Jump to content

Huawei P40 Pro


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

huawei-p40-pro-01.jpg

 

huawei-p40-pro-02.jpg

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE / 5G

Launch Announced 2020, March 26

Status Coming soon. Exp. release 2020, April 7

Body Dimensions 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in)

Weight 209 g (7.37 oz)

Build Glass front, glass back, aluminum frame

SIM Single SIM (Nano-SIM/eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)

Display Type OLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.58 inches, 105.2 cm2 (~91.6% screen-to-body ratio)

Resolution 1200 x 2640 pixels (~441 ppi density)

DCI-P3

HDR10

90Hz

Platform OS Android 10.0 (AOSP + HMS); EMUI 10.1

Chipset HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+)

CPU Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55)

GPU Mali-G76 MP16

Memory Card slot NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot)

Internal 256GB 8GB RAM

UFS 3.0

Main Camera Quad 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 2.44µm, omnidirectional PDAF, OIS

Periscope 12 MP, f/3.4, 125mm (telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom

40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF

TOF 3D, (depth)

Features Leica optics, LED flash, panorama, HDR

Video 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720@7680fps, HDR; gyro-EIS

Selfie camera Dual 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF

IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor)

Features HDR

Video 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps

Sound Loudspeaker Yes

3.5mm jack No

32-bit/384kHz audio

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.1, A2DP, LE

GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC

NFC Yes

Infrared port Yes

Radio No

USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector

Features Sensors Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum

Battery Non-removable Li-Po 4200 mAh battery

Charging Fast charging 40W

Fast wireless charging 27W

Fast reverse wireless charging 27W

Misc Colors Silver Frost, Blush Gold, Deep Sea Blue, Ice White, Black

Models ELS-NX9, ELS-N04

Price About 1000 EUR

Tests Performance AnTuTu: 496356 (v8)

GeekBench: 12848 (v4.4), 3942 (v5.1)

GFXBench: 31fps (ES 3.1 onscreen)

Display Contrast ratio: Infinite (nominal)

Camera Photo / Video

Loudspeaker -27.5 LUFS (Good)

Battery life

Endurance rating 94h

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για τις εγαρμογές της GOOgle οι βασικές εφαρμογές (χάρτες, μειλ, youyube κτλ) δεν μπορούμε κανονοκα να τις εγκαατασήσουμε με apk?

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

με αυτά τα χαρακτηριστικά αν μπορεί να πάρει τις εφαρμογές της google θα χτυπήσει κατευθείαν πρωτιά.

ειδικά με την κάμερα που έχει.

κάποιοι γνώστες, των πραγμάτων λένε πως υπάρχει τρόπος να πάρει τις εφαρμογές από το play store!

επειδή είναι το μόνο που με σταματάει να το πάρω θα περιμένω.

ίδωμεν.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει κάνα καλό promotion όπως με το p30 pro????
Ναι δίνουν το p30 lite μαζί

 

Στάλθηκε από το YAL-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ρωτάω στο σωστό θέμα, αλλά έχει αγοράσει κανείς ποτέ από Γερμανία; Το P40 pro κοστολογείται 999€ με δύο δώρα, το watch gt2e και τα freebuds 3 (το βρήκα μέσω της ίδιας της Huawei, consumer.huawei.com/de). Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ρωτάω στο σωστό θέμα, αλλά έχει αγοράσει κανείς ποτέ από Γερμανία; Το P40 pro κοστολογείται 999€ με δύο δώρα, το watch gt2e και τα freebuds 3 (το βρήκα μέσω της ίδιας της Huawei, consumer.huawei.com/de).

Το συγκεκριμένο πακέτο δεν έρχεται Ελλάδα απευθείας και πρέπει να πάει μέσω εταιρείας που το αναλαμβάνει να το παραλάβει και να στο στείλει Ελλάδα. Επίσης, δεν αφαιρείται ο ΦΠΑ από το πακέτο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πακέτο δεν έρχεται Ελλάδα απευθείας και πρέπει να πάει μέσω εταιρείας που το αναλαμβάνει να το παραλάβει και να στο στείλει Ελλάδα. Επίσης, δεν αφαιρείται ο ΦΠΑ από το πακέτο αυτό.

 

Ααα οκ, αυτό με την αποστολή βασικά με ενδιέφερε. Ευχαριστώ. Κρίμα πάντως, αν ίσχυε η ίδια πολιτική εδώ θα την έλεγα ενδιαφέρουσα, ειδικά αν κάποιος το έπαιρνε με απαλλαγή ΦΠΑ.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πακέτο το έχει και το amazon.de αλλά ακόμα δεν είναι για αποστολή. Δεν μου άρεσαν τα δώρα εδώ. Απλά παρατηρώ πόσο χαμηλότερα από την αρχική ξεκίνησε το p40 lite στο skroutz και ίσως περιμένω να κάνω κίνηση. Με το πακέτο του εξωτερικού θα ήμουν πολύ πιο σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω αν υποστηρίζει desktop mode αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι;

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Στο emui 10 υποστηρίζεται το desktop mode.

