Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση ασφαλείας για το 10 Pro, v3.0.8AC0 574.8mb με ενημερωση ασφαλείας Μαρτίου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω: μου πέταξε χθες το κινητό μια ειδοποίηση με ένα sos μέσα σε ένα κυκλάκι και ζητούσε αποδοχή των όρων για κάτι που δεν πολυκαταλάβαινα.. Ωστόσο, πάτησα το κεντρικό κουμπί και εξαφανίστηκε και αν και το έψαξα μετά δεν κατάφερα να το ξαναβρώ.

 

Έχει κανείς ιδέα τι είναι και αν ναι πού μπορώ να το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Βρίσκομαι εδώ και ένα μήνα σε αναζήτηση νέου κινητού έπειτα από σπάσιμο οθόνης του mi8lite μου, το οποίο εκτιμώ από όλες τις απόψεις που με ενδιαφέρουν - κατασκευή, ταχύτητα σε εφαρμογές/χρήση (όχι παιχνίδια) και κατασκευαστική ποιότητα.

 

Ο προϋπολογισμός μου ήταν >200€ ωστόσο αποφάσισα να κάνω μια υπέρβαση και Αγόρασα αρχικά το mi 10 lite. Δυστυχώς, η εγγραφή βίντεο έχει ένα συνεχόμενο θόρυβο ακόμα και σε συνθήκες ησυχίας που απ'όσο διάβασα οφείλεται σε κακό software και υπάρχει εδώ και πάνω από έναν χρόνο σε αυτή την κατηγορία τιμής των xiaomi.

 

:!: Δεν έχω πιάσει το 10 plus και το 10 pro, ωστόσο κατασκευαστικά το 10 L μου φάνηκε κάπως φτηνό (στο πίσω κομμάτι του), αν και δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω, καθώς δεν είχε μπαταρία. Θα ήθελα λοιπόν τις εμπειρίες σας από τη χρήση αυτών των κινητών ή κάποια άλλη αντίστοιχη πρόταση με βάση τα (κάμερα/βίντεο χωρίς προβλήματα κι ας μην είναι τα καλύτερα, απόδοση σε χρήση εφαρμογών και εργασίας με το κινητό, κατασκευαστική ποιότητα).

 

Το 10 plus το βρίσκω στα 188€ και το 10 pro στα 279€. Η διαφορά είναι μεγάλη και δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή για το 10 pro για τη χρήση που θα ήθελα. Η εναλλακτική νομίζω πως είναι το realme 7 pro καθώς φαίνεται πιο γρήγορο στη χρήση βάσει χαρακτηριστικών, στα 225€ αν και διαβάζω για προβλήματα ήχου στο βίντεο και εκεί.

Edited by psilikatzis
Link to comment
Share on other sites

Το Pro έχει καλύτερο και ποιο γρήγορο επεξεργαστή, επίσης έχει καλύτερες κάμερες και γυάλινη πλάτη, ενω του Plus είναι πλαστική. Εαν μπορείς να δώσεις τα €270 που θέλουν για το Pro, να ξέρεις ότι τα αξίζει με το παραπάνω, δεν θα το μετανιώσεις. Το λογισμικό είναι καθαρό android χωρίς προβλήματα, επίσης και το λογισμικό της κάμερας είναι εξαιρετικό και βγάζει εκπληκτικα αποτελέσματα χωρίς να χρειάζεται Gcam. Εάν ξέρεις κιόλας από ρυθμίσεις κλείστρα και διάφραγματα θα βγάζεις απίστευτες φωτογραφίες. Και στο βίντεο θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα χωρίς προβλήματα και βουητά. Το μέγεθος είναι τέλειο και η συσκευή κάθεται πολύ καλά στο χέρι. Η οθόνη είναι υπέροχη έχει εκπληκτικα χρώματα και είναι πολύ φωτεινή. Το Plus έχει ίδια οθόνη και ίδιο μέγεθος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα ομάδα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σε όποιον ξέρει, για το 10 5G.

Έχει πάρει αναβάθμιση σε 11 ή έχει μείνει στη 10;

Σκέφτομαι για αγορά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το 11, και μάλλον θα πάρει και το 12. Στα λεφτά που πωλείται τωρα είναι το κορυφαίο 5G κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο πίσω μέρος του tcl 10pro κάτι σημαδάκια σε ορισμένα σημεία παρόλο που δεν μου έχει πέσει κάτω, παρά μόνο μια φορά που το τσέκαρα και ήταν οκ. Επίσης του φοράω θήκη και γενικά το προσέχω αρκετά.

 

Με βάση πάντως αυτά που βλέπω θεωρώ ότι είναι κάποια "αστοχία" του υλικού γιατί μοιάζει σαν να σκάει το χρώμα στα σημεία που παρατηρούνται αυτά τα μικρά σημάδια.

