Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ότι διαβάζω στο note 10 lite θα δώσει ΟΛΑ τα features του one ui 2.5 - θεωρώ ξεκάθαρα ηθελημένη υποβάθμιση της συσκευής μας

 

sent from S10 Lite

δεν είναι υποβαθμιση, άλλο χαρακτήρα έχει το lite. Όπως και να έχει, το θέμα είναι να μείνει smooth και η μπαταρία του εκεί που είναι....

Προσωπικά το DeX το βλέπω ως βαρίδι όπως και το bixby. Αν δεν είχε καθόλου bloatware και είχε μόνο το o/s θα ήταν άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι κάνει αυτή η samsung

Και κάτι για το oneui 2.5

 

https://techblog.gr/mobile/oneui-2-5-erchetai-sti-seira-galaxy-note-10-elachistes-allages-sto-s10-lite/

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν κάνει από τώρα τέτοιες εκπτώσεις στο S10 lite, φανταστείτε στην μελλοντική 3ετη υποστήριξη που υπερήφανα υποστηρίζει τι θα κάνει...

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Unpopular opinion αλλά θα την εκφράσω. :P

Παιδιά το dex δεν υπήρχε στη συσκευή μας εξ αρχής, για να μην υπάρχει κάτι σημαίνει. Δεν είναι λογικό να αγοράζουμε μία συσκευή λέγοντας στην τάδε εταιρεία "πότε θα μου δώσεις το καλούδι". Δεν το υποσχέθηκε.

Αν όλα, και τα pro modes κλπ κλπ ήταν να τα βάλει σε όλες τις σειρές της τότε θα ήταν αδύνατο να ζητά 1000ρια+ -που κανονικά θα έπρεπε από μόνο του να ήταν αδύνατο αλλά άλλο θέμα αυτό- για να πάρεις τις ναυαρχίδες τους. Δεν είναι όλα hardware, φυσικά θα υπάρχουν εκπτώσεις και σε άλλους τομείς, το θέμα είναι να φωνάζουμε ώστε να μην χαλάσει τα προϋπάρχοντα, πχ μπαταρία και smoothness όπως προαναφέρθηκαν, ή να μη σου παίρνει πίσω πράγματα που σε βόλευαν.

 

Οπότε θεωρώ δεν έχει νόημα να λέμε ότι δε μας "υποστηρίζει" για πράγματα που δεν είχαμε.

 

Μπορούμε φυσικά να φωνάζουμε όμως που κάποιοι θέλανε όντως να πάρουν ναυαρχίδες και τους φόρεσαν καπέλο τον exynos οπότε μπορεί να στράφηκαν σε "εκπτωτικά" μοντέλα. :P Εκεί ναι, θα συμφωνούσα μαζί τους.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Dex θα πάρει το note 10 lite το οποίο έχει τον παλιό εξινος 9810 όπως και τα pro modes στην καμ και όλα τα υπόλοιπα....αυτά δεν κόβουν από τις ναυαρχίδες δλδ? Και είναι και λίγο πιο φτηνό το note 10 lite...δεν υπάρχει δικαιολογία...το δικό μας έχει απείρως δυνατότερο και ποιοτικότερο soc και δεν θα πάρει σχεδόν τίποτα

Η Samsung έβγαλε το s10 lite και ξεκάθαρα το μετανοιώσε

sent from S10 Lite

 

Αυτό δε σημαίνει υποβάθμιση όμως. Υποβάθμιση θα είναι αν μειώσει όσα ήδη έχουμε, το αν το μετάνιωσε η σάμμυ και δε θέλει να πουλήσει άλλο απτο συγκεκριμένο μοντέλο ποσώς μας αφορά αν όλα όσα μας έκαναν να αγοράσουμε το s10 lite λειτουργούν άψογα. ΑΝ βέβαια, γιατί και αυτό δεν είναι σίγουρο. Σάμμυ είναι αυτή ποτέ δεν ξερεις...

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε υποδεέστερη συσκευή δίνει όλα τα καλούδια και στην δική μας όχι (ενώ τα σηκώνει καλύτερα) εσύ πως το μεταφράζεις

 

sent from S10 Lite

 

Ναι αλλα πχ DEX ηξερες οτι δεν ειχε εξ αρχης... Άρα αν ήθελες DEX πήγαινες σε Note 10 lite.

Πχ εγω θα ηθελα να φτιάξει κι αλλο την μπαταρια αν γινεται (δεν πεφτω κατω απο 10 ωρες οθονη εως τωρα), να φτιάξει το κομμάτι της φωτογραφίας γιατι ξερω οτι γίνεται, να μην χαλασει τπτ , αλλα δεν θα ζητήσω κατι που ηξερα οτι εξ αρχης δεν εχει....

