Jump to content

[S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε δεν ξερω ποσοι συμφωνουν, αλλα για μενα τα ειπες ολα, εγω με S10+ σε συνεχομενη χρηση βγαζω 6:30+ ωρες οθονης, οταν ομως το εχω stand by πολλες ωρες οι ωρες οθονης πεφτουν στο 5.

 

το βραδυ που πεφτει σε deep sleep την παλευει αλλα το πρωι ειδικα αν δεν ειμαι στο γραφειο εχει θεμα.

Αυτο που περιγράφεις πάντως ισχύει με όλα τα κινητά, οχι ειδικά τα σαμσουνγκ. Εννοείται θα κάψουν παραπανω όταν κινησαι και το κινητο αλλάζει συνεχώς κεραιες, σε σχεση με όταν είσαι στο γραφείο.

Θυμάμαι αλλο κινητο που είχα που ήταν τρομερο στο standby (πειραγμένο και απο εμενα, σε όλα κοβω services).

Ολη μερα δεν εχανε σε standby 3%.

Οδηγούσα 500 χιλ με το αμαξι και εχασε 40%..

 

Γενικά όμως τα σαμσουνγκ έχουν χειρότερο standby απο μερικα αλλα, πχ pixel, huawei.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει πιο γρήγορα η ώρα

 

https://www.androidauthority.com/galaxy-s20-plus-snapdragon-vs-exynos-battery-life-1099060/

 

Χαχα κολησαν νευρασθενεια τον κοσμο να ασχολειται με εργαστηριακες μετρησεις.Κα μη χειροτερα δηλαδη κανενας επεξεργαστης δεν ειναι ποτε ιδιος εδω και τοσα χρονια αλλα εδω τωρα εχουμε 2 επεξεργαστες που τρεχουν με 500 και ο αλλος μπορει να βγαζει 510 χαχα τωρα ασχολουνται δηλαδη εαν εχω 2 Ferrari εχουν την ιδια τελικη αλλα στο τελος ετρεξε το ενα απο τα δυο 5 χιλιομετρα παραπανω.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα κολησαν νευρασθενεια τον κοσμο να ασχολειται με εργαστηριακες μετρησεις.Κα μη χειροτερα δηλαδη κανενας επεξεργαστης δεν ειναι ποτε ιδιος εδω και τοσα χρονια αλλα εδω τωρα εχουμε 2 επεξεργαστες που τρεχουν με 500 και ο αλλος μπορει να βγαζει 510 χαχα τωρα ασχολουνται δηλαδη εαν εχω 2 Ferrari εχουν την ιδια τελικη αλλα στο τελος ετρεξε το ενα απο τα δυο 5 χιλιομετρα παραπανω.:lol:

 

Έχεις δίκιο 100% αλλά φταίει και ο κορονοιος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο 100% αλλά φταίει και ο κορονοιος

 

Θεουλης εισαι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ρεζουμέ για οποιον βαριέται να διαβάσει :

All said and done, it looks like Samsung has finally managed to tune the Exynos 990 for better longevity, but you pay for it in performance.

Με λίγα λόγια έριξε τις επιδόσεις του exynos για να βγάλει καλη (λιγο καλύτερη σύμφωνα με το άρθρο αυτονομία).

Αυτο ειναι φυσικά δυνατό. Αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι. Κατά ποσο είναι θετικό ειναι πολυ σχετικό.

Επισης αναφέρεται σε σύγκριση συνεχόμενης χρήσης με τον επεξεργαστή να δουλεύει στο 100%.

Ενα ενδιαφέρον αλλα εντελώς μη ρεαλιστικό σενάριο σε καθημερινή χρήση.

Πρακτικά εχει μηδενική αξια αυτη η σύγκριση.. Αλλα ειναι σίγουρα ένα ενδιαφέρον τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι custom M πυρηνες του exynos δεν εχουν καμια σχεση λειτουργιας σε αποδοση με του snap.Εχουν μεγαλες μεταβλητες σε συχνοτητες.

Επισης για το θεμα modem ο snap σε καποια ευρωπαικα δικτυα verizon τα οποια εχουν αμερικανικα προτυπα υποστηριξης αλλα και καποια αλλα δικτυα της δυτικης ευρωπης εχουν την μπαντα TDSCDMA στην οποια εκει κλειδωνει ο snap.Εαν πας με exynos θα γονατισει το σημα γιατι δεν το υποστηριζει και κλειδωνει σε αλλες μπαντες με αποτελεσμα να εχει απωλεια μεγαλη.Αυτο δεν σημαινει οτι ο snap εχει καλυτερο σημα απλα στις χωρες που παει ο exynos δεν χρειαζεται μια και τα δικτυα δεν υποστηριζουν την μπαντα.

Οι youtubers που βρισκονται σε διαφορα μερη του πλανητη δεν ξερουν απο αυτα λενε οτι βλεπουν τυχαια.

