Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρεθηκε απίστευτη προσφορα για τα τελη καλοκαιριού στο mediamarkt κ τελικα αγοράστηκε χθες το πρωι στα 433 ευρω.

Νομίζω οτι η τιμη ηταν πατωμα για οτι προσφερει κι έτσι αφησα πισω μου το S9+ που ηταν ενα απίστευτο κ δυνατο κινητο σε ολα του.

Οι εντυπωσεις μου εως τωρα ειναι μονο θετικες... Η μπαταρια δεν πιστεύει ΠΟΣΟ διαρκει.. 5 ωρες οθονη 66% μπαταρια !!!!

Το μονο αρνητικο ειναι στο σημα του wifi.

Στο υπνοδωμάτιο εχω 3 γραμμες wifi ενω τα s9, s9+ και s9+ εχουν φουλ σήμα...

 

Ποτε το ειχε τοσο; τωρα που μπηκα το εχει κανονικα 699

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παραληψη... Μενω στην Γερμανια, κ τα mediamarkt το εβγαλαν για Σάββατο κ Κυριακη (μονο online) στα 433 ...

Μαζι με θηκη κ τζαμακι βγηκε στα 470 κ μου εκατσε κουταρα....

Κι εμενα μου κανει εντύπωση η μεγαλη διαφορα.

Μιλαω μονο για το σημα wifi στο τι βλεπω στην μπαρα. Γενικά στην ταχυτητα δεν βλέπω κατι.

Εκανα reset τις ρυθμίσεις δικτυου, εκανα wipe cache partition, εκανα restart το ρουτερ, αλλα τπτ.

Απλα μου κανει εντυπωση που ακομα κ το s6+ εχει φουλ σημα.....

Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ έχει τo EU στα 442 σιγά την προσφορά

 

sent from S10 Lite

Η διαφορα ειναι οτι στα mediamarkt μπορεις να το βαλεις σε ατοκες δοσεις ομως..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παραληψη... Μενω στην Γερμανια, κ τα mediamarkt το εβγαλαν για Σάββατο κ Κυριακη (μονο online) στα 433 ...

Μαζι με θηκη κ τζαμακι βγηκε στα 470 κ μου εκατσε κουταρα....

Κι εμενα μου κανει εντύπωση η μεγαλη διαφορα.

Μιλαω μονο για το σημα wifi στο τι βλεπω στην μπαρα. Γενικά στην ταχυτητα δεν βλέπω κατι.

Εκανα reset τις ρυθμίσεις δικτυου, εκανα wipe cache partition, εκανα restart το ρουτερ, αλλα τπτ.

Απλα μου κανει εντυπωση που ακομα κ το s6+ εχει φουλ σημα.....

 

Χαχαχα, το είδα εκεί και είπα, ρε λες να μένει Γερμανία ο άνθρωπος......? :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο σκρουτζ έχει τo EU στα 442 σιγά την προσφορά

 

sent from S10 Lite

 

Αυτοί όμως βγάζουν σπυράκια όταν τους λες για τιμολόγιο......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, το είδα εκεί και είπα, ρε λες να μένει Γερμανία ο άνθρωπος......? :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτοί όμως βγάζουν σπυράκια όταν τους λες για τιμολόγιο......

 

Εχουμε τα τυχερα μας εδω... ειναι η αληθεια... Το s9+ το αγορασα black friday το 2018 (8 μηνες μετα την κυκλοφορία του) στα 499 ευρω.... Κ 50 ευρω λιγοτερα εκανε το απλο s9...

Μονο σε τετοιες τιμές παιρνω κινητο.... Δεν αξιζει τπτ πανω απο 500 με 550 ευρω για μενα.

Απο gcam ξέρει κανενας τπτ ?? Αξιζει?

Κατέβασα την 7.3 τωρα ενος απο το xda αλλα δεν δουλευει πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τα τυχερα μας εδω... ειναι η αληθεια... Το s9+ το αγορασα black friday το 2018 (8 μηνες μετα την κυκλοφορία του) στα 499 ευρω.... Κ 50 ευρω λιγοτερα εκανε το απλο s9...

