Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν ανοίγω τις πρόσφατες εφαρμογές και πατήσω στο εικονίδιο οποιασδήποτε εφορμογης, η επιλογή "να διατηρείτε ανοιχτό για γρήγορη εκκίνηση" είναι αχνή και δεν μπορώ να την επιλέξω ακόμα και για εφαρμογές που έχω ρυθμίσει να μην μπαίνουν ποτέ σε αδράνεια. Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείτε να δείτε αν ισχύει και σε εσάς αυτό;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

 

Για να μη γράφω ολόκληρο κατεβατό..

Δεν ισχύει αυτό γιατί δεν έχουμε bixby button

Με το τηλ ανοιχτό πατάμε ταυτόχρονα volume down+power button και μόλις το τηλέφωνο σβήσει αφήνουμε το volume down και στιγμιαία παταμε το volume up ενώ εξακολουθούμε να έχουμε πατημένο το power button

 

https://www.hardreset.info/devices/samsung/samsung-galaxy-s10-lite/recovery-mode/

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω τις πρόσφατες εφαρμογές και πατήσω στο εικονίδιο οποιασδήποτε εφορμογης, η επιλογή "να διατηρείτε ανοιχτό για γρήγορη εκκίνηση" είναι αχνή και δεν μπορώ να την επιλέξω ακόμα και για εφαρμογές που έχω ρυθμίσει να μην μπαίνουν ποτέ σε αδράνεια. Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω την εντύπωση ότι σε αφήνει να κλειδώσεις μόνο μια εφαρμογή.

Εαν έχεις έστω και μια κλειδωμένη, τότε γίνεται γκρι η επιλογή.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σε αφήνει να κλειδώσεις μόνο μια εφαρμογή.

Εαν έχεις έστω και μια κλειδωμένη, τότε γίνεται γκρι η επιλογή.

 

from my S10 lite

Έχεις δίκιο. Μόλις το τεσταρισα

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησε κανεις αυξημένη καταναλωση μετά το Update Οκτωβρίου ??

Απο την Πέμπτη που το εβαλα, χωρις να βαλω κάποια εφαρμογή βλεπω μεγαλύτερη κατανάλωση και στην αναμονη το βραδυ αλλα κ μεσα στην μερα.

Κ για την ακριβεια μεσα στην μερα, την ώρα που το δουλευω βλέπω αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταριας.

 

Φυσικα μετα το update έκανα clear cache.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πολύ μεγάλη διαφορά! Την τρώει σα νεράκι... Δε μπορώ να καταλάβω πως το κατάφεραν... Έβγαζα άνετα 1,5 μέρα και σήμερα ζήτημα αν θα μου βγάλει τη μέρα οριακά...

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παρατηρώ καμία διαφορά. Ότι κατανάλωνε...καταναλώνει.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παρατηρώ καμία διαφορά. Ότι κατανάλωνε...καταναλώνει.

 

Στο gsam το συστημα android εμφανιζεται με μεγαλη διαφορα μπροστα.... κατι που δεν το εκανε πριν.... Δυστυχως τα κατάφεραν παλι εκει στην samsung.

Μπορει κ να μιλήσω για 1.30-2 ωρες διαφορα στη φορτιση (80%).

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

Στο gsam το συστημα adroid εμφανιζεται με μεγαλη διαφορα μπροστα.... κατι που δεν το εκανε πριν.... Δυστυχως τα κατάφεραν παλι εκει στην samsung.

 

Μπορει κ να μιλήσω για 1.30-2 ωρες διαφορα στη φορτιση (80%).

Και εγώ δεν βλέπω διαφορά. Όπως και να χει δεν αξίζει να "τρελαίνεστε" για την μπαταρία. Σιγά το πράγμα αν το βάλεις να φορτίσει 1-2 ώρες νωρίτερα η αργότερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν βλέπω διαφορά. Όπως και να χει δεν αξίζει να "τρελαίνεστε" για την μπαταρία. Σιγά το πράγμα αν το βάλεις να φορτίσει 1-2 ώρες νωρίτερα η αργότερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανησυχίες αδερφε.. ανησυχίες....

