Jump to content

Sony Xperia 1 ΙΙ


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια.Παω να ξεκουραστω και αργοτερα θα επανελθω με φραπεδαρα σε κουβα για να μελετησω το φλεγον ζητημα επιστροφης στην αγαπημενη Sony!
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ το εδωσα σε χαμηλη τιμη βεβαια αλλα ηταν εις γνώση μου οτι απο μεταπωληση δεν...

 

Πολλα προβλήματα που δεν περιμενα...Πιθανως να στρώσει με αναβαθμισεις αλλα δεν εχω ορεξη να περιμενω αν και πότε.

 

1)Προβληματική Aod λειτουργει οπως και οταν θελει.

 

2)Φοβερη οθονη αλλα οχι καλη φωτεινοτητα.

 

3)Μπαταρια πολυ μέτρια.Τελος φόρτισης 12.30 το βραδυ στις 7.30 το πρωι με ολα ανοιχτά αλλα χωρις καμμια χρήση στο 86%

 

4)Χαμηλη η ενταση του ήχου στη εισερχόμενη κληση και στα notification.

 

Και παμε στο πιο σοβαρό για μενα

 

Κακη λήψη σήματος !!Σε μέρη που με σχεδον ολες τις συσκευες ειχε αψογο σήμα 4g η 3G εδω χαλια σημα και γενικα συνεχείς διακοπές του internet.Με ακριβως τα ιδια δεδομενα...

 

Στενοχωρήθηκα πολυ που το εδωσα γιατι και ειμαι φαν της Σονυ αλλα και μου αρεσε πολυ ως κατασκευή.Εξαιρετικο μεγεθος και βαρος αλλα και ελαφρύ αναλογικα...Δεν ηθελα να το δωσω αλλα τα παραπανω πραγματικα με πείραξαν και δεν ειχα διαθεση να περιμενω αν και οταν τα φτιάξουν.

 

Υ.Γ.Εχοντας δοκιμασει ολες τις τελευταιες ναυρχιδες για μενα ειναι ξεκάθαρο το πραγμα...Η pro max σε iOS η s20 plus σε android ειναι μακραν τα καλυτερα απο αποψη μέσου όρου.

Link to comment
Share on other sites

1,3 και 4 δεν μου έχουν παρουσιαστεί θέματα.

Σκέψου ότι σε μπαταρία είναι σε επίπεδο 11 pro Max.

Selfie και φωτεινότητα ναι.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1,3 και 4 δεν μου έχουν παρουσιαστεί θέματα.

Σκέψου ότι σε μπαταρία είναι σε επίπεδο 11 pro Max.

Selfie και φωτεινότητα ναι.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1) Αφου ειπες πιο πανω οτι δε χρησιμοποιείς την ambient σε μόνιμη βάση.Αν το κανεις θα δεις οτι εχει θεμα.

 

3)Αυτο φιλε ειναι αστείο...Συγνωμη κιολας.Το Max το αφήνεις το βραδυ στις 11 στο 100 και το πρωι παραμένει στο 100.Η μπαταρια του δεν υπαρχει.Ακομα και το p40 pro που το ειχα 2 μερες δε το πιανει.Το Sony με το θεμα μπαταριας δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.Δε τα παει καλα.Πιθανως να φτιάξει με καποια αναβαθμιση αλλα προς το παρών δεν...

 

4)Οσον αφορα τον ηχο σε κλησεις και ειδοποιησεις βαλε διπλα ενα iphone ενα pixel η ενα της σειράς s20 και θα δεις τη διαφορα.

 

Για την ποιοτητα του σήματος ειδικα στα δεδομενα νομιζω το εχεις παρατηρησει και εσυ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο τελευταίο θα συμφωνήσω ναι για την ποιότητα του σήματος.

Για την ambient την έχω να με ενημερώνει όταν έρχεται ειδοποίηση και όταν σηκώνω-κουναω την συσκευή.