Μονο σε τετοιες τιμές παιρνω κινητο.... Δεν αξιζει τπτ πανω απο 500 με 550 ευρω για μενα.

Απο gcam ξέρει κανενας τπτ ?? Αξιζει?

Κατέβασα την 7.3 τωρα ενος απο το xda αλλα δεν δουλευει πολυ καλα....

Για την ώρα δεν αξίζει για μενα. Κάποιοι ισχυρίζονται σημαντική βελτίωση, εγω δεν την εχω δει πάντως χωρίς να είμαι ειδικός στις κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τα τυχερα μας εδω... ειναι η αληθεια... Το s9+ το αγορασα black friday το 2018 (8 μηνες μετα την κυκλοφορία του) στα 499 ευρω.... Κ 50 ευρω λιγοτερα εκανε το απλο s9...

 

Μονο σε τετοιες τιμές παιρνω κινητο.... Δεν αξιζει τπτ πανω απο 500 με 550 ευρω για μενα.

 

Απο gcam ξέρει κανενας τπτ ?? Αξιζει?

 

Κατέβασα την 7.3 τωρα ενος απο το xda αλλα δεν δουλευει πολυ καλα....

Δοκίμασε από εδώ https://t.me/s10LiteGcam

Δεν είμαι expert στις φώτο οπότε δεν μπορώ να διακρίνω αν εχει διαφορά στις λεπτομερειες

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οσο μπορω τις αποφευγω αλλα αν στο δωσει σε τιμη σκρουτζ κ μπορεις να βαλεις μισα μετρητα μισα δοσεις σε δελεαζει παραπανω.. ο μονος λογος που δεν το εχω παρει ακομα ειναι επειδη περιμενω να δω αν θα ερθει το s20 fe με τον 865 σε 5g εκδοση μιας και το 4g θα ερθει σιγουρα με exynos..
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνω ελπίδες ότι θα έρθει Ευρώπη με σναπ....ήδη υπάρχουν ανακοινώσεις ότι η επιλογή θα είναι με τα γνωστά regions

 

sent from S10 Lite

 

Μεχρι στιγμης εχουμε δει 5G με 865 και 4G με exynos... ελπιζω να μεινει γτ θελω εδω και καιρο να αλλαξω το s8+ και τα s20 κ note μας τα χαλασαν..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οσο μπορω τις αποφευγω αλλα αν στο δωσει σε τιμη σκρουτζ κ μπορεις να βαλεις μισα μετρητα μισα δοσεις σε δελεαζει παραπανω.. ο μονος λογος που δεν το εχω παρει ακομα ειναι επειδη περιμενω να δω αν θα ερθει το s20 fe με τον 865 σε 5g εκδοση μιας και το 4g θα ερθει σιγουρα με exynos..

 

Επειδή ήθελα καιρό samsung με SD, δε θυμάμαι άλλο samsung να βγαίνει αποκλειστικά με SD πλην τα fold. Νομίζω μόνο το s10 lite έβγαλε και δεν πιστεύω ότι θα το ξανακάνει.....

Edited by p_bourinos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήθελα καιρό samsung με SD, δε θυμάμαι άλλο samsung να βγαίνει αποκλειστικά με SD πλην τα fold. Νομίζω μόνο το s10 lite έβγαλε και δεν πιστεύω ότι θα το ξανακάνει.....

 

Υπάρχουν κι άλλα αλλά κατώτερα (πχ Α71 κλπ)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Α71 αλλα να δώσεις 300 και κάτι για 730 δεν μου κάθεται καλά....εκτός και αν είναι κάποιος Sammy fan.

 

sent from S10 Lite

 

Δεν διαφωνώ. Απλά αν θέλει κάποιος κάτι φθηνότερο και με snapdragon

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Snap 730, επειδη τον φοραει το mi note 10 μου, ειναι πολυ καλός επεξεργαστής, μην νομιζετε οτι δεν είναι καλος επειδή δεν είναι 855. Είχα κινητό με τον 855 (mi 9t pro), οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και όταν φαίνονται είναι διάρκειας 1ος δευτερολέπτού, ποτέ παραπάνω. Οπότε και το Α71 είναι πολύ τίμια επιλογή για κάποιον που θέλει samsung αλλά είναι σε budget (+ το headphone jack!)
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινή γήινη ανθρώπινη χρήση η διαφορά ταχύτητας μεταξύ A71 και S10lite δεν υφίσταται.

