Jump to content

Nokia 8.3 5G


evris2013
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Nokia 8.3 5G

Σχέδιο

Χρώματα Πολική νύχτα

Μέγεθος 171,90 x 78,56 x 8,99 mm

Βάρος 220 g

Εκτέλεση

Λειτουργικό σύστημα Android 10

RAM 6 GB, 8 GB LPDDR 4x

CPU Qualcomm® Snapdragon ™ 765G Modular Platform

Συνδεσιμότητα

Τύπος καλωδίου USB Type-C

Κάρτες SIM Διαθέσιμα μοντέλα διπλής SIM και μονής κάρτας SIM

Τύπος κάρτας SIM Nano SIM

Αισθητήρες Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας προσέγγισης, Επιταχυνσιόμετρο (αισθητήρας G), Ηλεκτρονική πυξίδα, Γυροσκόπιο, Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

Πλήκτρα Το πλήκτρο Βοηθός Google 1

Κάμερες

Κάμερες οπίσθιας κάμερας Σύστημα απεικόνισης τετραπλής κάμερας PureView με ZEISS Optics. Αισθητήρας 64 MP, αισθητήρας 12 MP με εξαιρετικά ευρύ φακό, αισθητήρα βάθους 2 MP και αισθητήρα 2 MP με μακροδιακόπτη

Διπλό υψηλό CRI Πίσω φλας

Κάμερα προς τα εμπρός 24 MP

Άλλα οπτικά συστήματα ZEISS

Μπαταρία

Τύπος μπαταρίας 4500 mAh 2

Φόρτιση 9V / 2A

Αποθήκευση

Εσωτερική αποθήκευση 64/128 GR 3

Υποδοχή κάρτας MicroSD

Απεικόνιση

Μέγεθος και τύπος 6.81 "FHD + PureDisplay

Αναλογία εμφάνισης 20: 9

Ήχος

Υποδοχή ακουστικών 3,5 mm

Ραδιοφωνικός δέκτης FM (απαιτείται ακουστικό)

Ήχος OZO

Δίκτυο και συνδεσιμότητα

Ταχύτητα δικτύου 5G, 4G

WiFi 802,11 b / g / n / ac

Bluetooth® 5.0

GPS / AGPS + GLONASS + Beidou

Στο κουτί

Συσκευή Nokia 8.3 5G

Οδηγός γρήγορης εκκίνησης

Φορτιστής

Καλώδιο USB τύπου-C

Εργαλείο δίσκου SIM

 

Στα 699€ η έκδοση 8/128GB και χωρίς ois στις κάμερες! Λίγο ακριβό θα ελεγα. Επίσης πάλι στα 30fps σταματάνε σε όλες τις αναλύσεις του βίντεο! Να δούμε πότε θα ξεφύγει η Nokia από αυτό το νούμερο!

Θα είναι διαθέσιμο παγκοσμίως το καλοκαίρι του 2020.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Nokia 8.3 5G

Σχέδιο

Χρώματα Πολική νύχτα

Μέγεθος 171,90 x 78,56 x 8,99 mm

Βάρος 220 g

Εκτέλεση

Λειτουργικό σύστημα Android 10

RAM 6 GB, 8 GB LPDDR 4x

CPU Qualcomm® Snapdragon ™ 765G Modular Platform

Συνδεσιμότητα

Τύπος καλωδίου USB Type-C

Κάρτες SIM Διαθέσιμα μοντέλα διπλής SIM και μονής κάρτας SIM

Τύπος κάρτας SIM Nano SIM

Αισθητήρες Αισθητήρας φωτισμού περιβάλλοντος, Αισθητήρας προσέγγισης, Επιταχυνσιόμετρο (αισθητήρας G), Ηλεκτρονική πυξίδα, Γυροσκόπιο, Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

Πλήκτρα Το πλήκτρο Βοηθός Google 1

Κάμερες

Κάμερες οπίσθιας κάμερας Σύστημα απεικόνισης τετραπλής κάμερας PureView με ZEISS Optics. Αισθητήρας 64 MP, αισθητήρας 12 MP με εξαιρετικά ευρύ φακό, αισθητήρα βάθους 2 MP και αισθητήρα 2 MP με μακροδιακόπτη

