Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...δεν πειράζει όσοι έχουμε κινητα της εταιρείας είτε λέγεται αλκατελ είτε tcl απολαμβάνουμε απρόσκοπτη λειτουργία χώρις θέματα και εκπλήξεις.

 

Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες! Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου...!!:respect:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες! Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου...!!:respect:

 

Eπιβεβαιώνω έχω πάθει την πλάκα μου με το tcl 10 pro και όντας πρώην κάτοχος διάφορων midrange συσκευών samsung. Mάλιστα σε μερικές περιπτώσεις είχα παρατηρήσει και κάποια μικροσημαδάκια ήδη από το άνοιγμα της συσκευής, πράγμα απαράδεκτο για εταιρεία σαν τη samsung. Επιπλέον, έχω ξεγνοιάσει από τον πολύ ενοχλητικό τρόπο που εστιάζουν οι κάμερες στα samsung (θόλωμα, ξεθόλωμα και πάλι θόλωμα κτλ).

 

Όσο για τις πτώσεις, επιβεβαιώνω και εγώ ότι βγήκε άθικτο σε μια περίπτωση που της έπεσε της αδερφής μου από τα χέρια τις προάλλες. Βέβαια φορούσε τη θήκη που είχε μέσα στο κουτί η οποία απέκτησε κάτι σημαδάκια.

 

Για να δούμε τι θα είναι και το καινούργιο μοντέλο που έρχεται.. Ελπίζω σε καλή τιμή γιατί ας είμαστε ειλικρινείς με γύρω στα 450 ευρώ αρχική δεν το αγοράζεις εύκολα.... Διστάζεις.

 

Υ.Γ: Eπουδενί τα tcl δεν είναι alcatel (θυγατρική) ακόμα και εμφανισιακά να το πάρεις. Το θέμα είναι αν πάρει μερίδιο μην αρχίσει και τσιμπάει τις τιμές προς τα πάνω σαν τη huawei και τη xiaomi. Γιατί δεν το κρύβω ότι ένας λόγος που αγόρασα τη συσκευή είναι το ότι δεν ήξερα αν θα βρω κάτι παρόμοιο στο μέλλον σε τέτοια τιμή (269-299 ευρώ). Για αυτό περιμένω να δω και την τιμή του tcl 20 pro σε 10 μέρες.

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα tcl πλασάρονται σαν ποιο <πλούσια> φίρμα από τα αλκατελ.πιστευω πως έχει ακόμα πολύ δρόμο να πάρουν πάνω οι τιμές.αν πάρουν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα tcl πλασάρονται σαν ποιο <πλούσια> φίρμα από τα αλκατελ.πιστευω πως έχει ακόμα πολύ δρόμο να πάρουν πάνω οι τιμές.αν πάρουν.[/quote

 

Η alcatel είναι θυγατρική της tcl. Η tcl θεωρείται κολοσσός τύπου samsung.

Άλλο αν ο Έλληνας γενικά το παίζει ψαγμένος χωρίς αν είναι πραγματικά. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η tcl παρόλο που είναι πρωτοεμφανιζόμενη σε κινητές συσκευές έχει δώσει σημασία και στη λεπτομέρεια (ακόμα και σχεδιαστικά).

 

Πολύ κρίσιμο ωστόσο για τη συνέχεια είναι η τιμή που θα δώσει το tcl 20 pro στην αγορά.

Δυστυχώς η λογική λέει για τιμή μεγαλύτερη των 450 ευρώ λόγω και 5G (500-550€ υπολογίζω)

Ο,τι άλλο θα είναι έκπληξη.. Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ότι πιο όμορφο σχεδιαστικά και ποιοτικά έχω πιάσει στα χέρια μου, σου δίνει την εντύπωση μιας πολύ premium κατασκευής που μόνο σε πολύ ακριβότερα κινητά συναντάς. Το ρολάρισμα με εξέπληξε πολυ θετικά, χωρίς κολλήματα (φανταστείτε οτι είχα πριν realme 7 pro με 8Gb μνήμης) και κάπου ζοριζόταν ειδικά όταν φόρτωνες πολλές εφαρμογές μαζί. Ολο γυαλί και μέταλο, η κάμερα πολύ καλή άνω του μετρίου, η μπαταρία επίσης. Καλά, για την οθόνη τι να πεί κανείς, απλά απίστευτη!!!!!Ολα τα άλλα (σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι πλαστικούρες και παντόφλες) αλλά περί ορέξεως φυσικά!

