Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, τρελή προσφορά! Να είναι καλά ο φίλος που μας ενημέρωσε!

Ωραίες θηκούλες, πολύ φίνες!

Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο δόντι στο πλαίσιο γύρω από τις κάμερες και να μην μαζεύουνε τη σκόνη.

Αλλά εδώ ταιριάζει το "μας χαρίσανε ένα γάιδαρο και εμείς τον κοιτάζαμε στα δόντια".

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τρελή προσφορά! Να είναι καλά ο φίλος που μας ενημέρωσε!

 

Παρήγγειλα την sview! Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες θηκούλες, πολύ φίνες!

Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο δόντι στο πλαίσιο γύρω από τις κάμερες και να μην μαζεύουνε τη σκόνη.

Αλλά εδώ ταιριάζει το "μας χαρίσανε ένα γάιδαρο και εμείς τον κοιτάζαμε στα δόντια".

 

Έχω ήδη τρεις Spigen τις οποίες τις θεωρώ κορυφή και σίγουρα αυτές θα φοράω στο κινητό τον περισσότερο καιρό, αλλά 1 ευρώ οι Samsung θα ήταν έγκλημα να μην τις αγοράσει κάποιος, και ας μην τις χρησιμοποιήσει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Στείλε φίλο σου σε άλλη πόλη να τις πάρει και όταν βρεθείτε τις παίρνεις....

Μέλος στο note 10 lite ανέφερε την προσφορά.

Τελικά με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο....κατάφερα και τις "έκλεισα" και τις 4.

3 σιλικόνες και 1 S-view.

130€ θήκες....τέτοια προίκα...ούτε η Πριγκίπισσα του Μονακό. :lol:

 

Έχω ήδη τρεις Spigen τις οποίες τις θεωρώ κορυφή και σίγουρα αυτές θα φοράω στο κινητό τον περισσότερο καιρό, αλλά 1 ευρώ οι Samsung θα ήταν έγκλημα να μην τις αγοράσει κάποιος, και ας μην τις χρησιμοποιήσει ποτέ!

Και εμένα με την Spigen Liquid Crystal με βλέπω πάλι σε λίγο καιρό. LoL.

Η S-view....διαφορετικής νοοτροπίας θήκη...απόλυτη θα την χαρακτήριζα...με την έννοια ότι ή την ερωτεύεσαι ή την πετάς μετά από 10 λεπτά.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος αντάπτορα type-c to 3.5 jack για ακουστικά. Υπάρχει αυτός της Samsung. Υπάρχουν και αντίστοιχοι της ugreen και της baseus, που είναι ποιοτικά προϊόντα και αρκετά φθηνότεροι.

Ξέρουμε αν λειτουργούν στο S10 lite, για ραδιόφωνο και απάντηση σε κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους,

 

Ως κάτοχος του Galaxy s10 Lite έχω πάρει και εγώ τις πρόσφατες ενημερώσεις. Οπότε η έκδοση που έχω εγκατεστημένη είναι το android 11 με security patch Ιανουάριος 2021.

Μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις, έχω παρατηρήσει διάφορα φαινόμενα στο τηλέφωνο, και θα ήθελα και την γνώμη άλλων χρηστών για να δω αν είναι γενικότερο το πρόβλημα, ή φταίει το τηλέφωνο μου και πιθανώς έχει hardware πρόβλημα.

 

1. ορισμένες φορές δεν φορτίζει. όπως και να βάλω το καλώδιο. Μιλάμε για το original Καλώδιο και φορτιστή. Και θα χρειαστεί να το βάλω - βγάλω 2-3 φορές για να ξεκινήσει η φόρτιση.

2. Τα original ακουστικά πλέον δεν τα βλέπει συνδεδεμένα. Αρχικά έπρεπε να τα βάλω - βγάλω 2-3 φορές και μετα παίζανε, Τώρα μετα την τελευταία αναβάθμιση δεν τα έβλεπε καθόλου.

