Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα κόλπο για να λειτουργεί ακαριαία η αναγνώριση προσώπου; Όταν σκοτείνιαζε,με την καμία δεν ανοίγει..Στα άλλα κινητά είχα θέμα με το δακτυλικο αποτύπωμα και πάντα το πρόσωπο έλυνε το θέμα,ενώ εδώ το αντίθετο!
Αυτό που έχω κάνει τελευταία και ανοίγει αστραπιαία με το δακτυλικό αποτύπωμα αλλά και σε σκοτεινό χώρο μόνο με το φως της οθόνης μου αναγνωρίζει αμέσως το πρόσωπο είναι το εξής:

 

Settings -> Apps ( εκεί πατάω τις τρεις τελιτσες επάνω δεξιά) -> special access -> optimize battery usage (εκεί διαλέγω το all) -> com.samsung.android.biometrics. Το ξετικαρουμε και βλέπουμε μεγάλη διαφορά.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει τελευταία και ανοίγει αστραπιαία με το δακτυλικό αποτύπωμα αλλά και σε σκοτεινό χώρο μόνο με το φως της οθόνης μου αναγνωρίζει αμέσως το πρόσωπο είναι το εξής:

 

Settings -> Apps ( εκεί πατάω τις τρεις τελιτσες επάνω δεξιά) -> special access -> optimize battery usage (εκεί διαλέγω το all) -> com.samsung.android.biometrics. Το ξετικαρουμε και βλέπουμε μεγάλη διαφορά.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

Το άλλαξα κι εγώ.. Θα τσεκάρω λίγο και θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass στις κάμερες, έχετε βάλει; Νομίζω θα χάσουν σε ποιότητα..Αλλά είναι ρίσκο η μεγάλη επιφάνεια..Άραγε τί gorilla glass να είναι;
Link to comment
Share on other sites

Tempered glass στις κάμερες, έχετε βάλει; Νομίζω θα χάσουν σε ποιότητα..Αλλά είναι ρίσκο η μεγάλη επιφάνεια..Άραγε τί gorilla glass να είναι;

Έβαλα εγω. Ειναι πολυ λεπτό, σαν χοντρό αυτοκόλλητο. Αφου το βάλεις δεν το βλέπεις με τίποτα. Προστατεύει μία χαρά απο γρατσουνιές. Γι αυτο φτιάχτηκε νομίζω. Δε νομίζω οτι προστατεύει απο πεσίματα τοσο λεπτο που είναι. Ουτε πιστεύω οτι χαλάει την ποιότητα της φωτο.

Απο σκρουτζομαγαζο το πηρα, νομίζω μονο ενα το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass στις κάμερες, έχετε βάλει; Νομίζω θα χάσουν σε ποιότητα..Αλλά είναι ρίσκο η μεγάλη επιφάνεια..Άραγε τί gorilla glass να είναι;

Εβαλα εγώ της 3MK.Εχει 4 τζαμάκια μέσα περίπου 5€ και είναι 7Η. Εγώ δεν έχω καταλάβει απώλεια σε ποιότητα φωτο αλλά λογικά θα πρέπει να έχουν κάποια.

https://www.skroutz.gr/s/21973740/3MK-Camera-Lens-Tempered-Glass-Galaxy-S10-Lite.html

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να δούμε το συνολικό SOT ανάμεσα στις φορτίσεις κι όχι το ημερήσιο;
Πλάκα μου κάνετε που θέλετε να βλέπετε το SOT? :p

Η μπαταρία δεν υπάρχει...

Σε σύγκριση με το Note 9 που είχα, με ίδια χρήση, θα ήμουν στις 4-4,5 ώρες.2d2f603fd87445ea10bbffd7c3e99be1.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κάνετε που θέλετε να βλέπετε το SOT? :p

Η μπαταρία δεν υπάρχει...

Σε σύγκριση με το Note 9 που είχα, με ίδια χρήση, θα ήμουν στις 4-4,5 ώρες.2d2f603fd87445ea10bbffd7c3e99be1.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το screenshot από ποια εφαρμογή είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το screenshot από ποια εφαρμογή είναι;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

AccuBaterry app...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά με το mi note 10 που είχα, το οποίο φόραγε μπαταρία 5200mah,θεωρώ ότι το S10lite είναι οριακά καλύτερο..Οπότε ένα δισταγμό που είχα για την συγκεκριμένη αλλαγή, ήδη τον έβαλα στην άκρη..Σε όλα τ'αλλα υπερτερεί το S10lite..Αντε, να δεχτώ ότι στη κάμερα είναι λίγο ανώτερο το mi αλλά τί να το κάνεις αν χρειάζεται 4" για να επεξεργαστεί μια φωτογραφία..
Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείται good lock, η Samsung πρόσθεσε μια εφαρμογή, το home up, που παραμετροποιει τον launcher.

Αλλάζει το grid, τους φακέλους κτλ.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

57c2859e8d8b9204f9bcac4386a47560.jpg43b5d09494c0b4c0d2657c35a51186b3.jpga5805d749679a5d31534fc72a5996de9.jpg

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όσοι χρησιμοποιείται good lock, η Samsung πρόσθεσε μια εφαρμογή, το home up, που παραμετροποιει τον launcher.