Εκτός εάν είστε με millisecondόμετρο στο χέρι.

Τις έχω και τις 2 συσκευές. Το 99,999999% των χρηστών δεν θα καταλάβει διαφορά. Μην μεγαλοποιείτε καταστάσεις.

 

Στην κάμερα ναι, διαφέρουν. Αλλά έτσι κι αλλιώς σε όλα τα Samsung το παστέλ πάει σύννεφο. Συνεπώς, καλή η κάμερα το S10lite αλλά δεν θα ανάψουμε και πυροτεχνήματα.

 

Στα 300€ το Α71 είναι πολύ δυνατή συσκευή. Και με επίσημη αναβάθμιση 3 μεγάλων εκδόσεων Android πλέον.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ο Snap 730, επειδη τον φοραει το mi note 10 μου, ειναι πολυ καλός επεξεργαστής, μην νομιζετε οτι δεν είναι καλος επειδή δεν είναι 855. Είχα κινητό με τον 855 (mi 9t pro), οι διαφορές είναι απειροελάχιστες και όταν φαίνονται είναι διάρκειας 1ος δευτερολέπτού, ποτέ παραπάνω. Οπότε και το Α71 είναι πολύ τίμια επιλογή για κάποιον που θέλει samsung αλλά είναι σε budget (+ το headphone jack!)

 

Επειδή είχα το mi note 10 (το πήρα για την κάμερα μέχρι να έρθει το s20 Ultra), το έδωσα εξαιτίας του επεξεργαστή. Άργος για την συγκεκριμένη συσκευή. Έβγαζα μια φωτογραφία και περίμενα μια ώρα να την αποθηκεύσει. Γενικά δεν.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα το mi note 10 (το πήρα για την κάμερα μέχρι να έρθει το s20 Ultra), το έδωσα εξαιτίας του επεξεργαστή. Άργος για την συγκεκριμένη συσκευή. Έβγαζα μια φωτογραφία και περίμενα μια ώρα να την αποθηκεύσει. Γενικά δεν.....

 

Ακριβώς αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Σε καθημερινή γήινη ανθρώπινη χρήση η διαφορά ταχύτητας μεταξύ A71 και S10lite δεν υφίσταται.

Εκτός εάν είστε με millisecondόμετρο στο χέρι.

Τις έχω και τις 2 συσκευές. Το 99,999999% των χρηστών δεν θα καταλάβει διαφορά. Μην μεγαλοποιείτε καταστάσεις.

 

Στην κάμερα ναι, διαφέρουν. Αλλά έτσι κι αλλιώς σε όλα τα Samsung το παστέλ πάει σύννεφο. Συνεπώς, καλή η κάμερα το S10lite αλλά δεν θα ανάψουμε και πυροτεχνήματα.

 

Στα 300€ το Α71 είναι πολύ δυνατή συσκευή. Και με επίσημη αναβάθμιση 3 μεγάλων εκδόσεων Android πλέον.

 

from my S10 lite

 

Συμφώνω απολύτως

 

Δεν έχεις άδικο αλλα με πολλά apps και εναλλαγές αυτών, με λίγα λόγια σε μια πιο εντατική χρήση εκεί ο 855 δείχνει τα δόντια του. Επίσης κάποιες φορές το Α71 με την χρήση των gestures το χτυπάει το λαγκακι του. Στα games φυσικά πίσω και τέλος για μένα που θα το κρατήσω σίγουρα 3 χρόνια ο 730 δεν θα μου έφτανε...

