Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το double tap υπάρχει όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Το βρήκα και εγώ πλέον (ρυθμίσεις-προηγμένες λειτουργίες- χειρονομίες-διπλό πάτημα-απαενεργοποίηση).

Για το άλλο (fast charging) όντως δεν έχω βρει κάτι. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό μακροχρόνια θα εξασθενίσει την μπαταρία.

 

Πάντως έχω ήδη δει διαφορά με το προηγούμενο που είχα μόνο λίγο το μέγεθος θέλω να συνηθίσω μιας και το a40 ήταν πολύ compact αλλά είχε πολλά θέματα σε άλλα πράγματα (κάμερα, μπαταρία, ταχύτητα κ.α.)

 

Τέλος να το αφήσω να κλείσει για την πρώτη φόρτιση ή όχι??

 

Κοίτα, γενικά, λένε ότι δε χρειάζεται εγώ όμως σε κάθε καινούργιο κινητό που παίρνω το κάνω. Και μάλιστα βλέπω και μια ελάχιστη, προς το καλύτερο, διαφορά...

Όπως και να έχει, για μια φορά που θα το κάνεις δε θα υπάρχει πρόβλημα

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με αργό φορτιστή δεν θα φορτίζει ποιο αργα;τι φορτιστή έχει στην συσκευασία;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Με αργό φορτιστή δεν θα φορτίζει ποιο αργα;τι φορτιστή έχει στην συσκευασία;

 

Νομίζω είναι fast charging 18W....

Μια λύση που βλέπω είναι να βάλω συμβατικό αντάπτορα από άλλη συσκευή μικρότερου ρεύματος.

Αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο ορθή είναι αυτή η λύση.

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί θέλεις να φορτίζει ποίο αργα; Ποιός ο λόγος; 18w είναι ο φορτιστής που φορτίζει την συσκευή σε λιγο περισσότερο από μια ώρα, 0-100.
Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.it/Tcl-Dark-Grey-6-53-128gb/dp/B07KVW87CP/ref=sr_1_10?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=38NWZFO9WQHU1&dchild=1&keywords=tcl+10+pro&qid=1614069191&sprefix=tcl%2Caps%2C216&sr=8-10

ρε παιδια τρελη προσφορα μονο 195 ευρω το TCL 10 5G, με Snapdragon 765 επεξεργαστη, 64mp κυρια καμερα, εκει που πριν απο δυο μηνες δεν υπηρχε αυτη η συσκευη και δεν μπορουσες να την βρεις, τωρα ξαφνικα εχουν τοσα πολλα κομματια και πουλανε τοσο φθηνα. Συμφαιρει πολυ περισσοτερο απο το νεο TCL 20 5G που εχει 269 με κατωτερο επεξεργαστη Snapdragon 690 και καμερα 48mp.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί θέλεις να φορτίζει ποίο αργα; Ποιός ο λόγος; 18w είναι ο φορτιστής που φορτίζει την συσκευή σε λιγο περισσότερο από μια ώρα, 0-100.

 

Για τυπικούς λόγους ρωτάω κυρίως... Για παράδειγμα στην samsung πολλοί προτείνουν να απενεργοποιείς το fast charging (μιας και δίνεται αυτή η επιλογή) για να κρατήσει περισσότερο χρόνο η μπαταρία. Βέβαια χθες που φόρτισα το tcl δεν είναι ακριβώς γρήγορη φόρτιση μιας και θέλει περίπου 2 ώρες (το αναφέρει και στο βιβλιαράκι οδηγιών) για να φορτίσει πλήρως. Το samsung αν ενεργοποιούσες το fast charging σε μια ώρα γέμιζε η μπαταρία. Αν και τα τελευταία μοντέλα samsung και δη το α40 που είχα εγώ έχουν τραγική διαχείριση σε σημείο να απορείς αν είναι προβληματικά...

