Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος έγραψε ότι η φόρτιση είναι πιο αργή. Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω πόσο πιο αργή είναι. Μήπως κάποιος μπορεί να έχει μέτρο σύγκρισης; δηλαδή σε πόσο χρόνο φόρτιζε πριν η συσκευή και σε πόσο φορτίζει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Η θύρα type-c όμως είναι πραγματικά απαράδεκτη. Δείχνει ετοιμόρροπη. Συχνά, άμα κουνήσεις λίγο τη συσκευή χάνει την επαφή με τα ακουστικά.

Μου δίνει την εντύπωση ότι κάποια στιγμή θα την πάθει τη ζημιά.

 

Αυτό ακριβώς έχω παρατηρήσει και εγώ. Η θύρα φόρτισης μου φαίνεται πολύ ψεύτικη και τα καλώδια που συνδέω πάνω παίζουν αρκετά. Προς το παρών το προσέχω στο σημείο για να μην μου μείνει στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έγραψε ότι η φόρτιση είναι πιο αργή. Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω πόσο πιο αργή είναι. Μήπως κάποιος μπορεί να έχει μέτρο σύγκρισης; δηλαδή σε πόσο χρόνο φόρτιζε πριν η συσκευή και σε πόσο φορτίζει τώρα.
Ανάλογα το φορτιστή. Όταν το βάζω σε απλό παλιό φορτιστή φορτίζει τις περισσότερες φορές σχεδόν σε καμία μιάμιση ώρα.

Όταν το βάζω στο δικό του φορτιστή αυτός που είναι και οι δύο άκρες usb-c type, χρειάζεται κι εγώ δε ξερω πόσες ώρες. Πέντε έξι ώρες μπορεί και παραπάνω.

Και στον άλλο φορτιστή των 45watt το ίδιο αργά. Πολλές πολλές ώρες.

Όταν κατέβασα μια εφαρμογή σχετική με μπαταρίες δε μου φόρτιζε ούτε ο απλός! Και τρόμαξα λίγο γιατί θα έμενα χωρις κινητό. Δε ξέρω πως έγινε αυτό. Την απεγκατεστησα. Επίσης μια φορά ήταν ήδη μισοφορτισμενο και έβαλα το δικό του και φόρτισε κανονικά γρήγορα όπως παλιά.

Η μπαταρία δείχνει οκ στα προγράμματα. b7c5f3435cee59c341538350e365549a.jpg

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα κάτι στη γρήγορη φόρτιση. Από 9% σε 100% έγραφε εξω ''1 ωρα'' και όντως τόσο έκανε..
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το φορτιστή των 45w στη δουλειά και το δοκίμασα σε κινητό συναδέλφου και δούλευε κανονικά! Μετά μου έδωσε το δικό του φορτιστή που ήταν επίσης super fast και φόρτιζε κανονικά το κινητό μου! Ήμουν σχεδόν σίγουρος πως είναι θέμα τηλεφώνου και όχι φορτιστή. Κι όμως έκανα λάθος.

Επομένως δεν έχει να κάνει με το update. Αυτό που πρόσεξα είναι πως η κατάληξη του καλωδίου εκεί το type c επειδή φορτίζω και άλλες συσκευές μάλλον έχει λασκάρει και δεν κάνει τόσο καλή επαφή. Γιατί μετά το πίεσα με τα χέρια και πολύ πολύ ελαφριά με πια πένσα και έποιασε και στο δικό μου και τώρα φορτίζει κανονικά.

Απ ότι φαίνεται αδικα θέμα έκανα εδώ. Συγνώμη. Είναι προφανώς πολύ ευαίσθητα αυτά τα καλώδια, και αν φορτίζεις διάφορες συσκευές , με το βάλε βγάλε συνέχεια λίγο λασκάρουν. Μπορει να έχει μπει και σκουπιδάκι που να μη φαίνεται στη θύρα του τηλεφώνου. Ποιος ξέρει. Πάντως από δω και πέρα θα κρατήσω έναν συγκεκριμένο φορτιστή με συγκεκριμένο καλώδιο για να φορτίζει μόνο το κινητό και καμία άλλη συσκευή. Το έχω κανένα εξάμηνο το s10 lite; κάτι τέτοιο. Και με τον ίδιο φορτιστή φόρτιζα και πόσες άλλες συσκευές. Ίσως γι αυτό. Θα δείξει. Πάντως το κουφό είναι πως δεν είναι πως φόρτιζε πάρα μα πάρα πολύ αργά, αλλά και μερικές φορές μόλις το έβαζα να φορτίζει μου έκανε επανεκινήσεις φόρτισης. Δηλαδή ενώ ήταν στην πρίζα φαινόταν σα να το έβγαζα και να το έβαζα. Ίσως το βίσμα δεν έκανε καλή επαφή λοιπόν.