Να το κάνω αυτό που λες τώρα να δω αν γίνετα.

 

Edit. Έχεις δίκιο όταν την έχεις συνέχεια ενεργή και περάσει για παράδειγμα το χέρι σου από πάνω σβήνει.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο τελευταίο θα συμφωνήσω ναι για την ποιότητα του σήματος.

Για την ambient την έχω να με ενημερώνει όταν έρχεται ειδοποίηση και όταν σηκώνω-κουναω την συσκευή.

Να το κάνω αυτό που λες τώρα να δω αν γίνετα.

 

Edit. Έχεις δίκιο όταν την έχεις συνέχεια ενεργή και περάσει για παράδειγμα το χέρι σου από πάνω σβήνει.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το οτι σβήνει ειναι φυσιολογικο γιατι καλύπτεται ο αισθητήρας το προβλημα ειναι οτι πολλες φορες δεν ξανα ανάβει.Η εκει που το εχεις αναμονη απο μονη της απενεργοποιείται.

 

Τελοσπαντων το τηλεφωνο θελει πολλες διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι το πρόβλημα ήταν ότι έσβηνε όταν πέρναγα το χέρι μου από πάνω και κάλυπτα τον αισθητήρα.

Θα το αφήσω αύριο όλη τη ημέρα να δώ αν θα το κάνει αυτό που μου λες.

 

Πάντως το πολλές διορθώσεις δεν νομίζω.

Όλα τα κινητά όταν είναι φρέσκα βγάζουν παιδικές ασθενείες ιδίως το ένα από αυτά που προανεφέρες και δεν μιλάω για τα iPhone που τα έχω σε εκτίμηση.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 1 μισή μετά τώρα η aod δουλεύει κανονικά χωρίς θέματα,την έβαλα αναμμένη συνέχεια και τίποτα από τα παραπάνω δεν έβγαλε.

Πάμε παρακάτω.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αλλαξα. Το εχω.Ισως το πουλησω καποια στιγμη αναλογα τα κεφια.

Ξεκαθαρα και μονο το μεγεθος και το βαρος.

Το κινητο γαζωνει πλην στοκ καμερας στα υπερκορεσμενα κοκκινα κυριως και στο λιγο φως (οχι ομως το night mode)

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Το τηλ το εδωσα σε χαμηλη τιμη βεβαια αλλα ηταν εις γνώση μου οτι απο μεταπωληση δεν...

 

Πολλα προβλήματα που δεν περιμενα...Πιθανως να στρώσει με αναβαθμισεις αλλα δεν εχω ορεξη να περιμενω αν και πότε.

 

1)Προβληματική Aod λειτουργει οπως και οταν θελει.

 

2)Φοβερη οθονη αλλα οχι καλη φωτεινοτητα.

 

3)Μπαταρια πολυ μέτρια.Τελος φόρτισης 12.30 το βραδυ στις 7.30 το πρωι με ολα ανοιχτά αλλα χωρις καμμια χρήση στο 86%

 

4)Χαμηλη η ενταση του ήχου στη εισερχόμενη κληση και στα notification.

 

Και παμε στο πιο σοβαρό για μενα

 

Κακη λήψη σήματος !!Σε μέρη που με σχεδον ολες τις συσκευες ειχε αψογο σήμα 4g η 3G εδω χαλια σημα και γενικα συνεχείς διακοπές του internet.Με ακριβως τα ιδια δεδομενα...

 

Στενοχωρήθηκα πολυ που το εδωσα γιατι και ειμαι φαν της Σονυ αλλα και μου αρεσε πολυ ως κατασκευή.Εξαιρετικο μεγεθος και βαρος αλλα και ελαφρύ αναλογικα...Δεν ηθελα να το δωσω αλλα τα παραπανω πραγματικα με πείραξαν και δεν ειχα διαθεση να περιμενω αν και οταν τα φτιάξουν.

