαβα καλά είπε πως υποθέτει ότι δουλεύει, γιατί βλέπει την ένδειξη HD. Η κλήση HD μπορεί να πραγματοποιείται και χωρίς LTE δίκτυο. Από το 13 θυμάμαι σε 3G, και ακόμα και σε 2G μπορεί να υπάρχει HD. Να επαναλάβω πως το κριτήριο για να καταλάβουμε αν λειτουργεί είναι να κρατάει το εικονίδιο του 4G κατά την κλήση και να μην κάνει υποβιβασμό σε παλαιότερου τύπου δίκτυο.


Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι κάποιο bug αλλά δε θα το εμφάνιζε με οποιαδήποτε SIM; Τώρα, με Cosmote βγάζει τις επιλογές ενώ με Vodafone δε τις εμφανίζει. Αυτό θεωρώ ότι είναι θέμα κινητής. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Αλλά από ότι ξέρω και το ίδιο το WiFi Calling λειτουργεί διαφορετικά στις 2 εταιρείες στην ίδια συσκευή...

Φυσικά και δεν θα το έκανε με οποιοδήποτε sim. Οι ρυθμίσεις για volte και wifi calling είναι κάτι σχετικά σύνθετο, και όχι απλά ένα σετάρισμα που το φτιάχνεις και το ενεργοποιείς από μόνος σου πχ για όλες τις sim. Αν δεν υπάρχει ρύθμιση για την συσκευή σου, ο μόνος τρόπος να την αποκτήσει είναι με update που θα δώσει ο κατασκευαστής έπειτα από συνεννόηση με τον πάροχο. Δεν είναι καθόλου απίθανο μια συσκευή πχ να δουλεύει με cosmote γιατί έχει ενσωματώσει τις ρυθμίσεις της αλλά όχι με Vodafone γιατί δεν έχει τις δικές της. Για να καταλάβεις πόσο σύνθετο μπορεί να γίνει αυτό να σου πω μονάχα πως έχω συσκευή που πέρυσι το καλοκαίρι δούλευε με volte σε wind f2g, και φέτος που ενεργοποίησε το volte σε κάρτα Q που είναι της ίδιας εταιρείας, στο ίδιο τηλέφωνο δεν εμφανίζει το παραμικρό για volte. Το ίδιο συνέβη με αυτήν την κάρτα(Q) και με το TCL 20 5G, στο οποίο Vodafone και cosmote δουλεύουν κανονικά από την αρχή.


Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Να επαναλάβω πως το κριτήριο για να καταλάβουμε αν λειτουργεί είναι να κρατάει το εικονίδιο του 4G κατά την κλήση και να μην κάνει υποβιβασμό σε παλαιότερου τύπου δίκτυο.

Αυτό το ξέρω και το έχω παρατηρήσει. Αν είμαι σε περιοχή με καλή κάλυψη συμβαίνει αλλά κάποιες φορές (αρκετές θα έλεγα) η κλήση μεταβαίνει σε 2G (από 4G σε 2G). Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση, στη Vodafone  τουλάχιστον...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που σε συνδυασμό με την απουσία του διακόπτη δείχνει πως μάλλον δεν δουλεύει με vodafone σε volte η συσκευή σου. Είναι κάτι διόλου απίθανο. Συσκευή που τεχνικά δεν έχει πρόβλημα, όπως φαίνεται αν βάλεις sim cosmote. Αλλά είναι λογικό. Η cosmote έχει λανσάρει την υπηρεσία αυτή από το 2016-17 ενώ η vodafone 3 χρόνια μετά. Η πρώτη έχει προλάβει περισσότερες συσκευές που είναι εντάξει με το θέμα των ρυθμίσεων από το εργοστάσιο. Θεωρώ πως σε 1-2 χρόνια μιας και όλοι οι πάροχοι παίζουν πλέον με φωνή στο 4G δεν θα έχουμε τέτοια προβλήματα πλέον με τις συσκευές που θα βγαίνουν τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/9/2022 at 11:28 ΠΜ, Mark_K said:

Πράγμα που σε συνδυασμό με την απουσία του διακόπτη δείχνει πως μάλλον δεν δουλεύει με vodafone σε volte η συσκευή σου. Είναι κάτι διόλου απίθανο. Συσκευή που τεχνικά δεν έχει πρόβλημα, όπως φαίνεται αν βάλεις sim cosmote. Αλλά είναι λογικό. Η cosmote έχει λανσάρει την υπηρεσία αυτή από το 2016-17 ενώ η vodafone 3 χρόνια μετά. Η πρώτη έχει προλάβει περισσότερες συσκευές που είναι εντάξει με το θέμα των ρυθμίσεων από το εργοστάσιο. Θεωρώ πως σε 1-2 χρόνια μιας και όλοι οι πάροχοι παίζουν πλέον με φωνή στο 4G δεν θα έχουμε τέτοια προβλήματα πλέον με τις συσκευές που θα βγαίνουν τότε.

