Jump to content

Samsung Galaxy S20


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις το κατεβασα κι εγω, ειναι 2497.47ΜΒ. Θα τεσταρω λιγες μερες και θα επανελθω με εντυπωσεις!

Καλημερα σχεδον 2,5 giga μεγαλη ενημερωση περιμενουμε εντυπωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σχεδον 2,5 giga μεγαλη ενημερωση περιμενουμε εντυπωσεις....

 

Ναι ασφαλώς μεγάλη αν σκεφτεί κανείς ότι μεταβαίνουμε σε Android 11, κάτι το οποίο με ενθουσίασε.

Πρώτες εντυπώσεις έπειτα από 2 μέρες.

 

Θετικές εντυπώσεις:

1) Ένα κλικ ομορφότερη η αίσθηση του UI. Αυτή η θαμπάδα του φόντου πχ όταν κατεβάζεις τις ειδοποιήσεις ή τα νέα εικονίδια.

2) Διπλό κλικ για να σβήνει η οθόνη. Αν δεν κάνω λάθος, για πρώτη φορά το δίνει η Samsung.

3) Μικροαλλαγές στη γραμματοσειρά στο AOD, στο οποίο θα αναφερθώ και παρακάτω. Πάντα μικρές αλλαγές αφήνουν μια ευχαριστη αίσθηση στο χρήστη.

4) Μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι το ξεκλείδωμα έχει γίνει ανεπαίσθητα πιο γρήγορο. Τόσο το ξεκλείδωμα με πρόσωπο όσο και με το δακτυλικό αποτύπωμα.

5) Τα bubble floating notifications για όποιον είναι φαν. Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ γιατι δε θέλω φουσκίτσες στην οθόνη για μηνύματα, αλλά υπάρχουν κι εκείνοι που τα έχουν συνηθίσει και τους βολεύουν (από το messenger).

6) Η αρχική οθόνη πλέον μπορεί να γυρίσει 90 μοίρες για όποιον επιθυμεί να ενεργοποιήσει την επιλογή. Προσωπικά μ'αρέσει!

 

Αρνητικές εντυπώσεις:

1) Η μπαταρία δε με έχει πείσει. Ίσως θέλει το χρόνο της. Αλλά είναι ίσως και το γεγονός ότι ενεργοποίησα το AOD ενώ το είχα κλειστό για καμια βδομάδα, κάτι που ανέβασε αισθητά τη διάρκεια της μπαταρίας.

2) Το edge lighting δεν ανοίγει και δεν παραμετροποιείται. Δε βρίσκω πώς να αλλάξω τις ρυθμίσεις του και ο μόνος τρόπος να ενεργοποιηθεί/απενεργοποιηθεί είναι μέσω notifications pop-up style (brief: ενεργοποιεί το edge lighting, detailed: το απενεργοποιεί).

 

Ό,τι νέο παρατηρώ θα το προσθέτω σε αυτό το ποστ, αν έχω τη δυνατότητα. Καλό είναι να αναφέρουμε όλοι τις εντυπώσεις μας και τις παρατηρήσεις για διάφορα glitch όπως αυτό με το edge lighting για παράδειγμα.

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Για το edge lighting ψαξε το λιγο.. Ειμαι σιγουρος οτι γινεται απλα το μετεφεραν σε αλλο μενου. Ειδα βιντεακι καπου αλλα δεν θυμαμαι που.

Δοκιμασε να γραψεις edge στην αναζητηση των ρυθμισεων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο μερικες μερες με Android 11 προσωπικα μου φαινεται ελαχιστα πιο γρηγορο στη χρηση του, δινω ενα συν στις ελαφριες αισθητικες παρεμβασεις και σε καποιες εξτρα λειτουργιες οπως αναφερει κ πιο πανω ο συμφορουμιτης αλλα αυτα που εμενα δεν μ αρεσουν ειναι: Εμενα η μπαταρια δεν κραταει οσο πριν -προφανως με αντιστοιχη χρηση, ελπιζω να μη χρειαστει να κανω clean install) και καποιων περιορισμων στο συστημα αρχειων (στο φακελο android->data με τους file manager δεν μπορουσα να δω ή κανω κατι ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ με χρηση ΜΟΝΟ του FILES της google οπου δουλευει κανονικα... ενημερωτικα γι αυτους που τον χρησιμοποιουν).