3. Μετα την τελευταία προσπάθεια να συνδέσω τα ακουστικά, και μετά που σταμάτησα τις προσπάθειες, το τηλέφωνο για αρκετή ώρα άρχισε να έχει notification για "σύνδεση προσαρμογέα USB" και αμέσως μετα "αποσύνδεση προσαρμογέα USB". To notification αυτό ήταν σιωπηρό, δηλαδή δεν βάραγε ήχος, μόνο το έβγαζε στη λίστα με τα notifications και έτυχε και το παρατήρησα, γιατί μετα εξαφανιζόταν. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι που έκανα επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

4. Και σήμερα έκανε το πιο κουλό. ενώ στο γραφείο είναι συνδεδεμένο σε wifi calling, ξαφνικά άρχισε να ανοιγοκλείνει με ταχύτατο ρυθμό στο wifi calling (δηλαδή το εικονίδιο εμφανιζόταν - εξαφανιζόταν συνεχόμενα). Προφανώς όσο γινόταν αυτό, το τηλέφωνο δεν μπορούσε να δεχτεί κλήσεις. Αυτό αρχικά σταμάτησε όταν έκλεισα χειροκίνητα το wifi και το ενεργοποίησα ξανά. Όμως μετά από λίγο το ξαναέκανε και έκανα νέα επανεκκίνηση στο τηλέφωνο και προς το παρών έχει σταματήσει.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι από τα συμπτώματα που περιγράφω? Ειδικά για τα 1,2 και 3 αν δεν φταίνε οι πρόσφατες αναβαθμίσεις τότε έχω πρόβλημα με την θύρα του κινητού. Για το 4ο με το wifi calling τι κουλό είναι πάλι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Για τη θύρα type-c έχω αναφέρει εδώ και πολύ καιρό - πριν από την αναβάθμιση - ότι είναι πολύ χαλαρή, ότι έχει αυτό που λέμε πολύ "τζόγο". Παίζει δεξιά-αριστερά και πάνω-κάτω.

Την χρησιμοποιώ πολύ προσεκτικά, γιατί φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι.

Μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ελάχιστες φορές, ενώ είχα συνδεδεμένα τα ακουστικά και άκουγα ραδιόφωνο, σταμάτησε να παίζει και μου έβγαλε ένδειξη ότι τα ακουστικά αποσυνδέθηκαν.

Νομίζω ότι είναι θέμα hardware.

 

Έχω παρατηρήσει ότι όλα τα κινητά με θύρα type-c, ανεξάρτητα του κατασκευαστή, έχουν το ίδιο θέμα. Επειδή κατασκευστικά η θύρα type-c τοποθετείται και στερεώνεται διαφορετικά από ότι η θύρα micro-usb.

Έχω δει σε κάποια βιντεάκια στο YouTube, ότι η type-c στερεώνεται σε μια μικρή κάρτα που είναι ξεχωριστή από τη motherboard. Για την επισκευή της δεν χρειάζεται αλλαγή της motherboard, αλλά μόνο της κάρτας. Έτσι είναι και πιο οικονομική.

Αν το έχει ψάξει και κάποιος άλλος, ας μας πει τη γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Το 1 ναι. Το έχω γράψει εδώ. Τελικά τελευταία φορτίζω το κινητό με έναν 45w φορτιστή της samsung ο οποίος στη μια πλευρά πάνω στο type-c έχει γραμματάκια, 5Α, γράφει, και στις δύο άκρες του και το βάζω κάθε φορά από αυτή την πλευρά και επίσης όταν το βάζω το σπρώχνω και πιο έντονα απ ότι κάνουμε συνήθως και είναι οκ μέχρι τώρα, φορτίζει κανονικά. Σίγουρα όμως δεν είναι όπως ήταν πέρυσι την Άνοιξη που το αγόρασα.

