Jump to content

Huawei P40 Pro


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την διαδικασία την κάνεις μια φορά, μετά δεν ξανακάνεις τίποτα και θα παίρνεις OTA update κανονικά χωρίς να επηρεάζει, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Στο 5% ....

Σε κάποιες εφαρμογές όπως efood δεν παίρνει αυτόματα την τοποθεσία, βγάζει σφάλμα.

Στη winbank σταμάτησε να δουλεύει το NFC

Το Gmail app δεν γυρίζει σε dark mode

...

 

Δεν μου έχει τύχει κάτι σοβαρό που να ξενερώνω τουλάχιστον στη χρήση που κάνω εγώ

 

 

Χωρίς icebox δεν θα έχεις σωστές ειδοποιήσεις, για την χρήση που κάνω εγώ αν δεν έβγαινε το icebox δεν θα μπορούσα να κρατήσω το τηλ, στην ουσία παγώνεις το Google Services Framework.

Όταν το παγώνεις δεν δουλεύει το play store.

Η διαδικασία για πάγωμα ..

Σύνδεση καλωδιακά με pc

Εντολή telnet

Icebox app -Πάγωμα GFS

Επανεκκίνηση κινητό

Αν θες να κάνεις αναβαθμίσεις από play store θα πρέπει ξεπάγωμα, αυτό κάνω εγώ κάθε 10-15-20-30 μέρες και μετά πάλι πάγωμα για να έχει σωστά notifications.

 

Κάθε χρόνο παίρνω το pro της huawei, ευχαριστημένος όσο δεν πάει, φέτος δυστυχώς θα αλλάξω λόγω gms.

Δεν είχα σαν κύριο κριτήριο την camera (νομίζω πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό όταν κυκλοφόρησε), γενικά τα pro στο σύνολο τους ήταν και είναι τούμπανο, εκεί που είναι η τιμή του p40 pro είναι τσάμπα για αυτά που προσφέρει.

 

Αν εξαιρέσω Samsung , iPhone που τους έχω ρίξει κόκκινη κάρτα , δεν βρίσκω συσκευή που να είναι κοντά στο p40 pro, σκεφτόμουν για το oneplus 8 pro αλλά υστερεί κατά πολύ.

Ελπίζω να με πείσει 9 pro.

Εγώ νόμισα ότι κάθε φορά που παίρνεις αναβάθμιση πρέπει να ξαναπερνάς τα GMS. Οπότε σε αυτό το θέμα είναι μια χαρά.

Το efood δεν το χρησιμοποιώ, ebanking (τουλάχιστον μέχρι τώρα) το απέφευγα γιατί είχα συσκευές που ήταν πάντα ρουταρισμένες και είχαν custom rom και το φοβόμουν λίγο. Όσο για το gmail μικρό το κακό αν είναι μόνο το dark mode.

Ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση του icebox. Άρα, όταν το έχεις ξεπαγώσει για να κάνεις τις ενημερώσεις από το play store, τότε δε λαμβάνεις ειδοποιήσεις και μετά το παγώνεις ξανά.

Πέρα από την κάμερα, ήθελα γενικά να κάνω και μία αλλαγή. Είχε αρχισει να με κουράζει όλη αυτή η διαδικασία και σκέψου για παράδειγμα ακόμα δεν έχει βγει twrp για το 7pro επειδή δεν έχει δώσει τον πηγαίο κώδικα η OnePlus. Όλο και δυσκολεύει η όλη κατάσταση και από την άλλη οι roms - πλέον - πέρα από το customization (για φρου φρου χρώματα και αρώματα), δεν παρέχουν και κάτι άλλο. Αν αναλογιστείς ότι μέχρι τώρα είχα 4 OnePlus (3T, 5T, 6T και 7 pro) και άλλες πόσες συσκευές nexus και όλες αυτές με roms και όλα αυτά, κάπου θέλω να κάνω την αλλαγή και στο interface. Αν σκεφτείς ότι μου αρέσει και εξωτερικά (ε θα το παλέψω και με το gms), πιστεύω να μείνω ευχαριστημένος.