 

sent from S10 Lite

 

Πιστεύω αυτό είναι καθαρά θέμα optimisation του λογισμικου και όχι απο θέμα hardware. Σίγουρα στις ναυαρχίδες θα αφιερώσουν παραπάνω ώρες να βελτιώσουν την απόδοση του λογισμικού αντί σε μια midrange συσκευή

 

Επειδή είχα το mi note 10 (το πήρα για την κάμερα μέχρι να έρθει το s20 Ultra), το έδωσα εξαιτίας του επεξεργαστή. Άργος για την συγκεκριμένη συσκευή. Έβγαζα μια φωτογραφία και περίμενα μια ώρα να την αποθηκεύσει. Γενικά δεν.....

 

Γνωρίζω για αυτά αλλά ξέρω οτι τα έκανε όταν είχε πρωτοβγει και ήταν καθαρά θέμα λογισμικού (είχε βγει με android 9). Με android 10 και miui11 δεν έκανε πάνω απο 1 δευτερόλεπτο να την επεξεργαστεί. Τώρα με το miui 12 έχω προσέξει κάτι προβληματάκια-καθυστερήσεις η αλήθεια είναι, πάλι θέμα λογισμικού δηλαδή

 

Αυτό ακριβώς είπα λίγο πάνω....ο 730 ζορίζεται με την καμ της συσκευής...

 

 

sent from S10 Lite

 

Κάπου είχα διαβάσει (νομίζω σε review του in2mobile) οτι και τον 855 να είχε πάλι τον ίδιο ακριβώς χρόνο θα έκανε στις φωτογραφίες λόγο του μέρους του επεξεργαστή που είναι υπέυθυνο για τις φωτογραφίες (έχουν κοινό) - δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό όμως.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Το Α71 παρα τριχα να το πάρω. Το εψαξα αρκετά και κυρίως για την καμερα του που είναι πολυ χειρότερη του s10 lite, το απέφυγα τελικά.

Επισης με χάλαγε εξαρχής και ο επεξεργαστής του. Όχι οτι ειναι κακος, αλλα η διαφορά με τον 855 είναι πολυ μεγάλη και φαίνεται οταν χρειάζεται να φανεί. Όλοι οι επεξ πλεον είναι αρκετά καλοί οπότε τεράστιες διάφορες δεν βλέπεις στα περισσότερα σενάρια. Απλα οταν ειναι πολυ δυνατός ένας επεξ, οπως ειναι ο 855 (δεν έχει να ζηλέψει παρά ελάχιστα απο τους νέους εντελώς κορυφαίους, οταν παμε στα 5nm θα αλλάξει το σκηνικό), τοτε ακομα και οι ατέλειες του software, δεν φαίνονται. Λαγκακια εξαφανίζουνται κλπ. Ακομα και η καμερα δεν είναι καλύτερη μόνο στο hardware, παιζει ρολο και το software. Το οποίο software αναλογα την επεξ ισχύ αλλαζει.

Τελος πάντων, λογω cpu και καμερας πάει σε αλλο επίπεδο το s10lite. Στο A71 κανεις πολλους συμβιβασμους. Εγω δεν μπόρεσα να τους κανω, γιατι ήξερα πως μολις βγει ενα καλύτερο, θα το άλλαζα. Φυσικά για τα λεφτα του μια χαρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές έγραψα, σε προηγούμενες αναφορές, ότι η γυναίκα μου έχει το Α71. Εγώ το έψαξα και το διάλεξα. Το σετάρισμα και τις ρυθμίσεις τις κάνω εγώ. Στην απλή χρήση όπως τηλεφωνήματα, σερφάρισμα, social media και εργασίες office είναι ίδια. Για παιχνίδια δεν έχω άποψη διότι δεν παίζει κανείς και δεν έχουμε κανένα. Αλλά στην κάμερα όμως υπάρχει εμφανή διαφορά (το τονίζω εμφανή). Έκανα αρκετές δοκιμές και προσπάθειες με υπομονή να βγάλω φωτογραφίες την κόρη μας για ταπετσαρία αλλά κατέληγα να βγάζω με το δικό μου και να τις στέλνω στο Α71. Η τελευταία προσπάθεια που έκανα ήταν να κατεβάσω τη Footej camera 2 (που είναι και ελληνική) για δοκιμές. Την είχα παλιότερα σε άλλη συσκευή και ήμουν ικανοποιημένος. Όντως και στο Α71 έχει μια διαφορά προς το καλύτερο (μόνο στην βασική κάμερα).