Μίλησα με Vodafone και το θα με τους διακόπτες και τη προτίμηση δικτύου ή WiFi Calling είναι καθαρά θέμα εταιρείας κινητής (μπήκε και σε τεχνικές λεπτομέρειες τις οποίες δεν έδωσα καν σημασία, σταμάτησα να ακούω από τη στιγμή που μου είπε ότι ει άι θέμα της Vodafone)

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Η προτίμηση τύπου δικτύου και το σηματάκι, ξεκάθαρα ναι. Ο διακόπτης για ενεργοποίηση του volte, είναι απαραίτητο να υπάρχει. Επέτρεψε μου με βάση όσα έχω δει με τα μάτια μου να αμφιβάλλω για τα λεγόμενα ενός υπαλλήλου της εξυπηρέτησης.
Αλλά μην το πας μακριά, και δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια πράγματα. Αν δεν έχεις volte κατά την κλήση(σε ρίχνει σε δίκτυο) και δεν έχεις και διακόπτη, είναι πολύ πιθανό η συσκευή σου να μην υποστηρίζει την υπηρεσία, συγκεκριμένα στη Vodafone. Δηλαδή, κατηγορηματικά, δεν υπάρχει η πιθανότητα να έχεις σταθερό δίκτυο 4G, να υποστηρίζει η συσκευή σου κανονικά την υπηρεσία, και κατά την κλήση να σε ρίχνει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Η προτίμηση τύπου δικτύου και το σηματάκι, ξεκάθαρα ναι. Ο διακόπτης για ενεργοποίηση του volte, είναι απαραίτητο να υπάρχει. Επέτρεψε μου με βάση όσα έχω δει με τα μάτια μου να αμφιβάλλω για τα λεγόμενα ενός υπαλλήλου της εξυπηρέτησης.
Αλλά μην το πας μακριά, και δεν χρειάζεται να λέμε τα ίδια πράγματα. Αν δεν έχεις volte κατά την κλήση(σε ρίχνει σε δίκτυο) και δεν έχεις και διακόπτη, είναι πολύ πιθανό η συσκευή σου να μην υποστηρίζει την υπηρεσία, συγκεκριμένα στη Vodafone. Δηλαδή, κατηγορηματικά, δεν υπάρχει η πιθανότητα να έχεις σταθερό δίκτυο 4G, να υποστηρίζει η συσκευή σου κανονικά την υπηρεσία, και κατά την κλήση να σε ρίχνει.

1477695046_My_Awesome_App_Diagram_ScreenshotFlow2.thumb.jpg.2da183df396e440a1f7d9ef30e3af957.jpg

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Και μακάρι να είναι εντάξει το κινητό σου. Εσύ ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, είχες γράψει πως δεν δούλευε. Τη συσκευή από που την είχες αγοράσει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Σύμφωνοι. Και μακάρι να είναι εντάξει το κινητό σου. Εσύ ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, είχες γράψει πως δεν δούλευε. Τη συσκευή από που την είχες αγοράσει;

Βασικά δε ξέρω αν δουλεύει ή όχι. Σε εμένα συμβαίνει το εξής: αν έχω καλή κάλυψη πραγματοποιώ κλήσεις με 4G αλλά αυτό συμβαίνει σε ένα 30%-40% των κλήσεων. Τις περισσότερες φορές όμως πέφτει το δίκτυο σε 2G. Όταν είχα ρωτήσει τη Vodafone  μου είχαν πει ότι έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα. Βέβαια εγώ έστειλα και μήνυμα ενεργοποίησης το οποίο και επιβεβαίωσε ότι έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία....

