Jump to content

Sim καρτα παραγγελεια


hammer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα σας .

Εχω ενα κινητο της μητερας μου , οπου τα εχει φτύσει και θελω να της δωσω ενα δικο μου που δεν χρησιμοποιω xiaomi m5s αλλα η καρτα της η sim ειναι η παλιά η οποια ειναι μεγαλη και δεν χωραει στο νεο τηλεφωνο , αλλά δεν παίρνει και να την κοψω επειδη ολη ειναι ενα τσιπακι .

Πως μπορω να παραγείλω μία άλλη καρτα ποιο μικρη με το ιδιο νουμερο της μανα μου , απο το ιντερνετ ?

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα σας .

Εχω ενα κινητο της μητερας μου , οπου τα εχει φτύσει και θελω να της δωσω ενα δικο μου που δεν χρησιμοποιω xiaomi m5s αλλα η καρτα της η sim ειναι η παλιά η οποια ειναι μεγαλη και δεν χωραει στο νεο τηλεφωνο , αλλά δεν παίρνει και να την κοψω επειδη ολη ειναι ενα τσιπακι .

Πως μπορω να παραγείλω μία άλλη καρτα ποιο μικρη με το ιδιο νουμερο της μανα μου , απο το ιντερνετ ?

 

Καλησπέρα,

 

Θα πρέπει να μεταβεί η ίδια σε ένα κατάστημα Γερμανός ή COSMOTE με την ταυτότητά της.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το αυτονοητο , αλλα λογω του κορωνοιου τους εχουμε μεσα μην κολλησουν τιποτα . Αν ειναι να βγαινουν με το παραμικρο . Λεω μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και γινονται μεσω ιντερνετ που τοσο διαφημιζουν τις υπηρεσιες τους .
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το αυτονοητο , αλλα λογω του κορωνοιου τους εχουμε μεσα μην κολλησουν τιποτα . Αν ειναι να βγαινουν με το παραμικρο . Λεω μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και γινονται μεσω ιντερνετ που τοσο διαφημιζουν τις υπηρεσιες τους .

 

Από όσο γνωρίζω δεν έχει αλλάξει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ωστόσο μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στην επίσημη ιστοσελίδα της COSMOTE.

 

https://www.cosmote.gr/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί άραγε να γίνει μέσω κουριερ;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι το αυτονοητο , αλλα λογω του κορωνοιου τους εχουμε μεσα μην κολλησουν τιποτα . Αν ειναι να βγαινουν με το παραμικρο . Λεω μηπως εχουν αλλαξει τα πραγματα και γινονται μεσω ιντερνετ που τοσο διαφημιζουν τις υπηρεσιες τους .

 

Μπορεί να σε κάνει ηλεκτρονική εξουσιοδότηση η μητέρα σου μέσω του gov.gr και να πας εσύ να την παραλάβεις από κατάστημα cosmote/Γερμανός

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση που δεν μπορούσα λόγω εργασίας να μεταβώ σε κατάστημα για αντικατάσταση κάρτας, έκανα παραγγελία τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών και μου την έφερε ταχυμεταφορέας στο σπίτι.
Link to comment
Share on other sites

unemployed_ghost said:
Στη δική μου περίπτωση που δεν μπορούσα λόγω εργασίας να μεταβώ σε κατάστημα για αντικατάσταση κάρτας, έκανα παραγγελία τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών και μου την έφερε ταχυμεταφορέας στο σπίτι.

 

Nαι τελικα γινεται ετσι , με αυτον τον τροπο  .

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την προηγούμενη εβδομάδα ( μεγαλο σαββατο ) χάλασε το κινητο της πεθεράς μου ( ενα αρχαιο sony Ericsson )

 

Η sim καρτοκινητου whatsup που ειχε ειναι απο την εποχή του Νώε (ευκαιρία για αντικατασταση).

 

Φτιαχνω λοιπόν μια εξουσιοδότηση απο το gov.gr με τα στοιχεία του taxis της πεθεράς μου προς εμενα και κατευθύνομαι σε ένα κατάστημα Γερμανός που ειναι διπλα μου , ωστε να αντικαταστησω την sim.