Το OnePlus 8pro σε τι υστερεί που γράφεις; Θεωρώ και μάλλον υστερεί σε κάμερες, αλλά από εκεί και πέρα είναι πολύ καλό τηλέφωνο και το σκεφτόμουν πολύ, αλλά δεν ήθελα να ξεφύγω τόσο πολύ στην τιμή.

Και μία ερώτηση αν το έχει συνδέσει κανείς με Samsung smartwatch, μιας και έχω το Gear S3 ώστε να ξέρω ότι θα λειτουργεί.

Μάλλον θα κινηθώ προς αυτό, για τους παραπάνω λόγους αλλά και γιατί από την πρώτη στιγμή που το είδα μου είχε καλοαρέσει.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με watch xiaomi gtr και amazfit και δεν έχω ακούσει κάτι για τα ρολόγια της Sam.

Γενικά το λογισμικό της huawei σε σταθερότητα πρέπει να είναι σε άλλο επίπεδο, για αυτό της έκοψαν και τα φτερά, επικίνδυνη ανοδική πορεία.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί στο oneplus πρέπει να παίζεις με roms, τόσο χάλια το μαμά;

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με watch xiaomi gtr και amazfit και δεν έχω ακούσει κάτι για τα ρολόγια της Sam.

Γενικά το λογισμικό της huawei σε σταθερότητα πρέπει να είναι σε άλλο επίπεδο, για αυτό της έκοψαν και τα φτερά, επικίνδυνη ανοδική πορεία.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί στο oneplus πρέπει να παίζεις με roms, τόσο χάλια το μαμά;

Ρωτάω για τα ρολόγια της Samsung αν δηλαδή υπάρχει το Galaxy Wearable στο AppGallery της Huawei που είναι η εφαρμογή που διαχειρίζεται τα ρολόγια της Samsung.

 

Όσο για το λογισμικό της Huawei ξέρω ό,τι έχω διαβάσει και μέχρι τώρα δεν είχα καμία συσκευή της αλλά αν ασχολείσαι με την τεχνολογία βλέπεις η κάθε εταιρεία που κινείται. Αυτό που γράφεις ότι της έκοψαν τα φτερά επειδή ήταν πόλη μπροστά πολύ μου γυρίζει το μυαλό και ίσως αυτός είναι ο λόγος που τη συμπαθώ ακόμα πιο πολύ.

 

Όσο για τα τηλέφωνα της OnePlus, φυσικά και είναι πολύ καλό το oxygen και χωρίς κανένα παράπονο, αλλά όταν έχεις συνηθίσει για περίπου 10 χρόνια να παίζεις με ROMs και ρουταρίσματα, σου έχει γίνει τρόπος ζωής. Άσε που έψαχνα κινητά που να έχουν ROMs. Έτσι ομως περιόριζα πόλη τις επιλογές μου.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

 

..... πολύ καλό το oxygen και χωρίς κανένα παράπονο, αλλά όταν έχεις συνηθίσει για περίπου 10 χρόνια να παίζεις με ROMs και ρουταρίσματα, σου έχει γίνει τρόπος ζωής. Άσε που έψαχνα κινητά που να έχουν ROMs. Έτσι ομως περιόριζα πόλη τις επιλογές μου.

 

Εγώ πάλι τα μόνα που δεν έχω κάνει ιστορίες είναι το p30 pro που έχω τώρα και το honor 8 που είχα πριν. Πιστεύω αυτό που λένε if it works don't fix it!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με watch xiaomi gtr και amazfit και δεν έχω ακούσει κάτι για τα ρολόγια της Sam.

Γενικά το λογισμικό της huawei σε σταθερότητα πρέπει να είναι σε άλλο επίπεδο, για αυτό της έκοψαν και τα φτερά, επικίνδυνη ανοδική πορεία.

