Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύνδεσε τα ακουστικά και μετά κάνε την γνωστή διαδικασία.
Τα ακουστικά;;;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά;;;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θέλει να έχεις συνδεμένα τα ακουστικά στη θύρα type-c (ή τον αντάπτορα για ακουστικά type-c σε 3.5mm), αν έχεις το One UI 3.0 για να μπεις σε recovery, αλλιώς δε μπαίνει για κανένα λόγο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικά;;;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΌΓΙΑ....

ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΈΝΟ στην θυρα ΚΑΤΙ...

ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ....

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ, ΚΑΤΙ ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εμπειρίες μετά που την έβαλα και εγώ. Σημαντικό ότι βλέπω πολύ καλύτερη διάρκεια στην μπαταρία. Να σημειώσω ότι δεν έχω κάνει hard reset ή κάποια άλλη αλλαγή απλά την πέρασα έτσι. Επισης βλέπω ότι η αυτόματη φωτεινότητα είναι πιο μεγάλη (σχεδόν στην μέση η μπάρα) που είναι κάπως έντονη και θα την ήθελα λίγο πιο κάτω. Το δακτυλικό αποτύπωμα ενώ το είχα απενεργοποιήσει εδώ και πολύ καιρό επειδή δεν έπιανε πολύ καλά το ενεργοποίησα σήμερα ξανά και πιάνει πολύ καλύτερα πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου πρώτες εντυπώσεις, μετά την αναβάθμιση:

- Πιο smooth λειτουργία συνολικά. Κάποια κωλήμματα που έτρωγε που και που, εξαφανίστηκαν.

- Η μαμά κάμερα ήθελε δύο-τρία πατήματα του κουμπιού για να πάρει ένα στιγμιότυπο. Τώρα εστιάζει και παίρνει με τη μία.

- Πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Με πλήρη φόρτιση πριν 10 ώρες και είμαι στο 60%. Πριν με την ίδια χρήση, θα ήμουν στο 30% περίπου.

- Το δακτυλικό αποτύπωμα πριν, μου έβγαινε η πίστη να το εγγράψω και μετά χρειαζόταν 2-3 προσπάθειες κάθε φορά για να ξυπνήσει. Τώρα τσακ-μπαμ και η εγγραφή και η λειτουργία του.

- Το συρτάρι εφαρμογών το βρίσκω πολύ βολικό και μου αρέσει.

Αυτά είναι πολύ θετικά για αρχή. Στην πορεία θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες λειτουργίες.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Έχω επιλέξει στις ειδοποιήσεις τις φούσκες.

Όμως φούσκες δε βλέπω. Οι ειδοποιήσεις συνεχίζουν να έρχονται μόνο στη μπάρα ειδοποιήσεων.

Τί κάνω λάθος;fa616bdc537b15094f0e3db5d209fe82.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@elthis

Δεν νομίζω να κάνεις κάτι λάθος.

Για να δουλέψει η συγκεκριμένη ρύθμιση πρέπει να είναι compatible και η εφαρμογή.

Λογικά,για SMS (μαμά εφαρμογή) θα δουλέψει.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@elthis

Δεν νομίζω να κάνεις κάτι λάθος.

Για να δουλέψει η συγκεκριμένη ρύθμιση πρέπει να είναι compatible και η εφαρμογή.

Λογικά,για SMS (μαμά εφαρμογή) θα δουλέψει.

Ευχαριστώ.

Messenger και Viber τιποτα....sms θα περιμένω στο τέλος του μήνα να δω, όταν μου στείλουν για ανανέωση της κάρτας :/

 

Το γυρίζω λοιπόν σε έξυπνη προβολή.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Messenger και Viber τιποτα....sms θα περιμένω στο τέλος του μήνα να δω, όταν μου στείλουν για ανανέωση της κάρτας :/

 

Το γυρίζω λοιπόν σε έξυπνη προβολή.

 

Το messenger είχε ειδοποιήσεις σε φούσκα από πριν

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι, ότι αυτό δεν περίμενα να το δω εν έτη 2020. Δεν γίνεται σε όλες τις εφαρμογές. Σε ελάχιστες θα έλεγα.