 

Κατα τ αλλα δεν βλεπω ουσιαστικες διάφορες με τη χρηση που κανω

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μετα την αναβάθμιση όταν πάω να διαγραψω ένα sms το πάει στα απορρίμματα και δε σβήνει τελείως...δε βρίσκω κάπου επιλογή για οριστική διαγραφή κατευθείαν..δλδ να απενεργοποιησω τα απορριμματα
Link to comment
Share on other sites

Εσβησα sms και δεν το βρισκω στα απορριματα. Καποιες φωτο και αρχεια ηταν εκει μονο.
Link to comment
Share on other sites

Εσβησα sms και δεν το βρισκω στα απορριματα. Καποιες φωτο και αρχεια ηταν εκει μονο.

 

Αν μπεις στα μηνυματα και πατησεις τρεις τελιτσες πανω δεξια..εχει φακελο που λεει απορριμματα...εκει πάνε οσα σβήνω...

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Οσο και αν εψαξαν δεν βρηκα επιλογη να το απενεργοποιεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε ελληνικό S20 χτες κατέβηκε η 11αρα, την περάσαμε, κάνει επανεκκίνηση η συσκευή και μένει στο samsung logo. Μετά απο καμια ώρα εμφανίζει το συγκεκριμένο

https://ngolongtech.net/instructions-to-fix-samsung-phone-with-black-screen/?fbclid=IwAR2mpoRRpUHXKDSgk3EA675de0rjoodxOJGLGCEA87w3_XQ36QDsj0OUugc

Καμία επιλογή δεν έκανε τίποτα, συνεχώς τα ίδια.

Αναγκαστικά recovery menu και wipe data δυστυχώς. Οπότε λίγη προσοχή με την αναβάθμιση. Δεν ξέρω τι παίχτηκε πραγματικά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Στο S20+ ειναι καλυτερη παντως. Εχεις κανει clear cache απο το recovery και update των εφαρμογων; Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Πως εξασφαλίζουμε ότι θα είναι γνήσιο;

 

Δεν το εξασφαλίζεις μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου και να είναι σφραγισμένο. Εδώ ολόκληρα ps5 έστειλαν με φριτεζες μέσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με κάθε αναβάθμιση χάνουμε και λίγο από την αυτονομία με έχει κουράσει πολύ με τη Samsung

Είναι που είναι μετριοτατα εξ αρχής, με τις αναβαθμίσεις το αποτελειώνουν

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που δεν ισχυει. Προσωπικα ποτε δεν εχω δει μειωση μετα απο αναβαθμιση και εχω μονο Sasmung συσκευες την τελευταια 5ετια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Από ότι διαβάζω αυτή η αναβάθμιση έχει προκαλέσει ανάμεικτα συναισθήματα...

Εγώ ακόμη δεν την έχω κάνει.

 

Αναρωτιέμαι αν τελικά είναι υποχρεωτικό μετά την αναβάθμιση αυτή να γίνει hard reset και ξανά στήσιμο της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που δεν ισχυει. Προσωπικα ποτε δεν εχω δει μειωση μετα απο αναβαθμιση και εχω μονο Sasmung συσκευες την τελευταια 5ετια.

Αυτό είναι κάτι που ισχύει για αυτό και το γράφω

Ισχύει στο S20 που έχω τώρα, ίσχυε και στο s10e που είχα προηγουμένως

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ούτε και εγώ έχω δει κάποια μείωση στα τόσα χρόνια που έχω samsung s7 edge, s8+, s10+, s20+

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

παιδάκια είχα galaxy s, s6, s7, s10e και τώρα s20

στα s7, s10e και τώρα στο s20 με αναβαθμίσεις πέφτει η αυτονομία, στα προηγούμενα δε θυμάμαι γιατί μιλάμε για προιστορία

στο δια ταύτα όμως, δε μετράμε ποιος την είχε μεγαλύτερη, την ιστορία στα galaxy, αλλά για συγκεκριμένα πράγματα

στο παρόν θέμα μιλάμε για το s20 όπου και άλλοι χρήστες αναφέρουν μείωση στην αυτονομία οπότε οι όποιες εμπειρίες σας με άλλα κινητά είναι άκυρη

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...