Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζω στη Θεσσαλονίκη και η μέχρι τώρα κατάσταση που επικρατεί θα την χαρακτήριζα σαν "χαλαρή".

Χθες βρέθηκα στην Καστοριά για επαγγελματικούς λόγους και είδα ότι οι άνθρωποι είναι πολύ φοβισμένοι. Κάποιοι γουναράδες είχαν επισκεφτεί λόγω έκθεσης τη Βόρεια Ιταλία και φαίνεται ότι έφεραν κάποια κρούσματα πίσω. Στην πόλη επικρατεί μεγάλη αναστάτωση και τα περισσότερα καταστήματα έκλεισαν πριν τα κλείσει το κράτος.

Καλή δύναμη σε όλους γιατί μας περιμένει ένα δύσκολο δίμηνο.

Ας υιοθετήσουμε όλοι το σλόγκαν "μένω σπίτι"

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την ακρίβεια μένω σπίτι και βγαίνω όταν υπάρχει λόγος (πχ σούπερ μάρκετ για προμήθειες)

 

Προσωπικά μένω μέσα (εκτός από δουλειά και ψωνια)

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μένουμε σπίτι στη Θεσσαλονίκη, αλλά βγαίνει να ψωνίσει αυτός που κανονικά έπρεπε να είναι σε καραντίνα και λιποθυμάει μες στο μαγαζί.

Όσο για τα σούπερ μάρκετ νομίζεις ότι έγινε πόλεμος και θα κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρεμα σπιτι ψαρεμα και τωρα θα αρχισω να βαφω το σπιτι και θα περνάει η ώρα μου μια χαρά...
Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη αντιμετωπιση κατα την γνωμη μου.Αντιμετωπιζουν εναν ηπιο ιο με συμπτωματα γριπης,λες και ηρθε χολερα,πανουκλα και λοιμος.Εννοω το υποχρεωτικο κλεισιμο των επιχειρησεων και τις αηδιες τυπου "μενουμε σπιτι".Τα σχολεια,τα πανεπιστημια και τα μερη με πολυ συνωστισμο οπως κινηματογραφοι ορθως επραξαν και εκλεισαν,αλλα το να ταμπουρωθουν ολοι υποχρεωτικα στα σπιτια τους ακομα κι αν δεν ειναι αρρωστοι και να κλεινουν ολες οι επιχειρησεις λες και γινεται πολεμος για μενα δεν εχει κανενα νοημα.Την τεραστια ζημια που θα εχουν οι μαγαζατορες απο αυτα τα μετρα ποιος θα τους τα πληρωσει? Εστω οτι ολοι παταμε ενα pause στις ζωες μας για 2 εβδομαδες.Μετα οταν επανερθουν ολα στους κανονικους τους ρυθμους ο ιος θα εχει φοβηθει και θα εξαφανιστει ως δια μαγειας?Οχι,θα επανερθει δριμυτερος.Και τοτε τι θα κανουν?Θα μας βαλουν ολους σε υποχρωτικη καραντινα για κανα χρονο μεχρι να βγει το εμβολιο?Οι οικονομικες επιπτωσεις που εχουν αυτα τα αδικαιολογητως ακραια μετρα σε ολοκληρη την ανθρωποτητα θα ειναι δραματικες και πολυ πιο σοβαρες απο τον ιδιο τον ιο.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, αλλα δεν θα βάλω το κέρδος μου πάνω από την υγεία μου και την υγεία των συνανθρώπων μου.

 