 

Δεν έχω καταλάβει γιατί στο oneplus πρέπει να παίζεις με roms, τόσο χάλια το μαμά;

 

Χωρίς να θέλω να πω κάτι κακό για την Huawei θέλω να αναφέρω ότι τα oneplus είναι πολύ μπροστά σε λογισμικό σχεδόν από όλες τις εταιρείες στο Android

Όχι γιατί σου προσφέρει τα σούπερ πράγματα που μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά είναι τόσο απλό και τόσο σωστό που δίνει μέγιστες αυτονομιες, επίσης συχνές αναβαθμίσεις, αλλά και μεγάλη αντοχή στο χρόνο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις και επαναφορά για να σβήσει την σαβούρα που έχει μαζέψει με τον καιρό

 

Γενικότερα πέρα από την κάμερα τα oneplus είναι σχεδόν η κορυφή στο Android μαζί με τα pixel της Google

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τα μόνα που δεν έχω κάνει ιστορίες είναι το p30 pro που έχω τώρα και το honor 8 που είχα πριν. Πιστεύω αυτό που λένε if it works don't fix it!

Πριν χρόνια ίσως ήταν και αναπόφευκτο να το πειράζεις αλλά από εκεί και μετά είχε γίνει συνήθεια και πιο πολύ το πείραζα για να παίζω αλλά και να αλλάζω την εμφάνιση (γραμματοσειρές, χρώματα, αλλαγή διάταξης κλπ.).

 

Χωρίς να θέλω να πω κάτι κακό για την Huawei θέλω να αναφέρω ότι τα oneplus είναι πολύ μπροστά σε λογισμικό σχεδόν από όλες τις εταιρείες στο Android

Όχι γιατί σου προσφέρει τα σούπερ πράγματα που μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά είναι τόσο απλό και τόσο σωστό που δίνει μέγιστες αυτονομιες, επίσης συχνές αναβαθμίσεις, αλλά και μεγάλη αντοχή στο χρόνο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις και επαναφορά για να σβήσει την σαβούρα που έχει μαζέψει με τον καιρό

 

Γενικότερα πέρα από την κάμερα τα oneplus είναι σχεδόν η κορυφή στο Android μαζί με τα pixel της Google

Συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες αλλά έχοντας ήδη περάσει 4 συσκευές της OnePlus, βγάζοντάς τες το λάδι με roms και ό,τι mod μπορείς να φανταστείς, δε θεωρώ ότι έχουν και πολύ καλή αυτονομία. Ναι, φορτίζουν γρήγορα, αλλά δε φημίζονται για την αυτονομία τους. Από εκεί και πέρα, ίσως επειδή μου αρέσουν οι πολλές παραμετροποιήσεις (ένας λόγος που χρησιμοποιώ πολλές roms), δε θεωρώ ότι το Oxygen έχει τις τόσες πολλές επιλογές παραμετροποίησης.

Τέλος, αν και off topic, οι πολλές αναβαθμίσεις αρχίζουν να εκλίπουν σιγά σιγά από παλιότερα μοντέλα. Υποστηρίζει πολύ καλά όσα μοντέλα είναι στο προσκήνιο και ακόμα τα πουλάει, ενώ τα παλιότερα τα υποστηρίζει αλλά όχι τόσο πολύ. Για μένα είναι ανεπίτρεπτο το 7 pro να μην έχει πάρει σταθερή έκδοση Android 11 και να έχει βγάλει μόνο 3 beta και να μην έχει δώσει ακόμα τον πηγαίο κώδικα ώστε να φτιαχτεί συμβατή custom recovery.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πριν χρόνια ίσως ήταν και αναπόφευκτο να το πειράζεις αλλά από εκεί και μετά είχε γίνει συνήθεια και πιο πολύ το πείραζα για να παίζω αλλά και να αλλάζω την εμφάνιση (γραμματοσειρές, χρώματα, αλλαγή διάταξης κλπ.).

