Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το s10 lite ήταν η απάντηση της Samsung στο iPhone SE 2020. Υλικό κατασκευής, οθόνη, κάμερες και μερικά ακόμη "δεύτερης γραμμής" , αλλά επεξεργαστής τούμπανο. Αν υπάρχει ανάγκη του χρόνου για παρόμοια κίνηση ίσως να δούμε κάτι αντίστοιχο αλλιώς... Θα μείνουμε με την όρεξη.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς θέματα με bluetooth connection κατά τη διάρκεια που κάποιος σε παίρνει;

Δεν έχω θέματα όσες ώρες και να παίζει μουσική/βίντεο κλπ. αλλά παρατήρησα σε σημερινές κλήσεις και viber και τηλεφωνικές, ότι ενώ είναι συνδεδεμένα τα bt ακουστικά η σύνδεση να χάνεται ακριβώς όταν σε παίρνουν (ή παίρνεις) και να μπορείς να μιλήσεις μόνο με ακουστικό ή μεγάφωνο. Όταν ανοιγόκλεισα το bt έστρωσε για την αμέσως επόμενη κλήση, αλλά μετά ξαναδοκιμάζοντας πάλι χάθηκε η σύνδεση τους κατά την κλήση. Έκανα ξανά κάποιες δοκιμές μετά παίρνοντας απτο σταθερό μου και φάνηκε να αποκαθίσταται για την ώρα, αλλά θυμήθηκα ότι το χα αντιμετωπίσει και την πρώτη μέρα που χα ανοίξει τη συσκευή και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος εγώ. Έψαξα στο φόρουμ της σάμμυ και πρόσφατα το έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, πχ του S8..

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς θέματα με bluetooth connection κατά τη διάρκεια που κάποιος σε παίρνει;

Δεν έχω θέματα όσες ώρες και να παίζει μουσική/βίντεο κλπ. αλλά παρατήρησα σε σημερινές κλήσεις και viber και τηλεφωνικές, ότι ενώ είναι συνδεδεμένα τα bt ακουστικά η σύνδεση να χάνεται ακριβώς όταν σε παίρνουν (ή παίρνεις) και να μπορείς να μιλήσεις μόνο με ακουστικό ή μεγάφωνο. Όταν ανοιγόκλεισα το bt έστρωσε για την αμέσως επόμενη κλήση, αλλά μετά ξαναδοκιμάζοντας πάλι χάθηκε η σύνδεση τους κατά την κλήση. Έκανα ξανά κάποιες δοκιμές μετά παίρνοντας απτο σταθερό μου και φάνηκε να αποκαθίσταται για την ώρα, αλλά θυμήθηκα ότι το χα αντιμετωπίσει και την πρώτη μέρα που χα ανοίξει τη συσκευή και νόμιζα ότι έκανα κάτι λάθος εγώ. Έψαξα στο φόρουμ της σάμμυ και πρόσφατα το έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, πχ του S8..

 

Ναι, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Όπως είπες, όσο και να ακούσω μουσική ή βίντεο η σύνδεση παραμένει σταθερή. Στις τηλεφωνικές κλήσεις, όχι αμέσως αλλά μετά από κάνα δεκάλεπτο συνομιλίας, αποσυνδέεται το bt και πρέπει να κάνεις επανασύνδεση. Δεν ξέρω γιατί το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Όπως είπες, όσο και να ακούσω μουσική ή βίντεο η σύνδεση παραμένει σταθερή. Στις τηλεφωνικές κλήσεις, όχι αμέσως αλλά μετά από κάνα δεκάλεπτο συνομιλίας, αποσυνδέεται το bt και πρέπει να κάνεις επανασύνδεση. Δεν ξέρω γιατί το κάνει.

