Jump to content

Huawei P40 Pro


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

APKPure μόνο κι από μένα παιδιά. Το Aptoide το έβαλα, αναβάθμισε εφαρμογές για μια μέρα και από τότε είναι σαν να μην υπάρχει. APKPure έχει συχνές αναβαθμίσεις, στην ίδια περίπου συχνότητα που έχει και το Play Store και τα βρίσκεις και όλα ο,τι ψάχνεις.

 

Άρα εγώ που θέλω να κάνω αναβάθμιση από το Ρ 20 pro και με σταματάει η μη ύπαρξη Google play store, να μην κοιτάω oneplus 8 pro κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ που θέλω να κάνω αναβάθμιση από το Ρ 20 pro και με σταματάει η μη ύπαρξη Google play store, να μην κοιτάω oneplus 8 pro κτλ;
Θα σου έλεγα προχώρα άφοβα. Εγω διάβαζα την ίδια την huawei (και κάποιους απο εδω) που έλεγαν "θα κατεβάσετε από app gallery της Huawei ο,τι θέλετε" κλπ. Και έμπαινα να δω τι εφαρμογές εχει (καθώς ειχα ηδη αλλο huawei με gms) και ηταν πολύ φτωχο και σκεφτόμουν "πλάκα κάνουν;" Κι ευτυχώς που έλεγαν και κάποιοι για APKPure και το εβαλα κι αυτο όταν πήρα το καινούριο και σώθηκα. Τίποτα δεν εψαξα στο app gallery της Huawei. Άθλιο είναι ακόμη και φτωχο. Χάσιμο χρόνου να ψάχνεις εκεί και στην αλλη την μπούρδα το petal search και το more apps. Πας apkpure, το κατεβάζεις, κανείς install και μετά κατεβάζεις ο,τι θες. Ο,τι υπάρχει και στο play store δηλαδή και ολα της Google (που προφανώς κάποια δεν λειτουργούν οπως πρέπει λόγω έλλειψης gms κι οχι γιατί φταίει το apkpure) και δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τπτ άλλο κατά την γνώμη μου. Και τώρα που το άνοιξα παρεμπιπτόντως, έχει update στο WhatsApp και στο instagram για παράδειγμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις όμως Google services...

 

Sent from my HD1913 using Tapatalk

Ε, καλά. Αν του τα "φορέσεις" πλαγίως, προφανώς και χρησιμοποιείς κανονικά play store οπότε δεν σε αφορούν και τα υπόλοιπα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις όμως Google services...

Sent from my HD1913 using Tapatalk

 

Το οποίο τι σημαίνει ουσιαστικά; όχι YouTube; Gmail; Google maps ;

Έχω αγορασμένο το sygic με traffic κτλ...

Gmail & YouTube μέσω chrome...

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο τι σημαίνει ουσιαστικά; όχι YouTube; Gmail; Google maps ;

 

Έχω αγορασμένο το sygic με traffic κτλ...

 

Gmail & YouTube μέσω chrome...

Για Gmail προσωπικά χρησιμοποιώ την εφαρμογή Email της Huawei απλά με μια καθυστέρηση του 10λεπτου στο πότε έρχονται τα mail. Google maps εχω navigation κανονικα, απλα δεν μπορώ να κάνω login για να δω "πινεζες", μερη κτλ και όσον αφορά youtube έβαλα youtube vanced το οποίο ο μόνος "κοπος" που θα κάνεις είναι να το εγκαταστήσεις και μετά θα απολαμβάνεις εφαρμογή όπως ακριβώς θυμάσαι το YouTube, χωρίς όμως διαφημιστικά πουθενά. Είναι κρίμα να μπαίνεις απο browser για youtube τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εφαρμογή. Δοκίμασε τη και τωρα αν θες να δεις πως είναι.
Link to comment
Share on other sites

Για Gmail προσωπικά χρησιμοποιώ την εφαρμογή Email της Huawei απλά με μια καθυστέρηση του 10λεπτου στο πότε έρχονται τα mail. Google maps εχω navigation κανονικα, απλα δεν μπορώ να κάνω login για να δω "πινεζες", μερη κτλ και όσον αφορά youtube έβαλα youtube vanced το οποίο ο μόνος "κοπος" που θα κάνεις είναι να το εγκαταστήσεις και μετά θα απολαμβάνεις εφαρμογή όπως ακριβώς θυμάσαι το YouTube, χωρίς όμως διαφημιστικά πουθενά. Είναι κρίμα να μπαίνεις απο browser για youtube τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εφαρμογή. Δοκίμασε τη και τωρα αν θες να δεις πως είναι.

