Jump to content

Xiaomi Mi 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απολυτα ευχαριστημένος απο την κάμερα, ποιοτικότατες βγάζει..οριστε μια με night mode

 

50583353191_ae18026c24_c.jpg1604781979166 by vasilis poun, on Flickr

Δοκίμασε αν θέλεις να τραβήξεις μία βραδυνή φωτογραφία με βραδυνό ουρανό και εστίες φωτός. Στο κάδρο σου, ο σκοτινός ουρανός θα πρέπει να καταλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος.

Αν τραβούσα και εγώ τη φωτογραφία που τράβηξες, από τη θέση που βρίσκεσαι, το αποτέλεσμα θα ήταν ακριβώς το ίδιο.

Δες πχ αυτήν που τράβηξα με το κινητό:

https://ibb.co/3TYCjkW

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ίδια ακριβώς που παρατήρησες και εσύ, τα παρατήρησα και εγώ. Δεν είχα πρόβλημα γενικά με τις βραδυνές λήψεις, αλλά με τις λήψεις στις οποίες ο μαύρος ουρανός κατελάμβανε το μεγαλύτερο μέρος της φωτογραφίας. Τα φωτάκια ακολουθούσαν την κίνηση του κινητού. Τόσο στις τελικές φωτογραφίες που τραβούσα, όσο και στο βίντεο που κατέγραφα, οι αντανακλάσεις δυστυχώς εξακολουθούσαν να φαίνονται.

 

Στο κατάστημα Γερμανός μου άλλαξαν με μεγάλη ευκολία 3 τηλέφωνα και στο τέλος μου έκαναν και επιστροφή χρημάτων. Στο ενδιάμεσο είχαν ενημερώσει την infoquest που, όπως μου είπαν, τους πρότεινε αντικατάσταση. Παρά τα email που έστειλαν στην εταιρεία σχετικά με τη φύση του προβλήματος, δυστυχώς, από ό,τι πάλι μου είπαν, δεν πήραν κάποια απάντηση.

 

Δοκίμασα και με άλλες εφαρμοφές κάμερας, δυστυχώς όμως το πρόβλημα παρέμενε, σε όλες τις συσκευές που δοκίμασα...Άρα μάλλον μιλάμε μάλλον για hardware και όχι για software issue. Σε κάθε περίπτωση, δε θεωρώ φυσιολογικές τέτοιου είδους αντανακλάσεις, έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν αρκετά κινητά, ποτέ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο σε παρόμοιες λήψεις...

 

Επειδή κατά τα άλλα το mi 10 είναι εξαιρετικό, περιμένω να μου έρθει αύριο τo mi 10 (256 GB) που αγόρασα από το eshop αυτή τη φορά. Θα το τσεκάρω και θα επανέλθω.

 

Πολύ μικρό το κακό είναι η αλήθεια εκτός κι αν σε κάποιον αρέσει να τραβάει τους ουρανούς. Αν και πάλι δεν φαίνεται αν δεν το ξέρεις εκτός απ' το βίντεο που κινείται συνεχώς.

Υ.Γ. Με το καλό το καινούργιο και χωρίς θέματα !!!

Edited by panpgr
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το βρίσκω πρόβλημα αυτό με την αντανάκλαση. Μάλλον φυσιολογικό είναι και θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω (konakis) που λέει τα ίδια.

Για μένα μάλιστα οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι και με κακό στήσιμο. Ποιος ο λόγος να τραβήξω μια φωτογραφία που το μισό ή και περισσότερο κάδρο μου θα είναι μια μαυρίλα σκέτη. Είναι λάθος.

Ναι θα φαίνεται ο ουρανός αλλά για να δώσει αίσθηση της ώρας που τραβήχθηκε η φωτογραφία όπως πχ η φωτογραφία του punisher. Αυτή έχει σωστό στήσιμο. Έχει ένα 10% ουρανό για να σου δώσει την αίσθηση της νυχτας, αλλά μέχρι εκεί. Το να έχεις το μισό κάδρο σου μαύρο χωρίς καμία οπτική πληροφορία δεν προσφέρει κάτι.