 

 

Συμφωνώ με κάποια από αυτά που λες αλλά έχοντας ήδη περάσει 4 συσκευές της OnePlus, βγάζοντάς τες το λάδι με roms και ό,τι mod μπορείς να φανταστείς, δε θεωρώ ότι έχουν και πολύ καλή αυτονομία. Ναι, φορτίζουν γρήγορα, αλλά δε φημίζονται για την αυτονομία τους. Από εκεί και πέρα, ίσως επειδή μου αρέσουν οι πολλές παραμετροποιήσεις (ένας λόγος που χρησιμοποιώ πολλές roms), δε θεωρώ ότι το Oxygen έχει τις τόσες πολλές επιλογές παραμετροποίησης.

Τέλος, αν και off topic, οι πολλές αναβαθμίσεις αρχίζουν να εκλίπουν σιγά σιγά από παλιότερα μοντέλα. Υποστηρίζει πολύ καλά όσα μοντέλα είναι στο προσκήνιο και ακόμα τα πουλάει, ενώ τα παλιότερα τα υποστηρίζει αλλά όχι τόσο πολύ. Για μένα είναι ανεπίτρεπτο το 7 pro να μην έχει πάρει σταθερή έκδοση Android 11 και να έχει βγάλει μόνο 3 beta και να μην έχει δώσει ακόμα τον πηγαίο κώδικα ώστε να φτιαχτεί συμβατή custom recovery.

 

Αυτονομία μπορεί να μην έβγαζες γιατί όπως λες τα πειράζεις

Αναβαθμίσεις δίνει και σε κάποια μοντέλα εντάξει λίγο καθυστερεί

Άλλοι δεν δίνουν ποτέ άρα τι είναι προτιμότερο;

Ναι όπως είπα και παραπάνω δεν έχει πολλά το λογισμικό της oneplus αλλά ίσως και αυτός είναι ο λόγος που το κάνει να αντέχει στο χρόνο

 

Σκέψου χρησιμοποιώ σαν καθημερινή μου συσκευή το oneplus x που είναι παραγωγής 2015 με ότι αυτό συνεπάγεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία μπορεί να μην έβγαζες γιατί όπως λες τα πειράζεις

Αναβαθμίσεις δίνει και σε κάποια μοντέλα εντάξει λίγο καθυστερεί

Άλλοι δεν δίνουν ποτέ άρα τι είναι προτιμότερο;

Ναι όπως είπα και παραπάνω δεν έχει πολλά το λογισμικό της oneplus αλλά ίσως και αυτός είναι ο λόγος που το κάνει να αντέχει στο χρόνο

 

Σκέψου χρησιμοποιώ σαν καθημερινή μου συσκευή το oneplus x που είναι παραγωγής 2015 με ότι αυτό συνεπάγεται

Ναι μεν τα πείραζα, αλλά από καιρό σε καιρό έβαζα και Oxygen, που ναι μεν είχα καλύτερη αυτονομία από τις άλλες rom, αλλά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί παραπάνω από μέτρια σε σχέση και με τον ανταγωνισμό βέβαια (και φυσικά καμία σχέση η αυτονομία με τις ναυαρχίδες της Huawei).

Από ό,τι βλέπω και το P30 Pro μια χαρά την έχει πάρει την έκδοση 11. Δεν πας να πουλήσεις "μούρη" ότι και καλά δεν έχεις bloatware και αργείς τις αναβαθμίσεις για να πιέσεις τους χρήστες σου να πάνε σε καινούρια συσκευή. Μέχρι να βγάλει το πρώτο προ (7pro), κυλούσαν πολύ καλύτερα τα πράγματα με τις αναβαθμίσεις.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία μπορεί να μην έβγαζες γιατί όπως λες τα πειράζεις

 

Αναβαθμίσεις δίνει και σε κάποια μοντέλα εντάξει λίγο καθυστερεί

 

Άλλοι δεν δίνουν ποτέ άρα τι είναι προτιμότερο;

 

Ναι όπως είπα και παραπάνω δεν έχει πολλά το λογισμικό της oneplus αλλά ίσως και αυτός είναι ο λόγος που το κάνει να αντέχει στο χρόνο

 

 

 