Όσο για την παρομοίωση με γρίπη, ελπίζω να αστειεύεσαι, αλλιώς λυπάμαι αν ψηφίζεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη αντιμετωπιση κατα την γνωμη μου.Αντιμετωπιζουν εναν ηπιο ιο με συμπτωματα γριπης,λες και ηρθε χολερα,πανουκλα και λοιμος.Εννοω το υποχρεωτικο κλεισιμο των επιχειρησεων και τις αηδιες τυπου "μενουμε σπιτι".Τα σχολεια,τα πανεπιστημια και τα μερη με πολυ συνωστισμο οπως κινηματογραφοι ορθως επραξαν και εκλεισαν,αλλα το να ταμπουρωθουν ολοι υποχρεωτικα στα σπιτια τους ακομα κι αν δεν ειναι αρρωστοι και να κλεινουν ολες οι επιχειρησεις λες και γινεται πολεμος για μενα δεν εχει κανενα νοημα.Την τεραστια ζημια που θα εχουν οι μαγαζατορες απο αυτα τα μετρα ποιος θα τους τα πληρωσει? Εστω οτι ολοι παταμε ενα pause στις ζωες μας για 2 εβδομαδες.Μετα οταν επανερθουν ολα στους κανονικους τους ρυθμους ο ιος θα εχει φοβηθει και θα εξαφανιστει ως δια μαγειας?Οχι,θα επανερθει δριμυτερος.Και τοτε τι θα κανουν?Θα μας βαλουν ολους σε υποχρωτικη καραντινα για κανα χρονο μεχρι να βγει το εμβολιο?Οι οικονομικες επιπτωσεις που εχουν αυτα τα αδικαιολογητως ακραια μετρα σε ολοκληρη την ανθρωποτητα θα ειναι δραματικες και πολυ πιο σοβαρες απο τον ιδιο τον ιο.
Εντελώς άσχετος και εν δυνάμει επικίνδυνος, ενημερώσου καλύτερα...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη αντιμετωπιση κατα την γνωμη μου.Αντιμετωπιζουν εναν ηπιο ιο με συμπτωματα γριπης,λες και ηρθε χολερα,πανουκλα και λοιμος.Εννοω το υποχρεωτικο κλεισιμο των επιχειρησεων και τις αηδιες τυπου "μενουμε σπιτι".Τα σχολεια,τα πανεπιστημια και τα μερη με πολυ συνωστισμο οπως κινηματογραφοι ορθως επραξαν και εκλεισαν,αλλα το να ταμπουρωθουν ολοι υποχρεωτικα στα σπιτια τους ακομα κι αν δεν ειναι αρρωστοι και να κλεινουν ολες οι επιχειρησεις λες και γινεται πολεμος για μενα δεν εχει κανενα νοημα.Την τεραστια ζημια που θα εχουν οι μαγαζατορες απο αυτα τα μετρα ποιος θα τους τα πληρωσει? Εστω οτι ολοι παταμε ενα pause στις ζωες μας για 2 εβδομαδες.Μετα οταν επανερθουν ολα στους κανονικους τους ρυθμους ο ιος θα εχει φοβηθει και θα εξαφανιστει ως δια μαγειας?Οχι,θα επανερθει δριμυτερος.Και τοτε τι θα κανουν?Θα μας βαλουν ολους σε υποχρωτικη καραντινα για κανα χρονο μεχρι να βγει το εμβολιο?Οι οικονομικες επιπτωσεις που εχουν αυτα τα αδικαιολογητως ακραια μετρα σε ολοκληρη την ανθρωποτητα θα ειναι δραματικες και πολυ πιο σοβαρες απο τον ιδιο τον ιο.
Με κάτι τέτοιες απόψεις και ανευθυνότητα θα φτάσουμε κι εμείς τους 1000+ νεκρούς.

 

Σήμερα στον Πειραιά στο Πασαλιμάνι που δουλεύω, όλοι έξω σε πλατείες και πάρκα. Καφέδες, μπύρες και τυρόπιτες στο χέρι. Λες και δεν μπορούν να κάνουν καφέ στα σπίτια τους η δεν ξέρουν να μαγειρέψουν ούτε ένα αυγό βραστό. Στο σπίτι πάλι τι; Κατάθλιψη θα πάθουμε αν μεινουμε; Έξω με κλειστά μαγαζιά τι κάνανε δηλαδή;

 

Η μήπως τελικά θέλετε κανέναν αστυνομικό νόμο/καθεστώς και να σας κυνηγάνε από πίσω με τον βούρδουλα;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πανικός στα σούπερ μάρκετ. Δουλεύω σε σούπερ. Οικογένειες με μικρά παιδιά λες και έχουν πάει εκδρομή. Το τραγικοτερο από όλα. Έχει έρθει πελάτισσα με γάντια και μάσκα..... Και βγάζει τη μάσκα για να βήξει!!!!! Χωρίς καν να βάλει το χέρι μπροστά. Έλεος