Για τα υπόλοιπα που λες δε γνωρίζω, γιατί τα ακουστικά δε τα έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά, αφού έχω τα ασύρματα και το wifi calling δε ξέρω ακριβώς τί είναι οπότε μάλλον δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.1fbd344f154b420e6462d1f11f66c41c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά το κινητό ενω φόρτιζε μια μου εφγαζε μήνυμα ότι σταμάτησε να φορτίζει μια ότι φορτίζει ξανά μέχρι που σταμάτησε να φορτίζει. Τι κάνω;

Εν τω μεταξύ του έβαλα ένα άλλο καλώδιο που συνδέεται με τον υπολογιστή και από εκεί φορτίζει κανονικά.φταίει ο φορτιστής η θύρα του κινητού;να το παω για service?

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά το κινητό ενω φόρτιζε μια μου εφγαζε μήνυμα ότι σταμάτησε να φορτίζει μια ότι φορτίζει ξανά μέχρι που σταμάτησε να φορτίζει. Τι κάνω;

Εν τω μεταξύ του έβαλα ένα άλλο καλώδιο που συνδέεται με τον υπολογιστή και από εκεί φορτίζει κανονικά.φταίει ο φορτιστής η θύρα του κινητού;να το παω για service?

 

Καλημέρα.

Με το καλώδιο που το σύνδεσες στο PC, δοκίμασες και σε φορτιστή-πρίζα? Γενικά, κάνε όλους τους συνδυασμούς για να βγάλεις συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με το καλώδιο που το σύνδεσες στο PC, δοκίμασες και σε φορτιστή-πρίζα? Γενικά, κάνε όλους τους συνδυασμούς για να βγάλεις συμπέρασμα.

 

TO αλλο καλωδιο που εχω για να το συνδεω με το laptop απο την μια πλευρα το βυσμα ειναι τυπου c για το κινητο και απο την αλλη usb για το λαπτοπ. οπότε δεν μπορω να το δοκιμασω με τον φορτιστη. το εχω συνδεσει με το λαπτοπ και κανει να φορτισει 10 ωρες...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

TO αλλο καλωδιο που εχω για να το συνδεω με το laptop απο την μια πλευρα το βυσμα ειναι τυπου c για το κινητο και απο την αλλη usb για το λαπτοπ. οπότε δεν μπορω να το δοκιμασω με τον φορτιστη. το εχω συνδεσει με το λαπτοπ και κανει να φορτισει 10 ωρες...τι να κανω?

 

Σωστά! Τώρα είδα ότι μιλάμε για το S10 Lite.....

 

Έχουν αναφερθεί πιο πάνω κάποιοι που έχουν θέμα με τη θύρα του κινητού και κάπως "παίζουν" με το καλώδιο σε εκείνο το σημείο (εννοείται χωρίς μεγάλη πίεση, μη δημιουργηθεί θέμα). Εάν δεν έχεις κάποια/ον φίλη/ο που να έχει ίδιο καλώδιο για δοκιμή, θα έλεγα να κάνεις μία επίσκεψη στο service.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Τώρα είδα ότι μιλάμε για το S10 Lite.....

 

Έχουν αναφερθεί πιο πάνω κάποιοι που έχουν θέμα με τη θύρα του κινητού και κάπως "παίζουν" με το καλώδιο σε εκείνο το σημείο (εννοείται χωρίς μεγάλη πίεση, μη δημιουργηθεί θέμα). Εάν δεν έχεις κάποια/ον φίλη/ο που να έχει ίδιο καλώδιο για δοκιμή, θα έλεγα να κάνεις μία επίσκεψη στο service.

 

ναι στο sevice με βλεπω αυριο,ευχαριστω. Δοκιμασα να κουνησω λιγο το καλωδιο αλλα δεν...τα ακουστικα ομως παιζουν μια χαρα...εκτος απο μια μερα που δεν τα αναγνωριζε η συσκευη

Link to comment
Share on other sites

ναι στο sevice με βλεπω αυριο,ευχαριστω. Δοκιμασα να κουνησω λιγο το καλωδιο αλλα δεν...τα ακουστικα ομως παιζουν μια χαρα...εκτος απο μια μερα που δεν τα αναγνωριζε η συσκευη

Αν το πας τελικά, έχει ενδιαφέρον να μας δώσεις μία ενημέρωση, να δούμε τι συμβαίνει με τη θύρα type-c.

