Jump to content

Sony Xperia 1 ΙΙ


guy_fawkes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά είναι ανώτερο του s10+ σε πολλούς τομείς, αλλά εδώ δεν είναι αν θα αλλάξεις η όχι κινητό. Όπως δεν σε συμφέρει να πας στο s20+ έτσι δεν σε συμφέρει να πας και σε κάποιο άλλο.

Άσε που έχει μόνο 256 μνήμη, όταν εσύ έχει 512, θα ήταν πισωγύρισμα για εσένα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν φεύγω από το s10+ απλά αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να πληρώσει κανείς 1200 ευρω για ένα τηλέφωνο επιπεδου s10+ τη στιγμή που βρίσκει το s10+ στα μισά λ7. Από αυτή την άποψη το νέο Sony είναι παντελώς εκτός τόπου και χρόνου και πανάκριβο χωρίς ουσιαστικά κάτι καινούριο! Αν έρχονταν πέρυσι με 4000 μπαταρία έστω και σε αυτή την τιμή με αυτόν τον επεξεργαστή δεν θασπαγε το ταμεία? Φέτος ομως...."που πας ρε καραμήτρο"?

 

Στην πραξη ετσι ακριβως ειναι. Το κινητο αυτο επρεπε να ειχε κυκλοφορησει περυσι με snap855 και ας ειχει την αρχικη τιμη του Xperia 1.

 

Δυστηχως η Sony δειχνει οτι δεν μπορει να ακολουθησει τις εξελιξεις.

 

Λεμε μπραβο που εβαλε η Sony μπαταρια 4000,την ιδια στιγμη που οι αλλες εταιρειες δινουν μπαταριες 4500,5000 και μεχρι και 6000(Asus rog).

Και για οθονες μιλαμε για την εταιρεια που αναμενεται να βγαλει φετος την νεα της gaming κονσολα και ενω οι υπολοιποι δινουν οθονες 90 και 120hz,η Sony σου βγαζει οθονη στα 60hz.

 

Οπως και να εχει η συσκευη γενικα ειναι αρκετα καλη μιας και επιτελους βαλανε τα παντα μεσα που απουσιαζαν(και θυρα ακουστικων,και ασυρματη φορτιση και 256gb βασικου χωρου) και πολυ πιο τιμια επιλογη απο τις αλλες προηγουμενες συσκευες της.

 

Δυστηχως ομως θα παει και αυτη απατη για 2 σοβαρους λογους.

1)γιατι δεν θα εχει ανταγωνιστικη τιμη. Ηδη ακουγονται φημες για 1200ευρω αρχικη τιμη...

Η Sony εδω και χρονια επρεπε να εβλεπε το παραδειγμα της Oneplus και να ειχε αναλογες τιμες. Δυστηχως ακολουθει το παραδειγμα της HTC ομως γιαυτο και καθε χρονο στο mobile κομματι ειναι με ζημιες.

 

2)γιατι δεν εχει σοβαρη διαθεσιμοτητα(λιγες χωρες θα κυκλοφορησει και οχι σε πολλα κομματια/καταστηματα)και δεν θα εχει σοβαρη προβολη/διαφημιση.Δειτε ποσα λιγα καταστηματα εχουν το Xperia 1/5....

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα πότε θα έρθεις για την τρολια σου

Βρείτε λύση εκεί με τα samsung που μετά βίας βγάζετε 4 ώρες SOT και απενεργοποιειτε τα πάντα για 2 ώρες παραπάνω και άσε τις μπαταρίες και τις χωρητικοτητες

Μιλάμε για 20fps στην main κάμερα και 10 fps στην ultra wide, μιλάμε για af και 3 optical zoom αληθινό και όχι fake όπως τα Sammy, μιλάμε για zeiss φακούς και φυσικά Snapdragon μιλάμε για stereo ηχεία μπροστά και 4Κ οθόνη και το fun(ny) boy της Sammy μας γράφει τρολιες.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως θα πέσει σε λίγο καιρό η τιμή του και θα γίνει αρκετά προσιτό.Πολλες φορές ψάχνω για εναλλακτικό τηλέφωνο και μπαίνω στο νήμα με τα Sony αλλά τα 1200 αρχική τιμή δεν αφήνουν περιθώρια. Σίγουρα έχω εξασφαλίσει συσκευή για 2 χρόνια εδώ που είμαι τώρα αλλά αυτό δεν μου απαγορεύει να βλέπω κι αλλού. Για το S20 ultra ούτε που το σκέφτομαι και ομολογώ ότι δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω το οτιδήποτε σε εκείνο το νήμα....

