Jump to content

Γνωρίζετε ταινίες που τραβήχτηκαν μέσα σε ένα χώρο?


GeorgeR1_700
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχετε αν μου προτείνετε καλές-έξυπνες ταινίες που είναι το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε ένα δωμάτιο ή ένα χώρο (εξαιρούνται τα θρίλερ και τα escapes rooms)? Δεν με πειράζει αν είναι παλιές (ακόμα και ασπρόμαυρες) ή σύγχρονες. Παραθέτω κάποιες από αυτές που έχω δει για να μην πείτε κάποιες από αυτές (παρεμπιπτόντως αν δεν τις έχετε δει σας τις προτείνω, είναι πολύ καλές παρόλο που τα trailers θα μπορούσε να πει κανείς πως τις αδικούν)

1. 12 Angry Men (1957)

2. The Hateful Eight (2015)

3. The Invisible Guest (2016)

4. The Wall (2017)

5. 15 Minutes Of War (2019)

6. An Inspector Calls (2015)

7. Into the White (2013)

8. Find Me Guiltys (2006)

9. Dial M For Murder (1954)

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει ένα που έπαιζε μόνο ενάς ηθοποιός και ήταν μέσα σε ένα φερετρο η δωμάτιο δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

@Moralas Είχα δει παλιότερα το trailer αλλά δεν μου γέμισε το μάτι. Αλλά για να μου το προτείνεις μάλλον θα την δω ;)

 

@spy14 Και τα 2 έχω δει σε αυτό το στιλ, προφανώς για θρίλερ μιλάμε αν και νομίζω πως ήταν από τα καλά. Το ένα ήταν μέσα σε ένα φέρετρο και προσπαθούσε να βγει ή να επικοινωνήσει με κάποιον έχοντας ένα κινητό χωρίς σήμα κτλ(δεν θυμάμαι τίτλο), και το άλλο μέσα σε ένα δωμάτιο που ήθελε να βγει και συνέβαιναν εκεί μέσα διάφορα καιρικά φαινόμενα (όνομα ταινίας: 1408(έτος 2007))

Edited by GeorgeR1_700
Link to comment
Share on other sites

2 παισιγνωστοί ηθοποιοί (με διαφεύγουν τα ονόματα τους)

Σε ένα δωμάτιο αν θυμάμαι καλά.

Πρέπει να ήταν άρρωστοι ή κάτι τέτοιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mol

Προφανώς λες για το The Sunset Limited (2011). Αν και μου αρέσουν πολλοί οι κοινωνικές ταινίες, και γενικά είναι δύσκολο να με κουράσουν, η συγκεκριμένη προσωπικά με κούρασε. Θυμάμαι πως δεν μου άρεσε, αν και ίσως να κάνω λάθος γιατί έχουν περάσει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

@rodi

Ναι το είδα και αυτό σήμερα πριν ανοίξω αυτό το θέμα, θα τις τσεκάρω και όλες αυτές απλά ήθελα να ρωτήσω μήπως είχατε κάποια καλή κατά νου, επειδή μου έχει τύχει να βλέπω ταινίες τέτοιου τύπου και να είναι πολύ κουραστικές, οπότε πριν ξεκινήσω να βλέπω ταινίες που ενδεχομένως κάποιες από αυτές να μην είναι καθόλου καλές είπα να ρωτήσω και εδώ μήπως έχετε κάποια κατά νου :) Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει ένα που έπαιζε μόνο ενάς ηθοποιός και ήταν μέσα σε ένα φερετρο η δωμάτιο δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο.

 

Μήπως αυτή εννοούσες την Buried (2010) που είναι μέσα στο φέρετρο? Την βρήκα τυχαία και είπα μήπως ήθελες να την ξαναδεις, για αυτό και το λέω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτή εννοούσες την Buried (2010) που είναι μέσα στο φέρετρο? Την βρήκα τυχαία και είπα μήπως ήθελες να την ξαναδεις, για αυτό και το λέω ;)

 

Μάλλον αυτή είναι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

@mol

Προφανώς λες για το The Sunset Limited (2011). Αν και μου αρέσουν πολλοί οι κοινωνικές ταινίες, και γενικά είναι δύσκολο να με κουράσουν, η συγκεκριμένη προσωπικά με κούρασε. Θυμάμαι πως δεν μου άρεσε, αν και ίσως να κάνω λάθος γιατί έχουν περάσει χρόνια.

Ναι αυτή, αν και πρέπει να υπάρχει και άλλη παρόμοια, προς κωμωδια όμως....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτό που έκραζε ο Mikeus σε ενα Μπράφ,το "Dogvile" δεν γυριζόνταν μεσα σε ένα δωμάτιο;

 

Ναι αλλα το Dogville ειναι μια κατηγορια μονο του. Σεναριακα δηλαδη το Dogville παταει σε παρα πολλα μερη. Απλως ο Τριερ αλλωστε ειναι παρα πολυ γνωστος για τις σκηνοθεσιες του και ενας βασικος λογος που εχει γυρισει την ταινια του σαν να ειναι ενα θεατρικο εργο ειναι για να σου δωσει μεγαλυτερη βαρυτητα στο σεναριο και στις ερμηνειες των ηθοποιων.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...