 

Υ.Γ.Εχοντας δοκιμασει ολες τις τελευταιες ναυρχιδες για μενα ειναι ξεκάθαρο το πραγμα...Η pro max σε iOS η s20 plus σε android ειναι μακραν τα καλυτερα απο αποψη μέσου όρου.

Για το σήμα, ο 865 είχε θέμα μέχρι στιγμής. Έδωσε χθες η Qualcomm αναβάθμιση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη.....

14% απώλεια μπαταρίας κατά τη διάρκεια της νύχτας;

Αλήθεια;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατι ετρεχε σιγουρα. Δεν ειναι μονο η αναμονη πιστευω και το κακο ή προβληματικο σημα. Και συνηθως τις πρωτες μερες μετα απο updates συμβαινουν κατι τετοια χαζα τα οποια στρωνουν. Η Sony ειναι εγγυηση σε αυτα τα θεματα και θα τα λυσει.

Το κινητο ειναι κοσμημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας με κλήσεις, φωτογραφίες στο photo Pro που ρουφάει σαν διάολος μπαταρία.

Τέλος πάντων ο καθένας τις προτιμήσεις τού.

Έστρωσε και το δαχτυλίκο.

Το μόνο πού δεν θα στρώσει είναι η μπροστινή κάμερα, είναι θα γέλια εν έτη 2020

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ένα έτος να βγάλω 2 σελφις και αυτά με τα παιδιά,δεν με νοιάζει να σου πω.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα .

Εγω ακομα και ετσι τραβάω με την πίσω .

Εκει ειναι ο φακος , σε βλεπει σε κοιτάει , ειναι και ευρυγώνιος οποτε πρεπει να εισαι ευγενικά αμπαλος για να πας σε σελφι .

Εχουν και υπερ ευρυγώνιο τωρα τα κινητά , οποτε οχι αμπαλος αλλα ανθρωπος που κινδυνεύει όταν περνάει τον δρομο για να αποτύχει η selfie .

Εχετε και κουμπί για κλειστρο έτσι ;

Τα λέω όμορφα ;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το Παν είναι να βγαίνουν οι φωτογραφίες ινσταγκραμικες, μέχρι τότε και εσύ αμπαλός είσαι.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παρεξηγημένο το insta αλλά κατάλαβα πως το εννοείς.

Μη ξεχνας πισω εχεις εναν μεγαλο φακο για πρώτη φορά με βάθος πεδίου που δημιουργεί φυσικό διαχωρισμό του θεματος απο το background με ανίχνευση ματιού .

Οποτε ειναι αμαρτία να τραβας πορτρέτα (αυτο ειναι η selfie) με την μπροστά κάμερα και οχι με την πίσω .

Γύρνα το κινητό χρησιμοποίησε το κουμπι εχε το σε burst και απλα βγαλε ακομα και να πας την συσκευή δεξιά αριστερά ετσι ωτσε να πετύχεις σιγουρα καλό κάδρο .

Με eye detection αυτο θα σε εχει φοκους ακομα και τουμπα να έρθεις .

Έχετε συσκευαρα , χρησιμοποιήστε την οπως την προορίζει η sony .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα manual και όχι πολλά , απλά ξεκίνησα με την έκθεση και μετά με κλείστρο.

Τα αποτελέσματα ήταν άψογα και σε δύσκολες συνθήκες όπως οπίσθιος φωτισμός η νυχτερινές.

Μακάρι να μην βάλει night more και τα μπερδέψει, παίζει με το κλείστρο και κατεβάζει στο αυτόματο 1/4 χωρίς κούνημα , χερατες και αληθοφανή αποτελέσματα και όχι όπως τα night mode.

Μόνο με την έκθεση να παίξεις παίρνεις πολύ καλά αποτελέσματα και αυτό που πρόσεξα είναι ότι δεν ανεβάζει ISO.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα manual και όχι πολλά , απλά ξεκίνησα με την έκθεση και μετά με κλείστρο.

