Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 3 μήνες ήρθε νεα ενημέρωση v3.0.8AIA 349.4mb Μάιος 2022. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
13 minutes ago, spy14 said:

Χειροκίνητα αναζήτηση έκανες;

Και γω που κάνω χειροκίνητη αναζήτηση (στο 20L+ που ξέρω ότι έχει βγει αναβάθμιση) δε μου την εμφανίζει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο απο που την αγορασατε την συσκευη, και το κυριοτερο για ποια χωρα προοριζεται

Αναλογα με την χωρα που προριζοταν η συσκευη ερχεται και η αναβαθμιση, δεν ερχεται σε ολες τις συσκευες το ιδιο κι ας ειναι ιδιο το μοντελο πχ

Θα ερθει σθγουρα σε ολους η αναβαθμιση αλλα οχι στον ιδιο χρονο, ημερομηνια 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, aby said:

Παιζει ρολο απο που την αγορασατε την συσκευη, και το κυριοτερο για ποια χωρα προοριζεται

Αναλογα με την χωρα που προριζοταν η συσκευη ερχεται και η αναβαθμιση, δεν ερχεται σε ολες τις συσκευες το ιδιο κι ας ειναι ιδιο το μοντελο πχ

Θα ερθει σθγουρα σε ολους η αναβαθμιση αλλα οχι στον ιδιο χρονο, ημερομηνια 

Το γνωρίζω αυτό αλλά είναι πολύ εκνευριστηκό. Ειδικά για κάποιον σα και μένα που είμαι update junkie 😄

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το 10L είναι στη 3.0.8BHQ

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tolakos said:

Και τέλος?

Δεδομένου ότι η συσκευή κυκλοφόρησε το Μάιο του '20, μάλλον, δε θα πάρει άλλη αναβάθμιση λειτουργικού αλλά για ένα ακόμα χρόνο θα παίρνει ενημερώσεις ασφάλειας. Βέβαια αυτά είναι λόγια της ίδιας της εταιρείας οπότε δεν είναι και άξια εμπιστοσύνης (τουλάχιστον όχι στο 100%)

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
35 minutes ago, Tolakos said:

Το κινητό για τα λεφτά του μια χαρά(140 ) αλλά κάνα security update θα δούμε?

Ποια συσκευή;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tolakos said:

10 L

Το 10L είναι εκπληκτικό κινητό! Καλύτερο από το 20L+ που έχω τώρα. Ειδικά αν έχεις πάρει την έκδοση με τα 6/128 (δε νομίζω ότι ερχόταν επίσημα στην Ελλάδα) δε θα χρειαστεί να το αλλάξεις άμεσα! Όσο για την αναβάθμιση, καμία αναβάθμιση ασφάλειας μπορεί να πάρει, αναβάθμιση λειτουργικού μάλλον όχι...

Λειτουργεί υποδειγματικά βέβαια οπότε μικρό το κακό...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, atillas24 said:

Το 10L είναι εκπληκτικό κινητό! Καλύτερο από το 20L+ που έχω τώρα. Ειδικά αν έχεις πάρει την έκδοση με τα 6/128 (δε νομίζω ότι ερχόταν επίσημα στην Ελλάδα) δε θα χρειαστεί να το αλλάξεις άμεσα! Όσο για την αναβάθμιση, καμία αναβάθμιση ασφάλειας μπορεί να πάρει, αναβάθμιση λειτουργικού μάλλον όχι...

Λειτουργεί υποδειγματικά βέβαια οπότε μικρό το κακό...

Ναι συμφωνώ για τα λεφτά του είναι άψογο κανένα παράπονο.. αλλά κάποιο security update όπως υποσχέθηκε η εταιρεία θα έπρεπε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για κάποιο λόγο απενεργοποίηθηκε η εφαρμογή  volte. Εχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Το VOLTE δεν με νοιάζει αλλά το roaming είναι πρόβλημα. Υπάρχει άλλος τρόπος να απενεργοποιήσω τα data σε roaming;

Άκυρο. Βρήκα αυτό το app που κάνει ακριβώς αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobile.data.mobiledataswitch&hl=en&gl=US

Edited by snot
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το volte. Στην εφαρμογή του τηλεφώνου πας στις 3 τελιτσες πάνω, λογαριασμοι κλήσεων, όνομα παρόχου και εκεί έχει επιλογή να ενεργοποιηθεί το wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, CaptainChris said:

Υπάρχει και το volte. Στην εφαρμογή του τηλεφώνου πας στις 3 τελιτσες πάνω, λογαριασμοι κλήσεων, όνομα παρόχου και εκεί έχει επιλογή να ενεργοποιηθεί το wifi calling.