Ο moderator Νικος οταν ειχε και τις δυο συσκευες δεν ειδε διαφορες στο σημα γιατι στα ελληνικα δικτυα κουμπωνει στις ιδιες συχνοτητες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μα οι custom M πυρηνες του exynos δεν εχουν καμια σχεση λειτουργιας σε αποδοση με του snap.Εχουν μεγαλες μεταβλητες σε συχνοτητες.

Επισης για το θεμα modem ο snap σε καποια ευρωπαικα δικτυα verizon τα οποια εχουν αμερικανικα προτυπα υποστηριξης αλλα και καποια αλλα δικτυα της δυτικης ευρωπης εχουν την μπαντα TDSCDMA στην οποια εκει κλειδωνει ο snap.Εαν πας με exynos θα γονατισει το σημα γιατι δεν το υποστηριζει και κλειδωνει σε αλλες μπαντες με αποτελεσμα να εχει απωλεια μεγαλη.Αυτο δεν σημαινει οτι ο snap εχει καλυτερο σημα απλα στις χωρες που παει ο exynos δεν χρειαζεται μια και τα δικτυα δεν υποστηριζουν την μπαντα.

Οι youtubers που βρισκονται σε διαφορα μερη του πλανητη δεν ξερουν απο αυτα λενε οτι βλεπουν τυχαια.

Ο moderator Νικος οταν ειχε και τις δυο συσκευες δεν ειδε διαφορες στο σημα γιατι στα ελληνικα δικτυα κουμπωνει στις ιδιες συχνοτητες.

Και εγώ ειχα πει όταν είχα και τα 2 note 10+, ότι το σημα GSM του exynos ήταν πολύ χαμηλό σε σχέση με το ίδιο κινητό με snap (dual sim) και βέβαια η μπαταρία του exynos σε stand by απογοήτευση.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ειχα πει όταν είχα και τα 2 note 10+, ότι το σημα GSM του exynos ήταν πολύ χαμηλό σε σχέση με το ίδιο κινητό με snap (dual sim) και βέβαια η μπαταρία του exynos σε stand by απογοήτευση.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Οκ θα συμφωνησω σε οτι λες γιατι εφοσον ειχες λες και τα δυο θα γνωριζεις σιγουρα.

Ομως οι διαφορες δεν ειναι σαφεις να στηριχθουν οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο.

Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που κατα βαση ειναι ανουσιοι να αναφερονται.

Απο το οτι σε πολλες χωρες ο snap εχει στο μοντεμ το προτυπο dual GSM-TDSCDMA ενω ο eχynos οχι μεχρι και το optimize διαφορων εφαρμογων.

Ενα εντελως τυχαιο παραδειγμα"

Πχ.Το viper που εχουν πολλοι στη συσκευη τους απο την δημιουργια του ειχε βγει για snap επεξεργαστες.Μολις το βαλεις σε exynos το deep sleep του επεξεργαστη παραπεει πεφτοντας κατω του 50% σε αδρανεια αντιθετα σε snap ανεβαινει στο 80%.

Υπαρχουν πολλες μικρες ασυμβατοτητες σε εκατονταδες εφαρμογες οι οποιες οταν ερχεται να δωσουν ενα συνολικο αποτελεσμα ειναι παντα διαφορετικο.

Καλο ειναι ενας χρηστης να μην ασχολειται με λεπτομερειες γιατι θα καταληξει να παιρνει ψυχοφαρμακα:p

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα παιδες εχει στρωσει αρκετα. δεν κανει θαυματα αλλα παει καλα, τωρα σε σχεση με s10+, mate 20 pro και Note 10+ δεν θα πω ακομα καθως δεν κανω την ιδια χρηση λογω της καταστασης και γιατι δεν μετραει τα στατιστικα οπως παλια. Η χρηση που εκανα ηταν χαλαρη χθες, κυριως μες το σπιτι. βγηκα κανα 2 ωρες εξω και εβγαλα μερικες φωτο.

Σημερα πηγα 3,5 ωρες ποδηλατο με χρηση αναλογης εφαρμογης, με ρολοι συνδεδεμενο πανω και με μερικες φωτο και βιντεο λογω γενεθλιων, αρκετα θα ελεγα.

Επομενως περα απο κανα 4αρι-5 ωρες συνολικα χρηση εξω οι υπολοιπες ηταν μεσα. Αν και εκανα και tethering οσο ημουν εξω σε αλλη συσκευη γιατι ειχα ενα θεμα και επρεπε να τη συνδεσω στο ιντερνετ.

