Jump to content

Samsung Galaxy S20 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω πως το μέγεθος δεν είναι θέμα. Εμένα μου φαίνεται κανονικό και ίσως θα ήθελα ελαφρώς μεγαλύτερο.

 

Μεγαλυτερο? Είναι στην κρίση του καθενός για εμένα αν ήταν στο μέγεθος του s20 με τα χαρακτηριστικά που έχει τώρα το ultra θα το χα λατρέψει.

Παιρνεις παντα αυτο που δινεις για να υπαρξει ισοροπια..
Link to comment
Share on other sites

Πεντακάθαρο δεν βγαίνει. Ψηφιακό ζουμ ειναι.

Δες μερικά που έβγαλα εγώ:

 

49838387532_1acf885d5b_z.jpg2020-04-30_07-40-50 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

49750097603_aa662036aa_z.jpg20200407_195819 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

49746714421_16a8dfd9e1_z.jpg20200407_200241 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

49746340438_9c848614f4_z.jpg20200407_195114 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Ψήθηκα για το Ultra.....!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία φάση.

 

Τα οικονομικά μου έφταναν μέχρι το S20 plus και το ήθελα πολύ,τώρα είμαι λίγο καλύτερα και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή.Δυστυχώς σαν Samsung fan(μετά την παλιά Νοκια) δεν κατάφερα να κρατήσω πολύ καμία συσκευή άλλης εταιρίας το τελευταίο διάστημα με αποτέλεσμα να φάω και κράξιμο εδώ στο Forum ότι αλλάζω συσκευές και εταιρίες πολυ γρήγορα...Anyway επέστρεψα στη βάση και εδώ είμαστε να συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Ζουμ φακο δεν το συζητώ . Λογικό είναι το S20 ultra να είναι ότι καλύτερο με την περισκοπική κάμερά του, αφου εδώ ζουμάρει ΟΠΤΙΚΆ ως ένα μεγάλο βαθμό χωρίς να χάνει σε ανάλυση ! Σε νορμάλ φωτογραφία όμως (όχι Ζουμ) το θέμα είναι ότι ένα κινητό του 2017 ρίχνει κάτω σε λεπτομέρεια, το S20+ του 2020. Έχω και ένα G5 του 2016 που φοβάμαι να το συγκρίνω με το S20+ γιατί αν είναι καλύτερο θα τρελαθώ. Δεν τα έχω συγκρίνει ποτέ μου τα 2 μου LG αλλά έχω την εντύπωση ότι το G5 έχει λίγο καλύτερη κάμερα απο το V30.

Τα χρώματα και το dynamic range διορθώνονται αργότερα με προγράμματα. Αυτό που δεν διορθώνεται είναι τα νούμερα του αυτοκινήτου (η λεπτομέρεια) που στο LG φαίνονται και στο samsung ΔΕΝ διακρίνονται (βλέπε τις φώτο που ανέβασα πιο πίσω) ή η μάρκα "Roister" που στο LG διαβάζεται αλλά στο S20+ Θολούρα! Αυτό κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να το διορθώσει.

 

Αν απο περιέργεια θα θέλατε μια σύγκριση LG G5 (2016) με S20+(2020) ΟΚ. Το V30 βέβαια δεν το έχω πια στα χέρια μου το χάρισα στην μάνα μου και της πήρα πίσω (για δευτερο ) το G5 .

 

 

 

EDIT: Άκυρο τελικά, το G5 έχει αρκετό θόρυβο σε σχέση με το V30 και το S20+, βεβαια η λεπτομέρεια υπάρχει. Αυτό που καταλαβαίνω ότι είναι θέμα software και όχι αισθητήρα - φακού

 

Μεταφέρω απλά αυτά που έγραψα στο θέμα του v30.