Τέλος πάντων η προσπάθεια της Sony είναι αξιοπρόσεκτη αλλά πολύ ακριβή για τα σημερινά δεδομένα έτσι όπως φημολογείται για την τιμή της συσκευής που μιλάμε...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβγαλε η Sony πότε κυκλοφορεί επίσημα ;;

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Οχι, άνοιξη απλά λένε

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως θα πέσει σε λίγο καιρό η τιμή του και θα γίνει αρκετά προσιτό.Πολλες φορές ψάχνω για εναλλακτικό τηλέφωνο και μπαίνω στο νήμα με τα Sony αλλά τα 1200 αρχική τιμή δεν αφήνουν περιθώρια. Σίγουρα έχω εξασφαλίσει συσκευή για 2 χρόνια εδώ που είμαι τώρα αλλά αυτό δεν μου απαγορεύει να βλέπω κι αλλού. Για το S20 ultra ούτε που το σκέφτομαι και ομολογώ ότι δεν μπαίνω στον κόπο να γράψω το οτιδήποτε σε εκείνο το νήμα....

Τέλος πάντων η προσπάθεια της Sony είναι αξιοπρόσεκτη αλλά πολύ ακριβή για τα σημερινά δεδομένα έτσι όπως φημολογείται για την τιμή της συσκευής που μιλάμε...

 

Περίμενε λίγο καιρό. Δεν είναι ανάγκη να το πάρεις Day one.

Αλλα ναι, ναυαρχίδα παίρνεις για τουλάχιστον 2 χρόνια. Αλλιώς πας σε κάτι φθηνότερο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο καιρό. Δεν είναι ανάγκη να το πάρεις Day one.

Αλλα ναι, ναυαρχίδα παίρνεις για τουλάχιστον 2 χρόνια. Αλλιώς πας σε κάτι φθηνότερο.

Διαβαζω διθυραμβικές κριτικές στο σκρουτζ για το ΜΚ1,αλλά όλα έχουν να κανουν και με το τι ειχες πριν.Για να λεω την αληθεια εχω βαρεθει την ομοιομορφια των Samsung αλλά απο την αλλη ειναι μια ασφαλης επιλογη οταν δινεις ενα σωρο λ7.Ειναι και το support που δεν μπορεις να το αγνοήσεις.

Αυτα με προβληματιζουν και με προβλημάτιζαν στη Sony...(που φτασαμε :D...να μας προβληματιζει η υποστηριξη μιας συσκευης Sony εναντι μιας Samsung,που αν το εγραφες αυτο 20 χρονια πριν,θα γελαγαν κι οι πέτρες)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

https://www.kimovil.com/en/sony-xperia-1-ii/antutu

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δυνατο. Καλυτερο απο τον exynos του S20 και δυνατοτερο και απο τον A13 της apple.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω τι θα λέει και η κάμερα πάντως και μετά θα μπω στο τρύπακι για αγορά.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cirrus Logic CS35L41 απο ήχο και

IMX557 1/1.67" 1.90 μm στην κύρια κάμερα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Cirrus Logic CS35L41 απο ήχο και

IMX557 1/1.67" 1.90 μm στην κύρια κάμερα.

12άρης φακός.

Άρα;

Τα 1,9μm θα τα πιάνει χωρίς pixel binning;;;;;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Cirrus Logic CS35L41 απο ήχο και

IMX557 1/1.67" 1.90 μm στην κύρια κάμερα.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τόσο καλός φακός σε τηλέφωνο πρώτη φορά μπαίνει ελπίζω το software της Sony να είναι ανάλογο για τα καλύτερα αποτελέσματα της φωτογραφίας, για τον ήχο απλά κορυφή το chipset.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.phonearena.com/news/sony-releases-videos-showing-how-to-use-the-camera-on-the-sony-xperia-1-ll-5g_id124814

 

Να και ένα τηλέφωνο με καλές φωτογραφικές δυνατότητες επιπέδου DSLR έρωτας :up:

 

Νομίζω ήρθε η ώρα να αλλάξω τηλέφωνο!!

 

Unboxing Video :

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει κάποια ωραία promo video , 6 τον αριθμό για το πως δουλεύει το photo pro

Σε γενικές γραμμές κι αν εξαιρέσεις την φωτογραφία είναι υπερπλήρες

Άσχετο

UFS 3. 0, LDDR5 επιβεβαιωθηκε.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Xperia 1 vs xperia 1ii

Ακόμα η Κάμερα δεν έχει πάρει αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για τιμή βλέπω κάτι 1199$ οπότε τόσο σε ευρώ . Πολύ ακριβό ακόμη και για 256gb 865 και τέτοια κάμερα . Εγώ θα περιμένω να πέσει η τιμή του και ας το πάρω και σε 1 χρόνο .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί θα είναι η τιμή με δώρο ακουστικά https://www.sony.gr/electronics/truly-wireless/wf-1000xm3

Κυκλοφόρησε Ιαπωνία και άνοιξαν οι προπαραγγελιες σήμερα στην Γερμανία για 15/6

Εγω το περιμένω άμεσα για αγορά.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σε ένα γερμανικό κατάστημα το έχει 1199 με δώρο τα ακουστικά wh-1000xm3

https://www.mobilcom-debitel.de/handys-smartphones/sony/sony-xperia-1-ii-ohne-vertrag/p/P-M-3277862?dcl=smartphones&ds=P-3353382

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με ακουστικά το δίνει όπως το προηγούμενο.

Απλά δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το firmware της κάμερας.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1 ΙΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...