Jump to content

Xiaomi Mi 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50200001576_c788770b08_o.jpg

 

Qualcomm® Snapdragon™ 865 flagship platform

Qualcomm® Kryo™ 585, 7 nm Process Technology

CPU frequency: Octa-core processor, up to 2.84 GHz

Qualcomm’s trifecta design: 1 x 2.84GHz super large core + 3 x 2.42GHz large core + 4 x 1.80GHz small core

GPU: Adreno™ 650 GPU, up to 587MHz

AIE: 5th generation AIE processor

Storage and RAM

8GB + 256GB

Up to

RAM: 8GB

 

LPDDR5 memory

ROM: 128GB / 256GB

 

UFS3.0 flash storage

* The amount of available storage and RAM is less than the indicated memory, as the operating system and pre-installed software are stored in the device.

Rear Camera

108MP | AI rear quad camera

108MP ultra-clear primary sensor

 

1/1.33” large sensor size, OIS, 1.6μm 4-in-1 Super Pixels, f/1.69 aperture, 7P lens

 

13MP ultra wide-angle

 

Up to 123° FoV, f/2.4 aperture

 

2MP depth sensor

 

f/2.4 aperture

 

2MP macro lens

 

f/2.4 aperture

 

Rear camera photography features

 

Portrait mode background blurring | Panorama mode | Pro mode | Photo timer | Leveling | Burst mode | Face recognition | HDR | AI Beautify | AI smart slimming | Ultra wide-angle edge distortion correction | Group photo face correction | Custom watermark | Portrait mode background blur adjustment | Rear camera AI scene detection | AI light trails | AI Studio lighting | AI high resolution photos

 

Rear camera video features

 

Movie frame | Macro slow-motion video | 4K recording | 960 fps slow motion video | 960 fps Smart soundtrack pairing | 15 Seconds Short video recording | Rear Short video smart slimming | Rear video beautify | ShootSteady video

 

8K video recording 30fps

4K video recording 30/60fps

1080p video recording 30/60fps

720p video recording 30fps

Slow-motion video

 

120fps 720P/1080P

 

Front Camera

20MP Ultra-clear Front Camera

Front camera photography features

Panorama selfie | Full screen camera frame | Palm shutter | Front camera HDR | Front camera flash(via display) | Selfie timer | Eye light | AI Beautify | AI feature adjustment | AI makeup | AI portrait mode | AI scene detection | AI studio lighting

 

Front camera video features

Front camera video features

 

1080P 30fps

720P 30/120fps

Display

6.67″ AMOLED Display

TÜV Rheinland® low blue light certification

Resolution: 2340 x 1080 FHD+

90Hz refresh rate

Brightness: 800nit HBM / 500nit(typ)

Contrast 5000000:1 (typ) | Color Gamut: 100% DCI-P3, sRGB and NTSC coverage

Corning® Gorilla® Glass 5

* Xiaomi phones feature a curved design with gracefully rounded corners. When measuring the rectangle formed from the farthest ends of each corner, the screen has a diagonal length of 6.67 inches (actual display area may be slightly smaller).

 

Charging and battery

4780mAh(typ) / 4680mAh(min)*

Built-in rechargeable battery

USB Type-C reversible connector port

Supports QC4.0+ / PD 3.0 quick charging protocol

30W charger included in-box
, PD charging protocol

Triple Fast Charging

30W wired fast charging
, 30W wireless fast charging
, 5W reverse wireless charging*Availability may vary by region

Network & Connectivity

Single SIM ①

Single Nano-SIM slot

Supports 5G / 4G+ / 4G / 3G/ 2G ②

Supports VoLTE HD calling ③

① 5G requires the support of local telecom operator services, and may not be available in all regions

② Does not support TD-SCDMA, CDMA, EVDO

③ Only certain regions and telecom operators support VoLTE.

Supports network bands

5G: Sub6G: n1/n3/n7/n28/n77/n78

4G: FDD-LTE :1/2/3/4/5/7/8/20/28/32

4G: TD-LTE: 38/40

3G:WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8

2G:GSM:B2/B3/B5/B8

Supports 4×4 MIMO | HPUE | HO RxD

Wireless network

Supports protocols: 802.11a/b/g/n/ac/ax

Supports 2.4G Wi-Fi / 5G Wi-Fi

Supports Wi-Fi 8×8 MU-MIMO technology, WiFi Direct, WiFi Display, supports WPA3.

