Jump to content

TCL 10/L/Pro/5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ποια συσκευή μιλάμε??

 

Νομίζω για την 10 pro ρώτησε αλλά γενικά κανένα TCL δεν έχει ραδιοφώνο εντός Ευρώπης.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για την 10 pro ρώτησε αλλά γενικά κανένα TCL δεν έχει ραδιοφώνο εντός Ευρώπης.

 

Ok. Άμα μπορεί να μας το επιβεβαιώσει και ο φίλος που το έγραψε...

Επιπλέον αν μπορεί να μας πει και στο χέρι πώς κάθεται.

Είχε πει ο χρήστης captainchris που το έχει ότι είναι κανονικό αλλά μια επιπλέον άποψη είναι πάντα καλοδεχούμενη ειδικά αν δεν μπορείς να το δεις live.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για την 10 pro ρώτησε αλλά γενικά κανένα TCL δεν έχει ραδιοφώνο εντός Ευρώπης.

 

Λαθος,το Plex δεν ειχε αλλα με την πρωτη αναβαθμιση εβαλε και ραδιοφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος,το Plex δεν ειχε αλλα με την πρωτη αναβαθμιση εβαλε και ραδιοφωνο.

 

Το Pixel είχε ραδιόφωνο στο android 9. Μόλις πήγε στο 10 αφαιρέθηκε και μετά το πρόσθεσαν πάλι. Είναι το μόνο TCL με ραδιόφωνο. Το ίδιο είχε γίνει και με το δικό μου Alcatel 3x 2019. Αφαιρέθηκε και μετά το πρόσθεσαν ξανά. ΠΛΈΟΝ κανένα νέο Alcatel και TCL δεν έχει ραδιοφώνο εντός Ευρώπης βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας όπως λένε οι ίδιοι σε ερώτηση μου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Για το 10 pro ρωτησα.Το εχω εδω και μια εδομαδα ρωτησα για το ραδιοφωνο γιατι διαφημιζουν οτι εχει αλλα δεν ισχυει γιατι δεν υπαρχει Στο χερι καθεται πολυ καλα.Οπως εχω πει εχει παρα πολυ καλη οθονη ειναι γρηγορο καλες οι καμερες του πολυ γρηγορο δαχτυλικο για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.Ενα αλλο θεμα που παρατηρησα ειναι ενω στο facebook,insatgram.skype,WhatsApp Messenger,μπορεις να κανεις διπλους λογαριασμους δεν μπορεις στο viper.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Για το 10 pro ρωτησα.Το εχω εδω και μια εδομαδα ρωτησα για το ραδιοφωνο γιατι διαφημιζουν οτι εχει αλλα δεν ισχυει γιατι δεν υπαρχει Στο χερι καθεται πολυ καλα.Οπως εχω πει εχει παρα πολυ καλη οθονη ειναι γρηγορο καλες οι καμερες του πολυ γρηγορο δαχτυλικο για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.Ενα αλλο θεμα που παρατηρησα ειναι ενω στο facebook,insatgram.skype,WhatsApp Messenger,μπορεις να κανεις διπλους λογαριασμους δεν μπορεις στο viper.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες φίλε μου.

Με το ραδιόφωνο μικρό το κακό.. Καλό θα ήταν να υπήρχε όμως.

Από εβδομάδα θα το έχω και εγώ στα χέρια μου και θα γράψω εντυπώσεις.

Ένα πρακτικό πρόβλημα που έχω εντοπίσει (πλην του ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να το δεις κάπου live) είναι ότι δεν βρίσκεις πολλά αξεσουάρ για τη συσκευή.

 

Και όλα αυτά γιατί η "καταναλωτική αγέλη" πηγαίνει τυφλά και πληρώνει τα διπλάσια για κινητά μάρκες μεν, με χειρότερα συνολικά χαρακτηριστικά δε. Την ίδια στιγμή η TCL έχει δώσει ήδη σαφή δείγματα γραφής και όσον αφορά τα κινητά με στιβαρές και προσεγμένες συσκευές. Αλλά άμα φοράς παρωπίδες δεν μπορείς να σκεφτείς και να κρίνεις ορθά....