Το κινητό έχει αγοραστεί από Skroutz 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ε, κοίτα. Αν είσαι βέβαιος ότι έχεις κάνει κλήση με 4G(δηλαδή χωρίς να έχεις wifi ανοιχτό και είχες ένδειξη δεδομένων κινητής 4G που δεν άλλαξε κατά τη διάρκεια της κλήσης) τότε δουλεύει. Αλλά για να σου έχει τόσο μικρό ποσοστό από τις συνολικές κλήσεις, κάτι δεν πάει καλά. Η μόνη λογική εξήγηση είναι να φταίει το δίκτυο. Βέβαια θα πρέπει να μην είχες ούτε δεδομένα σε 4G σε εκείνα τα σημεία, αλλιώς κάτι έχει πάει πολύ στραβά, ίσως και βλάβη.
Σε γενικές γραμμές υπάρχει η πιθανότητα ένα κινητό που έχει γίνει εισαγωγή από άλλη χώρα, να μην έχει σωστές ρυθμίσεις για δικούς μας παρόχους, για αυτό σε ρώτησα από που το πήρες. Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι αυτό στα TCL. Το βέβαιο είναι πως αν είχε αγοραστεί από δικό τους κατάστημα(Vodafone) να ήταν οκ για χρήση σε αυτό το δίκτυο. Αν έχει έρθει από άλλη χώρα, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
4 ώρες πριν, triple_sec said:

καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

 

έχει αποπειραθεί κάποιος αλλαγή μπαταρίας σε TCL 10 Pro?τα

Γιατί τι έχει η μπαταρία; Εγω εχω δυο χρόνια την συσκευή και με συνεχείς χρυση μου βγάζει ανετα τή μερα. Τέλος πάντων πανε σε καταστήμα iRepair. irepair.gr 

 

Κι άλλη ενημέρωση λογισμικού, μπράβο στην TCL. Έκδοση v3.0.8I.A.Z με ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου 2022. TCL 10 Pro.

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CaptainChris said:

 άλλη ενημέρωση λογισμικού, μπράβο στην TCL. Έκδοση v3.0.8I.A.Z με ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου 2022. TCL 10 Pro.

Το TCL 20L+ από τον Ιούλιο που το έχω δεν έχει πάρει ούτε μια αναβάθμιση και είναι ακόμα σε επίπεδο ασφάλειας 1η Νοεμβρίου 2021

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, atillas24 said:

Το TCL 20L+ από τον Ιούλιο που το έχω δεν έχει πάρει ούτε μια αναβάθμιση και είναι ακόμα σε επίπεδο ασφάλειας 1η Νοεμβρίου 2021

Οντως απαραδεκτο. Και να σκεφτει κανεις οτι εδωσε android 12 στο TCL 20SE που ειναι και πιο οικονομικο μοντελο και οχι σε εμας με το TCL 20L+ που ειναι και πρακτικα και ακριβοτερο μοντελο.  Που ετσι οπως κανει και οπως φαινεται μπορει και να μη μας δωσει τελικα.

Δυστηχως αλλα αποδειχθηκε οτι ειναι οτι ναναι η TCL

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2022 at 2:57 ΜΜ, CaptainChris said:

Γιατί τι έχει η μπαταρία; Εγω εχω δυο χρόνια την συσκευή και με συνεχείς χρυση μου βγάζει ανετα τή μερα. Τέλος πάντων πανε σε καταστήμα iRepair. irepair.gr 

 

Κι άλλη ενημέρωση λογισμικού, μπράβο στην TCL. Έκδοση v3.0.8I.A.Z με ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου 2022. TCL 10 Pro.

έχει πέσει αρκετά, και δυστυχώς πια κατεβαίνει πολύ γρήγορα όταν είναι κάτω από 30-40% οπότε έχεις θέμα αν είσαι έξω για πολλές ώρες.

πιθανόν να είναι και θέμα drain βέβαια.

εγώ από Amazon Ισπανίας έχω ακόμα την v3.0.8AIA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όπως έγραψα και στο θέμα του 20L+, βρήκα εφαρμογή που μας επιτρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις λειτουργίες του κουμπιού Google Assistant. Η εφαρμογή λέγεται Key Mapper και υπάρχει στο F Droid. Να θυμίσω ότι η δυνατότητα επαναπροσδιορισμού του κουμπιού αυτού είχε αφαιρεθεί στη σειρά 10 ενώ στη σειρά 20 δεν υπήρχε καν...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/1/2023 at 9:07 ΠΜ, atillas24 said:

Όπως έγραψα και στο θέμα του 20L+, βρήκα εφαρμογή που μας επιτρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τις λειτουργίες του κουμπιού Google Assistant. Η εφαρμογή λέγεται Key Mapper και υπάρχει στο F Droid. Να θυμίσω ότι η δυνατότητα επαναπροσδιορισμού του κουμπιού αυτού είχε αφαιρεθεί στη σειρά 10 ενώ στη σειρά 20 δεν υπήρχε καν...

στο TCl 10 Pro υπάρχει επιλογή να απενεργοποιείς το Google Assistant με σύντομο πάτημα και να εμφανίζεται μόνο με παρατεταμένο.

θα το δοκιμάσω το Key Mapper

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...