 

Εχεις ζουμαρει περισσοτερο απο οτι σηκωνει το focal στο s20 ultra οπότε βλέπεις και πιξελιάσματα απο το ζουμ. Του s20 ειναι πιο wide. Ας πουμε οτι το v30 εχει μεγαλυτερο "ζουμ". Επιπλέον διαφέρουν και σε αναλυση με του s20 να ειναι χαμηλότερη.

 

Οπότε το να ζουμαρεις το s20 ultra μεχρι το 100% του v30 ειναι καπως "αδικη" συγκριση. Επιπλέον, αναλόγως του σημειου που κροπάρεις υπερέχει άλλη συσκευη (πχ στην εσωτερική πάνω δεξια προς τις λαμπες εχει περισσοτερη λεπτομερια το s20 ultra)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα οικονομικά μου έφταναν μέχρι το S20 plus και το ήθελα πολύ,τώρα είμαι λίγο καλύτερα και σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή.Δυστυχώς σαν Samsung fan(μετά την παλιά Νοκια) δεν κατάφερα να κρατήσω πολύ καμία συσκευή άλλης εταιρίας το τελευταίο διάστημα με αποτέλεσμα να φάω και κράξιμο εδώ στο Forum ότι αλλάζω συσκευές και εταιρίες πολυ γρήγορα...Anyway επέστρεψα στη βάση και εδώ είμαστε να συνεχίσουμε.
Επειδη την εχω κανει τη διαδρομή αυτη να ξερεις το ultra στην καθημερινή χρήση δεν ειναι τοσο άνετο οσο το plus.Το μεγεθος του plus ειναι εκπληκτικο.Κατα τα αλλα αν εξαιρεσεις αυτο το ultra ειναι σιγουρα ανώτερο εστω και οριακά.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω κανει τη διαδρομή αυτη να ξερεις το ultra στην καθημερινή χρήση δεν ειναι τοσο άνετο οσο το plus.Το μεγεθος του plus ειναι εκπληκτικο.Κατα τα αλλα αν εξαιρεσεις αυτο το ultra ειναι σιγουρα ανώτερο εστω και οριακά.

 

Εγώ ή θα πήγαινα στο μικρό να έχω εύχρηστο μέγεθος ή στο ultra. Αν και δεν είναι μικρή η διαφορά του plus με το Ultra, από τη στιγμή που θες το κάτι παραπάνω πας στο καλύτερο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω κανει τη διαδρομή αυτη να ξερεις το ultra στην καθημερινή χρήση δεν ειναι τοσο άνετο οσο το plus.Το μεγεθος του plus ειναι εκπληκτικο.Κατα τα αλλα αν εξαιρεσεις αυτο το ultra ειναι σιγουρα ανώτερο εστω και οριακά.

Η αλήθεια είναι ότι το Plus κάθεται πολύ καλά στο χέρι μου,απλά αν τα καταφέρω θα ήθελα αυτό το κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για τους παρακάτω φορτιστές?

Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλον?

 

https://www.skroutz.gr/s/20147195/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-N5105.html

 

Και

 

https://www.skroutz.gr/s/20008573/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-N5200TBEGW.html?from=recommendations#specs

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλος κάτοχος ultra εδω και μερεσ ακου ενα θορυβο πισω απο το κινητο οταν ειναι κλεστο και οταν ειναι ενεργο.δηλαδη οταν το κουναει ακουγεται κατι να κουνιεται σαν κουδουνιστρα,το πηγε στην σμαρτεκ ο ιδιος και του ειπαν οτι ετσι κανουν ολα τα ultra ειναι λεει το κλειστρο της καμερας.εσας κανει τετοιο θορυβο?ο ηχος ειναι κατι σαν να εχει λυθει μεσα και παιζει.υπαρχει κατι τετοιο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

φίλος κάτοχος ultra εδω και μερεσ ακου ενα θορυβο πισω απο το κινητο οταν ειναι κλεστο και οταν ειναι ενεργο.δηλαδη οταν το κουναει ακουγεται κατι να κουνιεται σαν κουδουνιστρα,το πηγε στην σμαρτεκ ο ιδιος και του ειπαν οτι ετσι κανουν ολα τα ultra ειναι λεει το κλειστρο της καμερας.εσας κανει τετοιο θορυβο?ο ηχος ειναι κατι σαν να εχει λυθει μεσα και παιζει.υπαρχει κατι τετοιο?