 

Δίνω την εξουσιοδότηση στον υπάλληλο και του λεω τι ακριβως θελω.

 

Παίρνει τηλεφωνο στα κεντρικά της Cosmote γιατι απο οτι μου είπε έχει αλλάξει η διαδικασία.

 

Προς έκπληξη μου, η εξουσιοδότηση του ελληνικού κρατος ( ψηφιακά υπογεγραμμένη κλπ κλπ ) δεν εγινε δεκτή απο την Cosmote η οποία ήθελε να πάρει φωνητική ηχογραφημένη εξουσιοδότηση απο τον κάτοχο του αριθμού !!! ( Είτε με κλήση στον αριθμό κινητού είτε με κλήση σε σταθερό που να είναι στο ίδιο ΑΦΜ )

 

Δηλαδή η Cosmote είναι υπέρ άνω οποιουδήποτε επίσημου κρατικού εγγράφου !!! ( Με την δικαιολογία πως με την ίδια διαδικασία υπάρχει κόσμος που πηγαίνει και παιρνει απο αλλους γραμμές με καλά προγράμματα κλπ και μετά γίνονται μηνύσεις προς την Cosmote )

 

Φυσικά το θέμα έχει πάρει τον δρόμο του προς τις αρμόδιες αρχές και αναμένω απαντήσεις.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

Και ήταν τόσο δύσκολο να μιλήσουν με τον ιδιοκτήτη της γραμμής ; Δεν νομιζω.

Να υπενθυμίσω ότι την μέρα που δόθηκε το δικαίωμα να φτιάχνουμε εξουσιοφοτήσεις από το Internet η κυβέρνηση ζήτησε να αλλάξουμε τους κωδικούς και να μην τους κινοποιήσουμε σε κανένα ούτε στον λογιστή μας.

Πως θα σου φαινόταν αν επειδή ξέρω τους κωδικούς σου σου πάρω την SIM και αποκτήσω πρόσβαση στον τραπεζικό σου λογαριασμό ;

Η αυξημένη ασφάλεια δεν ενόχλησε ποτέ κανέναν.

Ας κάναν ένα τηλέφωνο στην ιδιοκτήτρια.

Όπως λές και εσύ "Φτιαχνω λοιπόν μια εξουσιοδότηση απο το gov.gr με τα στοιχεία του taxis της πεθεράς μου προς εμενα " δηλαδή την έκανες εσύ και όχι η πεθερά σου. Δίνω απόλυτο δίκιο στην Cosmote και μπράβο της.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο 70αχρονος - 80αχρονος πατέρας , παππούς κλπ θα αλλαξει μόνος του τους κωδικους taxis , δεν θα τους κοινοποιήσει ποτέ σε κανέναν , θα φτιάξει μόνος του την φορολογική του δήλωση ( που πάλι θα πρεπει να εξουσιοδοτήσει τον λογιστη του μεσω taxis ) και ολα τα σχετικά ...

 

Το να μιλήσει μαζι της ήταν φυσικά δύσκολο στην παρούσα φάση, εφόσον δεν υπάρχει άλλος αριθμός στο ΑΦΜ της και η sim ήταν απενεργοποιημένη.

 

Επίσης δεν νομίζω τα στοιχεία του taxis κάποιου να τα ξέρει ο άσχετος κόσμος.

 

Τα ξέρει σίγουρα κάποιος λογιστής ή κάποιο πολύ κοντινό συγγενικό πρόσωπο.

 

 

Αποφάσισε το Ελληνικό δημόσιο να γίνει ελαφρώς ποιο εύκολο και ευέλικτο

 

Και αποκτήσαμε την κάθε Cosmote .....

 

 

Και για να μην μακρυγορουμε , ελα στην θεση ενός 70αχρονου και μπες με τους κωδικους του taxis να εξουσιοδοτήσεις τον γιο σου , γαμπρό σου whatever να σου αλλαξει μια sim !!!