 

Μαλιστα... Ευχαριστω για την απαντηση αδερφε. Αρα μαλλον δεν εχει νοημα να απευθυνθουμε προς σερβις για το θεμα, ειναι γενικο ζητημα. Και κακο αρκετα, διοτι δημιουργει προβλημα στη ροη της συζητησης.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Ευχαριστω για την απαντηση αδερφε. Αρα μαλλον δεν εχει νοημα να απευθυνθουμε προς σερβις για το θεμα, ειναι γενικο ζητημα. Και κακο αρκετα, διοτι δημιουργει προβλημα στη ροη της συζητησης.
Γενικό δεν είναι. Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα και η διάρκεια των περισσότερων κλήσεων είναι μεγάλη. Μήπως έχει να κάνει με το Bluetooth και όχι με το τηλέφωνο;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Γενικό δεν είναι. Δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα και η διάρκεια των περισσότερων κλήσεων είναι μεγάλη. Μήπως έχει να κάνει με το Bluetooth και όχι με το τηλέφωνο;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασα με δύο διαφορετικά bluetooth ακουστικά (oneplus και xiaomi) για να το διαπιστώσω, δηλαδή έβαλα και τον άνθρωπο που μιλούσα σε διαδικασία εκείνη την ώρα να με ξαναπάρει και να συνδέσω τα άλλα για να καταλάβω τι παίζει, και υπήρξε και στα δύο αποσύνδεση. Πιθανόν να υπάρχει θέμα σε κάποιες παρτίδες τότε τι να πω, σίγουρα δε θα είναι σε όλα βέβαια αλλιώς θα ήταν πηγμένο το ίντερνετ στα παράπονα, όμως και πάλι υπάρχει το ζήτημα.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάποια τέτοια προβλήματα λύνονται με την ενημέρωση του λογισμικού. Σήμερα 14/08 έγινε ενημέρωση με ημερομηνία έκδοσης 01/08. Άλλα προβλήματα, πάλι, όπως εμφανίζονται, χωρίς λογική, έτσι εξαφανίζονται.

Σε μένα δεν άνοιγε η οθόνη με δύο χτυπήματα, μετά από προσπάθειες το κατάφερα. Τώρα όμως μετα απο καιρό το ξανακάνει (θέλει 3 χτυπήματα). Το Samsung Galaxy A71 της συζύγου μου "πετάει" με δύο χτυπήματα με οποιοδήποτε ταχύτητα και ρυθμό και κοντεύω να τρελαθώ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο θέμα του Bluetooth, μιλάω πάντα με ακουστικό (έχω να βάλω το τηλέφωνο στο αυτί σχεδόν 15 χρόνια) και ταυτόχρονα είναι συνδεδεμένο και με το αυτοκίνητο. Σήμερα δοκίμασα την σύνδεση και στα δύο χωρίς προβλήματα (αλλά η διάρκεια κλήσης ήταν 3 & 5 λεπτά)

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ 5η μέρα λειτουργίας του, ούτε μία ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας, το ξεζουμίζω και επίτηδες, πριν λίγο φτάνει το 20% από χθες αργά το βράδυ, 9 ώρες και 47 λεπτά sot... αν μη τι άλλο, ερωτεύσιμο.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Πιο κινητό έχεις?

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί εγώ με το s10 lite βγάζω με το ζόρι 24ωρο δεν παίζω παιχνίδια και έχω σχεδόν όλα τα app σε πλήρη αδράνεια 447ca00d8b5e1edc70d007480fbcdc94.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλε μια μερα εβγαλε και μενα, για την 5η μερα λειτουργιας που αναφερω στην αρχη εννοω οτι το εχω για καθημερινη χρηση μολις 5 μερες, δεν εχω προβει σε ειδικες ρυθμισεις κλπ. Στην ουσια το εβαλα για φορτισμα χθες βραδυ και το ξαναβαλα σημερα το βραδυ, με ξεζουμισμα του κινητου καθοτι ειχε ενεργη οθονη σχεδον 10 ωρες. Οχι οτι θα το εβαζα πρωτη φορα για φορτισμα μετα απο πεντε μερες, ειπαμε. :P

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ 5η μέρα λειτουργίας του, ούτε μία ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας, το ξεζουμίζω και επίτηδες, πριν λίγο φτάνει το 20% από χθες αργά το βράδυ, 9 ώρες και 47 λεπτά sot... αν μη τι άλλο, ερωτεύσιμο.

 

Εσύ έχεις και το πρόβλημα με το Bluetooth το οποίο καταναλώνει ενέργεια με την σύνδεση και αποσύνδεση (όχι και τρελή ενέργεια). Φαντάσου να μην το είχες... Πώς θα το έβλεπες???