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε υποδεέστερη συσκευή δίνει όλα τα καλούδια και στην δική μας όχι (ενώ τα σηκώνει καλύτερα) εσύ πως το μεταφράζεις

 

sent from S10 Lite

 

Κλάσιμο; μετάνιωμα όπως το είπες δηλαδή; απλώς καθυστέρηση (ίσως έρθουν αργότερα κανείς δεν ξέρει); Εστω. Εγώ άλλωστε ξεκίνησα στο θέμα λέγοντας ότι μάλλον μας αφήνουν πίσω στη 2.5. Αλλά στην τελική. Ε και; Αν δεν χάσεις όσα έχεις και παίρνεις κι εσύ τα updates σου με τα καλούδια τους ως ένα βαθμό τι σε νοιάζει τι κάνουν οι διπλανοί; Δεν παίρνεις κινητό με σκοπό να το συγκρίνεις με τα παραδίπλα τους. Το παίρνεις γτ σου είναι αρκετά όσα σου δίνει.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να σας ρωτήσω κάτι διαφορετικό και σας παρακαλώ να το τσεκάρετε και εσείς και να μου πείτε.

Όταν χρησιμοποιώ τα type-c ακουστικά παρατηρώ ότι δεν είναι πολύ σταθερά στην υποδοχή. Το βύσμα και η υποδοχή έχουν αρκετό "τζόγο" και σίγουρα περισσότερο από ότι το βύσμα του φορτιστή, που είναι σταθερό.

Το κάνει και το δικό σας αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να σας ρωτήσω κάτι διαφορετικό και σας παρακαλώ να το τσεκάρετε και εσείς και να μου πείτε.

Όταν χρησιμοποιώ τα type-c ακουστικά παρατηρώ ότι δεν είναι πολύ σταθερά στην υποδοχή. Το βύσμα και η υποδοχή έχουν αρκετό "τζόγο" και σίγουρα περισσότερο από ότι το βύσμα του φορτιστή, που είναι σταθερό.

Το κάνει και το δικό σας αυτό;

 

Πάνω κάτω τώρα που το δοκίμασα το ίδιο κουνιούνται, και τα δύο δεν είναι απόλυτα σταθερά αλλά δεν είναι εύκολο να βγουν ούτε το ένα ούτε το άλλο.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

DEX δεν έχει και δεν θα πάρει ούτε το Note 10 lite, αλλά ούτε το S10 Lite, για τον πολύ απλό λόγο, ότι η USB-C είναι USB 2.0 και όχι 3.0 ή 3.1, οπότε δεν μπορέι να το υποστηρίξει.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

DEX δεν έχει και δεν θα πάρει ούτε το Note 10 lite, αλλά ούτε το S10 Lite, για τον πολύ απλό λόγο, ότι η USB-C είναι USB 2.0 και όχι 3.0 ή 3.1, οπότε δεν μπορέι να το υποστηρίξει.

Θεωρητικά δεν είναι εκει το πρόβλημα. Αν ήθελε έδινε ασύρματο, που δε σε περιορίζει κανενα usb, και συνήθως πλεον ετσι δουλεύει και σε άλλα. Δεν πρόκειται ομως να το δωσει αφου εξαρχής δεν το είχε. Καποια πράγματα επρεπε να αφαιρέσει για να δικαιολόγησει το lite.

Αν κάποιος ήθελε dex κακως το πηρε εξαρχής αφου δεν ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με την κάμερα σύμφωνα με το gsmarena το note 10 lite ήδη είχε χαρακτηριστικά που υποστήριζε το s20 lite.

 

There's a Pro mode too, and those come in two different flavors on various Samsungs, with the Note10 Lite getting the real pro version. You can select ISO (50-3200), push shutter speed around (1/24000s-10s), focus manually (peaking is gone, however), and select the white balance (by light temperature). Metering mode and AF area options are available too, as well as a set of picture controls for contrast, saturation, and whatnot. As usual, there's no live histogram. Meanwhile, the Galaxy S10 Lite gets the midrange-style Pro mode with just ISO, WB and exposure compensation.

Link to comment
Share on other sites

DEX δεν έχει και δεν θα πάρει ούτε το Note 10 lite, αλλά ούτε το S10 Lite, για τον πολύ απλό λόγο, ότι η USB-C είναι USB 2.0 και όχι 3.0 ή 3.1, οπότε δεν μπορέι να το υποστηρίξει.

 

Νομίζω πως το dex θα αρχίσει να λειτουργεί ασύρματα (ίσως έχει αρχίσει κιόλας)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θέλουν "οικονομικό"τηλέφωνο μέ δυνατότητα 5G, DEX, gorilla glash 6 μπρός πίσω SD 855 άς ρίξουν μιά ματιά στό a90 5g...

Ηταν προσφορά στό eshop λίγο πάνω άπό 500 καί στό ideàlo.de 460€,παραδόξως έξαιρετική ποιότητα κατασκευής γιά σειρά Α.

 

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a90_5g-ampp-9795.php

Edited by steely
Link to comment
Share on other sites

Οσοι θέλουν "οικονομικό"τηλέφωνο μέ δυνατότητα 5G, DEX, gorilla glash 6 μπρός πίσω SD 855 άς ρίξουν μιά ματιά στό a90 5g...

Ηταν προσφορά στό eshop λίγο πάνω άπό 500 καί στό ideàlo.de 460€,παραδόξως έξαιρετική ποιότητα κατασκευής γιά σειρά Α.