Supports Bluetooth 5.1, Qualcomm TrueWireless™ Stereo Plus

Support AAC/LDAC/LHDC /LLAC

NFC

Supports Google Pay

 

Dimensions

Height: 162.5mm

Width: 74.8mm

Thickness: 8.96mm

Weight: 208 g

 

* Data obtained from Xiaomi Laboratories. Results may vary depending on the method of measurement used.

 

Navigation &

positioning

GPS:L1+L5

Galileo:E1+E5a | GLONASS:G1 | Beidou

A-GPS supplementary positioning | Electronic compass | Wireless network | Data network

 

Audio

Dual 1216 super-linear speaker

Dual smart PA high volume boost

1.0cc-equivalent large sound cavity design

 

Audio playback

Supports audio formats such as MP3, FLAC, APE, DSF, M4A, AAC, OGG, WAV, WMA, AMR, AWB

Hi-Res Audio certification

 

Video playback

MP4丨M4V丨MKV丨AVI丨WMV丨WEBM丨3GP丨3G2丨ASF

Supports HDR display when playing HDR10 video content

 

Sensors

Proximity sensor | In-screen ambient light sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic compass | Hall effect sensor | Linear motor | IR blaster | Barometer | Flicker sensor

 

Operating system

MIUI 11

 

Package contents

Mi 10/ Power adapter / USB Type-C cable/ Type-C to audio adaptive cable/ Simple protective cover / SIM eject tool / User guide

Edited by Vasileios26
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι έγινε κανένας δεν έχει πάρει το κινητό να μας πει εντυπώσεις;

 

Και ούτε πρόκειται. Μονοκαρτο και 600€ τιμή έχει φάει άκυρο από την πλειοψηφία. Σε 6 μήνες θα το πουλάνε 300€ μήπως και διώξουν το απόθεμα

Link to comment
Share on other sites

Και ούτε πρόκειται. Μονοκαρτο και 600€ τιμή έχει φάει άκυρο από την πλειοψηφία. Σε 6 μήνες θα το πουλάνε 300€ μήπως και διώξουν το απόθεμα

 

600 από Κίνα...εδώ 850 και μονοκαρτο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάτοχος του κινητού εδώ και μια εβδομάδα προερχόμενος από το oneplus 5t.

Ποτέ δεν είχα δύο sim δεν μου χρειάστηκαν ποτέ, οπότε δεν με πείραξε που το κινητό έχει υποδοχή μόνο για μια.

Άλλαξα κινητό όχι γιατί είχα κανένα πρόβλημα με το 5t αλλά το είχα ίδη δυόμισι χρόνια οπότε η μπαταρία άρχισε να έχει πτωτική πορεία.

Ένας σοβαρός λόγος όμως ήταν η κάμερα, εκεί η αναβάθμιση ήταν πολύ μεγάλη, οι φωτογραφίες που βγάζει σε σύγκριση με το 5t έχουν μεγάλη διαφορά.

Το μόνο κακό είναι ότι στα προηγούμενά μου κινητά πάντα χρησιμοποιούσα nova launcher αλλά σ' αυτό κάποια πράγματα δεν μου δούλεψαν και τον παράτησα, οπότε τώρα προσπαθώ να συνηθίσω το miui.

Ακόμα ψάχνομαι σε διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού εδώ και μια εβδομάδα προερχόμενος από το oneplus 5t.

Ποτέ δεν είχα δύο sim δεν μου χρειάστηκαν ποτέ, οπότε δεν με πείραξε που το κινητό έχει υποδοχή μόνο για μια.

Άλλαξα κινητό όχι γιατί είχα κανένα πρόβλημα με το 5t αλλά το είχα ίδη δυόμισι χρόνια οπότε η μπαταρία άρχισε να έχει πτωτική πορεία.