Τα αποτελέσματα ήταν άψογα και σε δύσκολες συνθήκες όπως οπίσθιος φωτισμός η νυχτερινές.

Μακάρι να μην βάλει night more και τα μπερδέψει, παίζει με το κλείστρο και κατεβάζει στο αυτόματο 1/4 χωρίς κούνημα , χερατες και αληθοφανή αποτελέσματα και όχι όπως τα night mode.

Μόνο με την έκθεση να παίξεις παίρνεις πολύ καλά αποτελέσματα και αυτό που πρόσεξα είναι ότι δεν ανεβάζει ISO.

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έχει night mode? Το ψάχνω χθες όλη μέρα και νόμιζα ότι δεν το βρίσκω.

Μερικές απορίες που έχω...

Όσο αφορά την κάμερα, time lapse έχει ? Δεν βρήκα ?

Επίσης το hdr που το ρυθμίζεις ? Μου βγάζει ένδειξη για οπίσθιο φωτισμό, αυτό είναι ? Αλλά όχι να το επιλέξω εγώ όταν θέλω.

 

Εν τω μεταξύ τα πλήκτρα δεν αλλάζουν σειρά ? Θέλω το back δεξιά καθώς το δουλεύω συνέχεια και δε βολεύει αριστερά. Η κουρτίνα είναι λίγο φτωχή σε σχέση με samsung, η aod απλά για να πούμε ότι υπάρχει, λίγες επιλογές και καμιά παραμετροποιηση σε χρωματα κτλ αλλά οκ κάνεις δουλειά. Κλείσιμο όλων των εφαρμογών με ένα κουμπί δεν έχει, πρέπει μια μια όταν πατάς το τετράγωνο κουμπί να κλείνεις

Γενικά θα περίμενα πιο γεμάτο το μενού, αλλά οι ελλείψεις δε με ενοχλούν πέρα από τον συνδυασμό πλήκτρων.

Στην κάμερα όμως παρόλο το προχωρημένο μενού από τις φωτογραφικές μηχανές έχει ελλείψεις που δε θα έπρεπε όπως το να επιλέγεις εσύ τη χρήση hdr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο photo Pro έχει το auto εκεί το hdr είναι αυτόματο.

Αν το βάλεις στο P και πας στο menu και μετά έκθεση χρώμα θα βρεις το hdr που θα βαράει συνέχεια είτε το χρειάζεται η λήψη είτε όχι, στο P επίσης μπορείς να παίξεις με την έκθεση.

Στο S μπορείς να παίξεις με το κλείστρο και στο Μ με τα πάντα.

Για να ξεκαθαρίσουμε πρίν το θάψεις που είναι σίγουρο HDR τα Sony δεν τραβάνε συνέχεια, δεν είναι στην λογική ούτε κάν τών επαγγελματιών άρα αυτό το που έχουν συνηθίσει όλοι δεν θα το βρεις εδώ, καθώς και έντονα χρώματα με υπερεκθεση δεν θα βρεις.

Άρα το photo pro μόνο ελλείψεις δεν έχει!!

Videos 4K 60 FPS θα βρεις στο cinema app με άψογα αποτελέσματα.

Το μενού που το βρήκες φτωχό δεν μπορώ να το κατανοήσω άρα δεν μπορώ να βοηθήσω.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η λογική night mode ευτυχώς δεν υπάρχει με αυτά τα ψεύτικα αποτελέσματα.

Σου παίζει με το κλείστρο με πολύ αληθινά αποτελέσματα αλλιώς βαράς σε σκοτεινά μέρη με το P και με HDR

Θα βρεις μεγάλες διαφορές

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τέλος προσοχή το ISO να το βάλεις στο auto γιατί ότι πειράξεις θα μείνει στην ρύθμιση.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1 ΙΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...