 

Είναι το OIS...Έτσι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

φίλος κάτοχος ultra εδω και μερεσ ακου ενα θορυβο πισω απο το κινητο οταν ειναι κλεστο και οταν ειναι ενεργο.δηλαδη οταν το κουναει ακουγεται κατι να κουνιεται σαν κουδουνιστρα,το πηγε στην σμαρτεκ ο ιδιος και του ειπαν οτι ετσι κανουν ολα τα ultra ειναι λεει το κλειστρο της καμερας.εσας κανει τετοιο θορυβο?ο ηχος ειναι κατι σαν να εχει λυθει μεσα και παιζει.υπαρχει κατι τετοιο?

 

Είναι απτή σειρά s7 αν θυμάμαι κ μετά που ισχύει αυτό με το ois

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Είναι απτή σειρά s7 αν θυμάμαι κ μετά που ισχύει αυτό με το ois

 

Οκ θα του το περάσω το μήνυμα γιατί ήταν κοντά στο έμφραγμα.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα του το περάσω το μήνυμα γιατί ήταν κοντά στο έμφραγμα.

 

Πρώτα απ' όλα έχει την απίστευτη εγγύηση/υποστήριξη της Samsung. Ότι και να συνέβαινε θα ήταν καλυμμένος.

Εννοείται πως είναι το ois, χρόνια τώρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ειναι το ois , αλλα ρε παιδια... Και να ειχε λυθει/ ξεκουμπωσει κατι, θα ειχε χωρο να κουνιεται και να κουδουνιζει μεσα στη συσκευη? Τι νομιζετε οτι ειναι? Σαν τα ακουστικα τηλεφωνων του 80? Ουτε αερας δεν χωραει μεσα στη συσκευη!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι ειναι το ois , αλλα ρε παιδια... Και να ειχε λυθει/ ξεκουμπωσει κατι, θα ειχε χωρο να κουνιεται και να κουδουνιζει μεσα στη συσκευη? Τι νομιζετε οτι ειναι? Σαν τα ακουστικα τηλεφωνων του 80? Ουτε αερας δεν χωραει μεσα στη συσκευη!

 

Γιάννη, εννοείται πως το ois έχει χώρο για να "παίξει" αλλιώς πως θα λειτουργήσει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εννοείται πως το ois έχει χώρο για να "παίξει" αλλιώς πως θα λειτουργήσει?

 

Ναι Κωστα μου, δεν εννοουσα αυτο ομως. Το ois παιζει μεσα στο module της καμερας, οπως ειναι σχεδιασμενο. Αλλα αν πχ ξεκουμπωσει κατι μεσα στο τηλεφωνο (πχ ενα bracket, λεμε τωρα...ή πχ ολοκληρο το module της καμερας) δεν θα ειχε χωρο να κουδουνιζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα στα χέρια με την προσφορά 20% της Eurobank από τα Public. Μία πρώτη μικρή εκτίμηση

 

Αρνητικά


  • όταν το ξαπλώνω επάνω στο τραπέζι και πάω να γράψω ή γενικά να το χειριστώ δεδομένου του όγκου της πίσω κάμερας δεν κάθεται καλά, κουνιέται συνέχεια. Ελπίζω με τη θήκη που θα του βάλω να ισορροπήσει.


  • Η αίσθηση που έχω είναι σα να έχω ακόμα το S10+, νομίζω ότι δεν άλλαξα τηλέφωνο.