Εννοείται βέβαια πως μετά από αυτά έχω αρχίσει και σκέφτομαι τα επόμενα μοντέλα που έχουν ασύρματη φόρτιση. Ειναι σουπερ το s10 lite αλλά ένα ίδιο κινητό με ασύρματη φόρτιση θα το προτιμούσα γιατί τις μισές φορές θα το φόρτιζα ασύρματα και δε θα υπήρχε αυτή η φθορά των καλωδίων.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι φταίει το type-c του καλωδίου.

Μήπως είναι λίγο χαλαρή η type-c της συσκευής;

Γιατί από ότι έχω διαβάσει, η type-c της συσκευής έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι φταίει το type-c του καλωδίου.

 

Μήπως είναι λίγο χαλαρή η type-c της συσκευής;

 

Γιατί από ότι έχω διαβάσει, η type-c της συσκευής έχει θέμα.

Ωχ δε το είχα ακούσει αυτό. Δε ξέρω. Και δε το ψάχνω περισσότερο. Αφού φορτίζει οκ το αφήνω έτσι και εύχομαι να μη μου ξαναπαρουσιασει πρόβλημα.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δε το είχα ακούσει αυτό. Δε ξέρω. Και δε το ψάχνω περισσότερο. Αφού φορτίζει οκ το αφήνω έτσι και εύχομαι να μη μου ξαναπαρουσιασει πρόβλημα.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Επειδή στο δικό μου, η type-c θύρα παίζει λίγο.....δείτε και τα δικά σας αν το παρουσιάζουν. Να ξέρουμε αν είναι μεμονωμένη περίπτωση ή κάτι πιο γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα "έπαιζε" όπως το λέτε και δε κουμπωνε καλά με ότι καλώδιο είχα δοκιμάσει.

Το πήγα smartec και τελικά είχε γεμίσει η θύρα χνούδι (πρώτη φορά παθαίνω κάτι τέτοιο).

Τη καθάρισαν με κάτι λίγο πιο χοντρό από βελόνα (μπορείτε να δοκιμάσετε σπίτι αν έχετε κάτι παρόμοιο αλλά με προσοχή) και όλα καλά.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εμένα "έπαιζε" όπως το λέτε και δε κουμπωνε καλά με ότι καλώδιο είχα δοκιμάσει.

Το πήγα smartec και τελικά είχε γεμίσει η θύρα χνούδι (πρώτη φορά παθαίνω κάτι τέτοιο).

Τη καθάρισαν με κάτι λίγο πιο χοντρό από βελόνα (μπορείτε να δοκιμάσετε σπίτι αν έχετε κάτι παρόμοιο αλλά με προσοχή) και όλα καλά.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο. Δεν έχω πρόβλημα να βάλω το καλώδιο φόρτισης ή τα ακουστικά στη θύρα type-c. Μπαίνει εύκολα.

Βλέπω όμως ότι το βύσμα του καλωδίου παίζει αρκετά πάνω-κάτω και αριστερά-δεξιά. Έχει πολύ "τζόγο" η θύρα - πως να το εξηγήσω - τόσο που φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι κάποια στιγμή.

Αυτό ρωτάω, αν το έχετε και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να βρώ τί συμβαίνει με την φόρτιση, διαπιστώνω ότι όταν η συσκευή είναι "ψυχρή" ή σε "φυσιολογική" θερμοκρασία, τότε φορτίζει γρήγορα. Όταν όμως είναι κάπως θερμή μετά από χρήση, τότε φορτίζει λίγο πιο αργά. Δεν ξέρω πριν την αναβάθμιση τι και πώς έκανε.

Παρακαλώ αν κάποιος άλλος έχει άποψη ή όρεξη να το ψάξει, ας γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν η θύρα type-c της συσκευής σχετίζεται απευθείας με το motherboard ή με κάποιο ενδιάμεσο κύκλωμα- ανταλλακτικό;

Είδα κάποια βιντεάκια, αλλά δεν ξεκαθαρίζει.