Να κάνουν εκφώνηση για αποστάσεις..... Καμία ελπίδα... Και εγώ που δουλεύω μέσα στους πάγκους έχω μια απόσταση. Η καημένες οι κοπέλες στα ταμεία λες και είναι σε πόλεμο μάσκα γάντια και ελπίζουν να μην κολλήσουν

Edited by tsamadas
Link to comment
Share on other sites

Πανικός στα σούπερ μάρκετ. Δουλεύω σε σούπερ. Οικογένειες με μικρά παιδιά λες και έχουν πάει εκδρομή. Το τραγικοτερο από όλα. Έχει έρθει πελάτισσα με γάντια και μάσκα..... Και βγάζει τη μάσκα για να βήξει!!!!! Χωρίς καν να βάλει το χέρι μπροστά. Έλεος

Να κάνουν εκφώνηση για αποστάσεις..... Καμία ελπίδα... Και εγώ που δουλεύω μέσα στους πάγκους έχω μια απόσταση. Η καημένες οι κοπέλες στα ταμεία λες και είναι σε πόλεμο μάσκα γάντια και ελπίζουν να μην κολλήσουν

 

επόμενο σενάριο.. διεύρυνση ωραρίου μέχρι τα μεσάνυχτα και έλεγχος στην είσοδο..ένας μέσα ένας έξω

 

μακάρι να διαψευστω βέβαια αλλά είμαστε ανεγκέφαλοι

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια τα πουλάκια μου, όχι μόνο βγήκανε έξω, γεμίσαμε και τις παραλίες τις Αττικής.

 

Προφανώς πολλοί το έχουν πάρει χαλαρά το θέμα και θα έχουμε σοβαρά προβλήματα τις επόμενες 10-14 ημέρες τουλάχιστον.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Προϊόντα υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Απλα αν την Δευτέρα πας από τις 8 το πρωί έξω και κάνεις τον τρελό. Λογικά δεν θα βρεις τα πάντα. Αφού τα μαγαζια εφοδιάζονται το πρωί.

Πως να προλάβεις να έχεις γεμίσει τα ράφια μετά τον κακό χαμό χτες και σήμερα με το που ανοίξει το μαγαζί. Ψυχραιμία παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη αντιμετωπιση κατα την γνωμη μου.Αντιμετωπιζουν εναν ηπιο ιο με συμπτωματα γριπης,λες και ηρθε χολερα,πανουκλα και λοιμος.Εννοω το υποχρεωτικο κλεισιμο των επιχειρησεων και τις αηδιες τυπου "μενουμε σπιτι".Τα σχολεια,τα πανεπιστημια και τα μερη με πολυ συνωστισμο οπως κινηματογραφοι ορθως επραξαν και εκλεισαν,αλλα το να ταμπουρωθουν ολοι υποχρεωτικα στα σπιτια τους ακομα κι αν δεν ειναι αρρωστοι και να κλεινουν ολες οι επιχειρησεις λες και γινεται πολεμος για μενα δεν εχει κανενα νοημα.Την τεραστια ζημια που θα εχουν οι μαγαζατορες απο αυτα τα μετρα ποιος θα τους τα πληρωσει? Εστω οτι ολοι παταμε ενα pause στις ζωες μας για 2 εβδομαδες.Μετα οταν επανερθουν ολα στους κανονικους τους ρυθμους ο ιος θα εχει φοβηθει και θα εξαφανιστει ως δια μαγειας?Οχι,θα επανερθει δριμυτερος.Και τοτε τι θα κανουν?Θα μας βαλουν ολους σε υποχρωτικη καραντινα για κανα χρονο μεχρι να βγει το εμβολιο?Οι οικονομικες επιπτωσεις που εχουν αυτα τα αδικαιολογητως ακραια μετρα σε ολοκληρη την ανθρωποτητα θα ειναι δραματικες και πολυ πιο σοβαρες απο τον ιδιο τον ιο.
Διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω άρθρο:

 

Ο Δασκαλάκης εξηγεί με ένα μύθο πόσο επικίνδυνος είναι ο κοροναϊός https://www.in.gr/2020/03/14/tech/o-daskalakis-eksigei-ena-mytho-poso-epikindynos-einai-o-koronaios/

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση που υπάρχει στους Ιταλούς είναι ότι εκτός της επαφής με χέρια και του στόματος τον ιό μπορείς να τον κολλήσεις και από τα μάτια άκουσον άκουσον. Όσοι από τους Ιταλούς βγαίνουν για σούπερ μάρκετ η δεν ξέρω και εγώ για τι αλλο εκτός από μασχα και γάντια φοράνε και γυαλιά ηλίου!