 

Δεν ξέρω εάν υπήρχε και στην 2.5.e8350b3675d815e75bd9040f30b354b7.jpg

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το messenger είχε ειδοποιήσεις σε φούσκα από πριν

 

Ναι, σωστα, έχεις δίκιο. Απλά πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα απο την εφαρμογή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι, ότι αυτό δεν περίμενα να το δω εν έτη 2020. Δεν γίνεται σε όλες τις εφαρμογές. Σε ελάχιστες θα έλεγα.

 

Δεν ξέρω εάν υπήρχε και στην 2.5.e8350b3675d815e75bd9040f30b354b7.jpg

 

from my S10 lite

 

Νομίζω πως όταν η εφαρμογή ενημερώνεται ξαναγυρίζει στην μνήμη τηλεφώνου.

Επίσης προσωπικά προτιμώ οι εφαρμογές να βρίσκονται στην μνήμη συσκευής για αποφύγει προβλημάτων ή και καθυστερησεων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν η εφαρμογή ενημερώνεται ξαναγυρίζει στην μνήμη τηλεφώνου.

 

Επίσης προσωπικά προτιμώ οι εφαρμογές να βρίσκονται στην μνήμη συσκευής για αποφύγει προβλημάτων ή και καθυστερησεων.

Εννοείται αυτό. Πάντα στην μνήμη της συσκευής. Την SD για αξεσουάρ την έχω. Έτσι... να μην μένει άδειες η θύρα :-).

 

Ποτέ δεν ήμουν της SD. Δεν τις έχω και καθόλου εμπιστοσύνη. Τέλος πάντων, ο καθένας όπως τον βολεύει.

 

Αλλά μου έκανε εντύπωση η ύπαρξη τέτοιας επιλογής. Είχα την εντύπωση ότι είχε εξαλείψει.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα είδατε καμία βελτίωση;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αλλαγή grid size στους φακέλους που πλέον είναι 4×3 δεν γίνεται....ποιος πήρε αυτήν την απόφαση...

 

sent from S10 Lite

 

Για την κουρτίνα λες ???

Ομολογώ πως οποιος πηρε την τελική αποφαση ειχε μεγάλο προβλημα στο κεφαλι...(αλλο ηθελα να γράψω αλλα τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

Για τους φακέλους που κάνεις έξω λέω

 

sent from S10 Lite

Είναι πολύ άσχημο, συμφωνώ.

 

Και στη κουρτίνα θα μπορούσε ήταν πιο μαζεμένα τα εικονίδια.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερα είδατε καμία βελτίωση;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καμια απολυτως.

Παραμένει στο ίδιο χαλι που ηταν !

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η δεύτερη ημέρα στην δουλειά, με χρήση που είναι περίπου "μετρημένη" και με την χτεσινή γιορτή (Αϊγιαννιού) με επιπλέον 28 κλήσεις για ευχές σε εορτάζοντες και εορταζουσες, μπορώ να πω για την μπαταρία ότι είναι όπως ήταν αρχικά, δηλαδή ικανοποιητική διάρκεια και διαχείριση. Με τίποτα δεν λες ότι είναι χειρότερα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει 28 Νοεμβρίου από banggood και ακόμη περιμένω το Poco x3 nfc.

Το προορίζω για αντικατάσταση του Samsung S10 lite.

Αλλά ακόμη δεν το έχω πάρει απόφαση και αμφιταλαντεύομαι. Διαβάζω και το νήμα του poco και βλέπω εκεί αρκετά παράπονα.

Δώστε μια γνώμη όσοι τυχόν έχουν εικόνα και από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε να φορτίζει πολύ αργά το s10 lite. Μάλλον μετά από το τελευταίο update έγινε. Κατέβασα μια εφαρμογή και μου έγραψε πως μάλλον φταίει το καλώδιο αλλά έχω δύο φορτιστές. Και στους δύο να χάλασε το καλώδιο μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Έχω και πόσα πράγματα μέσα και δε λέει τώρα να κάνω reset. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και πάρω καλώδιο αν και με κλειστά τα μαγαζιά usb -c to usb-c δε ξέρω που θα βρω.