Οταν συμβαίνει σε σενα κάτι, ψαχνεις να βρεις γιατι μονο σε σενα κτλ κτλ.

Οχι οτι χαθηκε ο κοσμος.... αποα ξέρεις πως παει

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ το έβγαλα από πρίζα.

Τώρα έχω 5:10 λεπτά οθόνη και 50% υπόλοιπο μπαταρίας.

Τί να ψάξω και τί να ασχοληθώ....

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ το έβγαλα από πρίζα.

Τώρα έχω 5:10 λεπτά οθόνη και 50% υπόλοιπο μπαταρίας.

Τί να ψάξω και τί να ασχοληθώ....

 

from my S10 lite

Λογικά δεν κάνετε ίδια χρήση γι'αυτό οι μεγάλες διαφορές, εσύ έχεις και εμπειρία στις μπαταρίες των smartphone μίας και είχες στην κατοχή σου συσκευή που αν την έβγαζες από την φόρτιση έκλεινε κατευθείαν(prixel) Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ το έβγαλα από πρίζα.

Τώρα έχω 5:10 λεπτά οθόνη και 50% υπόλοιπο μπαταρίας.

Τί να ψάξω και τί να ασχοληθώ....

 

from my S10 lite

 

Nαι, αμα το σύγκρινω με το S9+, το S8, η το s6 plus που ειχα στην κατοχη μου... ναι.. τι να ψαξω και τι να ασχοληθώ κι εγω...

Τι να μου πει το S20 plus η το ultra...

Οταν ομως, 3 μηνες βγαζω 9,30 - 10 ωρες sot ( 100% εως 20% βαρια) κ τωρα χανω καπου στο 2ωρο μετα το update, θελω να ασχοληθώ κ να μάθω αν συμβαινει κ σε αλλους....

Δεν θεωρω το περιπου 20% απωλειας μπαταριας υστερα απο το update λιγο ....

 

Γιατι αν μιλουσαμε για 5 ώρα Sot της συσκευης κ χανατε 1 ωρα SOT μετα το update, οι μισοί θα εβριζαν την Samsung ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, σε ολες τις συσκευες κ τα νήματα.....

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους :)

 

Γιατι αν μιλουσαμε για 5 ώρα Sot της συσκευης κ χανατε 1 ωρα SOT μετα το update, οι μισοί θα εβριζαν την Samsung ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, σε ολες τις συσκευες κ τα νήματα.....

Δεν είμαι από αυτούς που βρίζουν την εταιρεία, όταν μετά από αναβάθμιση η συσκευή βγάζει drain. Να ήταν iPhone, θα έλεγα ναι, κατά πάσα πιθανότητα φταίει η Apple (ή κάποιος dev εφαρμογής τέλος πάντων). Αλλά στο Android που μπλέκονται 1500 διαφορετικοί παράγοντες, δεν μπορώ να κατηγορήσω απευθείας την εταιρεία.

Έχει τύχει πολλές φορές σε PIxel, να πάρει αναβάθμιση και να έχει drain. Εκεί ποιος φταίει; Η Samsung;

Το Android System του Redmi Note 8 Pro είναι στο 35% όμως η συσκευή βγάζει 12ωρα SOT. Αυτό που οφείλετε. Μήπως η Xiaomi ξαφνικά άρχισε να γράφει σωστό software;

Εν κατακλείδι: 1 ώρα χαμένο SOT είναι σοβαρό νούμερο, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι φταίει η Samsung. Πρέπει να ψαχτείς σε άλλα πράγματα (στα υπόλοιπα 1499 που απομένουν :p)

 

Λογικά δεν κάνετε ίδια χρήση γι'αυτό οι μεγάλες διαφορές, εσύ έχεις και εμπειρία στις μπαταρίες των smartphone μίας και είχες στην κατοχή σου συσκευή που αν την έβγαζες από την φόρτιση έκλεινε κατευθείαν(prixel)

Κανένας δεν κάνει ίδια χρήση με το άλλον Βαγγέλη.

Εγώ συγκρίνω με τον εαυτό μου, ο άλλος με τον εαυτό του...και πάει λέγοντας.