Σκέψου χρησιμοποιώ σαν καθημερινή μου συσκευή το oneplus x που είναι παραγωγής 2015 με ότι αυτό συνεπάγεται

Θα συμφωνήσω μαζί σου το oxygen είναι φοβερό ui, απλά τα τελευταία 2 χρόνια το emui έχοντας στην κατοχή μου p30 και τώρα το P40 lite, πιστεύω ότι με την έκδοση emiui10 έχει κάνει τεράστιο άλμα, ίσως το μοναδικό ui τόσο σταθερό, χωρίς ποτέ να έχω διαπιστώσει το παραμικρό πρόβλημα από αναβάθμιση, smooth και σωστή διαχείριση ενέργειας, θεωρώ μεγάλο μείον για εμάς τους καταναλωτές το μπαν της Huawei,στο θέμα σταθερότητας το emui είναι καλύτερο από το oxygen

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου το oxygen είναι φοβερό ui, απλά τα τελευταία 2 χρόνια το emui έχοντας στην κατοχή μου p30 και τώρα το P40 lite, πιστεύω ότι με την έκδοση emiui10 έχει κάνει τεράστιο άλμα, ίσως το μοναδικό ui τόσο σταθερό, χωρίς ποτέ να έχω διαπιστώσει το παραμικρό πρόβλημα από αναβάθμιση, smooth και σωστή διαχείριση ενέργειας, θεωρώ μεγάλο μείον για εμάς τους καταναλωτές το μπαν της Huawei,στο θέμα σταθερότητας το emui είναι καλύτερο από το oxygen

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από την Πέμπτη το βράδυ έχω το p smart s και όχι δεν θεωρώ το emui ανώτερο από το λογισμικό της oneplus

 

Γενικότερα θεωρώ μειονέκτημα τα ui που δεν βγάζεις άκρη με το τι είναι που και το χάος των ρυθμίσεων

Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου επειδή θεωρώ καλύτερο ότι πιο απλό όπως των pixel και oneplus

 

Το δε θέμα με το ban των συσκευών από Google services ακόμα ψάχνω να βρω άκρη τι θα κάνω με την συσκευή μου και τις ελλείψεις που δημιουργούνται στην καθημερινότητα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από την Πέμπτη το βράδυ έχω το p smart s και όχι δεν θεωρώ το emui ανώτερο από το λογισμικό της oneplus

 

 

 

Γενικότερα θεωρώ μειονέκτημα τα ui που δεν βγάζεις άκρη με το τι είναι που και το χάος των ρυθμίσεων

 

Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου επειδή θεωρώ καλύτερο ότι πιο απλό όπως των pixel και oneplus

 

 

 

Το δε θέμα με το ban των συσκευών από Google services ακόμα ψάχνω να βρω άκρη τι θα κάνω με την συσκευή μου και τις ελλείψεις που δημιουργούνται στην καθημερινότητα

Δεν είπα ότι είναι καλύτερο το emui, είπα ότι είναι πιο σταθερό χωρίς προβλήματα σε όσες αναβαθμίσεις και αν κάνεις, ακόμα και σε αλλαγή Android,μάλιστα σου έγραψα ότι συμφωνώ μαζί σου είμαι φαν του ui της oneplus και εγώ λόγο απλότητας , βέβαια ακόμα και στο multitasking πλέον είναι ανώτερο το emui

 

Στάλθηκε από το P40 lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και συζητάτε αυτό το θέμα, το emui από άποψη ποικιλίας ρυθμίσεων και παραμετροποίησης βρίσκεται σε ικανοποιητικά επίπεδα;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα έκανα speed test δίπλα δίπλα το p40pro μου με ένα mi 10t pro & τα δύο σε δίκτυο cosmote & τα δύο 5g, p40pro d40mb/s u 40mb/s MI 10t pro d100mb/s u 35mb/s έτρεξα δύο τρεις φορές το τεστ & όλα ήταν το ίδιο. Έχει κανείς καμία ιδέα το γιατί? Υπόψιν ότι δεν έχω δει τεστ να τρέχει πάνω από d50mb/s