Ένας σοβαρός λόγος όμως ήταν η κάμερα, εκεί η αναβάθμιση ήταν πολύ μεγάλη, οι φωτογραφίες που βγάζει σε σύγκριση με το 5t έχουν μεγάλη διαφορά.

Το μόνο κακό είναι ότι στα προηγούμενά μου κινητά πάντα χρησιμοποιούσα nova launcher αλλά σ' αυτό κάποια πράγματα δεν μου δούλεψαν και τον παράτησα, οπότε τώρα προσπαθώ να συνηθίσω το miui.

Ακόμα ψάχνομαι σε διάφορα.

καλορίζικο! Όντως αυτά τα κινητά πρέπει να τα δουλεύεις με τον launcher της miui. Πιστεύω σε λίγο που θα εξοικειωθείς με το περιβάλλον θα σου αρέσει και δεν θα αναζητάς τον nova. Έχω το mi8 δύο χρόνια περίπου και περιμένω να πέσει λίγο η τιμή στο mi10 να το αγοράσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο! Όντως αυτά τα κινητά πρέπει να τα δουλεύεις με τον launcher της miui. Πιστεύω σε λίγο που θα εξοικειωθείς με το περιβάλλον θα σου αρέσει και δεν θα αναζητάς τον nova. Έχω το mi8 δύο χρόνια περίπου και περιμένω να πέσει λίγο η τιμή στο mi10 να το αγοράσω.

 

Πάντως το τηλέφωνο πάει σφαίρα και η μπαταρία με την χρήση που του κάνω βγάζει μιάμιση μέρα, συν ότι φορτίζει από το 20-30% στο 100% μέσα σε ένα 40λεπτο.

Από τον nova launcher πιο πολύ μου λείπουν οι φάκελοι μέσα στο συρτάρι εφαρμογών, εντάξει στο miui έχει τις καρτέλες αλλά με βόλευαν πιο πολύ οι φάκελοι, αλλά στο τέλος τέλος μια συνήθεια είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τηλέφωνο πάει σφαίρα και η μπαταρία με την χρήση που του κάνω βγάζει μιάμιση μέρα, συν ότι φορτίζει από το 20-30% στο 100% μέσα σε ένα 40λεπτο.

Από τον nova launcher πιο πολύ μου λείπουν οι φάκελοι μέσα στο συρτάρι εφαρμογών, εντάξει στο miui έχει τις καρτέλες αλλά με βόλευαν πιο πολύ οι φάκελοι, αλλά στο τέλος τέλος μια συνήθεια είναι όλα.

εάν πατήσεις παρατεταμένα πάνω σε ένα κενό σημείο στην οθόνη, θα εμφανιστούν οι ρυθμίσεις τα widgets και τα wallpapers για να διαμορφώσεις τον launcher όπως εσύ θέλεις. Επίσης έχει την εφαρμογή με τα θέματα όπου μπορείς να αλλάξεις εικονίδια, η ολόκληρο το θέμα και υπάρχουν πάρα πολλά.μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους εφαρμογών και πάνω στην επιφάνεια εργασίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και τον poco launcher που είναι κάτι ενδιάμεσο. Δεν ξέρω αν έχει φακέλους στο app drawer αλλά εγώ το προτίμησα από το miui launcher. Και γω προηλθα από nova πριν 2-3 χρόνια στα προηγούμενα xiaomi που είχα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω αποκτήσει και εγώ το Mi 10, Και πραγματικά απορώ γιατί τόσο νέκρα στο Forum, μιλάμε για κινητήρα, τόσο πολύ σας πειράζει που δεν έχει δεύτερη sim?? τα τόσα iphone Και samsung πως πουλάνε με μόνο μια κάρτα....τέλος πάντων....προσωπικά έχω πάθει σοκ με το κινητό, οθονάρα, εξαιρετική κατασκευή, επεξεργαστης/μνήμη/ραμ τούμπανο όλα και η βασική κάμερα εξαιρετική, πραγματικά δεν βρίσκω κάτι να μην μου αρέσει στο κινητό. Στα 600 ευρώ που πουλιέται πλέον στην Ελλάδα όσο και αν έψαξα όσα κινητά και αν άλλαξα/δοκίμασα δεν βρήκα κάποιο που να προσφέρει το πλήρες πακέτο του ΜI 10.....στα 850 ευρώ ήταν πράγματι ακριβό, τώρα απλά δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.