Εγώ λοιπόν, δεν διαπιστώνω μεγαλύτερη κατανάλωση μετά την αναβάθμιση. Είμαι μια από τα ίδια.

Αυτός που διαπιστώνει, προφανώς θα έχει κάποια εφαρμογή που κάνει την "ζημιά" ή κάποιο service το οποίο δεν χρησιμοποιώ εγώ η κάποια αναβάθμιση στην κεραία την οποία δεν έκανε ακόμα ο πάροχος ή κάποιο παρασκήνιο το οποίο δεν κλείνει σωστά... ή ... ή ... ή...1000 ή...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Οτι εμπλέκονται 1000 λογοι συμφωνο κ επευξανω. Κ φυσικα ειναι κομματακι δυσκολο να βρεθει..

Αλλα γιαυτο ειμαστε εδω, να μιλάμε κ να συζηταμε τις ανησυχιες μας. Γιαυτο κ εξηγησα κι ολας οτι συμφωνα με το gsam, βλέπω αρκετα αυξημενο το ποσοστο του συστήματος android.

Κανενα αλλο πρόγραμμα....

Συγκεκριμένα αυτό...

Το οποιο συνδεεται ναι μεν με καμια 200αρια πακέτα, αλλά αυτο ξεκίνησε μετα το update.

 

Κ το εξηγεις για να δεις κ τις απόψεις των συμφορουμιστων μήπως κ βρεθει λυση η μήπως απλα δεν είσαι μονος.

 

Τεσπα. Κουβεντα κάνουμε κ ολοι συγκρινουμε τα sot μας με βαση της δικής μας χρησης.. Κι ετσι βγάζουμε συμπεράσματα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε άλλα ξένα fora αναφέρουν μετά το τελευταίο update μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά και πιο αργή φόρτιση.

 

Δεν εχω κοιταξει εγω προσωπικα τι παιζει εκτος.... Γιατι κ να δω, λυση δεν θα βρω...

Τα απαραίτητα clear cache εγιναν σε play store κτλ κτλ κτλ αλλα δεν εστρωσε.

Συνηθισμενα τα βουνα στα χιόνια..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια βδομάδα χωρίς τζαμακι και έχω χαρεί την οθόνη στο έπακρο..Χρόνια έχω να αφήσω γυμνό κινητό..Απλά, τα πουλάω αψεγάδιαστα και τρώω στη μάπα όλα τα περίεργα tempered glasses..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μια βδομάδα χωρίς τζαμακι και έχω χαρεί την οθόνη στο έπακρο..Χρόνια έχω να αφήσω γυμνό κινητό..Απλά, τα πουλάω αψεγάδιαστα και τρώω στη μάπα όλα τα περίεργα tempered glasses..

 

Και εγώ τα ίδια, αλλά είμαι φουλ τελειομανής οπότε δεν θα άντεχα να το έχω χωρίς tempered glass με κίνδυνο να γρατζουνιστεί η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε άλλα ξένα fora αναφέρουν μετά το τελευταίο update μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά και πιο αργή φόρτιση.

Αυτή τη στιγμή, μετα το Update, εχω 1 ωρα οθόνης και μπαταρία 94%.. Οχι καμια βαριά χρηση, σερφαρισμα στο ίντερνετ σε χαμηλο φωτισμό.. Αλλα δε βλέπω καμια διαφορα. Ουτε σε βαριά χρήση εχω δει διαφορά.

Καθε update μπορεί να μη κάτσει καλά, αυτο ειναι στάνταρ για καθε κινητό πάντα. Η μονη λυση σε αυτες τις περιπτώσεις factory reset και στήσιμο του κινητού απ την αρχη κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα κάνει επαναφορά εργ.ρυθμίσεων, βλέπω αμελητέα διαφορά στη κατανάλωση που αν δεν το είχατε αναφέρει, δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι!
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση σε αυτες τις περιπτώσεις factory reset και στήσιμο του κινητού απ την αρχη κάποια στιγμή.

 

Καταλαβαίνεις οτι για να κάνεις hard reset ΚΑΘΕ μηνα ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟ ετσι ??

Ενταξει καποιος που εχει 10-15 βασικά προγράμματα κ θα τον παρει κανα μισάωρο να το στήσει !