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι περαιτέρω ή έχει παρόμοια εμπειρία γιατί είναι πραγματικά περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νεα ενημέρωση σήμερα στο TCL 10 Pro. V3.0.8AHD 1.3gb. Με ενημέρωση ασφαλείας 1η Ιουνίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει: οι θήκες του 10 5G κάνουν στο 10L;;

Ρωτάω γιατί εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια κινητά και σε διαστάσεις έχουν διαφορά το πολύ 1,5mm!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, CaptainChris said:

Δεν κάνουν για λίγο. Ρωτα στην Cellcom για θήκες.

Πέρασα σήμερα από τη Cellcom και δεν έχουν ιδέα, δυστυχώς, ούτε από θήκες αλλά ούτε και από τα κινητά που εμπορεύονται.

Ευχαριστώ για την απάντηση όμως. Κρίμα που δε κάνουν...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, atillas24 said:

Πέρασα σήμερα από τη Cellcom και δεν έχουν ιδέα, δυστυχώς, ούτε από θήκες αλλά ούτε και από τα κινητά που εμπορεύονται.

Ευχαριστώ για την απάντηση όμως. Κρίμα που δε κάνουν...

Επίσης μίλησα μέσω messenger και με τη TCL Mobile Greece και μου είπαν να μιλήσω με τον επίσημο συνεργάτη τους, το beatme.gr, αλλά ούτε αυτοί ήξεραν...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eιδα ενα TCL 10 5G και είχε εικονίδιο για ραδιόφωνο . Ο κατοχος ειπε  απο Wind με ανανεωση συμβολαιου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

TCL 10 Pro, Ενημέρωση ασφαλείας Σεπτεμβρίου και βελτιώσεις ήρθαν. Τώρα v3.0.8AHQ

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 8:52 ΜΜ, mkaras said:

Eιδα ενα TCL 10 5G και είχε εικονίδιο για ραδιόφωνο . Ο κατοχος ειπε  απο Wind με ανανεωση συμβολαιου.

Προφανώς δε θα είχε κάνει ενημερώσεις ακόμα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο TCL 10 Pro κάθε φορά που βάζω ανοικτή ακρόαση με το που περνάνε κάποια δευτερόλεπτα και σβήνει η οθόνη κόβεται και ο ήχος από το ηχείο. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μην συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν το κάνει αυτό, ούτε σβήνει η οθόνη όταν είμαι σ'ανοιχτή ακρόαση 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 1:25 ΜΜ, asxetos13 said:

Καλημέρα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει στο πίσω μέρος του tcl 10pro κάτι σημαδάκια σε ορισμένα σημεία παρόλο που δεν μου έχει πέσει κάτω, παρά μόνο μια φορά που το τσέκαρα και ήταν οκ. Επίσης του φοράω θήκη και γενικά το προσέχω αρκετά.

 

Με βάση πάντως αυτά που βλέπω θεωρώ ότι είναι κάποια "αστοχία" του υλικού γιατί μοιάζει σαν να σκάει το χρώμα στα σημεία που παρατηρούνται αυτά τα μικρά σημάδια.

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι περαιτέρω ή έχει παρόμοια εμπειρία γιατί είναι πραγματικά περίεργο.

έχω την ίδια εμπειρία με το mint green και με έχει ενοχλήσει επειδή είχα κινήσει γη και ουρανό για να το βρω σε αυτό το χρώμα. εγώ πίστευα ότι οφείλεται στο ότι χαλάρωσε λίγο η εργοστασιακή διαφανής θήκη και τρίβεται η πλάτη του κινητού με όση σκόνη παρεμβάλλεται, αλλά αν έχεις το ίδιο θέμα με άλλου τύπου θήκη, τότε είναι αστοχία υλικού.

γενικά έχει αρκετά θεματάκια η συσκευή, απορώ με τον ενθουσιασμό πολλών εδώ και δεν τα είδα να αναφέρονται πριν την προμηθευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι θεματακια έχει, γραψε συγκεκριμένα. Οσο για αυτά τα σημαδακια δεν υπάρχουν σε μένα που το εχω ενα χρόνο στην θήκη flip cover case της TCL. Εχω το γκρί.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, triple_sec said:

έχω την ίδια εμπειρία με το mint green και με έχει ενοχλήσει επειδή είχα κινήσει γη και ουρανό για να το βρω σε αυτό το χρώμα. εγώ πίστευα ότι οφείλεται στο ότι χαλάρωσε λίγο η εργοστασιακή διαφανής θήκη και τρίβεται η πλάτη του κινητού με όση σκόνη παρεμβάλλεται, αλλά αν έχεις το ίδιο θέμα με άλλου τύπου θήκη, τότε είναι αστοχία υλικού.

γενικά έχει αρκετά θεματάκια η συσκευή, απορώ με τον ενθουσιασμό πολλών εδώ και δεν τα είδα να αναφέρονται πριν την προμηθευτώ.