Φοβάμαι πολύ την θύρα, γιατί έχει πολύ τζόγο, πάνω- κάτω και δεξιά αριστερά.

Αν μου μείνει στο χέρι, άλλο είναι το κόστος επισκευής στη μια περίπτωση και αρκετά χαμηλότερο στην άλλη. Και είναι από Κίνα η συσκευή και τρέχα γύρευε.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που έχω παραγγείλει το poco X3 nfc και μέχρι να έρθει πρέπει να αποφασίσω αν θα θα κρατήσω το s10 lite ή θα το δώσω και θα μείνω με το Poco.

Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες από Κίνα το s10 lite???

 

sent from my S10 Lite

Ναι, πριν από 6 μήνες, το είχε προσφορά στα 330 ευρώ και θεώρησα ότι άξιζε να ρισκάρω.

Μέχρι στιγμής πετάει και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου..

Αν δεν το δώσω και κάποια στιγμή βγάλει πρόβλημα, θα το δούμε και προφανώς θα πάει σε ανεξάρτητο service.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν 5 μήνες ήταν στα 380€ στην Ελλάδα (8/128).

https://www.bestprice.gr/item/2155919264/samsung-galaxy-s10-lite-8gb-128gb-dual.html

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν 5 μήνες ήταν στα 380€ στην Ελλάδα (8/128).

https://www.bestprice.gr/item/2155919264/samsung-galaxy-s10-lite-8gb-128gb-dual.html

Έχεις δίκιο ότι στα μέσα Αυγούστου, κάποια στιγμή, έπαιξε στα 388 ευρώ στην Ελλάδα.

'Ομως από τότε που ήρθε Ελλάδα μέχρι τις 28 Ιουλίου που το παρήγγειλα από EU global central sta 330 ευρώ, ήταν σταθερά πάνω από 470 ευρώ. 140 ευρώ δεν το λες και μικρή διαφορά.

 

Ανεξάρτητα από το θέμα εγγύησης και service, που είναι όντως σημαντικό, έχω κάνει μία ερώτηση, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση από κανέναν.

Αν δηλαδή όταν βάζετε τα ακουστικά ή τον φορτιστή, έχετε "τζόγο" στη θύρα type-c. Κανένας δεν απάντησε ούτε ναι, ούτε όχι.

Να ξέρουμε αν έχουν και άλλες συσκευές παρόμοια συμπεριφορά ή μόνο στη δική μου συσκευή συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι..υπάρχει λίγο τζόγος και σ'εμενα..Κρίνοντας κι από άλλες συσκευές, δεν το θεωρώ λογικό για τα χρήματα και το brand name..Αλλά, είμαι πάντα πολύ προσεκτικός όταν βάζω το καλώδιο! Φύλαγε τα ρούχα σου...
Link to comment
Share on other sites

Ναι..υπάρχει λίγο τζόγος και σ'εμενα..Κρίνοντας κι από άλλες συσκευές, δεν το θεωρώ λογικό για τα χρήματα και το brand name..Αλλά, είμαι πάντα πολύ προσεκτικός όταν βάζω το καλώδιο! Φύλαγε τα ρούχα σου...

σε ευχαριστώ @rapsodos1979 για την απάντηση. Κάποιος άλλος;

Εννοείτε ότι και εγώ του συμπεριφέρομαι πολύ gentle.

Και μί τελευταία ερώτηση. Αγορά της συσκευής από σκρουτζομάγαζο, καλύπτεται από smartec;;;

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ευρωπαϊκή συσκευή είσαι κομπλέ!

Εμένα είναι κινέζικη, γιαυτό με βλέπεις λίγο ανήσυχο!

Επειδή η type-c θύρα στη συσκευή μας, δεν είναι στο motherboard, αλλά μεσολαβεί ένα ενδιάμεσο κύκλωμα, ακόμη και να χρειαστεί ανταλλακτικό δεν είναι πολύ ακριβό.

