Jump to content

Sony Xperia 1 ΙΙ


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, athanaso77 said:

Αν διαβάσεις τα άρθρα, από τη Sony Netherlands έχουν ενημερωθεί και αυτοί. Αν τώρα δεν εμπιστεύεσαι τα Slash Gear, XDA developers, Gizmochina, GSMArena κτλ που έχουν αναπαραγάγει αυτή την είδηση, τότε δεν θα πρέπει να πιστεύεις τίποτα από όσα έχεις διαβάσει μέχρι σήμερα.

Δεν έγραψα ότι διαφωνώ κάπου απλά έχουμε διαβάσει τόσα ψέμματα που δεν ξέρεις τι να πιστέψεις!

καλά για το gsmarena τα έχουμε γράψει και σε άλλο αντίστοιχο νήμα.

Η πρώτη πατάτα που γράψανε ότι το 1iii θα έχει μόνο μια υποστήριξη και ύστερα ανακαλέσανε 

και η δεύτερη ότι το 1iii θα παίζει η με 120hz ή με 4Κ και τα 2 μαζί δεν γίνεται όπου και εκεί αναγκάστηκαν να ανακαλέσουν.

Ξέρεις όταν τα γράψανε και τα αναπαράγανε και οι υπόλοιποι που ανέφερες,πολλοί έσπευσαν -οχι μόνο εδώ- να το διαδώσουν και να κρίνουν...

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εντάξει, ο καθένας μας διαβάζει και ότι καταλαβαίνει. Ας επιστρέψουμε στα της συσκευής του τίτλου μιας και έχουμε βγει εκτός θέματος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στα της συσκευής, να πω ότι σήμερα που είχα δουλειές Αθήνα και περπατούσα, με λίγο πιο λερωμένο ή ιδρωμενο χέρι μου δεν αναγνωρίζε τίποτα. Ότι και αν προσπάθησα. Ίσως θα πρέπει να ξαναπεράσω λογισμικό μιας και βλέπω ότι μετά από restart, στρώνει για λίγο, αλλά ποιος ξαναστήνει το κινητό. Να έλεγα ότι δεν έχω ιδέα πως να το χρησιμοποιώ.. 3 χρόνια συμβίωσα με το xz1 και δεν είχα ποτέ θέμα. Εν τω μεταξύ είχα διαβάσει ότι η οθόνη έχει χαμηλή φωτεινότητα στο max και κάτω από τον ήλιο δεν φαίνεται καλά. Εν τέλει δεν με προβλημάτισε καθόλου. Θα έλεγα ότι είναι καλύτερη και σε αυτό το θέμα, από το προηγούμενο τηλέφωνο που είχε lcd ips.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βρήκα άκρη με το αποτύπωμα. Φαίνεται πως στα xperia 1 υπάρχει μια ιδιαιτερότητα. Όταν κάνεις register το αποτύπωμά σου, δεν πρέπει να μετατοπίζεις δεξιά - αριστερά το δάχτυλο όπως δείχνει το γράφημα στην οθόνη. Πρέπει να το βάζεις σταθερά στο κέντρο. Για την ώρα βλέπω ότι το θέμα μου έχει λυθεί. Έχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση η sony για αυτό. Αφήνω εδώ το link, γιατί ίσως κάποιος να αντιμετωπίσει το ίδιο.

https://www.sony.com/electronics/support/mobile-phones-tablets-mobile-phones/xperia-1/articles/SX919801

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Και μετα λεει για αυτο που γραψαμε παραπανω με τις διαφορετικες θεσεις-γωνιες σαν προσθετες εγγραφες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Με βάση τις τελευταίες μετρήσεις της μπαταρίας, πιστεύω πως έχω battery drain, και ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο τρόπο για να δω από που προκαλείται που μου διαφεύγει. Πιο συγκεκριμένα, το κινητό το φορτίζω μία φορά τη μέρα από το 25% μέχρι και το 90% που έχω βάλει να σταματάει μόνο. Συνήθως είχα screen time 3 ώρες και με μπαταρία από 100 - 0 έβγαζα οθόνη 4 άντε 4,5 ώρες. Ενώ είναι ήδη λίγο αν συγκριθεί με τα reviews, σήμερα από το 90 στα 25% κατάφερε μόνο 2,5 ώρες οθόνη. Να σημειώσω ότι δεν έπαιξα παιχνίδια, 5g κλειστό, και ambient μονίμως απενεργοποιημένη. Εν τω μεταξύ η μπαταρία δείχνει να έχει ακόμη 3.913mah στο service menu ,οπότε η φθορά της είναι πολύ μικρή σε σχέση την τόσο μεγάλη πτώση στην απόδοσή της. Σας παραθέτω και screenshots. 