Και μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανένας φωτογράφος , όμως έτσι απλά που τις είδα άμεσα είχα την αντίδραση να αλλάξω την γωνία λήψης πριν κάνω το κλικ.

Τώρα, σχετικά με το "πρόβλημα", κάτι ανάλογο γίνεται και αν τραβήξεις με τον ήλιο μέσα στο κάδρο σου. Θα έχεις σημετρικη αντανάκλαση σε κάποιο σημείο της φωτογραφίας. Κάποια πράγματα δεν τα γλυτώνεις και απλά μετά με μικρή επεξεργασία της φωτογραφίας τα φτιάχνεις.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός σε όλα ο fanatikos, εννοείται πως θα υπάρχουν αντανακλάσεις ρε παιδιά. Απλή φυσική είναι.

Και ναι, συμβαίνει και μέρα σε κόντρα ήλιο. Αλλά όχι και να λέμε ότι είναι hardware πρόβλημα, μην τρελαθούμε τελείως

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απορώ,πως αλλάξανε τόσο εύκολα τις συσκευές στον φίλο,για αυτόν τον λόγο.

Μεταξύ μας πάντως,σε αυτά τα χρήματα,που το βρίσκεις ειδικά σήμερα,τέτοιες φωτό δεν βρίσκεις πουθενά αλλού.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν το βρίσκω πρόβλημα αυτό με την αντανάκλαση. Μάλλον φυσιολογικό είναι και θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω (konakis) που λέει τα ίδια.

Για μένα μάλιστα οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι και με κακό στήσιμο. Ποιος ο λόγος να τραβήξω μια φωτογραφία που το μισό ή και περισσότερο κάδρο μου θα είναι μια μαυρίλα σκέτη. Είναι λάθος.

Ναι θα φαίνεται ο ουρανός αλλά για να δώσει αίσθηση της ώρας που τραβήχθηκε η φωτογραφία όπως πχ η φωτογραφία του punisher. Αυτή έχει σωστό στήσιμο. Έχει ένα 10% ουρανό για να σου δώσει την αίσθηση της νυχτας, αλλά μέχρι εκεί. Το να έχεις το μισό κάδρο σου μαύρο χωρίς καμία οπτική πληροφορία δεν προσφέρει κάτι.

Και μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανένας φωτογράφος , όμως έτσι απλά που τις είδα άμεσα είχα την αντίδραση να αλλάξω την γωνία λήψης πριν κάνω το κλικ.

Τώρα, σχετικά με το "πρόβλημα", κάτι ανάλογο γίνεται και αν τραβήξεις με τον ήλιο μέσα στο κάδρο σου. Θα έχεις σημετρικη αντανάκλαση σε κάποιο σημείο της φωτογραφίας. Κάποια πράγματα δεν τα γλυτώνεις και απλά μετά με μικρή επεξεργασία της φωτογραφίας τα φτιάχνεις.

 

 

Σωστός σε όλα ο fanatikos, εννοείται πως θα υπάρχουν αντανακλάσεις ρε παιδιά. Απλή φυσική είναι.

Και ναι, συμβαίνει και μέρα σε κόντρα ήλιο. Αλλά όχι και να λέμε ότι είναι hardware πρόβλημα, μην τρελαθούμε τελείως

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστοί και οι δύο. Και η λέξη κλειδί είναι "αντανάκλαση". Οι φωτογραφίες και τα βίντεο, που παρουσιαζόταν το δήθεν (τελικά) πρόβλημα, ήταν τραβηγμένα από ψηλά κι από κάτω υπήρχε πολύ έντονος φωτισμός. Μόλις απομακρυνόταν απ' κάδρο δεν υπήρχαν τα στίγματα. Ακόμα και σε σημεία με δυνατό φωτισμό όλα ήταν πεντακάθαρα. Το ίδιο ακριβώς συνέβη και σε δοκιμή που έκανα (από περιέργεια) στις ίδιες συνθήκες με το poco F2.