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα έκανα speed test δίπλα δίπλα το p40pro μου με ένα mi 10t pro & τα δύο σε δίκτυο cosmote & τα δύο 5g, p40pro d40mb/s u 40mb/s MI 10t pro d100mb/s u 35mb/s έτρεξα δύο τρεις φορές το τεστ & όλα ήταν το ίδιο. Έχει κανείς καμία ιδέα το γιατί? Υπόψιν ότι δεν έχω δει τεστ να τρέχει πάνω από d50mb/s

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χθες είδα για πρώτη φορά πάνω από 30

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και συζητάτε αυτό το θέμα, το emui από άποψη ποικιλίας ρυθμίσεων και παραμετροποίησης βρίσκεται σε ικανοποιητικά επίπεδα;

 

Ίσως το λογισμικό της xiaomi να έχει περισσότερα αλλά και το emui έχει αρκετές ρυθμίσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το λογισμικό της xiaomi να έχει περισσότερα αλλά και το emui έχει αρκετές ρυθμίσεις

Ναι, κάπως το ξέρω της Xiaomi γιατί παλιά έβαζα και roms της miui αλλά τώρα ακούω για έλλειψη σταθερότητας.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος p30 pro, 7tpro και νυν p40 pro.Αν δεν υπήρχε το θέμα με τη Google θα μιλούσαμε για τις πιο ολοκληρωμένες συσκευές.Για μένα το τέλειο κινητό θα ήταν ένα 7pro με κάμερα κ διαχείριση μπαταρίας από το κινητό που έχω τώρα.Το λατρεύω το oxygen αλλά και με την εφαρμογή theme manager κανεις πραγματακια συν ότι αλλάζεις γραμματοσειρά πράγμα που στo oxygen είναι κάτι άγνωστο χωρίς root.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος p30 pro, 7tpro και νυν p40 pro.Αν δεν υπήρχε το θέμα με τη Google θα μιλούσαμε για τις πιο ολοκληρωμένες συσκευές.Για μένα το τέλειο κινητό θα ήταν ένα 7pro με κάμερα κ διαχείριση μπαταρίας από το κινητό που έχω τώρα.Το λατρεύω το oxygen αλλά και με την εφαρμογή theme manager κανεις πραγματακια συν ότι αλλάζεις γραμματοσειρά πράγμα που στo oxygen είναι κάτι άγνωστο χωρίς root.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου είναι αρκετά ενδιαφέρονται αυτά που γράφεις γιατί τώρα έχω το 7pro (και το 6Τ το οποίο θα αντικατασταθεί από το Huawei αν το επιλέξω τελικά και δεύτερο τηλέφωνο θα έχω το 7Pro). Αν θες πες μου δύο λόγια για τη μετάβασή σου στο 40 προ. Εννοώ ότι πάντα, όταν αγοράζουμε καινούριο τηλέφωνο θέλουμε το καινούριο να αποτελεί ουσιαστική αναβάθμιση του παλιού. Πώς βρήκες άκρη με GMS (εκτός και αν δε χρησιμοποιείς) και πώς ήταν η "ζωή" σου χωρίς ρουτ.

Μου είναι ιδιαίτερα θετικό που έχει τον theme manager και μπορείς να αλλάζεις θέματα (υποθέτω) και πολύ καλό για τις γραμματοσειρές γιατί γενικά μου αρέσει να αλλάζω πράγματα στο κινητό (περισσότερο ζητήματα εμφάνισης).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αρκετά ενδιαφέρονται αυτά που γράφεις γιατί τώρα έχω το 7pro (και το 6Τ το οποίο θα αντικατασταθεί από το Huawei αν το επιλέξω τελικά και δεύτερο τηλέφωνο θα έχω το 7Pro). Αν θες πες μου δύο λόγια για τη μετάβασή σου στο 40 προ. Εννοώ ότι πάντα, όταν αγοράζουμε καινούριο τηλέφωνο θέλουμε το καινούριο να αποτελεί ουσιαστική αναβάθμιση του παλιού. Πώς βρήκες άκρη με GMS (εκτός και αν δε χρησιμοποιείς) και πώς ήταν η "ζωή" σου χωρίς ρουτ.