Διπλό υψηλό CRI Πίσω φλας

Κάμερα προς τα εμπρός 24 MP

Άλλα οπτικά συστήματα ZEISS

Μπαταρία

Τύπος μπαταρίας 4500 mAh 2

Φόρτιση 9V / 2A

Αποθήκευση

Εσωτερική αποθήκευση 64/128 GR 3

Υποδοχή κάρτας MicroSD

Απεικόνιση

Μέγεθος και τύπος 6.81 "FHD + PureDisplay

Αναλογία εμφάνισης 20: 9

Ήχος

Υποδοχή ακουστικών 3,5 mm

Ραδιοφωνικός δέκτης FM (απαιτείται ακουστικό)

Ήχος OZO

Δίκτυο και συνδεσιμότητα

Ταχύτητα δικτύου 5G, 4G

WiFi 802,11 b / g / n / ac

Bluetooth® 5.0

GPS / AGPS + GLONASS + Beidou

Στο κουτί

Συσκευή Nokia 8.3 5G

Οδηγός γρήγορης εκκίνησης

Φορτιστής

Καλώδιο USB τύπου-C

Εργαλείο δίσκου SIM

 

Στα 699€ η έκδοση 8/128GB και χωρίς ois στις κάμερες! Λίγο ακριβό θα ελεγα. Επίσης πάλι στα 30fps σταματάνε σε όλες τις αναλύσεις του βίντεο! Να δούμε πότε θα ξεφύγει η Nokia από αυτό το νούμερο!

Θα είναι διαθέσιμο παγκοσμίως το καλοκαίρι του 2020.

Να πω την αληθεια μου με εφτιαξε η συσκλευη στην παρουσιαση. Εχει και ραδιοφωνο FM! Μετα που την ειδα πιο ησυχα στο gsmarena με χαλασανε καποια πραγματα....η ελλειψη OIS ειναι φαουλ, αλλα οχι τραγικο. η ελλειψη καταγραφης βιντεο σε 60 fps ειναι χαζομαρα τους....ο επεξεργαστης του ειναι πολυ δυνατος, μην μας παρασυρει οτι ειναι της σειρας 7.....ειναι τερας, δειτε χαρακτηριστικα του και θα καταλαβετε....αυτο που ειναι το πιο ενοχλητικο ειναι οι διαστασεις του. πολυ μεγαλο.....σιγουρα δεν μπορεις να πεις οτι η συσκευη θα χτυπησει την μαζα με αυτες τις διαστασεις.....

Παντως για τα επιμερους χαρακτηριστικα του ας περιμενουμε πρωτα να βγει και μετα το κρινουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία επίσης, θα μπορούσε να είναι 5000 ή και περισσοτερο.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα αναγκαστεί να μειώσει αρκετά την τιμή πολύ γρήγορα,σαν κινητό είναι ολοκληρωμένο παντως

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα αναγκαστεί να μειώσει αρκετά την τιμή πολύ γρήγορα,σαν κινητό είναι ολοκληρωμένο παντως

 

Όσο και να θελουμε να το δούμε ολοκληρωμένο, δεν είναι.

 

Και για άλλες συσκευές που δεν πούλησαν αναγκάστηκε να μειώσει τη τιμή αλλά δε το έκανε. Εξού και τα αποτελέσματα... https://techmaniacs.gr/dystychos-oi-poliseis-ton-nokia-smartphones-vythizontai/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Τελικα εχουμε κανα νεο ποτε θα κυκλοφορησει εδω αυτο; Ειχαν βγαλει ενα δελτιο τυπου τελη Σεπτεμβρη κι ελεγαν θα βγει εδω το 8/128 στα 700 ευρω. Βγηκε μετα κι εκανε ο Βλαχακης ενα review και λεει συμφωνα με δικες του πληροφοριες, θα βγει τον Οκτωβρη εδω το 6/64 "εκει, γυρω στα 600"

 

Τι ισχυει τελικα; Σε οποια τιμη και να ερθει βεβαια, απατο θα παει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχουμε κανα νεο ποτε θα κυκλοφορησει εδω αυτο; Ειχαν βγαλει ενα δελτιο τυπου τελη Σεπτεμβρη κι ελεγαν θα βγει εδω το 8/128 στα 700 ευρω. Βγηκε μετα κι εκανε ο Βλαχακης ενα review και λεει συμφωνα με δικες του πληροφοριες, θα βγει τον Οκτωβρη εδω το 6/64 "εκει, γυρω στα 600"

 

Τι ισχυει τελικα; Σε οποια τιμη και να ερθει βεβαια, απατο θα παει...