Εγώ -προς το παρόν- έχω μόνο μερικές αποσυνδέσεις ακουστικών, όχι όμως πρόβλημα στη φόρτιση.

Όποιο κινητό φίλου μου έχει θύρα type-c την έχω τσεκάρει και όλα έχουν τη χαλαρότητα και το "παίξιμο" που έχει και το δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά το κινητό ενω φόρτιζε μια μου εφγαζε μήνυμα ότι σταμάτησε να φορτίζει μια ότι φορτίζει ξανά μέχρι που σταμάτησε να φορτίζει. Τι κάνω;

Εν τω μεταξύ του έβαλα ένα άλλο καλώδιο που συνδέεται με τον υπολογιστή και από εκεί φορτίζει κανονικά.φταίει ο φορτιστής η θύρα του κινητού;να το παω για service?

Λίγο πολύ τα ίδια έχω γράψει εδώ. Δοκίμασα τρεις φορτιστές και πίστευα πως φταίνε οι φορτιστές. τελικά ήταν το καλώδιο. υπάρχουν πολλά καλώδια. εγώ το πήγα στη δουλειά και εκεί με συναδέλφους δοκίμαζα και τελικά από έναν συνάδελφο ήταν τέτοιο το καλώδιο και φόρτιζε κανονικά το κινητό και τότε πονηρευτηκα πως υπάρχει πρόβλημα με τη θύρα type c.

Σίγουρος δε μπορώ να είμαι ασφαλώς, αλλά η γνώμη μου ειναι πως αν δοκιμάσεις και άλλα καλώδια θα φορτίζει τελικά. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην τρέχεις σε service.

Μάλλον θα αρχίσω να μαζεύω χρήματα για το s20 fe 5g, γιατί φοβάμαι καμιά μέρα θα ξυπνήσω και δε θα φορτίζει το s10 lite.

Πάντως αν το πας για πες μας τι σου είπαν και αν όντως έφταιγε το type c.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ τα ίδια έχω γράψει εδώ. Δοκίμασα τρεις φορτιστές και πίστευα πως φταίνε οι φορτιστές. τελικά ήταν το καλώδιο. υπάρχουν πολλά καλώδια. εγώ το πήγα στη δουλειά και εκεί με συναδέλφους δοκίμαζα και τελικά από έναν συνάδελφο ήταν τέτοιο το καλώδιο και φόρτιζε κανονικά το κινητό και τότε πονηρευτηκα πως υπάρχει πρόβλημα με τη θύρα type c.

Σίγουρος δε μπορώ να είμαι ασφαλώς, αλλά η γνώμη μου ειναι πως αν δοκιμάσεις και άλλα καλώδια θα φορτίζει τελικά. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην τρέχεις σε service.

Μάλλον θα αρχίσω να μαζεύω χρήματα για το s20 fe 5g, γιατί φοβάμαι καμιά μέρα θα ξυπνήσω και δε θα φορτίζει το s10 lite.

Πάντως αν το πας για πες μας τι σου είπαν και αν όντως έφταιγε το type c.

 

Το πηγα τελικα στο sevice σημερα το πρωι και φυσικα οπως γινεται παντα εκει φορτιζε κανονικα και με τον φορτιστη μου που ειχα παρει μαζι και με εναν αλλο φορτιστή που ειχαν εκει!μαλιστα ο υπαλληλος κουνουσε και το βυσμα στην θυρα αλλα συνεχιζε η φορτιση κανονικα!το κοιταξε και μεσω ενος προγράμματος στον υπολογιστη και μου ειπε οτι η θυρα φαινοταν ενταξει.Τι να πΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα τελικα στο sevice σημερα το πρωι και φυσικα οπως γινεται παντα εκει φορτιζε κανονικα και με τον φορτιστη μου που ειχα παρει μαζι και με εναν αλλο φορτιστή που ειχαν εκει!μαλιστα ο υπαλληλος κουνουσε και το βυσμα στην θυρα αλλα συνεχιζε η φορτιση κανονικα!το κοιταξε και μεσω ενος προγράμματος στον υπολογιστη και μου ειπε οτι η θυρα φαινοταν ενταξει.Τι να πΩ!!!