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις και το πρόβλημα με το Bluetooth το οποίο καταναλώνει ενέργεια με την σύνδεση και αποσύνδεση (όχι και τρελή ενέργεια). Φαντάσου να μην το είχες... Πώς θα το έβλεπες???

 

Μα γιαυτο ακριβως μου τη δινει αν εξακολουθησει αυτο το θεμα... Γιατι ειμαι κι εγω εδω και χρονια υπερμαχος των bt ακουστικων κι εχω ηρεμησει, και ειναι κριμα να εχω θεμα σε αυτο. Τετοια sot ειχα μονο στο Asus ROG Phone 2 το οποιο ειχε ομως και 6000 mah -οχι 4500- και γενικα ηταν και...υπερβαρο και με το ενα χερι δε μπορουσα να δω ενα βιντεο ανθρωπινα, πιανομουν, χαχα.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εδώ λένε για 2 μέρες και ότι δεν πέφτει εύκολα το ποσοστό της μπαταρίας και εγώ αυτο πού βλέπω (ούτε δέκα μέρες το έχω) είναι ότι χάνω σε πτήση 5% όλο το βράδυ, και όταν το χρησιμοποιώ (δεν παίζω παιχνίδια) κάθε 2 λεπτά χάνει 1%. Και έχω όλα τα app σε πλήρη αδράνεια

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τοτε εδω ισως μιλαμε για ελαττωματικη μπαταρια (?). Δεν ειμαι ειδικος παντως θα σου προτεινα να το πας να του ριξουν εναν ελεγχο καλου κακου. Θα δω και σημερα το βραδυ ποσο θα χασει και το δικο μου και θα επανελθω, αλλα νομιζω οτι εχανε γυρω στο 3% τις προηγουμενες βραδιες με ολα ανοιχτα δηλ. wi fi + δεδομενα.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 ημέρες 6,5 ώρες SOT (έχει screenshot μερικές σελίδες πίσω).

 

Σε 2 μέρες 10+ ώρες SOT.

 

Σε 1 μέρα....δεν μπορώ να την τελειώσω σε μια μέρα με τίποτα. Κάπου στις 13-14 ώρες υπολογίσω θα γράψει το κοντέρ.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 ημέρες 6,5 ώρες SOT (έχει screenshot μερικές σελίδες πίσω).

 

Σε 2 μέρες 10+ ώρες SOT.

 

Σε 1 μέρα....δεν μπορώ να την τελειώσω σε μια μέρα με τίποτα. Κάπου στις 13-14 ώρες υπολογίσω θα γράψει το κοντέρ.

 

from my S10 lite

 

Με τα πάντα ανοιχτά;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη σάς...εσάς πόσο σάς λέει 1890a5db147a144876e03ade7ab1e688.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ο υπολειπόμενος χρόνος που γράφει είναι σχετικός. Η συσκευή μαθαίνει από τη χρήση που κάνεις και βγάζει ένα χρόνο που υπολογίζει βάσει της χρήσης που κάνεις κατά μέσο όρο. Δεν σημαίνει ότι θα θα αδειάσει σε 22 ώρες ότι και αν κάνεις. Αν ο άλλος τα έχει όλα κλειστά και ανοιγοκλεινει τις διαφορές υπηρεσίες μόνο όταν τις χρησιμοποιεί δεν είναι αξιόπιστη πηγή σύγκρισης.

 

Σε κάθε περί τωση για να είσαι ήσυχος μπορείς να πας να στο ελέγξουν. Ο καθένας έχει και άλλους χρόνους και άλλη χρήση.

 

Δεν πιστεύω πάντα αυτά που διαβάζω στα φόρα. Άσχετο θέμα, λέει ο άλλος ότι άλλαξε δίσκο, πλατό στα 300000 km και βγαίνουν άλλοι δέκα μετά και νομίζεις πως γίνεται πλειστηριασμός και λες, καλά ρε παιδιά τι έγινε; γιατί εγώ άλλαξα στις 150000, τόσο μ@κ@κας είμαι;

Πήγαινε το για έλεγχο και μην σκας.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Με τα πάντα ανοιχτά;
Τα πάντα όλα ανοιχτά. Δεν κλείνω ποτέ τίποτα.