Link to comment
Share on other sites

Η TCL βγάζει πάρα πολύ καλές συσκευές και χωρίς προβλήματα. Εχω πάρει και τηλεόραση πρόσφατα και έχω εκπλαγεί πολυ ευχάριστα για το ποσό καλή είναι και το ποσό λίγα πλήρωσα. Είχα ενα χρόνο το Plex υπέροχη συσκευή πολύ καλή με οθόνη και κάμερες απίστευτα καλά. Τωρα το 10 Pro είναι άλλα κόλπα, ότι και να πω είναι λίγο. Απο θήκες και μεμβράνες προστασίας υπάρχει στα Αμαζον και στον εδω διανομέα

Cellcom Ltd

A. Argiroupoleos 65, 164 51 Argiroupoli, Athens, Greece

M. (+30) 210 99 33 070

E. tcl.support@cellcom.gr

Εγω πήρα την θηκη flip case την αυθεντική από αυτούς €20, ναι ξέρω ακριβή, αλλά είναι φανταστική, έχει παράθυρο στο πλάι και με την ειδική λειτουργία που έχει η συσκευή σου δείχνει ωρα, ημερομηνία ειδοποιήσεις και μπαταρία. Ασε που ανοιγοκλείνει και την συσκευή.

Για το Viber είναι θέμα της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Η tcl στην αμερικη είναι 3η σε πωλησεις σε τηλεορασεις και οχι μόνο (μεχρι και κλιματιστικά βγαζει)...Αλλά είπαμε η λογικη του όχλου επικρατεί στην Ελλάδα. Επιμένουν υποτιμητικά να την ταυτίζουν με την alcatel που είναι απλά μια θυγατρική της.

 

Γυαλι δυστυχως η αντιπροσωπεία δεν πουλάει.

Αλλά μπορείς να βρεις skroutz και amazon αλλά πάντα περιορισμένες επιλογές.

Τώρα για θηκη έχει μια μέσα οπότε μπορεί καποιος να καταφύγει στο aliexpress αφου δεν ειναι επείγον και εφόσον θέλει να γλιτώσει χρήματα.

 

Υ.γ: Το plex ηταν όντως εξαιρετικό για 1η απόπειρα στην αγορα των smartphones.Και ερχοταν δωρο τηλεοραση..Απίστευτο deal!!

Link to comment
Share on other sites

Η tcl στην αμερικη είναι 3η σε πωλησεις σε τηλεορασεις και οχι μόνο (μεχρι και κλιματιστικά βγαζει)...

 

Βέβαια στο κοσμο ειναι 2η σε πωλησεις τηλεωρασεων (1η ειναι η Samsung)

Επιβεβαιώνω και γω ότι δεν έχει ραδιόφωνο το 10L. Επίσης κατάργησαν και τις έξτρα λειτουργίες του αριστερού πλήκτρου. Πλέον ειναί καθαρά και μόνο για τον Βοηθό Google. Βέβαια με μια εφαρμογή μπορείς να επαναφέρεις τις έξτρα λειτουργίες

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

"Επίσης κατάργησαν και τις έξτρα λειτουργίες του αριστερού πλήκτρου. Πλέον είναι καθαρά και μόνο για τον Βοηθό Google. Βέβαια με μια εφαρμογή μπορείς να επαναφέρεις τις έξτρα λειτουργίες"

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.. Πριν δηλαδή το αριστερό πλήκτρο τι έκανε??

Στο πλήκτρο στο πλάι αναφέρεσαι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.. Πριν δηλαδή το αριστερό πλήκτρο τι έκανε??

Στο πλήκτρο στο πλάι αναφέρεσαι??

 

Ναι, στο πλήκτρο στο πλάι αναφέρομαι. Όταν πρώτο πήρα το κινητό (Ιούνιος '20), είχε επιλογή να ορίζεις τι λειτουργίες και τι εφαρμογές θα εκτελούσε το κουμπί. Εγώ, παραδείγματος χάριν, είχα βάλει με διπλό πάτημα να κλειδώνει και με παρατεταμένο να ανοίγει ο φακός. Είχε αρκετές επιλογές. Ξαφνικά, βγαίνει μια αναβάθμιση (κάπου στα 400ΜΒ) και εξαφανίζεται η λειτουργία αυτή και μένει μόνο ο βοηθός Google.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/27031991/TCL-10-5G-128GB-Chrome-Blue.html επεσε αλλα 15 ευρω η τιμη του.πολυ συντομα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/27031991/TCL-10-5G-128GB-Chrome-Blue.html επεσε αλλα 15 ευρω η τιμη του.πολυ συντομα.

 

εγγυηση ενα χρονο λεει,ειναι νομιμο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω.κανονικα νομιζω οι εγγυησεις στην ε.ε. ειναι δυο χρονια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι εισαγωγή από Ευρώπη και είναι από αλλού, ενα τηλέφωνο στον εδώ διανομέα, το νούμερο είναι σε προηγούμενο ποστ, θα λύσει τυχών απορίες. Η τιμή πάντως είναι πολύ καλή, εγω θα το προτιμούσα και απο το νέο TCL 20 5G πού έχει σχεδόν ίδια τιμή λόγο καλυτερου επεξεργαστή και κάμερας.
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω.κανονικα νομιζω οι εγγυησεις στην ε.ε. ειναι δυο χρονια.