Μου είναι ιδιαίτερα θετικό που έχει τον theme manager και μπορείς να αλλάζεις θέματα (υποθέτω) και πολύ καλό για τις γραμματοσειρές γιατί γενικά μου αρέσει να αλλάζω πράγματα στο κινητό (περισσότερο ζητήματα εμφάνισης).

 

Το θέμα με τα gms ψαξτο καλά γιατί μπορεί να την πατήσεις ανάλογα με τις εφαρμογές που συνήθως χρησιμοποιείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, σήμερα δοκίμασα από περιέργεια πληρωμή μέσω της εφαρμογής winbank NFC, και δουλεύει κανονικά.

Βάζοντας φυσικά πάγωμα με το icebox.

Και επίσης σήμερα έκανα ένα τεστ με το 5G, η περιοχή μου είναι στην Καρδίτσα! 1124ff8e1c522be011a2fe933457764d.jpg

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα gms ψαξτο καλά γιατί μπορεί να την πατήσεις ανάλογα με τις εφαρμογές που συνήθως χρησιμοποιείς

Αν αναφέρεσαι σε εφαρμογές τραπεζών δε χρησιμοποιώ. Gmail, Google photos, youtube (ήδη vanced χρησιμοποιώ), maps και δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα. Πάντως είδα ότι πολλοί είχαν επιτυχία με dualspace και gspace

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα gms ψαξτο καλά γιατί μπορεί να την πατήσεις ανάλογα με τις εφαρμογές που συνήθως χρησιμοποιείς
Αναβάθμιση είναι στα κομμάτια που ειπα .Οθόνη με χαλάει η διπλή κάμερα μπροστά αλλά οκ συνηθίζεται. Λόγο ότι το χρησιμοποιώ χωρίς gms έχω ακόμα πράγματα που θέλω να δω.Ειδοποιησεις είχα κάποια θέματα που με απασχολούσαν στην αρχή ειδικά με το viber που τελικά το έκανα εγκατάσταση από το store της huawei και δουλεύει μέχρι στιγμής.Αυτο το "μέχρι στιγμής" με απασχολεί γιατί ποτέ δε ξέρεις πως θα κυλήσουν τα πραγματα.Ειχα και ένα nova 5t που έκανα back up εκεί ότι ήθελα από το oneplus και ουσιαστικά με phone clone έστησαν το p40 pro.Χαρηκα γιατι δουλεύουν οι χάρτες και το πληκτρολόγιο της google το οποίο είναι το μόνο που με βολεύει χρόνια τώρα.

 

ΥΓ: Πρόβλημα είχα και με το tapatalk που το είχα συνδέσει με Google με αποτέλεσμα να μη μπορώ να μπω στα forum.Οποτε μπήκα σαν guest και από κει συνδεσα μετά το account στο myphone και μια χαρά.

Edited by griniaris
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση είναι στα κομμάτια που ειπα .Οθόνη με χαλάει η διπλή κάμερα μπροστά αλλά οκ συνηθίζεται. Λόγο ότι το χρησιμοποιώ χωρίς gms έχω ακόμα πράγματα που θέλω να δω.Ειδοποιησεις είχα κάποια θέματα που με απασχολούσαν στην αρχή ειδικά με το viber που τελικά το έκανα εγκατάσταση από το store της huawei και δουλεύει μέχρι στιγμής.Αυτο το "μέχρι στιγμής" με απασχολεί γιατί ποτέ δε ξέρεις πως θα κυλήσουν τα πραγματα.Ειχα και ένα nova 5t που έκανα back up εκεί ότι ήθελα από το oneplus και ουσιαστικά με phone clone έστησαν το p40 pro.Χαρηκα γιατι δουλεύουν οι χάρτες και το πληκτρολόγιο της google το οποίο είναι το μόνο που με βολεύει χρόνια τώρα.