Δεν θέλει υποτίμηση παιδιά. Ακόμα εμείς δεν έχουμε δει τίποτα και ελπίζω να μην δούμε αυτά που περνάνε οι γείτονες Ιταλοί!!!

 

 

Nikos IPhone pro max

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

επόμενο σενάριο.. διεύρυνση ωραρίου μέχρι τα μεσάνυχτα και έλεγχος στην είσοδο..ένας μέσα ένας έξω

 

 

 

μακάρι να διαψευστω βέβαια αλλά είμαστε ανεγκέφαλοι

 

Μόλις επιβεβαιώθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί τέτοια μανία με το κωλόχαρτο???

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Είναι οι ίδιοι μπουχέσες που έγραφαν να ρίξει ο στρατός στο ψαχνό στους άοπλους στα σύνορα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο - γελοίο είναι ότι οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που πρέπει να προσέχουν περισσότερο, είναι αυτοί που έρχονται να ψωνίσουν.

Ερχόντουσαν χτες και προχτές άτομα άνω των 60 σαν να μην τρέχει τίποτα. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο - γελοίο είναι ότι οι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας που πρέπει να προσέχουν περισσότερο, είναι αυτοί που έρχονται να ψωνίσουν.

Ερχόντουσαν χτες και προχτές άτομα άνω των 60 σαν να μην τρέχει τίποτα. Τι να πω.

Οι πλατείες αυτή την στιγμή που γράφω, είναι γεμάτες από τις "ευπαθείς ομάδες".

 

Δυστυχώς από τους 1500 νεκρούς και πάνω θα πάρουν χαμπάρι ορισμένοι ότι τα πράγματα είναι σοβαρά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί τέτοια μανία με το κωλόχαρτο???

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

γιατί ενας φτερνίζεται και οι υπόλοιποι γυρω του χέζονται πάνω τους..

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία τελικά είναι ανίκητη.

Μετά από όσα γίνονται και λέγονται, πάλι πήγε ο κόσμος στις εκκλησίες για τη θεία κοινωνία.

https://www.reader.gr/news/koinonia/323092/koronoios-oyres-gia-ti-theia-koinonia-se-ekklisia-tis-thessalonikis-kosmosyrroi

Μείνετε σπίτι, και παρακολουθήστε την Κυριακάτικη λειτουργεία από την τηλεόραση.

Υπευθυνότητα από όλους.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί τέτοια μανία με το κωλόχαρτο???

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Μάλλον μαγειρευετε αλλα δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά μέρα με την μέρα που περνάει νιώθω ότι τα πράγματα είναι όντως πάρα πολύ σοβαρά, μιλώντας προ ολίγου με την αδερφή μου που μένει στο Ρότερνταμ μου είπε ότι εκ των νοσούντων εκεί βρίσκονται 40 άτομα στην εντατική τα οποία είναι κάτω των 40 ετών και δεν είχαν χρόνιες παθήσεις....πράγμα που σημαίνει ότι δεν είμαστε άτρωτοι ούτε εμείς οι νεότεροι,αυτό το νέο δημοσιεύτηκε σήμερα σε εφημερίδα του Ρότερνταμ με σκοπό να αφυπνίσει τους Ολλανδούς που η αλήθεια είναι ότι το έχουν παρει αψήφιστα άσχετα αν έχουν ήδη 1000 κρούσματα και 12 νεκρούς.....τι να πω μακάρι να μην ισχύει γιατί σε διαφορετική περίπτωση το ζήτημα πλέον παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις....

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ημέρα εγκλεισμού 5.βλεπω το απόδραση από το αλκατραζ,για να δω πως θα ανοίξω τρύπα στον τοίχο με το κουταλάκι

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...