Αν αυτοί που το έχουν εδώ μέσα δεν είχαν θέματα τι να γράψουν;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 11:39 ΜΜ, snot said:

Στο TCL 10 Pro κάθε φορά που βάζω ανοικτή ακρόαση με το που περνάνε κάποια δευτερόλεπτα και σβήνει η οθόνη κόβεται και ο ήχος από το ηχείο. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μην συμβαίνει αυτό;

θέματα:

1, αυτό που παραθέτει ο φίλος, πολύ ενοχλητικό (και επικίνδυνο στην οδήγηση, συμβαίνει και με car kit)

2. έχει βγάλει μια πράσινη γραμμή κατά μήκος της δεξιάς πλευράς της οθόνης

3. κακή τοποθέτηση του κουμπιού mute κατά τη διάρκεια της κλήσης. πατιέται με το μάγουλο.

4, μεγάλη και απότομη πτώση μπαταρίας ενώ σέβομαι πολύ τους κύκλους φόρτισης. το ίδιο συνέβη και στο Plex αλλά στο 10 έγινε πιο γρήγρα (6 μήνες το χρησιμοποιώ)

5. σε gesture mode

   i. σε συγεκριμένες εφαρογές (Google maps, Spotify και άλλες) δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά το κεντρικό "κουμπί" (σύρσιμο προς τα πάνω)

 ii.  στην παράθεση όλων των ανοιχτών εφαρμογών, το κουμπί "Clear All" δεν τις κλείνει όλες, και πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το 1 δεν το κάνει στο δικό μου, μήπως κατι στις ρυθμίσεις οθόνης η κλήσεων πατήσατε κατά λάθος;

Το 2 σε μένα δεν συμβαίνει

Το 3 είναι θέμα συνήθειας η πως σε βολεύει παντός η εφαρμογή για της κλήσεις είναι της Google και αυτήν έχουν τα περισσότερα μοντέλα κινητών όλων των εταιρειών.

4 σε μένα δεν πέφτει απότομα η μπαταρία, ούτε στο Plex που ειχα πριν. Με πολυ συνεχείς χρήση κρατάει μία μέρα άνετα, αν δεν το χρησιμοποιώ τόσο πολύ κρατάει μία και μισή μέρα. Το εχω ενα χρόνο.

5 και εγω με gestures το λειτουργό χώρις κουμπιά με συρσιμο προς τα επάνω, και λειτουργεί τέλεια σε όλες τις εφαρμογές. Εγώ συνήθως της κλείνω με συρσιμο προς τερμα επάνω τις εφαρμογές αλλά και με το κουμπί clear all οπότε το χρησιμοποιώ ολες κλείνουν.

Περίεργο παντος και λυπηρό που έχεις θέματα με την συσκευή. Σχεδόν όλοι οι χρήστες είναι υπερ ευχαριστημένοι. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2021 at 2:53 ΜΜ, triple_sec said:

θέματα:

1, αυτό που παραθέτει ο φίλος, πολύ ενοχλητικό (και επικίνδυνο στην οδήγηση, συμβαίνει και με car kit)

2. έχει βγάλει μια πράσινη γραμμή κατά μήκος της δεξιάς πλευράς της οθόνης

3. κακή τοποθέτηση του κουμπιού mute κατά τη διάρκεια της κλήσης. πατιέται με το μάγουλο.

4, μεγάλη και απότομη πτώση μπαταρίας ενώ σέβομαι πολύ τους κύκλους φόρτισης. το ίδιο συνέβη και στο Plex αλλά στο 10 έγινε πιο γρήγρα (6 μήνες το χρησιμοποιώ)

5. σε gesture mode

   i. σε συγεκριμένες εφαρογές (Google maps, Spotify και άλλες) δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά το κεντρικό "κουμπί" (σύρσιμο προς τα πάνω)

 ii.  στην παράθεση όλων των ανοιχτών εφαρμογών, το κουμπί "Clear All" δεν τις κλείνει όλες, και πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα.

 

Για το 5 που αναφέρεις έχω και γω παρόμοιο θέμα στο 10L που έχω. Όχι τόσο έντονο και όχι τόσο συχνό αλλά το κάνει που και που. Ευτυχώς βέβαια εγώ απλά το δοκιμάσω ανά διαστήματα το gestures mode, κατά βάση χρησιμοποιώ τα κουμπιά

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Νεα ενημερωση v3.0.8AHY, 570mb ενημερωση ασφαλειας Νοεμβριου και καποιες βελτιωσεις λεει. Android 12 θελουμε στην επομενη ενημερωση! TCL 10 Pro

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, CaptainChris said:

Νεα ενημερωση v3.0.8AHY, 570mb ενημερωση ασφαλειας Νοεμβριου και καποιες βελτιωσεις λεει. Android 12 θελουμε στην επομενη ενημερωση! TCL 10 Pro

Που σημαίνει ότι οσονούπω θα βγει και για το 10L...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...