Link to comment
Share on other sites

Ποστ #245 σου το έγραψα, κρίμα που μπήκες στην διαδικασία των αλλαγών των συσκευών... είναι εξαιρετικό τηλέφωνο για αυτό σου έγραψα ξεκάθαρα πως εγώ στην θέση σου δεν θα το άλλαζα , βέβαια θα πρέπει να είχες καί εμπειρία χρήσης σε νυχτερινές λήψεις με κόντρα τα φώτα της πόλης... όπως και να χει ελπίζω να κράτησες κάποιο ;) :)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν ένα μήνα χρήσης,είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

7 ώρες sot, φωτογραφίες πάρα πολύ καλές,σε όλες τις συνθήκες,φόρτιση αστραπή .

Μελανό σημείο,το WifiCall,που για κάποιον λόγο,δεν παίζει,και γονατίζει η μπαταρία μου,λόγω κάκιστου σήματος,τόσο στο σπίτι,όσο και στην δουλειά.

Αν ήθελα να πάρω τώρα συσκευή,πάλι το Mi 10 θα αγόραζα .

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν πάροχο είσαι και δεν παίζει?

Με Cosmote και ΟΤΕ που είμαι παίζει άψογα και με HD ποιότητα στην συνομιλία.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

f16fa8a55e5b01ea791f65680eba70ab.jpg

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν πάροχο είσαι και δεν παίζει?

Με Cosmote και ΟΤΕ που είμαι παίζει άψογα και με HD ποιότητα στην συνομιλία.

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

f16fa8a55e5b01ea791f65680eba70ab.jpg

Σε Cosmote και σταθερό και κινητό.

Το έχω ενεργο κανονικά εντομεταξυ.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε αν οι συχνοτητες 5g οι οποιες υποστηριζονται απο το κινητο θα ειναι συμβατες με το ελληνικο δίκτυο;
Link to comment
Share on other sites

Σε Cosmote και σταθερό και κινητό.

Το έχω ενεργο κανονικά εντομεταξυ.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν το βάλεις flight mode και ανοίξεις το WiFi μπαίνει?

Η γενικά δεν μπαίνει καθόλου σε vowifi?

Και τι ρούτερ έχεις?

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις flight mode και ανοίξεις το WiFi μπαίνει?

Η γενικά δεν μπαίνει καθόλου σε vowifi?

Και τι ρούτερ έχεις?

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι τίποτα με κανέναν τρόπο...ρουτερ,αυτό της Cosmote.

Πριν,στο s9 plus που είχα δούλευε κανονικά βέβαια.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο,είδα πολλά σχόλια και στο εξωτερικό για αυτό το θέμα και μάλλον είναι θέμα της global rom,η οποία προφανώς και βασίζεται στην κινεζική.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά! Άλλο κι αυτό με τις ρομ! Άλλο μπαχαλο κι αυτό!

Ίδια συσκευή, 45 εκδόσεις ρομ.

Τι να πω, πάντως με αυτήν που φοράει το δικό μου, σ' αυτό δεν έχει πρόβλημα.

Εμένα έχει θέμα με το wifi tethering. Με τα bug και τα κολλήματα που κάνει μου είναι σχεδόν άχρηστο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα με κανέναν τρόπο...ρουτερ,αυτό της Cosmote.

Πριν,στο s9 plus που είχα δούλευε κανονικά βέβαια.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο,είδα πολλά σχόλια και στο εξωτερικό για αυτό το θέμα και μάλλον είναι θέμα της global rom,η οποία προφανώς και βασίζεται στην κινεζική.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τρία κινητά το ένα cosmote τα άλλα δύο με vodafone αγορασμένα από αλυσίδα το WifiCall δουλεύουν κανονικά, χωρείς κανένα πρόβλημα.

ένα τελευταίο δοκίμασε να κάνεις, και δεν χάνεις τίποτα να βάλεις στης ρυθμίσεις προτιμώμενο τύπος δικτύου LTE προτιμώμενο κάνε μια επανεκκίνηση έμπα

σε λειτουργία πτήσης άνοιξε wife και δοκίμασε

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Α, καλά! Άλλο κι αυτό με τις ρομ! Άλλο μπαχαλο κι αυτό!