 

Αυτά και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μέχρι τώρα πάντως το κινητάκι είναι ο ορισμός του value for money στα 299 ευρώ. Αλλά είπαμε συνήθως ο μέσος καταναλωτής πάει συνήθως σαν πρόβατο επί σφαγή...

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς γιατί το google που είναι στην κεντρική οθόνη δεν εμφανίζει το discover κατευθείαν με αποτέλεσμα να χρειάζεται να κάνεις κάποια αναζήτηση για να εμφανιστεί η επιλογή αυτή??

 

Αντίθετα η εφαρμογή google που είναι μέσα στο φάκελο μαζί με άλλες λειτουργίες google εμφανίζει κατευθείαν τη λειτουργία discover...

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή google έχει επιλογές στην αρχική: discover, αναζήτηση, συλλογές και περισσότερα.

 

Σε αυτή όμως που είναι καρφιτσωμένη στην αρχική οθόνη σε αναγκάζει να κάνεις κάποια αναζήτηση για να σου εμφανίσει τις 4 παραπάνω επιλογές.. Σε αντίθεση με αυτήν που είναι μέσα στο φάκελο μαζί με τα άλλα google services που λειτουργεί όπως αναφέρω αρχικά.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός....

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2021-02-24-19-08-20-324.jpg δεν σου το βγάζει έτσι δηλαδη;κάτω αριστερά να είναι το discovery;για βάλε ένα screenshot.αν κανείς κατάργηση του εικονιδίου από την αρχική οθόνη και μεταφέρεις το εικονίδιο που λες ότι είναι μέσα;δεν θα τα δείχνει; Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν και πρέπει να έχεις νεότερη έκδοση αυτό που πόσταρες μου το εμφανίζει στην εφαρμογή που είναι μέσα στο φάκελο μαζί με τα άλλα google services.

 

Όταν όμως ανοίγω το αντίστοιχο widjet στην κεντρική οθόνη δεν μου βγάζει αυτό το στυλ αρχικής οθόνης αλλά ζητάει να κάνω αναζήτηση κάτι και μετά βγαίνει η καρτέλα σαν το screenshot σου.

 

Εσένα όταν ανοίγεις το αντίστοιχο widjet τι σου βγάζει? Το screenshot Που ανέβασες??

 

υ.γ: Θα ανεβάσω και screenshot αργότερα αν δεν βγάλουμε άκρη.

Edited by asxetos13
Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι βρήκα τι ισχύει..

Όσον αφορά το widjet, όταν πατάς πάνω στο εικονίδιο που είναι αριστερά (G) σου βγάζει την καρτέλα που ανέβασες στο screenshot. Όταν όμως πατάς στο κενό δίπλα από το εικονίδιο σου βγάζει μια σειρά από τις πιο πρόσφατες αναζητήσεις που έχεις κάνει.

 

Το τσέκαρα και στο παλιό μου κινητό και όντως λειτουργεί έτσι όπως λέω.

Άμα θες μπορείς να το επιβεβαιώσεις και εσύ. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη ως προς την έκδοση που έχει ο καθένας και τις αλλαγές που μπορεί να έχουν τυχόν γίνει.

 

Σημείωση: Όλα τα παραπάνω αφορούν τη λειτουργία του widjet. Στην αντίστοιχη εφαρμογή που είναι στο φάκελο με τα google services εμφανίζει απευθείας το screenshot που ανέβασες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την καρτέλα της google που βρίσκεται αριστερά από την αρχική οθόνη ναι και σε εμένα δεν εμφανίζει το discovery.αυτο εμφανίζεται μόνο όταν πατήσω το widget της google.η αριστερή πλευρά που εμφανίζεται το google εμφανίζει αποτελέσματα με βάση του του έχεις ψάξει.παρομοια και έτσι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Αφού σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Ενώ το google chrome μου βγάζει διαθέσιμη ενημέρωση όταν πάω να την κάνω δεν γίνεται για κάποιο λόγο.