Λοιπόν επειδή το βλέπω να μένει για καιρό το κινητό στα χέρια μου, για πείτε καμιά καλή θήκη που θα βρούμε?

Edited by matrix
Link to comment
Share on other sites

Το TCL 10 pro

 

https://www.amazon.co.uk/dp/B08HZDQT86/ref=cm_sw_r_cp_apa_glc_fabc_TP0S7KJ4QQV04122R3ST?_encoding=UTF8&psc=1

 

Εγώ για το 10L έχω τη μαύρη της Tudia. Πολύ ποιοτική θήκη...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα στοιχεία του διανομέα, παρε την θηκη flip cover case είναι λίγο ακριβή €20, αλλά θα πάθεις πλάκα. Είναι τυπου βιβλίο με παράθυρο στο πλάι που αν ενεργοποίησης την ανάλογη λειτουργία από το κινητό σου δείχνει ωρα ημερομηνία ειδοποιήσεις και μπαταρία. Είναι πανέμορφη και αναδεικνύει την συσκευή.

Μιλάμε για το TCL 10 Pro και το Plus.

Cellcom Ltd

A. Argiroupoleos 65, 164 51 Argiroupoli, Athens, Greece

M. (+30) 210 99 33 070

E. tcl.support@cellcom.gr

Link to comment
Share on other sites

https://www.phonearena.com/news/tcl-20l-20-pro-5g-specs-design-features-leak_id131334

 

500 ευρώ λέει ότι θα κοστίζει το pro..550 υπολογίζω εγώ γιατί πάντα είναι πιο πάνω οι τιμές από τις προβλεπόμενες.

Και επειδή βλέπω και πολλές αναβαθμίσεις δύσκολο να πέσει κάτω από 400 ευρώ για μένα, άντε 380 ευρώ το μέγιστο...

 

Θέλω να δω και τις διαστάσεις πάντως της συσκευής γιατί στο 10 είχαν πετύχει έναν πολύ αρμονικό συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει πάνω από €500 για αρχή τουλάχιστο, στο Αγγλικό Αμαζον πωλείται ιδη στα £471/€545. Σίγουρα επίσης θα είναι ποιο μεγάλο μίας και η οθόνη είναι 6,67". Καλύτερος και γρηγοροτερος επεξεργαστής, Sony κύρια καμερα με οπτικό σταθεροποιητή. Δικαιολογηται η αύξηση της τιμής. Εγω πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το 10 Pro που δεν σκέφτομαι να το αλλάξω, γιατί άλλωστε 4 μήνες το έχω μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει πάνω από €500 για αρχή τουλάχιστο, στο Αγγλικό Αμαζον πωλείται ιδη στα £471/€545. Σίγουρα επίσης θα είναι ποιο μεγάλο μίας και η οθόνη είναι 6,67". Καλύτερος και γρηγοροτερος επεξεργαστής, Sony κύρια καμερα με οπτικό σταθεροποιητή. Δικαιολογηται η αύξηση της τιμής. Εγω πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το 10 Pro που δεν σκέφτομαι να το αλλάξω, γιατί άλλωστε 4 μήνες το έχω μόνο.

 

Όχι ούτε εγώ μιλάω για αλλαγή. Απλά όπως είχα ξαναγράψει αναρωτιόμουν αν θα ξαναπαρουσιαζόταν τέτοια ευκαιρία να παίρνεις την ναυαρχίδα ουσιαστικά μιας εταιρείας κοντά σε τιμές μεταξύ 250-300 ευρώ. Και από ό,τι βλέπω μια φορά είναι του Αϊ-Γιαννιού...:cool::cool:

 

Με τέτοια επιπλέον χαρακτηριστικά (καλύτερος επεξεργαστής, αδιαβροχοποίηση, dust resistance) μπαίνουν όρια σε μια μελλοντική πτώση της τιμής του 20 pro..

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε σήμερα το tcl 20 pro μαζί με το tcl 20L.

Αν και διατηρεί τον ωραίο σχεδιασμό, θεωρώ ότι το παράκανε μεγάλο. Άλλωστε είναι επιρρεπείς οι κινέζοι ως προς αυτά....

Επίσης, η διάταξη των καμερών πίσω δεν με ενθουσιάζει.

Tέλος, παρατήρησα ότι έχει ρίξει τα mpixels της βασικής κάμερας σε σχέση με το 10 pro.