 

Μάντεψε ποιος θα αναλάβει να βγαλει εις πέρας αυτη την διαδικασία και να εκτυπώσει το έγγραφο !!!

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι γίνεται στην Ελληνική οικογένεια δεν μου φαίνεται περίεργο.

Αλλά όταν όλες οι συναλλαγές τραπέζης πλέον εγκρίνονται από το κινητό τηλέφωνο δεν θα με χάλαγε λίγη παραπάμω ασφάλεια

Αλλά είμαστε σε μία μεταβατική κατάσταση όπου οι άνθρωποι 70 και 80 ετών δεν έχουν ενημερωθει ακόμα για τους κινδύνους.

Επίσης να σου θυμίσω ότι αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να σου δώσουν ένα πληρεξούσιο να κάνεις τα πάντα για αυτούς αν το επιθυμούν απολύτως νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Vasileios θα διαφωνήσω μαζί σου

Τη στιγμη που ο νόμος ορίζει ότι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση γινεται υποχρεωτικά δεκτή,δε με ενδιαφέρει τι λέει ο εσωτερικός κανονισμός του κάθε ιδιώτη.

Απλά θα έπρεπε να ελέγξουν αν ισχύει η εξουσιοδότηση με το μοναδικό αριθμό που τη συνοδεύει.

Απο εκεί και πέρα ειναι καλυμμένοι ότι και να γινόταν μιας και το ποιος έχει πρόσβαση στο taxis μας ειναι προσωπική ευθύνη του καθενός.

Ο νόμος ειναι νόμος και είτε μας αρέσει είτε οχι είμαστε υποχρεωμένοι να τον γνωρίζουμε και να τον ακολουθούμε,άσχετα με το τι θα θέλαμε,Π,χ, περισσότερη ασφάλεια.

Όσο για το πληρεξούσιο δεν ειναι και τόσο εύκολη διαδικασία μιας και δεν υπάρχει ενα γενικό που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Ασε που κοστίζει για να κανεις ενα για κάθε περίπτωση.

Παντός θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε την εξέλιξη της υπόθεσης αυτής και ποια θα ειναι η απάντηση της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα

Vasileios θα διαφωνήσω μαζί σου

Τη στιγμη που ο νόμος ορίζει ότι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση γινεται υποχρεωτικά δεκτή,δε με ενδιαφέρει τι λέει ο εσωτερικός κανονισμός του κάθε ιδιώτη.

Απλά θα έπρεπε να ελέγξουν αν ισχύει η εξουσιοδότηση με το μοναδικό αριθμό που τη συνοδεύει.

Απο εκεί και πέρα ειναι καλυμμένοι ότι και να γινόταν μιας και το ποιος έχει πρόσβαση στο taxis μας ειναι προσωπική ευθύνη του καθενός.

Ο νόμος ειναι νόμος και είτε μας αρέσει είτε οχι είμαστε υποχρεωμένοι να τον γνωρίζουμε και να τον ακολουθούμε,άσχετα με το τι θα θέλαμε,Π,χ, περισσότερη ασφάλεια.

Όσο για το πληρεξούσιο δεν ειναι και τόσο εύκολη διαδικασία μιας και δεν υπάρχει ενα γενικό που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Ασε που κοστίζει για να κανεις ενα για κάθε περίπτωση.

Παντός θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε την εξέλιξη της υπόθεσης αυτής και ποια θα ειναι η απάντηση της εταιρίας.

 

 

Υπάρχει γενικό πληρεξούσιο. Google it.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Vasileios θα διαφωνήσω μαζί σου

Τη στιγμη που ο νόμος ορίζει ότι η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση γινεται υποχρεωτικά δεκτή,δε με ενδιαφέρει τι λέει ο εσωτερικός κανονισμός του κάθε ιδιώτη.

Απλά θα έπρεπε να ελέγξουν αν ισχύει η εξουσιοδότηση με το μοναδικό αριθμό που τη συνοδεύει.