Πραγματικά περίεργο! Τι να πούμε;

Βρήκα ένα βίντεο, από τα πολλά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, που δείχνει πώς αλλάζει η θύρα type-c σε ένα smartphone.

Δεν το κάνω φυσικά για να το επιχειρήσει κάποιος μόνος του. Το κάνω για να δούμε ότι είναι μια σχετικά απλή επισκευή.

Δεν έχει σχέση με την μητρική πλακέτα η θύρα type-c.

Μακάρι να μην χρειαστεί σε κανέναν, καμία επισκευή.

Αλλά αν τύχει, να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται και μην φάμε κανένα παραμύθι από τεχνικό ή service.

 

Το έχω ξαναγράψει ότι όλα τα κινητά με θύρα type-c, έχουν λίγο-πολύ το ίδιο πρόβλημα.

Δεν αφορά μόνο το S10 lite μας.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά περίεργο! Τι να πούμε;

Βρήκα ένα βίντεο, από τα πολλά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, που δείχνει πώς αλλάζει η θύρα type-c σε ένα smartphone.

Δεν το κάνω φυσικά για να το επιχειρήσει κάποιος μόνος του. Το κάνω για να δούμε ότι είναι μια σχετικά απλή επισκευή.

Δεν έχει σχέση με την μητρική πλακέτα η θύρα type-c.

Μακάρι να μην χρειαστεί σε κανέναν, καμία επισκευή.

Αλλά αν τύχει, να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται και μην φάμε κανένα παραμύθι από τεχνικό ή service.

 

Το έχω ξαναγράψει ότι όλα τα κινητά με θύρα type-c, έχουν λίγο-πολύ το ίδιο πρόβλημα.

Δεν αφορά μόνο το S10 lite μας.

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ στην εγγυηση ομως δεν χρεωνομαστε..εγω το εχω 6 μηνες..οποτε εχω ακομα εγγυηση χτυπα ξυλο...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΕΙΝΑΙ στην εγγυηση ομως δεν χρεωνομαστε..εγω το εχω 6 μηνες..οποτε εχω ακομα εγγυηση χτυπα ξυλο...

Μια χαρά είσαι φίλε μου! Εννοείται ότι δεν θα χρεωθείς τίποτα, όσο χρόνο είσαι στην εγγύηση.

Εγώ δεν έχω εγγύηση και προσέχω όσο γίνεται, αλλά έχω ξεαγχωθεί κιόλας γιατί αν χρειαστεί επισκευή δεν θα μου πάρουνε το νεφρό lol

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι φίλε μου! Εννοείται ότι δεν θα χρεωθείς τίποτα, όσο χρόνο είσαι στην εγγύηση.

 

φιλη..:):lol: γιατι ποτε βγηκε?ποσο καιρο το εχεις?ενα χρονο?

Link to comment
Share on other sites

φιλη..:):lol: γιατι ποτε βγηκε?ποσο καιρο το εχεις?ενα χρονο?

Με συγχωρείς φίλη μου και συνονόματη....δεν το πρόσεξα:):)

Το έχω αγοράσει από eglobalcentral.eu το καλοκαίρι και δεν καλύπτεται από την αντιπροσωπεία.

 

Η συσκευή κυκλοφόρησε τον Φεβρουάριο του 2020 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Σκοπεύω να το κρατήσω αρκετά.

https://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s10_lite-9917.php

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς φίλη μου και συνονόματη....δεν το πρόσεξα:):)

Το έχω αγοράσει από eglobalcentral.eu το καλοκαίρι και δεν καλύπτεται από την αντιπροσωπεία.

 

ti μαγαζι ειναι αυτο?εγω το πηρα απο kaizer 2 χρονια εγγυηση...το πηρες πιο φθηνα απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...