Τέλεια , μάλλον θα πάω στο Ρ40 pro , από φίλο , περιμένει να κυκλοφορήσει το mate 40 pro και θα δώσει το Ρ40pro του :rolleyes:

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σήμερα παρατήρησα ένα πρόβλημα.. όταν ζουμαρω δεν πάει στη άλλη κάμερα πλέον όπως έκανε αλλά παραμένει στην ίδια.. με αποτέλεσμα να βγαίνει ένα θολωμενο χαλιά πράγμα.

Δεν ξέρω τι φταίει.. εκανα clear cache και data της κάμερας αλλά παραμένει το πρόβλημα.. δεν είμαι για ολικό factory default θα χάσω google κλπ.. έχει κανείς άλλος κάνα πρόβλημα? Μήπως ευθύνεται κάποιο update που έκανε?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να τεστάρω αν είναι πρόβλημα hardware ή software?

 

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για navi κοιταξτε και το here maps ειναι κορυφη εχει κ offline maps κ free κ επισημα στο store της huawei

Και όταν έχεις online χάρτες δείχνει και την κίνηση.

:alien:
Link to comment
Share on other sites

Και όταν έχεις online χάρτες δείχνει και την κίνηση.
Στην Ελλάδα λίγο χάλια δουλεύει καμία φορά αυτή η λειτουργία (στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα σήμερα παρατήρησα ένα πρόβλημα.. όταν ζουμαρω δεν πάει στη άλλη κάμερα πλέον όπως έκανε αλλά παραμένει στην ίδια.. με αποτέλεσμα να βγαίνει ένα θολωμενο χαλιά πράγμα.

Δεν ξέρω τι φταίει.. εκανα clear cache και data της κάμερας αλλά παραμένει το πρόβλημα.. δεν είμαι για ολικό factory default θα χάσω google κλπ.. έχει κανείς άλλος κάνα πρόβλημα? Μήπως ευθύνεται κάποιο update που έκανε?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να τεστάρω αν είναι πρόβλημα hardware ή software?

 

Sent from my ELS-NX9 using Tapatalk

Μόνο με factory reset δυστιχος γιατί camera έχει δικό της μοναδικό profile που δεν μπορείς να τεστάρει από τρίτες εφαρμογές (όχι αυτό που θέλεις εσύ τουλάχιστον)

Όσο για την Camera γενικά όλα τα κινιτα της εταιρείας πήραν κατήφορο ότι αφορά την camera μετά την 10.1

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ελπίζω (όχι να πιστεύω) όχι όπως όλοι μας έχουμε δει ότι οι κάμερες έχουν πάρει το κατήφορο στη 10.1 να το δουν και αυτοί. Προσωπικά έστειλα μήνυμα στο support ένα συγκριτικό του p30 pro (που έχω και είχε κάνει ένα παλικάρι από εδώ). Θεωρώ ότι αν τους μιλήσουμε όλοι ίσως κάνουν κάτι, αλλιώς δε νομίζω να ασχοληθούν.

 

Εκτός και κάνουν "υποβάθμιση" τώρα ώστε όταν πασάρουν τι λογισμικό τους harmony να σου έχω "αναβαθμίσεις" σε δυνατότητα ώστε να πείσουν να πάνε αρκετοί ακόμα και αυτοί παλαιότερων συσκευών όπως εγώ.