Screenshot.png

Screenshot2.png

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

όπως ακριβώς έγραψες, η υγεία της μπαταρίας είναι ΟΚ, και πράγματι το Sot είναι πολύ λίγο!

Πρέπει να απενεργοποιείες μια μια εφαρμογή για να δεις ποια βγάζει το θέμα.

Πάντως αν μπεις στις ρυμθίσεις της κάθε εφαρμογής μπορείς να απενεργοποιήσεις την μπαταρίας στο παρασκήνιο, κάντο αυτό σε όλες τις τρίτες εφαρμογές και ξεκίνα σιγά σιγά εις άτοπον απαγωγή να δεις ποια δημιουργεί το draining

Τώρα που τι βλέπω οι υπηρεσίες google play 17 ώρες είναι υπερβολικό!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό battery drain απο τις υπηρεσίες playstore...Το θυμάμαι απο παλιά σε άλλες εκδόσεις android...Σκέφτηκα οτι αν ήταν κάποια εφαρμογή θα έπρεπε να μου το γράψει στη μπαταρία, τουλάχιστον αυτό γινόταν κάποτε και τη βρίσκαμε αμέσως. Θα το δω και σήμερα και θα ενημερώσω. Minimum 4 ώρες θα πρέπει να είμαι..όσο είχα και στις προηγούμενες συσκευές μου, τουλάχιστον όσο ήταν καινούρια η μπαταρία.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εκκαθάριση δεδομένων στα Google services και κλείσε τον συγχρονισμό φωτογραφιών για δοκιμή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γενικά κλειστό τον συγχρονισμό φωτογραφιών. Οκ, θα το δοκιμάσω. Ποια εφαρμογή είναι τα google services? Γιατί δεν τη βρίσκω.

Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες google play συνήθως το έχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες google play , διαχείριση χώρου , διαγραφή ολων των δεδομένων .

 

Εκανες κανενα update πριν ξεκινήσει αυτο drain ; 

 

Προσοχη με τα update , κλείστε τα κ κανετε τα μετα απο ......μηνες !!!

Στα xiaomi τους κατέστρεψε συσκευές το τελευταίο που έδωσε .

 

Κ μη μου πείτε δεν ειναι xiaomi η sony .

Ναι δεν ειναι αλλα κ στα καλύτερα σπίτια γίνονται λάθη . 

 

Παντα τα update τα ειχα κλειστα . ΠΑΝΤΑ ! 

Εκανα μολις οι πειραματικοί , εσείς δηλαδή δίνατε το οκ !!! 

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην υποστηριξη εχει καποιες οδηγιες για εκκινηση σε safe mode ωστε να δεις οτι κατι δεν παει καλα λογω καποιας τριτης εφαρμογης. Απο εκει και περα... Τσεκαρε ποιες εφαρμογες εχουν προσβαση στην τοποθεσια. Αυτες ξυπνουν για να λαβουν την τοποθεσια σου. Δοκιμασε σε μερικες να κοψεις δεδομενα παρασκηνιου (οχι μονοβνα μην εκτελουνται στο παρασκηνιο. Μπορει και καποια widgets να πινουν μπαταρια. Απο τα χειροτερα battery drain εχουν πλεον και οι browsers.  Επαναφορα δεδομςνων εφαρμογων για αρχη και αν δε στρωσουν, επαναφορα ερφοστασιακων ή επιδιορθωση με το pc companion.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Αντιμετωπίζει κανείς ένα θεματάκι με το proximity sensor? Πιο συγκεκριμένα συμπεριφέρεται ακριβώς όπως γράφουν μερικοί σε forum του εξωτερικού αλλά και στο sony support ( https://community.sony.co.uk/t5/1-series/xperia-1-ii-proximity-sensor-sensitivity/td-p/3686104 ). Όταν μιλάω στο τηλ, πολύ συχνά το βάζω σε λειτουργία πτήσης ή κλείνω το μικρόφωνο γιατί ενεργοποιείται η οθόνη. Όταν κάνω τεστ στο service menu, παρατηρώ ακριβώς αυτό:

Αυτός είναι και ο λόγος που ενεργοποιείται τόσο εύκολα η οθόνη αν κουνήσεις λίγο το τηλέφωνο. Το δικό σας πως συμπεριφέρεται? Φαίνεται για software bug ή bug στον driver του proximity, αλλά τόσο καρό δεν έχει λυθεί, οπότε αμφίβολο αν θα ασχοληθούν.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ορφέα είναι bug της Sony αυτό.
Αλλού έχει φτιάξει κι αλλού όχι, καθώς καί εκεί πού το κάνει, την επόμενη ημέρα να είναι οκ.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Ορφέα είναι bug της Sony αυτό.
Αλλού έχει φτιάξει κι αλλού όχι, καθώς καί εκεί πού το κάνει, την επόμενη ημέρα να είναι οκ.

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα είναι συνέχεια έτσι. Στο 1iii το έχουν φτιάξει? Πήρα ένα xperia 10(2019) για τον πατέρα μου και κάνει το ίδιο. Είναι γενικό το κακό μου φαίνεται. Πάντως εδώ και τόσο καιρό δεν το έχουν διορθώσει. Τελευταία ελπίδα το android 12.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, orfeas92 said:

Εμένα είναι συνέχεια έτσι. Στο 1iii το έχουν φτιάξει? Πήρα ένα xperia 10(2019) για τον πατέρα μου και κάνει το ίδιο. Είναι γενικό το κακό μου φαίνεται. Πάντως εδώ και τόσο καιρό δεν το έχουν διορθώσει. Τελευταία ελπίδα το android 12.

Σε κάποιους ναι το κάνει, εγώ που το δοκίμασα , διότι είμαι όλη την ώρα με bluetooth και δεν τα προσέχω αυτά, λειτουργεί normal,επίσης του πατέρα μου το 10ii λειτουργεί σωστά!

 

Με το support της Sony

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonymobile.support&hl=en&gl=US

το έχεις δοκιμάσει να δεις να βγαίνει προβληματικό?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Σε κάποιους ναι το κάνει, εγώ που το δοκίμασα , διότι είμαι όλη την ώρα με bluetooth και δεν τα προσέχω αυτά, λειτουργεί normal,επίσης του πατέρα μου το 10ii λειτουργεί σωστά!

 

Με το support της Sony

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonymobile.support&hl=en&gl=US

το έχεις δοκιμάσει να δεις να βγαίνει προβληματικό?

Και με την εφαρμογή το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Όπως και στις κλήσεις. Αν είναι προβληματικός ο driver του σενσορα, είναι λογικό να το κάνει παντού.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, orfeas92 said:

Και με την εφαρμογή το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Όπως και στις κλήσεις. Αν είναι προβληματικός ο driver του σενσορα, είναι λογικό να το κάνει παντού.

Κάνε μου μια χάρη, μπορείς να δοκιμάσεις να μιλήσεις στο τηλέφωνο σε σκοτεινό δωμάτιο να δούμε αν ανοίγει η οθόνη?

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, guy_fawkes said:

Κάνε μου μια χάρη, μπορείς να δοκιμάσεις να μιλήσεις στο τηλέφωνο σε σκοτεινό δωμάτιο να δούμε αν ανοίγει η οθόνη?

Θα το δοκιμάσω σε λίγο και θα σου πω. Λες να υπάρχουν παρεμβολές επειδή είναι infa red τεχνολογίας? Δεν νομίζω να έχει διαφορά. Μου το κάνει και έξω, στο δρόμο, βράδυ.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και σε απόλυτο σκοτάδι. Μόλις το δοκίμασα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, orfeas92 said:

Το κάνει και σε απόλυτο σκοτάδι. Μόλις το δοκίμασα.

δυστυχως και στο reddit που διάβασα, το έχουν κάποιοι όπως σου έγραψα και άλλοι όχι.

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά το τελευταίο update, σας δείχνει και εσάς διπλά τα αποθηκευμένα δίκτυα wifi? Επιπλέον στο backup της Google δεν υπάρχει πια επιλογή για τα δίκτυα wifi.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει πάρει κανείς το android 12?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Για προστασία οθόνης τι χρησιμοποιείτε; έχω βρει το κινητό σε πολύ καλή τιμή αλλά κολλάω στο ότι υπάρχουν πολύ λίγα αξεσουάρ για το κινητό όπως θήκες και γυαλια

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...