 

Τα πλήρη χαρακτηριστικά εδώ:

https://www.gsmarena.com/tcl_20_pro_5g-10855.php

 

Και ένα πρώτο βίντεο που βρήκα:

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε σήμερα το tcl 20 pro μαζί με το tcl 20L.

Αν και διατηρεί τον ωραίο σχεδιασμό, θεωρώ ότι το παράκανε μεγάλο. Άλλωστε είναι επιρρεπείς οι κινέζοι ως προς αυτά....

Επίσης, η διάταξη των καμερών πίσω δεν με ενθουσιάζει.

Tέλος, παρατήρησα ότι έχει ρίξει τα mpixels της βασικής κάμερας σε σχέση με το 10 pro.

 

Τα πλήρη χαρακτηριστικά εδώ:

https://www.gsmarena.com/tcl_20_pro_5g-10855.php

 

Και ένα πρώτο βίντεο που βρήκα:

 

To 20 l+ θα έχει 64αρα κάμερα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε σήμερα το tcl 20 pro μαζί με το tcl 20L.

Αν και διατηρεί τον ωραίο σχεδιασμό, θεωρώ ότι το παράκανε μεγάλο. Άλλωστε είναι επιρρεπείς οι κινέζοι ως προς αυτά....

Επίσης, η διάταξη των καμερών πίσω δεν με ενθουσιάζει.

Tέλος, παρατήρησα ότι έχει ρίξει τα mpixels της βασικής κάμερας σε σχέση με το 10 pro.

 

Τα πλήρη χαρακτηριστικά εδώ:

https://www.gsmarena.com/tcl_20_pro_5g-10855.php

 

Και ένα πρώτο βίντεο που βρήκα:

 

Το μέγεθος δε με χαλάει. Βασικά, για μένα, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Όσο για τις κάμερες, αν και συμφωνώ, σκέφτομαι ότι τις περισσότερες φορές τραβάω σε landscape mode οπότε είναι πιο πρακτικό τελικά.

Αυτό που με χαλάει (σε βαθμό που με απωθεί από την αγορά του) είναι η κυρτή οθόνη. Έλεος με αυτή τη βλακεία. Ό,τι πιο μη πρακτικό

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δε με χαλάει. Βασικά, για μένα, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Όσο για τις κάμερες, αν και συμφωνώ, σκέφτομαι ότι τις περισσότερες φορές τραβάω σε landscape mode οπότε είναι πιο πρακτικό τελικά.

Αυτό που με χαλάει (σε βαθμό που με απωθεί από την αγορά του) είναι η κυρτή οθόνη. Έλεος με αυτή τη βλακεία. Ό,τι πιο μη πρακτικό

 

Για την κάμερα έκανα μια παρατήρηση απλώς. Άλλωστε πολλές φορές ο αριθμός των mpixels δεν λέει όλη την αλήθεια. Εμένα με χάλασε το μέγεθος.Μιλάμε για σοβαρή αύξηση σε μήκος και πλάτος αλλά και στο βάρος. Στο κάτω κάτω βγάλε 2 μοντέλα ως ναυαρχίδες: ένα μικρότερο και φθηνότερο και ένα μεγαλύτερο και ακριβότερο.

 

Με 550 ευρώ δε δεν πας πουθενά. Για αυτό και το tcl 10 pro το θεωρώ από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει στα 269€...Μια φορά γίνονται αυτά δυστυχώς. Συν ότι το Α52 /72 της samsung είναι αρκετά αναβαθμισμένα σε παρόμοια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι το 10 Pro είναι καλύτερο καί ποίο όμορφο. Η κάμερα του νέου 20 Pro θα είναι η 48mp imx582 της Sony που έχει το Plex και το 10 Plus μονο που εδω θα έχει οπτικό σταθεροποιητή, πολύ καλή αλλά κάμερα δυο ετών; Η οθόνη πάλι θα είναι υπέροχη αλλά η φωτεινότητα της θα φθάνει τα 700 nits, ενω το δικό μας 10 pro φτάνει τα 985 nits. Επίσης δεν θα έπρεπε να έχει 120 η εστω 90 hz Ρυθμό ανανέωσης, κάτι που έχουν πολυ φθηνότερες συσκευές του ανταγωνισμού. Στερεοφωνικά ηχεία δεν έπρεπε να ειχε; 18w φορτιση μπαταρίας οταν οι άλλοι έχουν 30, 50 και 65w; Ο επεξεργαστής είναι αυτός που θα έπρεπε να είναι. Μνήμη Ram 6; Ξέρω ότι φτάνουν αλλά σε αυτή την τιμή ο ανταγωνισμός έχει τουλάχιστον 8.