Ίδια συσκευή, 45 εκδόσεις ρομ.

Τι να πω, πάντως με αυτήν που φοράει το δικό μου, σ' αυτό δεν έχει πρόβλημα.

Εμένα έχει θέμα με το wifi tethering. Με τα bug και τα κολλήματα που κάνει μου είναι σχεδόν άχρηστο.

Μάλλον έχεις την ευρωπαϊκή Ρομ σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τρία κινητά το ένα cosmote τα άλλα δύο με vodafone αγορασμένα από αλυσίδα το WifiCall δουλεύουν κανονικά, χωρείς κανένα πρόβλημα.

 

ένα τελευταίο δοκίμασε να κάνεις, και δεν χάνεις τίποτα να βάλεις στης ρυθμίσεις προτιμώμενο τύπος δικτύου LTE προτιμώμενο κάνε μια επανεκκίνηση έμπα

 

σε λειτουργία πτήσης άνοιξε wife και δοκίμασε

Εχεις την ευρωπαϊκή Ρομ και εσύ μάλλον,σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις την ευρωπαϊκή Ρομ σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις την ευρωπαϊκή Ρομ και εσύ μάλλον,σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι φιλέ την ευρωπαϊκή rom έχουν.

Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

2 μήνες μετά το κινητό μου αρέσει κάθε μέρα και πιο πολύ! Και η μπαταρία έχει στρώσει αρκετά. Το μόνο παροδικό θέμα που δεν έχω λύσει είναι ότι στο google photos εμφανίζονται μερικές φορές διπλές οι φωτογραφίες (η αυθεντική και η μικρή που ανεβάζει στο cloud). Κάποιο μπέρδεμα με τους φακέλους που τα σώζει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλέ την ευρωπαϊκή rom έχουν.
Γι'αυτό και η διαφορά...

Anyway,δεν θα τα βάφουμε και μαύρα,ελπίζω να λυθεί με κανένα update.

Δεν ψήνομαι σε συσκευή ενός μήνα,να κάνω root και τα συναφή...Έτσι κ αλλιώς σε όλα τα υπόλοιπα η συσκευή είναι τέρας.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις την ευρωπαϊκή Ρομ σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις την ευρωπαϊκή Ρομ και εσύ μάλλον,σωστά;

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που φαίνεται αυτό που ρωτάς?

"Miui global 12.0.6 σταθερή" γράφει.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Που φαίνεται αυτό που ρωτάς?

"Miui global 12.0.6 σταθερή" γράφει.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στον κύκλο που εβαλα.τα ευρωπαϊκά έχουν το eu μέσα.933cebaa3b7f7211ae1c757487e1a284.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στον κύκλο που εβαλα.τα ευρωπαϊκά έχουν το eu μέσα.933cebaa3b7f7211ae1c757487e1a284.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι έχει το EU.

Αυτές έχουν προβλήματα δηλαδή?f3db81945e250302aa164266a354542e.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει το EU.

Αυτές έχουν προβλήματα δηλαδή?f3db81945e250302aa164266a354542e.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι ρε συ εσείς με την eu,έχετε και volte και VoWifi από την αρχή.

Εμείς με τα Global,είμαστε σε περίεργη φάση με αυτά.

Μιλάμε τώρα,ένα δύο αρχεία υπόθεση πρέπει να είναι,αλλά δε τα έχουν αλλάξει και στη Global Ρομ...

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να σας δώσουμε τα αρχεία για τα volte & vowifi, να μας δώσετε τα αρχεία για το tethering μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα και οι δύο?

Σαν δεν ντρέπονται λίγο, λέω εγώ τώρα! Τα φρου φρου και τα animation τους μαραναν!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σας δώσουμε τα αρχεία για τα volte & vowifi, να μας δώσετε τα αρχεία για το tethering μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα και οι δύο?

Σαν δεν ντρέπονται λίγο, λέω εγώ τώρα! Τα φρου φρου και τα animation τους μαραναν!

Να σου πω την αλήθεια,δεν το έχω δοκιμάσει να δω αν δουλεύει και σε εμένα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...