Απο εκεί και πέρα ειναι καλυμμένοι ότι και να γινόταν μιας και το ποιος έχει πρόσβαση στο taxis μας ειναι προσωπική ευθύνη του καθενός.

Ο νόμος ειναι νόμος και είτε μας αρέσει είτε οχι είμαστε υποχρεωμένοι να τον γνωρίζουμε και να τον ακολουθούμε,άσχετα με το τι θα θέλαμε,Π,χ, περισσότερη ασφάλεια.

Όσο για το πληρεξούσιο δεν ειναι και τόσο εύκολη διαδικασία μιας και δεν υπάρχει ενα γενικό που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις. Ασε που κοστίζει για να κανεις ενα για κάθε περίπτωση.

Παντός θα έχει ενδιαφέρον να μάθουμε την εξέλιξη της υπόθεσης αυτής και ποια θα ειναι η απάντηση της εταιρίας.

Θα σας ενημερώσω εν ευθέτω χρονικό διάστημα.

 

Καθώς ουτε και εμενα με ενδιαφέρει τι λεει ο καθε ιδιώτης.

 

Ο νόμος είναι συγκεκριμένος και απαράβατος !

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ο νόμος είναι απαράβατος. Καθημερινά γίνονται παραβάσεις νόμων.

Εκτός αν κλείσανε τα δικαστήρια σε αυτή την χώρα.

Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει ιδιώτη να δεχτεί κάπιο έγγραφο.

Πιός νόμος επιβάλει σε ιδιώτη να δέχεται υπεύθηνες δηλώσεις ;

Ο νόμος για την ταυτοποίηση των καρτοκινητών απαιτεί υπογραφή από τον ίδιο που νομιμοποιεί την κάρτα.

Εηουσιοδότηση για να υπογραφεί υπευθηνη δήλωση δεν γίνεται δεκτή.

Αυτό που μπορει να γίνει είναι εξουσιοδότηση για να την μεταβιβάσεις.

Αυτό που αναλαμβάνει την SIM πρέπει πάντα να υπογράφει.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ο νόμος είναι απαράβατος. Καθημερινά γίνονται παραβάσεις νόμων.

Εκτός αν κλείσανε τα δικαστήρια σε αυτή την χώρα.

Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει ιδιώτη να δεχτεί κάπιο έγγραφο.

Πιός νόμος επιβάλει σε ιδιώτη να δέχεται υπεύθηνες δηλώσεις ;

Ο νόμος για την ταυτοποίηση των καρτοκινητών απαιτεί υπογραφή από τον ίδιο που νομιμοποιεί την κάρτα.

Εηουσιοδότηση για να υπογραφεί υπευθηνη δήλωση δεν γίνεται δεκτή.

Αυτό που μπορει να γίνει είναι εξουσιοδότηση για να την μεταβιβάσεις.

Αυτό που αναλαμβάνει την SIM πρέπει πάντα να υπογράφει.

 

Πραγματικα δε μπορω να καταλάβω τι εννοεις. Το ΦΕΚ που εκδόθηκε το Μάρτιο το λέει. Ψάξτε και θα το βρεις.

Ο κάθε νόμος υποχρεώνει τον ιδιώτη να τον ακολουθεί,είτε του αρέσει είτε οχι.

Για αυτο υπάρχουν τα δικαστήρια όπως ακριβως ειπες.

Όταν λες εξουσιοδότηση για να υπογράφει υπεύθυνη δήλωση; Τι εννοεις;

Αν σου κανω μια e-εξουσιοδότηση να κανεις όλες τις ενέργειες για να μου κανεις μια αλλαγή sim η εξουσιοδότηση αυτή ΦΕΡΕΙ την υπογραφή μου,ειναι ο κωδικός που αναγράφει πάνω. Απο εκεί και πέρα ο ιδιώτης ειναι υποχρεωμένος να τη δεχτεί,αλλιώς αναλαμβάνουν τα δικαστήρια, και να υπογράψεις εσυ στον ιδιώτη οποιοδήποτε έγγραφο σου δώσει αντί για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...