Αυτά τα update πάντως χρήσιμα μεν αλλά μάλλον πρέπει να γίνονται με factory reset. Παρόμοιο πρόβλημα μετά το update είχα πάθει στα buds+ όπου το ένα ακουστικό σταμάτησε να δουλεύει. Ευτυχώς τότε δεν υπήρχε lockdown το πήγα και μου το αντικατέστησαν μέσα σε δέκα μέρες. Τώρα πολύ σπαστικό αυτό που έγινε με τη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε να φορτίζει πολύ αργά το s10 lite. Μάλλον μετά από το τελευταίο update έγινε. Κατέβασα μια εφαρμογή και μου έγραψε πως μάλλον φταίει το καλώδιο αλλά έχω δύο φορτιστές. Και στους δύο να χάλασε το καλώδιο μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Έχω και πόσα πράγματα μέσα και δε λέει τώρα να κάνω reset. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω και πάρω καλώδιο αν και με κλειστά τα μαγαζιά usb -c to usb-c δε ξέρω που θα βρω.

Αυτά τα update πάντως χρήσιμα μεν αλλά μάλλον πρέπει να γίνονται με factory reset. Παρόμοιο πρόβλημα μετά το update είχα πάθει στα buds+ όπου το ένα ακουστικό σταμάτησε να δουλεύει. Ευτυχώς τότε δεν υπήρχε lockdown το πήγα και μου το αντικατέστησαν μέσα σε δέκα μέρες. Τώρα πολύ σπαστικό αυτό που έγινε με τη φόρτιση.

 

Δοκίμασε και σε άλλη πρίζα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στα πρώτα που βλέπω είναι :

- Σαφώς καλύτερη μπαταρία. Κοντεύουμε τα αρχικά επίπεδα. Αν και έκανα επαναφορά, δεν νομίζω ότι ευθύνεται αυτή για την καλύτερη (κατά πολύ) μπαταρία γιατί έχω ακριβώς το ίδιο στήσιμο με πριν.

- Το lag κάνει αισθητή την παρουσία του παντού. Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου. Απλά επισημαίνω ότι είναι "έντονο" ενώ δεν ήταν.

- Παρατηρώ μια αύξηση στην ποιότητα του ηχείου κατά τις κλήσεις. Περισσότερο "μπάσο" όταν ακούς τον συνομιλητή σου και πιο καθαρός ήχος. Cosmote έχω. Πλησιάζει αρκετά την ποιότητα του S10 και Note 10+.

- Η παρουσία της Microsoft έγινε πιο έντονη πράγμα που μου αρέσει πολύ. Βάζοντας τον Microsoft email σου στον μαμά client, κατευθείαν μπορείς να συγχρονίσεις (exchange) επαφές, ημερολόγια και tasks. Και με τις σημειώσεις γίνεται αυτό (OneNote + Samsung Notes) αλλά μόνο προς την μία κατεύθυνση. Θα δεις το Samsung Notes στο OneNote. Αλλά το ανάποδο δεν γίνεται προς το παρόν. Υπάρχει ξεχωριστό tad της Microsoft σε κάθε μία από τις παραπάνω εμπλεκόμενες εφαρμογές. Πολύ καλό αυτό και δείχνει αισιόδοξα σενάρια γαι το μέλλον.

- Ο αισθητήρας εγγύτητας δουλεύει πολύ καλύτερα. Κλείνει την οθόνη σωστά πλέον χωρίς γκουχ μουχ.

- Το δαχτυλικό αποτύπωμα δουλεύει σαφώς πολύ πολύ καλύτερα και απροβλημάτιστα.

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Στα πρώτα που βλέπω είναι :

- Σαφώς καλύτερη μπαταρία. Κοντεύουμε τα αρχικά επίπεδα. Αν και έκανα επαναφορά, δεν νομίζω ότι ευθύνεται αυτή για την καλύτερη (κατά πολύ) μπαταρία γιατί έχω ακριβώς το ίδιο στήσιμο με πριν.