 

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_a90_5g-ampp-9795.php

 

500+για σειρά Α είναι κάπως, όσο καλή συσκευή κι αν είναι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες sot και 26% ακόμη μπαταρία....με soc ναυαρχίδας....και αφήνω τους άλλους με σκάσιμο 1300€ με αυτονομία(και επεξεργαστή) για κλάματα....

 

sent from S10 Lite

 

Δυστυχώς αν θέλεις κορυφαία κάμερα θα πρέπει να πας εκεί....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα θέλω του καθενός είναι διαφορετικά, άλλως δίνει έμφαση στην φωτογραφία, άλλος στην μπαταρία κλπ κλπ,, εγω ότι κινητό και να είχα κάθε βράδυ το φορτιζα, τι να έχει 30% υπόλοιπο, τι 20% , πολύ ντόρος για το τίποτα, η μπαταρία για μένα είναι γι αυτούς που παίζουν παιχνίδια και δεν κλείνουν το κινητό ποτέ την μέρα, όλοι οι υπόλοιποι ότι και να έχουμε μας φτάνει
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ χρήσιμο tip....

 

 

sent from S10 Lite

 

Ολα καλα, αλλα δώσε μου ένα λόγο για να κλείσω ολα αυτα....

camera, light sensor, μικροφωνο, proximity sensor κ ολα τα υπόλοιπα ?

Αν χτυπήσει δηλ. το τηλέφωνο θα τρέχω να το ενεργοποιήσω για να έχω on το μικροφωνο? η πχ για να χρησιμοποιήσω την κάμερα ??

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δέχεται και πραγματοποιεί κλήσεις. Εαν είσαι εν κινήσει και θέλεις όλους τους αισθητήρες ανοιχτούς κανένα θέμα. Προσωπικά οταν δεν είμαι εν κινήσει το βρίσκω πολύ βολικό καθώς κανείς δεν έχει πρόσβαση στην συσκευή μου και κανείς δεν μπορεί να μου χακαρει την καμ ή το μικρόφωνο. Επίσης υπάρχει μεγάλο κέρδος στην κατανάλωση της μπαταρίας ( το τσέκαρα). Με λίγα λόγια όπως λέει και ο saki tech είσαι σε privacy mode....εάν δεν το θες πας παρακάτω απλά τα πράγματα...

Εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την καμ απλά κατεβάσεις την κουρτίνα - με ένα ταπ το απενεργοποιεις και επανέρχονται άμεσα ολα πίσω...πυρηνική φυσική δεν είναι

 

sent from S10 Lite

 

Τι διαφορά είδες στην μπαταρία? Υπολόγισες στο περίπου?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες όσο το είχα on - η μπαταρία είχε σαφώς πιο αργή πτώση.....επίσης είδα διαφορά και στην αναμονή

 

sent from S10 Lite

 

Δεν ξερω, στην δική μου λογικη ψιλο αχρηστο μου είναι.

Φυσικα κ σε πολλους αλλους μπορει να χρησιμευει κ να το θεωρουν φοβερη λειτουργία.

Τωρα, αν πρέπει να κλείνω καμερες, μικροφωνα, proximity sensor κ ολους τους άλλους σενσορες για να κερδισω μπαταρία καλύτερα να το πεταξω.

Άποψη μου φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αυτό το feature σε συσκευή 2ετιας+. Δεν είμαι σίγουρος αν ήρθε με το Android 10 ή προϋπήρχε. Πότε δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα. Privacy; ok. Δεν νομίζω πως κάποιος έχει όφελος να με δει από την κάμερα. Μάλλον θα βλαστημαει την ώρα και τη στιγμή :lol:, τόση ομορφιά :lol:
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά οταν κοιτάζω την οθόνη μου και δεν την κοιτάζω για σελφι όπως και οταν δεν δουλεύω το μικρόφωνο - μου είναι χρήσιμο

Εάν θέλει κάποιος να σε δεί και να σε ακούσει, θα σε δεί και θα σε ακούσει ακόμα και κλειστό να το έχεις το κινητό.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο αισθητήρας είναι απενεργοποιημενος πως?

Πραγματικά, θεωρείς ότι υπάρχει τρόπος στην σημερινή εποχή να...κρυφτείς;

Εκτός τόπου η κουβέντα που πάει να γίνει.

 

Το γεγονός είναι ότι εάν σε βάλει κάποιος στο μάτι, και θέλει να σε ξαβρακώσει, μπορεί να το κάνει ακόμα και εάν η συσκευή σου είναι απενεργοποιημένη. Κάμερα μικρόφωνα κλπ, ανοίγουν ακόμα και με την συσκευή κλειστή.

Αυτά.

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος, να κλείνουμε την οθόνη με tap, η virtual κουμπί;

Αυτό το πλαϊνό κουμπί...πάτα-πάτα...θα κλατάρει...

 

edit

Μαμά lancher - no root - no apk installation

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@Konstantine73

Ευχαριστώ για την ευγενική πρόταση.

Θέλει grand permission η εφαρμογή.

Αυτήν χρησιμοποιείς;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...