Δικό μου συμπεράσματα είναι ότι στην κάμερα έχουν μεγάλη διαφορά που είναι αστείο να τα συγκρίνουμε, ενώ στα υπόλοιπα που αναφέρω παραπάνω δεν διακρίνω κάποιο πιο αργό. Όμως τονίζω δεν έχω άποψη για παιχνίδια ή φορτωμένη χρήση.

Τελευταίο: η διάρκεια μπαταρίας με διάφορα καλύτερο το s10 lite.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στο θέμα αυτονομία κάποιο "λάθος" έκανε η Samsung και της ξέφυγε τόσο ψηλά....... :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, στο θέμα αυτονομία κάποιο "λάθος" έκανε η Samsung και της ξέφυγε τόσο ψηλά....... :lol: :lol:

 

Καλά αυτό εννοείται. Τόσο που φοβάμαι μην σκόπιμα στο μέλλον καταστρέψει το τηλέφωνο με κανένα update και το κάνει όντως mid range....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω μεινει εντυπωσιασμενος με την μπαραρια.... Η πρωτη φορτιση μου εβγαλε κατι λιγότερο από 11 ωρες οθονη με 44 ωρες χωρις φορτιση.... Με την δικη μου χρηση κ φυσικα ξερετε... Στησιμο, προγράμματα, ρυθμισεις, κανε το ενα, κανε το αλλο... Μεχρι να έρθει στα μετρα σου..... Μπράβο στην samsung.....

Το αντίστοιχο S9+ με τις ρυθμίσεις του s_wind ειχε φτασει max 6.30 ωρες... Κι εκει επαιζα για πολλούς μηνες μεχρι να το καταστρεψουν.... 6.15 με 6.30 ημουν πάντα....

Σε αυτο εδω... απλα τριβω τα ματια μου...

Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο S9+ με τις ρυθμίσεις του s_wind ειχε φτασει max 6.30 ωρες... Κι εκει επαιζα για πολλούς μηνες μεχρι να το καταστρεψουν.... 6.15 με 6.30 ημουν πάντα....

Σε αυτο εδω... απλα τριβω τα ματια μου...

Κάποιες από τις ρυθμίσεις του s_wind τις έχω κάνει και στο S10 lite.

Τώρα με οθόνη 4 ώρες και 30 λεπτά, απο την τελευταία πλήρη φόρτιση είμαι στο 67%.

 

Ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι η type-c θυρα ακουστικών. Επειδή τη χρησιμοποιώ πολύ στο βραδινό περπάτημα-τρεξιμο για να ακούω ραδιόφωνο, εκεί μέσα στο τσαντάκι μέσης που κουνάει πολύ, φοβάμαι μην μου καταστρέψει την υποδοχή. Δεν έχω βρει καμία πατέντα να το προφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες από τις ρυθμίσεις του s_wind τις έχω κάνει και στο S10 lite.

Τώρα με οθόνη 4 ώρες και 30 λεπτά, απο την τελευταία πλήρη φόρτιση είμαι στο 67%.

 

Ένα πράγμα που με προβληματίζει είναι η type-c θυρα ακουστικών. Επειδή τη χρησιμοποιώ πολύ στο βραδινό περπάτημα-τρεξιμο για να ακούω ραδιόφωνο, εκεί μέσα στο τσαντάκι μέσης που κουνάει πολύ, φοβάμαι μην μου καταστρέψει την υποδοχή. Δεν έχω βρει καμία πατέντα να το προφυλάξεις.

 

Σκεφτόμουν να τις κανω, αλλα ποιος καθεται να ξαναστεινει.... ?

Ποιες εκανες λιγο πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις βρεις στο θέμα: Galaxy S9/S9+, κάπου στις σελίδες 68 έως 70 και ειναι για Android 10.

Λέει να τις κάνουμε μετά απο επαναφορά εργωστασιακών ρυθμίσεων ή hard reset, αλλά εγω το έκανα χωρίς

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...