 

Υποθέσεις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο p40 pro ήταν η πρώτη φορά που μου άρεσε λογισμικό της Huawei στη κάμερα. Μήπως αυτό που λέτε εσείς υποβάθμιση είναι απλά θέμα γούστου;

 

Παλαιότερα, το υψηλό nr, clarity και sharpening μου "κατέστρεφε" τις φωτογραφίες. Ειδικά πρόσωπα δεν θα τολμαγα να βγάλω φωτογραφία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο p40 pro ήταν η πρώτη φορά που μου άρεσε λογισμικό της Huawei στη κάμερα. Μήπως αυτό που λέτε εσείς υποβάθμιση είναι απλά θέμα γούστου;

 

Παλαιότερα, το υψηλό nr, clarity και sharpening μου "κατέστρεφε" τις φωτογραφίες. Ειδικά πρόσωπα δεν θα τολμαγα να βγάλω φωτογραφία.

 

ριξε μια μάτια στο p30 pro (τραβηγμένο από 2 συσκευές ιδιες με διαφορετικό λογισμικό) (Δεν εχω πλέον της συσκευές να κάνω δεύτερη δοκιμή)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8065824#post8065824

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση. Μιας και δεν υποστηρίζει τα gms, μπορείτε να κάνετε log in μέσω Google σε εφαρμογές (που έχουν τέτοια επιλογή)?
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια μάτια στο p30 pro (τραβηγμένο από 2 συσκευές ιδιες με διαφορετικό λογισμικό) (Δεν εχω πλέον της συσκευές να κάνω δεύτερη δοκιμή)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8065824#post8065824

 

Κοίτα, εγώ μίλαγα για το p40 pro. Επιπλέον δεν ξέρω αν στο p30 pro έχει μείνει έτσι η jpeg engine ή αν έχει αλλάξει.

 

Κατά τα άλλα, ακόμα και στο p30 που ανέβασες, η πιο σοβαρή διαφορά που βλέπω ήταν sharpening και clarity και όχι τόσο λεπτομέρεια. Για το λόγο το ασφαλές, επεξεργάστηκα την 10.1 στο photoshop όπου ανέβασα sharpening και λίγο clarity, δηλαδή ένα είδος contrast. Η επεξεργασία έγινε λίγο βιαστικά αλλά νομίζω είναι αρκετό για να δείξω αυτό που λέω.

 

Δες τα παρακάτω συγκριτικά (αν πατήσετε στις εικόνες μεγαλώνουν) ενώ στο τέλος έχω ανεβάσει και την αρχική της 10.1 καθώς και την επεξεργασμένο εικόνα. Στα cropped, όπως φαίνεται και στους τίτλους πάνω, είναι 10.1, 9.1 και 10.1 edited (δηλαδή αυτή που επεξεργάστηκα).

 

Παρεμπιτόντως, κανά δύο κάδρα ήταν σε διαφορετική ανάλυση (από 9.1 σε 10.1). Πώς και έτσι;

 

comparison-1-a.jpg

 

comparison-1-b.jpg

 

10-1-1.jpg

 

10-1-1-edit.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ μίλαγα για το p40 pro. Επιπλέον δεν ξέρω αν στο p30 pro έχει μείνει έτσι η jpeg engine ή αν έχει αλλάξει.

 

Κατά τα άλλα, ακόμα και στο p30 που ανέβασες, η πιο σοβαρή διαφορά που βλέπω ήταν sharpening και clarity και όχι τόσο λεπτομέρεια. Για το λόγο το ασφαλές, επεξεργάστηκα την 10.1 στο photoshop όπου ανέβασα sharpening και λίγο clarity, δηλαδή ένα είδος contrast. Η επεξεργασία έγινε λίγο βιαστικά αλλά νομίζω είναι αρκετό για να δείξω αυτό που λέω.

 

Δες τα παρακάτω συγκριτικά (αν πατήσετε στις εικόνες μεγαλώνουν) ενώ στο τέλος έχω ανεβάσει και την αρχική της 10.1 καθώς και την επεξεργασμένο εικόνα. Στα cropped, όπως φαίνεται και στους τίτλους πάνω, είναι 10.1, 9.1 και 10.1 edited (δηλαδή αυτή που επεξεργάστηκα).