Μετα απο ολα αυτα οι χρονοι μου εχουν ως εξης: (συνολικη οθονη 4 ωρες και 50 λεπτα, ομιλια πανω απο 2 ωρες λογω γενεθλιων σημερα και λιωσιμο σημερα των σοσιαλ και καμερας)

1η μερα:

49739847846_a476a131d9_c.jpg1η μέρα χρήση by Nikos Bletas, on Flickr

49740173537_6b2debc848_c.jpg1η μέρα χρήση by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

και 2η μερα με αρκετη χρηση:

49739846846_49f7738528_c.jpg2η μέρα χρήση by Nikos Bletas, on Flickr

49740172432_1de9b69900_c.jpg2η μέρα χρήση by Nikos Bletas, on Flickr

 

Το βραδυ το ειχα κλειστο. Προσωπικα με υπερκαλυπτει η αποδοση και με βγαζει ο,τι και να κανω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ενταξει ειναι και θηριωδες συσκευη σχεδον 7 ιντσες μια χαρα αυτονομια εχει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω αν ειναι τοσο βαρια αλλα σιγουρα ειχε απο ολα, βιντεοκλησεις με ξαδερφια κλπ απο αλλες πολεις, απο εξωτερικο , βιντεο και φωτο που βγαλαμε, tracking με συνδεδεμενο ρολοι και παλμογραφο πανω κλπ κλπ. Θεωρω οτι τα πηγε αρκετα καλα. Τωρα αν καποιο αλλο εβγαζε παραπανω ισως, απλα να πω οτι και με καλυπτει και ειναι καλη επιδοση. τελος, ηταν στο 5% για πανω απο 5 λεπτα χρησης και μου εκανε εντυπωση γιατι με το Mate πχ οσο πιο χαμηλα ημουν τοσο πιο νερακι επεφτε.

Τελος θεωρω οτι ισως στρωσει λιγο ακομα με καμια αναβαθμιση. Παντως η συσκευη ειναι υπερπληρης, αν και τουβλο, οποτε χαρειτε τη. Λιγο προσεκτικο στησιμο θελει να μην τρεχει ο,τι ναναι.

Πχ ενα παραδειγμα, εχω το flickr που ανεβαζω φωτο, δεν μου κανει drain και δεν το εχω στην εξοικονομηση. Στο p30 pro το εχω εξαιρεσει απο εξοικονομηση και μου βγαζει την παναγια να ανεβασω τις ληψεις, δεν ξερω γιατι, μαλλον το βαζει σε εξοικονομηση η συσκευη και δεν τις φορτωνει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια

Μια μέρα με φουλ δουλειά και λίγο χαζεμα στο κινητό

Με κλησεις περίπου 2 ώρες και 4g από τις 8 το πρωί μέχρι στις 4

Μετα σπίτι με πολλά τηλέφωνα για δουλειές γραφείου

Νομίζω ότι δεν έχει κάποιος μα φοβηθεί ότι το κινητό θα τον αφήσει

S20 plus de15f43f409bce8d1a7fe321994693b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τη συσκευή της κοπέλας μου, browsing σε Facebook - Instagram, παιχνίδια, chat, YouTube 41315346cdab3c22c1e154282f247afb.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Περίεργο, από 22 Μαρτίου που έχει την εφαρμογή μόνο 2:29 ώρες είχε max SOT; Στο 70% το έβαζε για φόρτιση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, από 22 Μαρτίου που έχει την εφαρμογή μόνο 2:29 ώρες είχε max SOT; Στο 70% το έβαζε για φόρτιση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Το screenshot είναι πριν πολλές μέρες, όταν το είχε πρωτοπαρει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την βελτιστοποιημένη λειτουργία και την προσαρμογή εξοικονόμησης ενέργειας στο on έχω πολύ καλούς χρόνους μπαταρίας χωρίς κόστος στην απόδοση. Απλά όταν πιάνω το κινητό μου έρχονται μαζεμένα οι ειδοποιήσεις και τα μέιλ γιατί μπαίνει το κινητό σε sleep και προφανώς ψάχνει για ειδοποιήσεις όταν το ξυπνάς.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Με χρήση μόνο wifi σήμερα.

96hz οθόνη χωρίς συνδεδεμένες συσκευές bluetooth.

Καλούτσικα.

S20.

Η αλήθεια είναι οτι περιμένω πως και πως update καθώς θέλω το κάτι παραπάνω.42b461bfd56ba014c1305038bedeff1c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή βλέπω 96hz πως είναι η αίσθηση σε σχέση με τα 120?

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Εγω εβαλα 96 HZ και το άλλαξα επιτοπου στα 120 .Η διαφορα ειναι εμφανης .Φυσικα υπερ των 120

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή βλέπω 96hz πως είναι η αίσθηση σε σχέση με τα 120?

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Μία χαρά και οχι και τρελά ενεργοβόρο.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2,3 μερες τρεχει διαρκως στο παρασκηνιο το google play και ειναι 1ο στην καταναλωση....

εχω δοκιμασει διαφορα για να το σταματήσω...αλλα δεν....

 

καμια ιδεα?b5741ee0f62c069cd64c50414b91e2f9.jpg

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεύτερο είναι

Αλλα δε βλέπω πρόβλημα

2 ώρες οθόνης άπειρα τηλέφωνα σήμερα

Και ειναι στο 58

eea1c7b23b8d5a4e6cfa8eb12eb48abe.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν φαινεται καθαρα στο screen shot ... τρεχει συνεχως στο παρασκήνιο?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S20 series] Η εμπειρία σας με την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...