Jump to content

Samsung Galaxy S20


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει μείωση στην αυτονομία 2 βδομάδες που έχω Android 11. Σημερινό παράδειγμα, απο 81%->51% έχω SOT 1 ώρα 11 λεπτά. Δηλαδή αναλογικά, θα έχω περίπου 4 ώρες στο 100%. Με αργή φόρτιση αυτά. Από απόψε ξανά με super fast charging.

 

Επίσης όταν συνδέω το κινητό στο λαπτοπ και ανοίγει το Dex, κάνει restart. 2 φορές μου το έκανε συνεχόμενα, έχει θέμα με το Dex απ'ότι φαίνεται.

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

!!! προσοχή !!!

 

το android 11 θέλει υποχρεωτικά το πακέτο fused location να είναι ενεργό, όχι uninstall ούτε disabled.

 

αν το πακέτο δεν είναι ενεργό κατά την διάρκεια του boot, το κινητό θα πέσει σε bootloop και τέλος...

 

μας πήραν χαμπάρι πως ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο πακέτο είναι μέγας ρουφιάνος... :X

Link to comment
Share on other sites

Αν και απενεργοποιω πολυ σαβουρα αυτο δεν ηξερα καν οτι υπαρχει!
Link to comment
Share on other sites

Το fused location είναι ένα ενοποιημένο σύστημα που καταγράφει την τοποθεσία σου, για παράδειγμα:

 

1) Εντός κτιρίων, με βάση την δύναμη του signal strength + SSID των κοντινών WIFI.

2) Συνεργαζόμενες συσκευές bluetooth/NFC που σου προωθούν την δικιά τους τοποθεσία.

3) Την IP διεύθυνση σου στο internet την οποία κάνει geo-location.

4) GPS όταν αυτό είναι ενεργό.

 

Όλα αυτά συνδυάζονται από το fused location για την ακριβή καταγραφή της τοποθεσίας ανάλογα με τις συνθήκες. Γενικά.... ΜΕΓΑΣ ρουφιάνος.

 

Υ.Γ.

το google car που πέρασε και έβγαλε φωτογραφίες για το Street View, καταγράφει και τα WIFI+GPS για να ξέρει η google που είναι το κάθε SSID στην γη. Άρα και χωρίς GPS, η απλή σύνδεση σε ένα WIFI αυτομάτως έχει και GPS στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος! Ευχαριατουμε για τις πληροφοριες.

Προσωπικα τοποθεσια την ενεργοποιω μονο οταν ειναι να χρησιμοποιησω google maps, συνηθως στις διακοπες...

Link to comment
Share on other sites

!!! προσοχή !!!

 

το android 11 θέλει υποχρεωτικά το πακέτο fused location να είναι ενεργό, όχι uninstall ούτε disabled.

 

αν το πακέτο δεν είναι ενεργό κατά την διάρκεια του boot, το κινητό θα πέσει σε bootloop και τέλος...

 

μας πήραν χαμπάρι πως ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο πακέτο είναι μέγας ρουφιάνος... :X

 

Πού το βλέπετε αυτό; Βλέπω μόνο το Google location accuracy που ουσιαστικα χρησιμοποιεί τα παρακειμενα wifi για μεγαλύτερη ακρίβεια τοποθεσίας.

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του apk είναι: com.android.location.fused

 

Εγώ το βλέπω από το adb, γιατί στην λίστα με τις Εφαρμογές είναι κριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρνώντας σε super fast charging παρατήρησα ότι η αυτονομία αυξάνεται θεαματικά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά συμβαίνει. Για κάποιες μέρες που την είχα επενεργοποιήσει (και το απλό fast charging) έβλεπα πολύ γρήγορη μείωση του ποσοστού της μπαταρίας.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρνώντας σε super fast charging παρατήρησα ότι η αυτονομία αυξάνεται θεαματικά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά συμβαίνει. Για κάποιες μέρες που την είχα επενεργοποιήσει (και το απλό fast charging) έβλεπα πολύ γρήγορη μείωση του ποσοστού της μπαταρίας.

 

εννοείς ότι βλέπεις καλύτερη αυτονομία με το super fast charging απ'ότι με τη κανονική φόρτιση;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πλέον λέγεται "κανονική" αλλά ναι, με αυτα τα 2 ενεργοποιημένα (fast charging & super fast charging) η αυτονομία είναι καλύτερη.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πλέον λέγεται "κανονική" αλλά ναι, με αυτα τα 2 ενεργοποιημένα (fast charging & super fast charging) η αυτονομία είναι καλύτερη.

 

μου κάνει εντύπωση αλλά θα το δοκιμάσω

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα σε αλλα κινητα ειχα προσεξει το αντιθετο, οτι με πολυ αργη φορτιση ειχε μεγαλυτερη αυτονομια.
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα σε αλλα κινητα ειχα προσεξει το αντιθετο, οτι με πολυ αργη φορτιση ειχε μεγαλυτερη αυτονομια.

 

Μα αυτό είναι το λογικό για αυτό μου κάνει εντύπωση

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό περίμενα. Δεν ισχύει στο δικό μου τουλάχιστον. Σημειωτέον ότι έχω το S20 5G με Snapdragon 865.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα με τη γρήγορη φόρτιση και τα αποτελέσματα ήταν άκρως απογοητευτικά αν και για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα κάτι διαφορετικό

Επιστροφή στη κανονική φόρτιση λοιπόν

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

To google pay εσάς σας εμφανίζεται πουθενά; γιατί εγώ δεν μπορώ να το βρω..

 

Κανονικά στο φάκελο με τις εφαρμογές της Google. Έχω κατεβάσει και τη νέα εφαρμογή παράλληλα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει πέσει πολύ ρε γμτ με τη τελευταία αναβάθμιση, σίγουρα ένα 25%
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει πέσει πολύ ρε γμτ με τη τελευταία αναβάθμιση, σίγουρα ένα 25%

Σε ποια αναβάθμιση αναφέρεσαι? Στην μεγάλη? Το one ui 3.0 ή το security patch του Ιανουαρίου?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στην μεγάλη με το one 3.0

Με το security patch δεν αλλαξε κάτι ουσιαστικό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες hard reset κανε.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έκανες hard reset κανε.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλύτερα να πάρω άλλο κινητό παρά να κάνω hard reset :lol:

δεν έχω κάνει, παλιότερα σε άλλα κινητά που είχα και έκανα hard reset δεν έβλεπα κάποια διαφορά

ίσως λύσει το πρόβλημα αλλά δίνω μικρό ποσοστό

άλλωστε και άλλοι ανέφεραν ότι είδαν σημαντική πτώση της αυτονομίας με την 11

Power saving mode +120 hz

 

ναι το γνωρίζω το κομμάτι αυτό

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...