 

δυο χρονια ειναι,αυτο το καταστημα γραφει οτι δινει ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Χθες το TCL 10L μου είχε μια μεγάλη πτώση από την τσέπη του μπουφάν ενώ οδηγούσα με την μηχανή, σταμάτησα και το μάζεψα (δεν του είχα βάλει την θήκη),το πίσω καπάκι τελικά είναι επίσης με επίστρωση γυαλιού, είχε πολλές ρωγμές, μπροστά η οθόνη επίσης είχε ρωγμές και σαν οθόνη εσωτερικά είχε σπάσει. Δεν ξέρω αν θα το φτιάξω τελικά, αλλά σίγουρα υπήρχαν και ορισμένα πράγματα που δεν μου άρεσαν σε ότι αφορά το λογισμικό του. 1.η λειτουργία nxtvision είναι αρκετά επιθετική σε διάφορες εφαρμογές της συσκευής και πχ.στην έκθεση δημιουργεί κάποιες σκιασεις και μόλις βγεις φαίνεται πόσο απότομα αλλάζει η αντίθεση..

2.η έλλειψη Ραδιοφώνου που αφαίρεσαν στην αναβάθμιση ενώ κάποια alcatel (3l 2020) έχουν κανονικά ,το smartkey που επίσης αφαίρεσαν, κάτι τέτοια είναι κάπως ανεξήγητα ακόμα και αν τα εξηγούν λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας κλπ.

3.η κάμερα και ειδικά η χρήση του αυτόματου φλας στις φωτογραφίες είναι λίγο προβληματική παρόλα τα δυο φλας που διαθέτει, αποτέλεσμα αυτού είναι οι φωτογραφίες σε σκοτεινές συνθήκες να βγαίνουν όχι πολύ σωστά φωτισμένες,μάλλον δεν μένουν αρκετά ανοιχτά σε συγχρονισμό με την λήψη, θέμα λογισμικού μάλλον.

4.Μπαταρία που κατεβαίνει πολύ γρήγορα και δεν εμπνέει ότι θα κρατήσει όταν το δουλεύεις, sot 5,5 ώρες και 1,5 μερα με το ζόρι. Πάντα με την 11 εννοείται όσο το είχα για 10 μέρες,δεν ξέρω αν άλλαζε θεαματικά κάτι με το πέρασμα των ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το TCL 10L μου είχε μια μεγάλη πτώση από την τσέπη του μπουφάν ενώ οδηγούσα με την μηχανή, σταμάτησα και το μάζεψα (δεν του είχα βάλει την θήκη),το πίσω καπάκι τελικά είναι επίσης με επίστρωση γυαλιού, είχε πολλές ρωγμές, μπροστά η οθόνη επίσης είχε ρωγμές και σαν οθόνη εσωτερικά είχε σπάσει. Δεν ξέρω αν θα το φτιάξω τελικά, αλλά σίγουρα υπήρχαν και ορισμένα πράγματα που δεν μου άρεσαν σε ότι αφορά το λογισμικό του. 1.η λειτουργία nxtvision είναι αρκετά επιθετική σε διάφορες εφαρμογές της συσκευής και πχ.στην έκθεση δημιουργεί κάποιες σκιασεις και μόλις βγεις φαίνεται πόσο απότομα αλλάζει η αντίθεση..

2.η έλλειψη Ραδιοφώνου που αφαίρεσαν στην αναβάθμιση ενώ κάποια alcatel (3l 2020) έχουν κανονικά ,το smartkey που επίσης αφαίρεσαν, κάτι τέτοια είναι κάπως ανεξήγητα ακόμα και αν τα εξηγούν λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας κλπ.

3.η κάμερα και ειδικά η χρήση του αυτόματου φλας στις φωτογραφίες είναι λίγο προβληματική παρόλα τα δυο φλας που διαθέτει, αποτέλεσμα αυτού είναι οι φωτογραφίες σε σκοτεινές συνθήκες να βγαίνουν όχι πολύ σωστά φωτισμένες,μάλλον δεν μένουν αρκετά ανοιχτά σε συγχρονισμό με την λήψη, θέμα λογισμικού μάλλον.

4.Μπαταρία που κατεβαίνει πολύ γρήγορα και δεν εμπνέει ότι θα κρατήσει όταν το δουλεύεις, sot 5,5 ώρες και 1,5 μερα με το ζόρι. Πάντα με την 11 εννοείται όσο το είχα για 10 μέρες,δεν ξέρω αν άλλαζε θεαματικά κάτι με το πέρασμα των ημερών...