 

Παρεμπιτόντως, κανά δύο κάδρα ήταν σε διαφορετική ανάλυση (από 9.1 σε 10.1). Πώς και έτσι;

 

comparison-1-a.jpg

 

comparison-1-b.jpg

 

10-1-1.jpg

 

10-1-1-edit.jpg

Μερικά ήταν σε Pro mode (σε auto) μάλλον για αυτό κάτι αλλάζει

Και ναι διαφορά είναι σε αυτό που περιγράφεις εφαρμόζουν aggressive noice reduction ακόμη και την μερα σε όλα τα κινιτα με 10 1 κάπου λιγότερο κάπου περισσότερα αλλά εκεί εστιάζουν. Εγώ προσωπικά έδωσα την συσκευή αλλά με μεγάλη χαρά θα την ξανά αγόραζα αν θα το έστρωναν η έστω να έδιναν την επηλογη να τραβάς χωρίς αυτό το '' beautify'' effect

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ήταν σε Pro mode (σε auto) μάλλον για αυτό κάτι αλλάζει

Και ναι διαφορά είναι σε αυτό που περιγράφεις εφαρμόζουν aggressive noice reduction ακόμη και την μερα σε όλα τα κινιτα με 10 1 κάπου λιγότερο κάπου περισσότερα αλλά εκεί εστιάζουν. Εγώ προσωπικά έδωσα την συσκευή αλλά με μεγάλη χαρά θα την ξανά αγόραζα αν θα το έστρωναν η έστω να έδιναν την επηλογη να τραβάς χωρίς αυτό το '' beautify'' effect

 

Άλλο το noise reduction και αλλο το sharpening και clarity. Αν οφειλόταν στο Noise reduction τότε δεν θα κατάφερνα να τα φέρω κοντά με επεξεργασία. Αυτο προσπαθώ να πω.

 

Η διαφορα σε παστέλιασμα (κατάλοιπο του NR που λες) ειναι μικρή σε αυτές που τράβηξες. Η κυρια διαφορά ηταν sharpening και clarity και για αυτό ήρθαν κοντά όταν τα ανέβασα. Δεν διαφέρουν τόσο σε λεπτομέρεια (ενδεχομένως να είναι και ίδια).

 

Έχε υπόψιν ότι στο pro mode το sharpening και clarity είναι σχεδόν μηδενικά. Οπότε σε αυτές θα είναι ακόμα πιο μεγάλη η διαφορά. Επιπλέον, δεν ανοίγει σκιές ούτε σωζει highlights στο pro mode. Γενικά το pro mode καλο ειναι να αποφεύγεται αν θες eye candy φωτογραφίες (εκτός αν θες να παίξεις με ρυθμισεις).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση. Μιας και δεν υποστηρίζει τα gms, μπορείτε να κάνετε log in μέσω Google σε εφαρμογές (που έχουν τέτοια επιλογή)?

 

Κάνεις ιδέα για αυτό? Είναι κάτι που χρειάζεται να γνωρίζω διότι σκέφτομαι να το αγοράσω το κινητό

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ για P40/P40 pro/Mate 30 pro, κάπου διάβασα ότι εφαρμογές τρίτων που υποστηρίζουν υπηρεσίες Google, π.χ. email clients, ημερολόγια, το YouTube vanced κλπ, κάνουν κανονικά login και αμφίδρομο συγχρονισμό.

Επίσης διάβασα ότι ακόμα και Google meet δουλεύει, σε browser με desktop mode (π.χ. Firefox ή όποιον άλλο υποστηρίζει πλήρες desktop mode).

 

Θα ήθελα κάποιος χρήστης να το επιβεβαιώσει αν γίνεται ή όχι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το noise reduction και αλλο το sharpening και clarity. Αν οφειλόταν στο Noise reduction τότε δεν θα κατάφερνα να τα φέρω κοντά με επεξεργασία. Αυτο προσπαθώ να πω.