- Το lag κάνει αισθητή την παρουσία του παντού. Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου. Απλά επισημαίνω ότι είναι "έντονο" ενώ δεν ήταν.

- Παρατηρώ μια αύξηση στην ποιότητα του ηχείου κατά τις κλήσεις. Περισσότερο "μπάσο" όταν ακούς τον συνομιλητή σου και πιο καθαρός ήχος. Cosmote έχω. Πλησιάζει αρκετά την ποιότητα του S10 και Note 10+.

- Η παρουσία της Microsoft έγινε πιο έντονη πράγμα που μου αρέσει πολύ. Βάζοντας τον Microsoft email σου στον μαμά client, κατευθείαν μπορείς να συγχρονίσεις (exchange) επαφές, ημερολόγια και tasks. Και με τις σημειώσεις γίνεται αυτό (OneNote + Samsung Notes) αλλά μόνο προς την μία κατεύθυνση. Θα δεις το Samsung Notes στο OneNote. Αλλά το ανάποδο δεν γίνεται προς το παρόν. Υπάρχει ξεχωριστό tad της Microsoft σε κάθε μία από τις παραπάνω εμπλεκόμενες εφαρμογές. Πολύ καλό αυτό και δείχνει αισιόδοξα σενάρια γαι το μέλλον.

- Ο αισθητήρας εγγύτητας δουλεύει πολύ καλύτερα. Κλείνει την οθόνη σωστά πλέον χωρίς γκουχ μουχ.

- Το δαχτυλικό αποτύπωμα δουλεύει σαφώς πολύ πολύ καλύτερα και απροβλημάτιστα.

 

from my S10 lite

Σε ποιες περιπτώσεις έχεις lag γιατί εγώ έκανα την αναβάθμιση χωρίς επαναφορά και δεν βλέπω καθόλου lag

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες.

Ότι και να ανοίξω... εφαρμογές μαμά ή 3ων, το lag δηλώνει παρόν. Όχι πάντα όμως. 50-50 θα έλεγα... χοντρά χοντρά.

Και μην νομίζεις ότι έχω αμάν και ντε πολλές. 20-30 είναι όλες κι όλες ( συν τις 500 που έχει απάνω η μαμά Samsung).

Και όταν λέμε lag, δεν χρειάζεται να είναι διάρκεια 5sec...και 0,1sec να διαρκεί, είναι lag. Φαίνεται. Κάνει μπαμ ότι είναι "παράσιτο" και ότι δεν έχει σχέση με το gesture.

Επαναλαμβάνω όμως ότι προσωπικά δεν με ενοχλεί. Εξάλλου, δεν είχα ποτέ Android που να μην έχει lag. Αλλά λιγότερο, αλλά περισσότερο, όλα και κάτι θα είχαν.

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά την αναβάθμιση στο post 1113.

Γενικά η συσκευή δείχνει πολύ βελτιωμένη στη λειτουργία της (:αυτονομία μπαταρίας, πιο smooth και σβέλτο, δακτυλικό αποτύπωμα άμεσο στην εγγραφή του και στο ξεκλείδωμα, συρτάρι εφαρμογών κ.λ.π).

 

Το μόνο ενοχλητικό για μένα που ακούω πολύ ραδιόφωνο, είναι η type-c θύρα για τα ακουστικά. Δεν μπορείς να έχεις ραδιόφωνο ενώ φορτίζεις, παρά μόνο με αντάπτορα. Έχω τέτοιο αντάπτορα και λειτουργεί θαυμάσια.

Η θύρα type-c όμως είναι πραγματικά απαράδεκτη. Δείχνει ετοιμόρροπη. Συχνά, άμα κουνήσεις λίγο τη συσκευή χάνει την επαφή με τα ακουστικά.

Μου δίνει την εντύπωση ότι κάποια στιγμή θα την πάθει τη ζημιά.

Αυτός είναι και ο μόνος λόγος που σκέφτομαι. μήπως να πάω σε αλλαγή συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...