Νομίζω volte και wifi calling είναι διαφορετικά πράγματα. Πάντως το μενού για volte και roaming υπάρχει απλά δεν υπάρχει access σε αυτό. Αυτό το app σου δίνει όμως

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobile.data.mobiledataswitch&hl=en&gl=US

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE, και αν θα εμφανίζεται, είναι εν μέρει και θέμα εταιρείας κινητής.

Στο 10L, όταν το χρησιμοποιούσα εγώ με Vodafone δε μου εμφάνιζε το σήμα VoLTE ούτε υπήρχε πουθενά στις ρυθμίσεις αλλά όταν πραγματοποιούσα μια κλήση μου έβγαζε ένα σήμα "HD". Το ψιλιαζομαι και τηλεφωνώ στη Vodafone  η οποία μου επιβεβαίωσε ότι ενεργοποιείται αυτόματα.

Τώρα που τη συσκευή αυτή τη χρησιμοποιεί η γυναίκα μου με cosmote της εμφανίζει κανονικά το σήμα VoLTE πάνω δεξιά και υπάρχει και επιλογή στις ρυθμίσεις...

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Στην vodafone πράγματι δεν εμφανίζεται η ένδειξη στην μπάρα κατάστασης δίπλα από το σήμα. Ωστόσο στις ρυθμίσεις δικτύου πρέπει να υπάρχει κανονικά ο διακόπτης για ενεργοποίηση του VoLTE. Όπως και να έχει, ο τρόπος για να το διαπιστώσεις αν λειτουργεί είναι ένας. Πρέπει κατά την κλήση ενώ έχεις ανοιχτά δεδομένα (και να μην είσαι συνδεδεμένος σε wifi) η ένδειξη των δεδομένων να παραμένει σε 4G. Αν το ρίξει σε 3G/H/G, τότε σίγουρα δεν λειτουργεί το VοLTE.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mark_K said:

Στην vodafone πράγματι δεν εμφανίζεται η ένδειξη στην μπάρα κατάστασης δίπλα από το σήμα. Ωστόσο στις ρυθμίσεις δικτύου πρέπει να υπάρχει κανονικά ο διακόπτης για ενεργοποίηση του VoLTE. Όπως και να έχει, ο τρόπος για να το διαπιστώσεις αν λειτουργεί είναι ένας. Πρέπει κατά την κλήση ενώ έχεις ανοιχτά δεδομένα (και να μην είσαι συνδεδεμένος σε wifi) η ένδειξη των δεδομένων να παραμένει σε 4G. Αν το ρίξει σε 3G/H/G, τότε σίγουρα δεν λειτουργεί το VοLTE.

Διακόπτης ενεργοποίησης VoLTE  δεν υπάρχει όταν η SIM είναι της Vodafone. Παρόλα αυτά αυτό που γράφεις με τη κλήση ισχύει...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να υπάρχει διακόπτης. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως αυτόματη ενεργοποίηση για αυτό δεν βλέπεις τίποτα. Το μόνο που κρύβει σκόπιμα η Vodafone είναι η ένδειξη και καλά για να μην μπερδεύεται ο χρήστης με τα πολλά εικονίδια. Αν δεν βγάζει διακόπτη είναι θέμα του λογισμικού της συσκευής(bug υποθέτω).

 

edit: το μόνο σχετικό κάπως με αυτό που εξαφανίζεται όταν έχεις sim vodafone, είναι η δυνατότητα επιλογής προτίμησης για το vowifi. Κανονικά, όπως γίνεται με την cosmote π.χ., σε μενού που υπάρχει μέσα στον dialer συνήθως και όχι στις ρυθμίσεις δικτύων, έχει επιλογή για ενεργοποίηση ή όχι του vowifi, και αν μπεις μέσα εκεί σου έχει τη δυνατότητα να επιλέξεις προτίμηση σε δίκτυα κινητής ή wifi. Και αυτό σίγουρα το κόβει.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...