Έτσι και αν δεν είσαι σε εγγύηση- όπως εγώ δεν είμαι- δεν είναι τόσο ακριβή η επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η θήρα φόρτισης στο δικό μου "παίζει" λίγο δεξιά-αριστερά και λίγο περισσότερο στο μπρος-πίσω. Το τεστάρω με τον δικό του φορτιστή. Δοκίμασα και το Α71 της γυναίκας μου και είναι λίγο πιο χαλαρή από το δικό μας. Δες και κάποιες άλλες συσκευές να βγάλεις ασφαλέστερο συμπέρασμα, νομίζω ότι δεν κουμπώνει όπως το mini USB το οποίο είχε και δύο ακίδες οι οποίες ήταν σαν γάτζος. Αν το mini USB είχε τόσο "τζόγο" όπως το type C δεν φόρτιζε. Στην δοκιμή που έκανα δεν υπήρξε διακοπή όσο και να το πίεσα.
Link to comment
Share on other sites

Η θήρα φόρτισης στο δικό μου "παίζει" λίγο δεξιά-αριστερά και λίγο περισσότερο στο μπρος-πίσω. Το τεστάρω με τον δικό του φορτιστή. Δοκίμασα και το Α71 της γυναίκας μου και είναι λίγο πιο χαλαρή από το δικό μας. Δες και κάποιες άλλες συσκευές να βγάλεις ασφαλέστερο συμπέρασμα, νομίζω ότι δεν κουμπώνει όπως το mini USB το οποίο είχε και δύο ακίδες οι οποίες ήταν σαν γάτζος. Αν το mini USB είχε τόσο "τζόγο" όπως το type C δεν φόρτιζε. Στην δοκιμή που έκανα δεν υπήρξε διακοπή όσο και να το πίεσα.

Ακριβώς όπως το περιγράφεις: "παίζει" λίγο δεξιά-αριστερά και λίγο περισσότερο στο μπρος-πίσω.

Έχει μεγάλη σημασία αν αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και σε άλλες συσκευές που έχουν θύρα φόρτισης type-c.

Δοκίμασα με τον φορτιστή type-c στο honor 9x της γυναίκας μου. Φοράει μια θήκη Nillkin που δεν επιτρέπει στο καλώδιο να "παίζει". Όταν έβγαλα τη θήκη, η θύρα type-c έχει ακριβώς τον ίδιο "τζόγο" δεξιά-αριστερά και μπρος-πίσω.

Φαίνεται ότι υπάρχει κατασκευαστική διαφορά, μεταξύ της θύρας type-c και της mini USB.

Οπότε αν είμαστε λίγο προσεκτικοί, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Θυμάμαι παλιότερα ότι αν έσπαζε ή ξεκολλούσε η θύρα φόρτισης, ήτανε μεγάλη ζημιά γιατί ήταν κολλημένη πάνω στο motherboard.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Μετά την (καθαρή) εγκατάσταση του 11, οι εισερχόμενες κλήσεις σε εφαρμαγές (messenger, viber κτλ) δεν εμφανίζουν ειδοποίηση στην οθόνη.

Μόνο ο ήχος κλήσης ακούγεται.

Στις ρυθμίσεις των ειδοποιήσεων είναι όλα ενεργοποιημένα.

 

Έχεις κάποιος άλλος το συγκεκριμένο θέμα;

 

Edit: Μετά από απεγκατασταση και εγκατάσταση αυτών των εφαρμογών, έστρωσαν.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά το update σε Android 11, παρατηρώ μεγάλη αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας από το Always on display. Γι αυτόν τον λόγο προσπαθώ να μπω σε recovery mode για να κάνω wipe cache μήπως και διορθωθεί έτσι, έχοντας συνδεδεμένα ακουστικά ή καλώδιο φόρτισης όπως χρειάζεται πλέον, αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα! Μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει την διαδικασία; Με power button και volume up δεν πιάνει πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά το update σε Android 11, παρατηρώ μεγάλη αύξηση στην κατανάλωση μπαταρίας από το Always on display. Γι αυτόν τον λόγο προσπαθώ να μπω σε recovery mode για να κάνω wipe cache μήπως και διορθωθεί έτσι, έχοντας συνδεδεμένα ακουστικά ή καλώδιο φόρτισης όπως χρειάζεται πλέον, αλλά δεν τα καταφέρνω με τίποτα! Μπορεί κάποιος να μου υπενθυμίσει την διαδικασία; Με power button και volume up δεν πιάνει πάντως.
Και εγώ μία από τα ίδια... Τι βιντεακια στο tube... Τίποτα...

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...