 

ΥΓ: Πρόβλημα είχα και με το tapatalk που το είχα συνδέσει με Google με αποτέλεσμα να μη μπορώ να μπω στα forum.Οποτε μπήκα σαν guest και από κει συνδεσα μετά το account στο myphone και μια χαρά.

Εντάξει, η διπλή κάμερα, όπως λες και εσύ, συνηθίζεται. Βασικά, ήδη δε με ενοχλεί στο μάτι. Για το viber, από τη στιγμή που το έχεις από το store της Huawei δε νομίζω να σου δημιουργήσει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

Οι χάρτες σου δουλεύουν με το λογαριασμό google που έχεις ή χωρίς να συνδεθείς; Και από πού τους έχεις κατεβάσει; Υπάρχει και το here we go αλλά το maps με βόλευε φοβερά. Πέρυσι τον Αύγουστο είχαμε πάει τουρ στην Πελοπόννησο και στο νομό Μεσσηνίας θέλαμε να πάμε σε Κορώνη, Μεθώνη, Πύλο κλπ., αλλά και οπουδήποτε αλλού έψαχνα κεντρικό πάρκινγκ για το αμάξι που το έβγαζε το maps, για κάτι τέτοια επιμένω σε αυτό. Και εγώ το πληκτρολόγιο της google το χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα τελευταία τέσσερα τουλάχιστον χρόνια και θα ήθελα να υπάρχει.

Tapatalk δε χρησιμοποιώ οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Βασικά, όπως το υπολογίζω τώρα, θα αγοράσω κινητό το πολύ σε ένα μήνα. Να παρουσιαστεί και το 9pro, οπότε αν πέσει η τιμή του 8pro στα επίπεδα που έχει το Huawei θα πάω σε αυτό, διαφορετικά θα κάνω την μεγάλη αλλαγή για Huawei.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, η διπλή κάμερα, όπως λες και εσύ, συνηθίζεται. Βασικά, ήδη δε με ενοχλεί στο μάτι. Για το viber, από τη στιγμή που το έχεις από το store της Huawei δε νομίζω να σου δημιουργήσει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις.

Οι χάρτες σου δουλεύουν με το λογαριασμό google που έχεις ή χωρίς να συνδεθείς; Και από πού τους έχεις κατεβάσει; Υπάρχει και το here we go αλλά το maps με βόλευε φοβερά. Πέρυσι τον Αύγουστο είχαμε πάει τουρ στην Πελοπόννησο και στο νομό Μεσσηνίας θέλαμε να πάμε σε Κορώνη, Μεθώνη, Πύλο κλπ., αλλά και οπουδήποτε αλλού έψαχνα κεντρικό πάρκινγκ για το αμάξι που το έβγαζε το maps, για κάτι τέτοια επιμένω σε αυτό. Και εγώ το πληκτρολόγιο της google το χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα τελευταία τέσσερα τουλάχιστον χρόνια και θα ήθελα να υπάρχει.

Tapatalk δε χρησιμοποιώ οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Βασικά, όπως το υπολογίζω τώρα, θα αγοράσω κινητό το πολύ σε ένα μήνα. Να παρουσιαστεί και το 9pro, οπότε αν πέσει η τιμή του 8pro στα επίπεδα που έχει το Huawei θα πάω σε αυτό, διαφορετικά θα κάνω την μεγάλη αλλαγή για Huawei.

 

Εφαρμογές της Google δουλεύουν απλά δεν μπορείς να συνδεθείς

Το συγκεκριμένο εμένα δεν με προβληματίζει

Πχ στο maps χωρίς τον λογαριασμό σου δεν μπορείς να έχεις ότι είχες αποθηκευμένα από προηγούμενες συσκευές

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό

 

Στον Chrome δεν μπορείς να έχεις τους σελιδοδείκτης που έχεις συγχρονισμενους από άλλες συσκευές αλλά και κάποιους κωδικούς ιστοσελίδων και τέτοια

 

Όμως δουλεύουν οι εφαρμογές και χωρίς αυτά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...