 

Υ.Γ. Δοκίμασα για ένα διάστημα και το Mi note 10 Και απορώ πως το αγοράζουν στα 400 ευρώ και την τόση κίνηση στο αντίστοιχο thread, πραγματικά δεν καταλαβαίνω, καμία σχέση με το Mi 10, το βίντεο του μετριότατο (δεν μπορεί ο επεξεργαστής του), ο επεξεργαστής σούπα, η οθόνη μέτρια (ουδε μια σχέση με τις τεχνολογίες της οθόνης του mi10), ηχεία χάλια, dacs χάλια, μέχρι και το σήμα και το Gps του είναι ένα επίπεδο κάτω από το mi 10. γενικά είναι ένα απλά καλό midarange Κινητό με καλή βασική κάμερα που δεν μπορεί όμως να την αξιοποιήσει σωστά ο επεξεργαστής του, αξίζει με τα 1.000 να δώσει κάποιος τα 200 παραπάνω για το mi 10. Περί ορέξεως βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά που είπες. Και εγώ απορώ γιατί υπάρχει τόσο νεκρά στο θέμα του mi 10. Εγώ πάντως σκέφτομαι να το αγοράσω στο επόμενο διάστημα. Ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα ήταν η τιμή του.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στα 850 ευρώ που ήρθε ήταν πολλά πράγματι και το καταλαβαίνω, στα 580-590 όμως που έχει τώρα στην Ελλάδα είναι στα όρια της ''ληστείας'' για τέτοιο τηλέφωνο...Εχω δοκιμάσει πολλά, το έψαξα πολύ, στα λεφτά του δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σαν πακέτο και αυτό που λέω το υπογράφω.

Τα έγραψα αυτά γιατί βλέπω ένα σκασμό μηνύματα/κίνηση σε κάθε κυριολεκτικά αδιάφορο κινητό και αυτό εδώ που είναι πραγματικά υπόδειγμα τηλεφώνου δεν ασχολείται κανένας. Ισως ξινίζει πολλούς να δώσουν τόσα χρήματα για να πάρουν Xiaomi, αν το τηλέφωνο έλεγε πάνω Samsung/Apple/Huawei θα είχε γίνει χαμός...

 

Υ.Γ. Για όσους το έχουν πάντως ας βάλουν και την παρακάτω τελευταία έκδοση gacm (7.3).

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/

Προσθέτουμε φυσικά και το ανάλογο XML, βρείτε παρακάτω το φάκελο με το Mi 10.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-arnova-05/

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στα 850 ευρώ που ήρθε ήταν πολλά πράγματι και το καταλαβαίνω, στα 580-590 όμως που έχει τώρα στην Ελλάδα είναι στα όρια της ''ληστείας'' για τέτοιο τηλέφωνο...Εχω δοκιμάσει πολλά, το έψαξα πολύ, στα λεφτά του δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σαν πακέτο και αυτό που λέω το υπογράφω.

Τα έγραψα αυτά γιατί βλέπω ένα σκασμό μηνύματα/κίνηση σε κάθε κυριολεκτικά αδιάφορο κινητό και αυτό εδώ που είναι πραγματικά υπόδειγμα τηλεφώνου δεν ασχολείται κανένας. Ισως ξινίζει πολλούς να δώσουν τόσα χρήματα για να πάρουν Xiaomi, αν το τηλέφωνο έλεγε πάνω Samsung/Apple/Huawei θα είχε γίνει χαμός...

 

Υ.Γ. Για όσους το έχουν πάντως ας βάλουν και την παρακάτω τελευταία έκδοση gacm (7.3).

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/

Προσθέτουμε φυσικά και το ανάλογο XML, βρείτε παρακάτω το φάκελο με το Mi 10.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-arnova-05/

 

580-590 με το εγγύηση; Όσο για την sim δεν ξέρω ποια συσκευή δεν έχει δεύτερη sim σε αυτή την κατηγορία. Εννοείται ότι η esim δεν εξαιρείται....