Αφού θα πάει άπατο από τώρα τι σε νοιάζει πόσο θα κοστίζει; Μήπως το θες και τζάμπα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πάει άπατο από τώρα τι σε νοιάζει πόσο θα κοστίζει; Μήπως το θες και τζάμπα;
Προφανώς επειδή ενδιαφέρομαι λόγω μεγέθους οθόνης και μόνο. Και φυσικά από Σκρουτζ ή Amazon κτλ. όσο φθηνότερο γίνεται καθώς δεν αξίζει το ποσό που ζητάει. Προφανώς λοιπόν και θα πάει άπατο με τέτοιες τιμές και specs που βρίσκεις σε αρκετά φθηνότερα τηλέφωνα πλέον. Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ελληνική παρουσίαση

 

 

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τα μόνα που βρίσκω αρνητικά είναι η αρχική τιμή του, ειδικά για την 6/64 έκδοση. Αλλά και η σχετικά μικρή μπαταρία για το μέγεθος της οθόνης.

Δεν νομίζω ότι φωτογραφική του να είναι χειρότερη από του Xiaomi που έχω. Ανάλογα της προσδοκίες του καθενός βέβαια.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην φώτο οσα reviews είδα ήταν πολύ δύσκολο να πούνε καλή κουβέντα σε αντίθεση με το βίντεο που είναι αρκετά καλό λόγω τον πολλών ρυθμίσεων

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το κινητό κυκλοφορεί εδώ και περίπου 4 μήνες στην ελληνική αγορά και η τιμή του ξεκινούσε αρχικά κοντά στα 600ευρώ για την έκδοση 6GB με 64GB αποθηκευτικού χώρου. Πλέον, η συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφορεί με τιμή κάτω από τα 400ευρώ και αν και δεν διαπρέπει σε hardware, είναι μια πολύ καλή πρόταση κατά την γνώμη μου, λόγω της χορταστικής οθόνης, της ποιότητας κατασκευής, του android one και της αξιοπιστίας της nokia.

 

Ναι, κάποιοι θα πούνε ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκεις συσκευές με amoled οθόνες στα 90 και 120hz, καλύτερους επεξεργαστές, περισσότερη ram και αποθηκευτικό χώρο. Δεν θα διαφωνήσω αλλά θα τους πρότεινα να δούνε το κινητό από κοντά και μετά να κρίνουν, γιατί πολλές φορές τα χαρακτηριστικά δεν λένε την αλήθεια για την εμπειρία χρήσης και τον χαρακτήρα μιας συσκευής.

 

Εγώ πάντως, κλείνοντας 2 χρονια με το nokia 8.1 και όντας ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος, παράγγειλα το 8.3 και το περιμένω με αγωνία μέσα στην επόμενη εβδομάδα, οπότε και θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό κυκλοφορεί εδώ και περίπου 4 μήνες στην ελληνική αγορά και η τιμή του ξεκινούσε αρχικά κοντά στα 600ευρώ για την έκδοση 6GB με 64GB αποθηκευτικού χώρου. Πλέον, η συγκεκριμένη έκδοση κυκλοφορεί με τιμή κάτω από τα 400ευρώ και αν και δεν διαπρέπει σε hardware, είναι μια πολύ καλή πρόταση κατά την γνώμη μου, λόγω της χορταστικής οθόνης, της ποιότητας κατασκευής, του android one και της αξιοπιστίας της nokia.