Ρολόι smart συνδεδεμένο συνέχεια.

Μια SIM.

Φωτεινότητα στο αυτόματο.

Εφαρμογές ρυθμισμένες σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τοτε εδω ισως μιλαμε για ελαττωματικη μπαταρια (?). Δεν ειμαι ειδικος παντως θα σου προτεινα να το πας να του ριξουν εναν ελεγχο καλου κακου. Θα δω και σημερα το βραδυ ποσο θα χασει και το δικο μου και θα επανελθω, αλλα νομιζω οτι εχανε γυρω στο 3% τις προηγουμενες βραδιες με ολα ανοιχτα δηλ. wi fi + δεδομενα.

 

Επανέρχομαι σε αυτό, 4% πτώση με τα πάντα ανοιχτά σε περίπου ένα 8ωρο.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κανένα καλό τζάμι που να δουλεύουν τα δακτυλικά αποτυπώματα?!?

 

Τη περασμένη Δευτέρα πήρα αυτό και μέχρι στιγμής φαίνεται gg. (Σημείωση έκανα αυτό που είχαν πει κάποια παιδιά κάποιες σελίδες πριν, πρώτα πέρασα το τζάμι και μετά το αποτύπωμα)

 

https://www.skroutz.gr/s/21985317/3MK-Tempered-Glass-Galaxy-S10-Lite.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τη περασμένη Δευτέρα πήρα αυτό και μέχρι στιγμής φαίνεται gg. (Σημείωση έκανα αυτό που είχαν πει κάποια παιδιά κάποιες σελίδες πριν, πρώτα πέρασα το τζάμι και μετά το αποτύπωμα)

 

https://www.skroutz.gr/s/21985317/3MK-Tempered-Glass-Galaxy-S10-Lite.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

και εγώ το έκανα αλλά δεν δουλέυει και πολύ καλά. Θα δοκιμάσω και αυτήν που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το tempered τις νιλκιν που μου είχε πρότεινε ένα παλικάρι πιο πάνω είναι κορυφαίο....είχα τσιμπήσει το τελευταίο πού είχαν δεν ξέρω αν το ξαναεφεραν. Το δακτυλικο πιάνει άψογα! Όπως ήταν με γυμνή την οθόνη

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

82c5c865f73f532c10b9747b7384aa25.jpg

 

από ποιο κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβατε ηχητική ειδοποίηση προχθές από το 112; δεν κάπου διάβασα από ιδιοκτήτες παλαιότερων μοντέλων Samsung πως όχι μόνο δεν έλαβαν αλλά δεν υπάρχει καν στο μενού των ρυθμίσεων της συσκευής τους. Τι γίνεται με s10 lite, λαμβάνει;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μάλιστα από γνωστούς μού με σαομι μοντέλα γρηγορότερα

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ήμουν βέβαιος. Θα μου έκανε εντύπωση το αντίθετο.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλαβα κανονικά.

Και το Α71 το ίδιο.

Και το Redmi Note 8 Pro, και το Redmi Note 7 Pro.

Η ειδοποίηση ήρθε και στις 4 συσκευές ακριβώς το ίδιο δευτερόλεπτο (ήταν στον ίδιο χώρο).

Όλες Cosmote.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω άδεια και είμαι τέταρτη ημέρα σε παραθαλάσσιο μέρος κοντά στον Πλαταμώνα. Οι κλήσεις και οι συνομιλίες για δουλειά δεν σταματούν αλλά είναι λίγες και σύντομες (4-5 κλήσεις αντί για 25-30). Τα mail και το σερφάρισμα ακόμη λιγότερα. Μουσική και social media δεν παίζουν. Θα περίμενε κανείς η μπαταρία του κινητού να βγάζει 2 24ώρα....Αλλά και η cosmote και η vodafone έχουν ΑΘΛΙΟ σήμα και στραγγίζουν την μπαταρία στην κυριολεξία.

Ίσως η κατάσταση του δικτύου να είναι ο πιο Αστάθμητος παράγοντας στην κατανάλωση ενέργειας και αυτή να είναι μια εξήγηση για τις διαφορές στο ποσοστό που διαφέρει στον καθένα μας η κατανάλωση την νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...