εχεις 30+ προγράμματα με τραπεζες, εφαρμογες για την δουλεια σου κτλ κτλ... πρακτικα ειναι αδύνατο να διαθεσω 3-3,5 ωρες ΣΤΟ ΧΑΛΑΡΟ για να το στησω απ την αρχη επειδή το τυπικότατο patch δεν έκατσε καλά....

Στο major update ναι, θα το κάνω...

Αλλα οχι καθε μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις οτι για να κάνεις hard reset ΚΑΘΕ μηνα ειναι σχεδον ΑΔΥΝΑΤΟ ετσι ??

Ενταξει καποιος που εχει 10-15 βασικά προγράμματα κ θα τον παρει κανα μισάωρο να το στήσει !

εχεις 30+ προγράμματα με τραπεζες, εφαρμογες για την δουλεια σου κτλ κτλ... πρακτικα ειναι αδύνατο να διαθεσω 3-3,5 ωρες ΣΤΟ ΧΑΛΑΡΟ για να το στησω απ την αρχη επειδή το τυπικότατο patch δεν έκατσε καλά....

Στο major update ναι, θα το κάνω...

Αλλα οχι καθε μηνα...

Γι αυτο εγραψα ΚΑΠΟΙΑ στιγμη, να κάνεις factory reset και φυσικά οχι καθε μηνα. Μια φορά θα σου κάτσει η στραβη, δεν πρόκειται καθε φορα που παίρνει minor update να συμβαίνει αυτο..

Εμενα δεν έπαιρνε update το κινητο για καμια 10ρια μήνες και δεν εκανα factory reset γιατι βαριόμουν.. :lol: Μεχρι που έβαλα την τελευταία ρομ μεσω pc και απο τοτε παιρνει κανονικά, κάνοντας φυσικά τοτε και factory reset. Αν τα οργανώσεις σωστα πάντως δεν είναι τοσο δύσκολο. Ειχα ηδη backup στην microsd ολες τις εφαρμογές. Τις επανέφερα απο εκει εύκολα και απλα ρύθμισα τράπεζες που γράφεις και εσυ κλπ. Αλλα σίγουρα είναι χρονοβόρο.

Αλλα αν έβλεπα σημαντικη για εμενα μείωση αυτονομία θα εκανα ποιο σύντομα..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Σε εντεκαμιση λεπτά διαβάζοντας απλά Google News έχασα 3%.....(με wifi)

Χθες το απόγευμα το έβγαλα από πλήρη φόρτιση και μετά από 4 ώρες με λίγο YouTube και απλή χρήση (όχι games) έπεσα στο 20% !

Την πηδηξε την συσκευή το update...

 

sent from S10 Lite

 

Εγω αυτό που παρατηρήσα πολυ εντονα οτι πέφτει αρκετα γρηγορα απο το 100% έως το 90%.

Ενω είχα σταθερα 1.30 ωρα οθονη με την χρηση μου σε εκείνο το σημείο, τωρα εχω 1 κ 3-4 λεπτα παραπανω βαρια.

Μετα ψιλοφτιαχνει αυτό αλλα οχι όπως πριν το Update. Χάνει σταθερα αλλά λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που παρατηρήσα πολυ εντονα οτι πέφτει αρκετα γρηγορα απο το 100% έως το 90%.

Ενω είχα σταθερα 1.30 ωρα οθονη με την χρηση μου σε εκείνο το σημείο, τωρα εχω 1 κ 3-4 λεπτα παραπανω βαρια.

Μετα ψιλοφτιαχνει αυτό αλλα οχι όπως πριν το Update. Χάνει σταθερα αλλά λιγότερο...

Συμφωνώ στην παρατήρησή σου. Το πρωί φεύγω για δουλειά σχεδόν με 100% και σε 1-1,5 ώρα διαδρομή (οδηγώντας και στο Bluetooth του αυτοκινήτου) και με 3-4 κλήσεις των 5 λεπτών, πέφτει στο 88-90%. Πριν ήταν κοντά στο 95%. Μετά όπως λες "στρώνει" κάπως η κατανάλωση, κάτι άλλο δεν αντιλήφθηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...