Link to comment
Share on other sites

580-590 με το εγγύηση; Όσο για την sim δεν ξέρω ποια συσκευή δεν έχει δεύτερη sim σε αυτή την κατηγορία. Εννοείται ότι η esim δεν εξαιρείται....

 

Εξαρτάται το κατάστημα, για να μην κάνουμε διαφήμιση υπάρχουν κάποια σε Skroutz/Bestprice Που έχουν 2ετή εγγύηση από Infoquset, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας μου στείλει pm για να μην τα αναφέρουμε εδώ.

 

Για την δεύτερη sim δεν έγραψα ότι δεν είναι έλλειψη, γιατί είναι, απλά μου φαίνεται υπερβολικό το όλο θέμα, άπειρος κόσμος εκει έξω έχει μόνο μια sim ή συσκευή με μια sim (esim νομίζω είναι μόνο για Cosmote). Δηλαδή όλοι εσείς έχετε 2 sim?? Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν, ακόμα και στην δουλειά μου, κάποιοι έχουν απλά και δεύτερο κινητό μαζί γιατί τους βολεύει ανεξάρτητα αν έχει 2 sim το ένα από τα κινητά τους. Περι ορέξεως βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος mi10 και εγω το εχω μαζι με τι προηγουμενο κινητο p30 pro οποτε καταλαβαινω και διαφορες.Σε σχεση με το p30 pro μπορω να πω ειναι αναβαθμιση.Στα + οθονη ηχεια βιντεο selfie τωρα μπαταρια δεν ξερω γιατι δεν το εχω βαλει sim για καθημερινη χρηση αλλα νομιζω το p30 pro ειναι καλυτερο σε αυτο το θεμα.Σημερα το ξεκλειδωνω θα περασω την xiaomi eu rom και θα εχω 2 καρτες.Βεβαια αυτο θα γινει απο εβδομαδα γιατι περθμενω το sim tray.Μολις τι ολοκληρωσω θα ξαναγραψω για συμπερασματα

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το P30 pro, σίγουρα η οθόνη, ηχεία, ο βασικός φακός στις φώτος και το βίντεο είναι ξεκάθαρα καλύτερα στο mi 10, όπως είναι και ένα τσικ πιο γρήγορο...αυτό που υπερέχει το p30 pro είναι ότι έχει τηλεφακό και όπως είπες μάλλον στην μπαταρία, που η Huawei σε αυτό το κομμάτι είναι φοβερή. Και για μένα είναι σίγουρα αναβάθμιση από το P30 pro.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κατοχος και εγώ εδώ και 5 μέρες. Είχα και γω μέσα στο 2019-2020 2 φορές το p30 pro. Αν κάποιος έχει σχετικά φρέσκο αγορασμενο p30 pro , δ νομίζω να αξίζει η μετάβαση στο mi 10. Αν όμως κάποιος τώρα σκέφτεσαι πιο από τα 2 να πάρει ,νομίζω το mi 10 είναι καλύτερη επιλογή. Εμένα ένα future που έχει το p30 pro και γενικά τα huawei είναι η επιλογή να βάλεις την οθόνη ανάλυση 720p , πράγμα το οποίο απογείωνε την αυτονομία. Η xiaomi μόνο στο mi mix 3 το είχε.

Στο δια ταύτα νομίζω ότι το mi 10 είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση. Οθοναρα, πολύ καλή κυρία και σελφι κάμερα. Πολύ καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα που εμφανιζόμαστε σιγά σιγά!!! Τελικά μάλλον το έχουμε μερικοί άλλα όλα είναι καλά και δεν έχουμε κάτι επι της ουσίας να πούμε!!χαχα

Συμφωνώ οτι αν κάποιος έχει φρέσκο το p30 pro προφανώς δεν αξίζει να το δώσει και να πάρει το Mi 10, αν όμως σκέφτεται νέα συσκευή σε αυτά τα χρήματα θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση το Mi 10.