 

Η διαφορα σε παστέλιασμα (κατάλοιπο του NR που λες) ειναι μικρή σε αυτές που τράβηξες. Η κυρια διαφορά ηταν sharpening και clarity και για αυτό ήρθαν κοντά όταν τα ανέβασα. Δεν διαφέρουν τόσο σε λεπτομέρεια (ενδεχομένως να είναι και ίδια).

 

Έχε υπόψιν ότι στο pro mode το sharpening και clarity είναι σχεδόν μηδενικά. Οπότε σε αυτές θα είναι ακόμα πιο μεγάλη η διαφορά. Επιπλέον, δεν ανοίγει σκιές ούτε σωζει highlights στο pro mode. Γενικά το pro mode καλο ειναι να αποφεύγεται αν θες eye candy φωτογραφίες (εκτός αν θες να παίξεις με ρυθμισεις).

Αυτό την μερα γίνεται το βράδι λίγο χαμουλης έπεφτε όμως. Γενικός δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μεγάλη αλλαγή ξαφνικά
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ για P40/P40 pro/Mate 30 pro, κάπου διάβασα ότι εφαρμογές τρίτων που υποστηρίζουν υπηρεσίες Google, π.χ. email clients, ημερολόγια, το YouTube vanced κλπ, κάνουν κανονικά login και αμφίδρομο συγχρονισμό.

Επίσης διάβασα ότι ακόμα και Google meet δουλεύει, σε browser με desktop mode (π.χ. Firefox ή όποιον άλλο υποστηρίζει πλήρες desktop mode).

 

Θα ήθελα κάποιος χρήστης να το επιβεβαιώσει αν γίνεται ή όχι.

 

Αρα λες να μπορώ να κάνω log in με google account σε τρίτες εφαρμογές? Αν μπορεί κάποιος χρήστης να το επιβεβαιώσει αυτό θα με βοήθαγε πολύ

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Αρα λες να μπορώ να κάνω log in με google account σε τρίτες εφαρμογές? Αν μπορεί κάποιος χρήστης να το επιβεβαιώσει αυτό θα με βοήθαγε πολύ
Youtube vanced δουλεύει κανονικά με google account, επίσης εγώ είχα συνδέσει και στον browser της huawei και είχα και συγχρονισμό Google photos.

 

Στάλθηκε από το RMX2075 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Youtube vanced δουλεύει κανονικά με google account, επίσης εγώ είχα συνδέσει και στον browser της huawei και είχα και συγχρονισμό Google photos.

 

Στάλθηκε από το RMX2075 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι το γνωριζω το vanced και γ*μαει σαν εφαρμογη! Εδω το εχω στο τωρινο κινητο μου που εχει gms!:D

Καλό που λειτουργεί ο συγχονισμός μέσω browser στο google photos. Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο για το google drive?

Εγώ κυριώς εννοούσα τρίτες εφαρμογές όπως πχ το e-food, skroutz, adobe & adobe scan κλπ. Ειδικά στην εφαρμογή της adobe έχω σκαναρισμένα αρχεία που δεν θέλω να χάσω

Ξέρετε αν υπάρχουν στο appgallery (ή να υπάρχουν σε άλλο store αλλά να λειτουργούν κανονικά) οι εφαρμογές την εθνικής τράπεζας i-bank pay και go4more? Ξέρω μόνο ότι η κύρια nbg εφαρμογή υπάρχει και λειτουργεί κανονικά

Edited by nikosbar128
προσθήκη ερώτησης
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν υπάρχουν στο appgallery (ή να υπάρχουν σε άλλο store αλλά να λειτουργούν κανονικά) οι εφαρμογές την εθνικής τράπεζας i-bank pay και go4more? Ξέρω μόνο ότι η κύρια nbg εφαρμογή υπάρχει και λειτουργεί κανονικά

 

Τα i-bank pay και go4more υπάρχουν επίσημα στο Appgallery. Μόλις τώρα το τσέκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα i-bank pay και go4more υπάρχουν επίσημα στο Appgallery. Μόλις τώρα το τσέκαρα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μένει μόνο να μάθω αν γίνεται google sign in σε τρίτες εφαρμογές, μου είναι σημαντικό αυτό

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...