Οσο για τα αλλα δυο 20L και L Plus η αρχική τιμή με αυτα που προσφέρουν είναι μια χαρά, ίσως ενας καλύτερος επεξεργαστής.

Καλύτερη περίπτωση πάντως είναι η προσφορά του Γερμανού με δώρο τα ασύρματα ακουστικά στο 20 5G.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει η σκέφτεται το TCL 10 Pro υπάρχει προσφορά στο Αμαζον Ισπανίας στα €199 στο πανέμορφο Πράσινο χρώμα.

https://www.amazon.es/TCL-Pro-Smartphone-NXTVISION-Procesador/dp/B086Q957G5/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=tcl%2B10%2BPro&qid=1619127790&sr=8-1&th=1&psc=1

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει η σκέφτεται το TCL 10 Pro υπάρχει προσφορά στο Αμαζον Ισπανίας στα €199 στο πανέμορφο Πράσινο χρώμα.

https://www.amazon.es/TCL-Pro-Smartphone-NXTVISION-Procesador/dp/B086Q957G5/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=tcl%2B10%2BPro&qid=1619127790&sr=8-1&th=1&psc=1

 

Άκυρο, δυστυχώς έληξε η προσφορά, ήταν για μικρό διάστημα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εν τέλει έκλεισα το TCL 10 Pro στο Public, πριν εξαντληθούν όλα τα κομμάτια.

 

ποια θήκη και κυρίως ποιο tempered glass προτείνετε;

 

θα κάνω μια αναζήτηση στο thread αλλά ρωτάω και για τις πιο πρόσφατες εμπειρίες χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εν τέλει έκλεισα το TCL 10 Pro στο Public, πριν εξαντληθούν όλα τα κομμάτια.

 

ποια θήκη και κυρίως ποιο tempered glass προτείνετε;

 

θα κάνω μια αναζήτηση στο thread αλλά ρωτάω και για τις πιο πρόσφατες εμπειρίες χρηστών.

 

Αν σου αρέσουν οι θήκες βιβλίο με έξτρα λειτουργίες, τότε μπορείς να πάρεις την επίσημη από την cellcom στα 20€. Μετά έχεις την επιλογή της Tudia μέσω του site τους ή μέσω του Amazon (που βγαίνει και πιο φτηνά) αν είσαι εξοικειωμένος με ηλεκτρονικές αγορές εξωτερικού. Βέβαια, μη ξεχνάς ότι θα έχει μια θήκη μέσα στο κουτί (νομίζω κλασσική διάφανη).

Όσο για το tempered glass, πιστεύω δε χρειάζεται καθώς έχει gorilla glass. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει και ποτέ δε χρειάστηκε

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσουν οι θήκες βιβλίο με έξτρα λειτουργίες, τότε μπορείς να πάρεις την επίσημη από την cellcom στα 20€. Μετά έχεις την επιλογή της Tudia μέσω του site τους ή μέσω του Amazon (που βγαίνει και πιο φτηνά) αν είσαι εξοικειωμένος με ηλεκτρονικές αγορές εξωτερικού. Βέβαια, μη ξεχνάς ότι θα έχει μια θήκη μέσα στο κουτί (νομίζω κλασσική διάφανη).

Όσο για το tempered glass, πιστεύω δε χρειάζεται καθώς έχει gorilla glass. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει και ποτέ δε χρειάστηκε

 

ευχαριστώ για τις συστάσεις!

 

είμαι εξοικειωμένος αλλά θέλω από Ευρωπαϊκή Ένωση, επειδή στην παρούσα συγκυρία οι παραγγελίες από Ali Μου άργησαν κάτι πεντάμηνα και από ebay (κινέζος πωλητής) ακόμα την περιμένω :)

 

βλέπω υπάρχει η Tudia στο amazon.de αλλά πραγματικά η προστασία οθόνης με ενδιαφέρει περισσότερο από το casing.

 

το TCL Plex μου με την εργοστασιακή σκληρή πλαστική θήκη έφαγε γερή βούτα σε πεζοδρόμιο και έμπλεξα άσχημα (μετά την αντικατάσταση οθόνης δεν ήταν ποτέ το ίδιο) οπότε νομίζω ότι θέλω προστασία ακόμα και με gorilla glass.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...