 

Να προσθέσω επίσης και κάτι για το κινητό που κακώς δεν δίνουμε σημασία οι περισσότεροι, το κινητό έχει εξαιρετικό σήμα, πολύ καλό wifi και εξαιρετική ποιότητα κλήσης, πιάνει σε σημεία που άλλα κινητά που έχουμε σπίτι δυσκολευονται με τον ίδιο πάροχο. Premium συσκευή σε όλα της.

 

Υ.Γ. Η μπαταρία πάντως στο δικό μου βγάζει άνετα 1,5 μέρες, και άνετα ολόκληρη μέρα ακόμα και αν το ξεζουμίσω....δεν έχω με λίγα λόγια κανένα θέμα.

Edited by karamela693
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη δεν υπάρχει κινητό που να με βγάλει πάνω από μια μέρα. Το τρομερό στην μπαταρία mi max 2 το βράδυ 11-12 που έπεφτα για ύπνο πάντα είχε 35-40% .. Αυτό κυμενετε 15-20%.. το έχω πάντα σε αργό φορτιστή 1Α. Το βγάζω 7 το πρωί.. φωτεινότητα περίπου 80%.. μονίμως 4G και WiFi ανοιχτό.. αρκετό browsing, λίγο gaming ( clash royale ).
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το mi 10 μετά από one plus 5t πράγματι ήταν μεγάλη η αναβάθμιση και ιδικά στις φωτογραφίες.

Ένα πρόβλημα μόνο προέκυψε ότι ενώ με την miui 11 έβγαζε 1,5 μέρα τώρα με την 12 έπεσε στην μια χωρίς να έχω αλλάξει κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά την αναβάθμιση έκανες ένα hard reset ?? Και μένα τη Δευτερη μέρα που το πήρα έκανα αναβάθμιση και έπαθα το ίδιο.. έκανα hard reset και είμαι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη δεν υπάρχει κινητό που να με βγάλει πάνω από μια μέρα. Το τρομερό στην μπαταρία mi max 2 το βράδυ 11-12 που έπεφτα για ύπνο πάντα είχε 35-40% .. Αυτό κυμενετε 15-20%.. το έχω πάντα σε αργό φορτιστή 1Α. Το βγάζω 7 το πρωί.. φωτεινότητα περίπου 80%.. μονίμως 4G και WiFi ανοιχτό.. αρκετό browsing, λίγο gaming ( clash royale ).

 

Το βασικό σε ένα κινητό είναι να σου βγάζει άνετα την μέρα σχεδόν ότι και αν κάνεις και το mi 10 το κάνει αυτό, τώρα αν μείνει και ένα 10% ή 20% παραπάνω μπαταρία θετικό είναι μεν αδιάφορο δε, από την στιγμή που δεν μπορεί να βγάλει και δεύτερη μέρα γεμάτη.

Για τον 1Α φορτιστή πλέον δεν έχει νόημα, η ίδια η xiaomi έχει δηλώσει ότι δεν επηρεάζει καθόλου την ζωή της μπαταρίας ένας γρήγορος πιστοποιημένος φορτιστής και νομίζω κιόλας ότι είναι καλύτερο να τον φορτίζεις με τον μαμά γρήγορο 30W φορτιστή.

 

Υ.Γ. Εχτές που δεν το χρησιμοποίησα πολύ, το έβγαλα εχτές 8 το πρωί από την πρίζα και σήμερα είμαι στο 49%, με βλέπω να βγάζω 2 γεμάτες μέρες!!!

 

Υ.Γ. Προσωπικά Browsing, youtube κλπ. κάνω μόνο από 10+ tablet δεν μπορώ καθόλου αυτές τις οθόνες των κινητών, αν συνηθίσεις σε tablet δεν μπορείς καθόλου μετά.

 

Υ.Γ. Μια καλή λύση είναι και ένα Powerbank, το παρακάτω τις Xiaomi το έχεις μαζί σου σε ανάγκη και φορτίζει γρήγορα, αξιόπιστα το κινητό σου σχεδόν 2 πλήρης φορτίσεις με τιμή χώμα.

https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω και εγώ το mi 10 μετά από one plus 5t πράγματι ήταν μεγάλη η αναβάθμιση και ιδικά στις φωτογραφίες.