 

Γενικά, δε μπορώ να πω ότι έχεις άδικο αλλά για το smartkey υπάρχει εφαρμογή να εγκαταστήσεις. Για τη φωτογραφία βάζεις Gcam και ησυχάζεις. Για τη μπαταρία 5,5-6 ώρες οθόνης και 1,5 μέρα λειτουργίας δε μπορώ να πω ότι είναι άσχημα δεδομένης της μπαταρίας. Βασικά η διαχείριση είναι από τα ατού της συσκευής. Ξέρω ότι είναι off topic, αλλά αν αλλάξεις κινητό πήγαινε στο Moto G8 Power που έχει σχεδόν ό,τι θες

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, δε μπορώ να πω ότι έχεις άδικο αλλά για το smartkey υπάρχει εφαρμογή να εγκαταστήσεις. Για τη φωτογραφία βάζεις Gcam και ησυχάζεις. Για τη μπαταρία 5,5-6 ώρες οθόνης και 1,5 μέρα λειτουργίας δε μπορώ να πω ότι είναι άσχημα δεδομένης της μπαταρίας. Βασικά η διαχείριση είναι από τα ατού της συσκευής. Ξέρω ότι είναι off topic, αλλά αν αλλάξεις κινητό πήγαινε στο Moto G8 Power που έχει σχεδόν ό,τι θες

Καλά εννοείται πως για όλα υπάρχουν λύσεις σε θέματα sw αλλά εμένα τα τελευταία χρόνια με ενδιαφέρει να δουλεύουν σωστά out of the box οι συσκευές και όχι να ψάχνομαι με λύσεις και πατέντες.

Πάντως σαν συσκευή μου άρεσε η αίσθηση και η ποιότητα κατασκευής,προς το παρόν κρατάω το Galaxy M30s ως κύρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ πλέον tcl 10pro. Έρχομαι από samsung a40. Πρώτη μέρα που το δουλεύω και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Θα ήθελα 2 ερωτήσεις να κάνω για όποιον ξέρει:

 

1. Αν και πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το double tap για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας.

2. Πού βρίσκω την επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση γρήγορης φόρτισης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ πλέον tcl 10pro. Έρχομαι από samsung a40. Πρώτη μέρα που το δουλεύω και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Θα ήθελα 2 ερωτήσεις να κάνω για όποιον ξέρει:

 

1. Αν και πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το double tap για λόγους εξοικονόμησης μπαταρίας.

2. Πού βρίσκω την επιλογή για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση γρήγορης φόρτισης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Φίλε μου μεγειά!

1. Αν έχεις κάνεις την αναβάθμιση σε 11 (και κατά συνέπεια σε TCL UI 3) τότε, λογικά, θα είναι ρυθμίσεις - πλήκτρα και χειρονομίες - χειρονομίες και θα είναι η τελευταία επιλογή

2. Στο 10L δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση και γενικά νομίζω ότι αυτή τη ρύθμιση την έχουν λίγες συσκευές. Δεν είναι κάτι κοινό, δηλαδή. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το πρώτο το βρήκα χάρει στην βοήθειά σου.

Για το δεύτερο τώρα.. Τα samsung έχουν σίγουρα επιλογή απενεργοποίησης του fast charging. Mάλιστα πολλοί το προτείνουν για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία.. Χiaomi τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

 

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω......

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ρύθμιση για την γρήγορη φόρτιση, είναι default 18w. Ούτε για το άλλο πού γράφεις δεν υπάρχει κάτι, μονο το always on display μπορεις να ενεργοποιήσεις/απενεργοποίησεις, ρυθμίσεις-οθονη κλείδωματος

Να το χαρείς το νέο σου παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Για το double tap υπάρχει όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Το βρήκα και εγώ πλέον (ρυθμίσεις-προηγμένες λειτουργίες- χειρονομίες-διπλό πάτημα-απαενεργοποίηση).

Για το άλλο (fast charging) όντως δεν έχω βρει κάτι. Τώρα δεν ξέρω αν αυτό μακροχρόνια θα εξασθενίσει την μπαταρία.

 

Πάντως έχω ήδη δει διαφορά με το προηγούμενο που είχα μόνο λίγο το μέγεθος θέλω να συνηθίσω μιας και το a40 ήταν πολύ compact αλλά είχε πολλά θέματα σε άλλα πράγματα (κάμερα, μπαταρία, ταχύτητα κ.α.)

 

Τέλος να το αφήσω να κλείσει για την πρώτη φόρτιση ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...