 

Ναι, κάποιοι θα πούνε ότι με αυτά τα λεφτά βρίσκεις συσκευές με amoled οθόνες στα 90 και 120hz, καλύτερους επεξεργαστές, περισσότερη ram και αποθηκευτικό χώρο. Δεν δεν διαφωνήσω αλλά θα τους πρότεινα να δούνε το κινητό από κοντά και μετά να κρίνουν, γιατί πολλές φορές τα χαρακτηριστικά δεν λένε την αλήθεια για την εμπειρία χρήσης και τον χαρακτήρα ενός κινητού.

 

Εγώ πάντως, κλείνοντας 2 χρονια με το nokia 8.1 και όντας ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος, παράγγειλα το 8.3 και το περιμένω με αγωνία μέσα στην επόμενη εβδομάδα, οπότε και θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου.

Εγώ πάντως δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Όντως πρέπει να πάρει κάποιος τη συσκευή για να καταλάβει τι θες να πεις. Είχα το Nokia 8 και ξέρω. Κι ας μην είχε τη μεγάλη οθόνη. Στα χέρια σου ήταν σαν να κρατούσες μια Premium συσκευή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια αντίστοιχης κατηγορίας συσκευή της realme η της tlc και πες μου αν δεν αποπνευη ανώτερη αίσθηση και δεν είναι πιο ποιοτικά κατασκευασμενη

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια αντίστοιχης κατηγορίας συσκευή της realme η της tlc και πες μου αν δεν αποπνευη ανώτερη αίσθηση και δεν είναι πιο ποιοτικά κατασκευασμενη

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

TCL θες να πεις.

Γιατί εσύ πρόλαβες και τα κράτησες και τα τρία; Το 8.3 5G δεν έχει πολύ καιρό που ήρθε.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια αντίστοιχης κατηγορίας συσκευή της realme η της tlc και πες μου αν δεν αποπνευη ανώτερη αίσθηση και δεν είναι πιο ποιοτικά κατασκευασμενη

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από τα TCL μόνο το 10 pro είναι κοντά στο 8.3 ποιοτικά, αν και προσωπικά δεν μου αρέσει το design του και έχει χειρότερο επεξεργαστή από το nokia (snapdragon 675 vs 765). Τα υπόλοιπα μοντέλα TCL σε αυτό το price-range υστερούν ποιοτικά.

 

Για τα realme σε αυτά τα λεφτά (x50??) δεν βρίσκεις κατι που να υπερτερεί ποιοτικά ή έστω να πλησιάζει το 8.3.

 

Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση για ένα κινητό, ο καθένας με τα γούστα του, αλλά προφανώς δεν έχεις πιάσει-δει από κοντά τις συσκευές και απλά κάνεις υποθέσεις φίλε μου.

Edited by brokesmack
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ελληνική παρουσίαση

 

 

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ιεροσυλία να δείχνει το 808 και να λέει για την παράδοση της nokia στις κάμερες,από την στιγμή πού πλέον δε δίνουν οι συσκευές τους δείγματά φώτος πού να συγκρίνεται με το ένδοξο παρελθόν του brand name οταν ήταν original nokia.

Παρόλα αυτά δε φαίνεται τόσο άσχημο αν και είναι τεράστιο.

Φυσικά στα 6/64 θεωρώ οτι δεν αξίζει ούτε 350 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι αν δεν το πάρεις, ποτέ δεν θα καταλάβεις αν αξίζει ή όχι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators

Για τυχόν ενδιαφερόμενους, το Amazon.de το έχει σε προσφορά για μια ημέρα στα 380€ τελική τιμή.

 

https://www.amazon.de/-/en/Nokia-8-3-quadruple-connectivity-Snapdragon/dp/B08J3R62R8/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τυχόν ενδιαφερόμενους, το Amazon.de το έχει σε προσφορά για μια ημέρα στα 380€ τελική τιμή.

 

https://www.amazon.de/-/en/Nokia-8-3-quadruple-connectivity-Snapdragon/dp/B08J3R62R8/

444€ λέει εδώ....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
444€ λέει εδώ....

 

Κλασσικός evris... :confused:

 

Αν δεις πιο κάτω αναφέρει μια έκπτωση η οποία μπαίνει αυτόματα αν το βάλεις στο καλάθι σου και πας στο checkout.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...