Ένα πρόβλημα μόνο προέκυψε ότι ενώ με την miui 11 έβγαζε 1,5 μέρα τώρα με την 12 έπεσε στην μια χωρίς να έχω αλλάξει κάτι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μεγάλη διαφορά

 

Οπως είπε ο φίλος Hard reset και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό σε ένα κινητό είναι να σου βγάζει άνετα την μέρα σχεδόν ότι και αν κάνεις και το mi 10 το κάνει αυτό, τώρα αν μείνει και ένα 10% ή 20% παραπάνω μπαταρία θετικό είναι μεν αδιάφορο δε, από την στιγμή που δεν μπορεί να βγάλει και δεύτερη μέρα γεμάτη.

Για τον 1Α φορτιστή πλέον δεν έχει νόημα, η ίδια η xiaomi έχει δηλώσει ότι δεν επηρεάζει καθόλου την ζωή της μπαταρίας ένας γρήγορος πιστοποιημένος φορτιστής και νομίζω κιόλας ότι είναι καλύτερο να τον φορτίζεις με τον μαμά γρήγορο 30W φορτιστή.

 

Υ.Γ. Εχτές που δεν το χρησιμοποίησα πολύ, το έβγαλα εχτές 8 το πρωί από την πρίζα και σήμερα είμαι στο 49%, με βλέπω να βγάζω 2 γεμάτες μέρες!!!

 

Υ.Γ. Προσωπικά Browsing, youtube κλπ. κάνω μόνο από 10+ tablet δεν μπορώ καθόλου αυτές τις οθόνες των κινητών, αν συνηθίσεις σε tablet δεν μπορείς καθόλου μετά.

 

Υ.Γ. Μια καλή λύση είναι και ένα Powerbank, το παρακάτω τις Xiaomi το έχεις μαζί σου σε ανάγκη και φορτίζει γρήγορα, αξιόπιστα το κινητό σου σχεδόν 2 πλήρης φορτίσεις με τιμή χώμα.

https://www.skroutz.gr/s/21905110/Xiaomi-Mi-18W-Fast-Charge-PowerBank-3-10000mAh-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οπως είπε ο φίλος Hard reset και είσαι έτοιμος.

 

Εννοείται δεν τον είπα για κακο ότι το βράδυ έχει 15-20%. Κουβέντα να γίνεται. Απλα έχω σαν μέτρο σύγκρισης σε μπαταρία το αξεπέραστο mi max 2.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν τον είπα για κακο ότι το βράδυ έχει 15-20%. Κουβέντα να γίνεται. Απλα έχω σαν μέτρο σύγκρισης σε μπαταρία το αξεπέραστο mi max 2.

 

Καλά προφανώς κουβέντα κάνουμε!!! Προσωπικά αν ήθελα να είμαι περίεργος και γκρινιάξω για το κινητό θα ήταν ότι θα ήθελα να έχει dedicated τηελφακό και όχι να κάνει crop από τον βασικό αισθητήρα, επίσης ο ultrawide και ο macro θα ήθελα να έχουν κάπως καλύτερη απόδοση. Ο βασικός φακός είναι διαμάντι φυσικά και το μεγάλο highlight του κινητού. Επίσης θα ήθελα να έχει προστασία πιστοποιημένη για βροχή, βέβαια η Xiaomi δηλώνει ότι αντέχει το κινητό σε ψιλόβροχο κλπ. Τέλος θα ήθελα να έχει μπρος πίσω το πιο φρέσκο Gorila glass 6 Και όχι το 5 που έχει τώρα...περιέργος το Mi 9 είχε Gorila glass 6 μπρος!!

 

Αυτά σαν γκρίνια (η δεύτερη sim δεν με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο).....και πάλι ζορίστηκα για να τα βρω, σε μια εντυπωσιακή και πλήρη συσκευή.

 

Υ.Γ. Αν ενδιαφέρεσετε για φώτος το βράδυ χωρίς συζήτηση βάλτε την Gcam με το xml Που έβαλα πριν, κάνει πραγματικά πολύ μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...