 

Σε αντίθεση με άλλες εφαρμογές που γίνεται κανονικά...

 

Ξέρει κανείς τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα της Google, μην ασχολησε, αν ειναι να γινει η αναβαθμηση θα γινει αυτοματα καποια στιγμη που εισαι σε δικτυο
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα της Google, μην ασχολησε, αν ειναι να γινει η αναβαθμηση θα γινει αυτοματα καποια στιγμη που εισαι σε δικτυο

 

Ναι αλλά όλες οι άλλες εφαρμογές ενημερώνονται κανονικά και αυτές που είναι τις google. Μόνο η συγκεκριμένη δεν ενημερώνεται παρόλο που σου δίνει τη δυνατότητα να πατήσεις το πλαίσιο που λέει ενημέρωση.

 

Ελπίζω να φτιάξει και να μην είναι μόνιμο bug...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όλες οι άλλες εφαρμογές ενημερώνονται κανονικά και αυτές που είναι τις google. Μόνο η συγκεκριμένη δεν ενημερώνεται παρόλο που σου δίνει τη δυνατότητα να πατήσεις το πλαίσιο που λέει ενημέρωση.

 

Ελπίζω να φτιάξει και να μην είναι μόνιμο bug...

 

Παίδες έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργια συσκευή??

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι μην είναι μόνιμο το bug..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα σε καινούργια συσκευή??

Έχω αρχίσει και αγχώνομαι μην είναι μόνιμο το bug..

 

Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή προσωρινών δεδομένων στη συγκεκριμένη εφαρμογή;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που θα βοηθήσει??Εγώ λέω ότι λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη νέα έκδοση και δεν την ενημερώνει για κάποιο λόγο...

 

Αυτό που λες απλώς θα σβήσει το ιστορικό περιήγησης πλήρως...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που θα βοηθήσει??Εγώ λέω ότι λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη νέα έκδοση και δεν την ενημερώνει για κάποιο λόγο...

 

Αυτό που λες απλώς θα σβήσει το ιστορικό περιήγησης πλήρως...

 

Δε λέω να σβήσεις το ιστορικό. Τη προσωρινή μνήμη εννοώ. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όλες οι άλλες εφαρμογές ενημερώνονται κανονικά και αυτές που είναι τις google. Μόνο η συγκεκριμένη δεν ενημερώνεται παρόλο που σου δίνει τη δυνατότητα να πατήσεις το πλαίσιο που λέει ενημέρωση.

 

Ελπίζω να φτιάξει και να μην είναι μόνιμο bug...

 

μου το κανει και μενα στο Plex και καποια στιγμη ενημερωνεται απο μονο του,μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ήθελε ενημέρωση μια άλλη εφαρμογή (σύστημα android web version) για να ξεκολλήσει και να κάνει και του chrome...

 

Επίσης, σήμερα παρατήρησα ότι το αριστερό πλαϊνό κουμπί από εκεί που σε έβγαζε στο google αν το παράγεις τώρα σου βγάζει φωνητικές εντολές αν καταλαβαίνω και καλά.

 

Τέλος, ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την άμεση βοήθεια μέχρι στιγμής σε ό,τι πρόβλημα αντιμετώπισα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ενημερωση v3.0.8ABF. 1,2GB, Android Security ubdate January 1, 2021, και διαφορες βελτιωσεις συστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάθε φορά που ανοίγω για πρώτη φορά μες στη μέρα το viber (με δεδομένα ή wifi), μου έρχεται αυτόματα ειδοποίηση να συγχρονίσω το λογαριασμό μου με το google drive για να δημιουργηθεί αντίγραφο ασφαλείας.

 

Εγώ όμως δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Υπάρχει τρόπος να μην το ξαναδώ το συγκεκριμένο μήνυμα??

Γιατί καταντά σπαστικό μετά από κάποια στιγμή.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...