 

Θετικά


  • το ζουμ στο βίντεο είναι απλά κορυφαίο ακόμα και στο Χ20 που είχα αρχικά ενδοιασμούς είμαι ικανοποιημένος με ελάχιστους συμβιβασμούς. Ειδικά για γονείς που θέλουν να καλύψουν αθλητικές δραστηριότητες παιδιών είναι μονόδρομος και το λέει κάποιος που είναι κολλημένος με τη φωτογραφία και το βίντεο και χρησιμοποιεί καθημερινά για το γιο του την Fujifilm X-T3 με φακό 50-140 f2.8 και για μεγάλες αποστάσεις την Nikon Coolpix P1000 με οπτικό ζουμ Χ125


  • Ηχεία με μεγάλη διαφορά από το S10+

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

φίλος κάτοχος ultra εδω και μερεσ ακου ενα θορυβο πισω απο το κινητο οταν ειναι κλεστο και οταν ειναι ενεργο.δηλαδη οταν το κουναει ακουγεται κατι να κουνιεται σαν κουδουνιστρα,το πηγε στην σμαρτεκ ο ιδιος και του ειπαν οτι ετσι κανουν ολα τα ultra ειναι λεει το κλειστρο της καμερας.εσας κανει τετοιο θορυβο?ο ηχος ειναι κατι σαν να εχει λυθει μεσα και παιζει.υπαρχει κατι τετοιο?

Μου το κάνει και εμένα όχι όμως σαν κουδουνίστρα αλλά σαν ποιο κούφιος ήχος και είναι λίγο διαφορετικός από του S10+.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή πουμ μένω στα δωδεκανησα ότι κινητι και να είχα η κοσμοτε πάντα είχε full σημα .εδω και 1,5 μηνα με το ultra βλεπω μονιμα μια γραμμη σηματος.μηπως εχω καμια λαθος ρυθμιση?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή πουμ μένω στα δωδεκανησα ότι κινητι και να είχα η κοσμοτε πάντα είχε full σημα .εδω και 1,5 μηνα με το ultra βλεπω μονιμα μια γραμμη σηματος.μηπως εχω καμια λαθος ρυθμιση?

 

Και εγώ το ίδιο σε σύγκριση με το p30 pro.

 

Update: Πήρα τηλέφωνο στην samsung και μου είπαν να περάσω από ένα σέρβις να δούνε το κινητό. Ίσως να έχει κάτι ο πομπός του τηλεφώνου.

Edited by Cris4524
Link to comment
Share on other sites

Εχω επιλέξει ένα ήχο ειδοποίησης για το εισερχόμενο sms δικό μου όχι εργοστασιακό..όλα καλα. .αλλα συμβαίνει το εξής :

όταν κλείσω τελείως το κινητο και το ανοίξω αναπαράγει αυτόν τον ίδιο ήχο πως το σταματάω αυτό?

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιλέξει ένα ήχο ειδοποίησης για το εισερχόμενο sms δικό μου όχι εργοστασιακό..όλα καλα. .αλλα συμβαίνει το εξής :

όταν κλείσω τελείως το κινητο και το ανοίξω αναπαράγει αυτόν τον ίδιο ήχο πως το σταματάω αυτό?

 

Κι εγώ δικό μου ήχο έβαλα αλλά δεν μου το κάνει αυτό. Το δοκίμασα τώρα που διάβασα το ποστ.

Άλλαξε πάλι τον ήχο sms και δες αν το κάνει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω επιλέξει ένα ήχο ειδοποίησης για το εισερχόμενο sms δικό μου όχι εργοστασιακό..όλα καλα. .αλλα συμβαίνει το εξής :

όταν κλείσω τελείως το κινητο και το ανοίξω αναπαράγει αυτόν τον ίδιο ήχο πως το σταματάω αυτό?

 

Πας εφαρμογές , πάνω δεξιά στις τελείες πατάς να δείχνει εφαρμογές συστηματος, βρίσκεις το system ui, δεν ξέρω στα ελληνικά, πατάς ειδοποιήσεις, και κάτω κάτω έχει επανεκκίνηση πατάς και επιλέγεις αθόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...