Το χαρακτηριστικό αυτό είχε προστεθεί και σε πολύ παλιότερες συσκευές δεν φαντάζομαι να αφαιρέθηκε.

Απλά γενικά ούτε η samsung ούτε η huawei το διαφημίζουν και μου φαίνεται περίεργο αυτό.

Edited by sleepless81
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω είναι διαθέσιμο, το πηρε κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Μου αρέσει πολυ αλλά η έλλειψη google store με φρενάρει. Τωρα δεν υπάρχει η δυνατότητα να το δούμε και σε κατάστημα... ολα δύσκολα..
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω είναι διαθέσιμο, το πηρε κάποιος να μας πει εντυπώσεις; Μου αρέσει πολυ αλλά η έλλειψη google store με φρενάρει. Τωρα δεν υπάρχει η δυνατότητα να το δούμε και σε κατάστημα... ολα δύσκολα..

Δεν ξέρω αν έγιναν τοποθετήσεις αλλά οι Γερμανοί είναι ανοιχτά .

Link to comment
Share on other sites

O Κωτσόβολος το έχει με δώρο το p30 lite και επιστροφή bonus (alpha) 50.000 πόντους!

 

Το ιδιο δώρο και ο γερμανος, με επιστροφη 10%

https://www.germanos.gr/category/huawei-p40-pro/cat3750008/

 

Θεωρω ότι απο Amazon Γερμανιας ειναι ακομα πιο συμφερουσα η αγορα:

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B086B527MZ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμη πολύ νωρίς βέβαια, όμως αν το έχει κάποιος και έχει περάσει Google Maps ας ενημερώσει παρακαλώ.

Είμαι με Ρ20pro και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Το play store δεν με απασχολεί καθόλου, τις εφαρμογές που δουλεύω τις βρίσκω όλες στο App store τους, οπότε .....

Οι χάρτες όμως είναι deal braker για μένα. Τους έχουν φτάσει σε φοβερό επίπεδο και τους δουλεύω συνεχώς.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Guys το Amazon.de πλέον το στέλνει κανονικά. Βέβαια έχει εξαντληθεί η προσφορά δεν ξέρω αν θα την ξαναβαλοθνς. Εγώ την πρόλαβα πάντως

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμη πολύ νωρίς βέβαια, όμως αν το έχει κάποιος και έχει περάσει Google Maps ας ενημερώσει παρακαλώ.

Είμαι με Ρ20pro και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Το play store δεν με απασχολεί καθόλου, τις εφαρμογές που δουλεύω τις βρίσκω όλες στο App store τους, οπότε .....

Οι χάρτες όμως είναι deal braker για μένα. Τους έχουν φτάσει σε φοβερό επίπεδο και τους δουλεύω συνεχώς.

 

Μπαίνουν τα google maps απλα δε μπορείς να κανεις login στο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Έριξα μια ματιά στο παρακάτω βίντεο & μου φάνηκε απλό.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασε κάνεις το εργαλείο να μας πει εντυπώσεις?

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

 

Έριξα μια ματιά στο παρακάτω βίντεο & μου φάνηκε απλό.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μωρέ το θέμα είναι να δουλεύει πάντα . Να μην θέλει μετά από κάθε update μιας εφαρμογής να κάνεις τα ίδια και τα ίδια . Η μετά από αναβάθμιση του λογισμικού της συσκευής

Εγώ πιστεύω βέβαια ότι το μάρκετ της Huawei για γεμίσει σε ένα δύο μήνες με όλες τις εφαρμογές . Από την άλλη οποίος έχει αγοράσει από τον Google play τώρα πρέπει να τις αγοράσει πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το θέμα είναι να δουλεύει πάντα . Να μην θέλει μετά από κάθε update μιας εφαρμογής να κάνεις τα ίδια και τα ίδια . Η μετά από αναβάθμιση του λογισμικού της συσκευής

Εγώ πιστεύω βέβαια ότι το μάρκετ της Huawei για γεμίσει σε ένα δύο μήνες με όλες τις εφαρμογές . Από την άλλη οποίος έχει αγοράσει από τον Google play τώρα πρέπει να τις αγοράσει πάλι

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, κρίμα γιατί είναι φοβερή συσκευή.

https://techvalue.gr/huawei-play-store-gms-36101/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...