Αλλάζει το grid, τους φακέλους κτλ.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

57c2859e8d8b9204f9bcac4386a47560.jpg43b5d09494c0b4c0d2657c35a51186b3.jpga5805d749679a5d31534fc72a5996de9.jpg

Αντε, πρόσθεσε grid.. Αφού το έβαλες, για κοίτα λιγο, ποσο είναι το maximum που αφήνει να το πας?

Thanks,

Μπραβω πάντως.. Αμα συνέχισει ετσι δε θα χρειαζομαστε nova σε λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Αντε, πρόσθεσε grid.. Αφού το έβαλες, για κοίτα λιγο, ποσο είναι το maximum που αφήνει να το πας?

Thanks,

Μπραβω πάντως.. Αμα συνέχισει ετσι δε θα χρειαζομαστε nova σε λιγο..

Μέχρι 7Χ7 αφήνει.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Tempered glass στις κάμερες, έχετε βάλει; Νομίζω θα χάσουν σε ποιότητα..Αλλά είναι ρίσκο η μεγάλη επιφάνεια..Άραγε τί gorilla glass να είναι;

 

Υπάρχει υγρό προστατευτικό που βάζεις και έχεις προστασία από μικρές γρατσουνιές. Δεν κάνει δουλειά σε πτώσεις.

Μεγάλο κατάστημα (M.....ek) το εφαρμόζει με 20€ στην αγορά της συσκευής. Πρίν από λίγα χρόνια το βάπτιζε "σαν gorilla glass", μετα απο πολλά παράπονα λένε πλέον ότι είναι μόνο για γρατσουνιές.

Εγώ το εφαρμόζω πάνω από τζαμακι και έχει αποτέλεσμα. Σε προηγούμενη συσκευή έκανα τεστ σε μισό τζάμι ναι και σε μισό όχι. Εκεί που δεν έβαλα γέμισε πιο γρήγορα και περισσότερες στο σύνολο γρατσουνιές και σημάδια. Σε πτώσεις δεν προστατεύει περισσότερο από το ίδιο το τζάμι ούτε μεταβάλει την σκληρότητα του τζαμιού.

Βάλε και στο τζάμι και στην κάμερα το υγρό (κόστος 6-7€ για 2-3 χρήσεις) και κάνε επαναληπτικές εφαρμογές κάθε 4-6 μήνες για να έχεις λιγότερα σημάδια. Ένα τζαμακι το αφαίρεσα επειδή κιτρίνησε από τον καιρό χωρίς να έχει γρατσουνιές (15 μήνες το τζάμι και κάθε 2 μήνες εφαρμογή). Πλέον πιστεύω πως πρέπει να το εφαρμόζω κάθε 4-6 μήνες.

Συγγνώμη για την καθυστερημένη τοποθέτηση στην ερώτησή σου.

Υπάρχει νήμα στο myphone για το θέμα. Και προσοχή αν το εφαρμόσεις πάνω στην οθόνη δεν "κολλάει" μετα πάνω της τζάμι.

Edited by ONLY4G
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι αναμεσα στο s10 κ στο s10 lite οι τιμες πανω κατω ιδιες .στον τομεα της φωτογραφιας ποιο υπερτερει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι αναμεσα στο s10 κ στο s10 lite οι τιμες πανω κατω ιδιες .στον τομεα της φωτογραφιας ποιο υπερτερει?

Στη φωτο s10, σε όλα τα υπόλοιπα το lite.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως διαπίστωσα πρόβλημα. Θα ήθελα να το ελέγξετε και εσείς στις δικές σας συσκευές και να μου πείτε αν το διαπιστώνετε για να δούμε αν είναι γενικό το πρόβλημα ή όχι. Λοιπόν, σε λειτουργία dark mode και έχοντας την φωτεινότητα πολύ χαμηλά, ιδίως σε εφαρμογές με σκούρο background, π.χ. Gmail, Google maps σε πλοήγηση με night mode κλπ, και όταν είμαστε σε σκοτεινό χώρο, υπάρχει έντονη διαφορά στη φωτεινότητα της οθόνης στο πάνω μέρος της από την κορυφή και μέχρι λίγο πιο πάνω από τη μέση, καθώς και κάτω κάτω στο ύψος που βρίσκεται η γραμμή πλοήγησης. Σε αυτά τα σημεία δείχνει περισσότερο ανοιχτό γκρι παρά σχεδόν μαύρο όπως είναι στο υπόλοιπο κομμάτι της οθόνης.

Επαναλαμβάνω το κάνει μόνο με πολύ χαμηλή φωτεινότητα σε σκοτεινό χώρο και σε σκούρα backgrounds. Σε άλλες συνθήκες δεν είναι εμφανές, ωστόσο είναι ενοχλητικό να ξέρεις ότι υπάρχει. Για παράδειγμα χθες που ταξίδεψα με το αυτοκίνητο νύχτα και είχα την πλοήγηση ανοιχτή φαινόταν πάρα πολύ και έδειχνε άθλια.

Το σύγκρινα και με άλλες συσκευές Samsung (ένα s20 και ένα note10) και οι οθόνες τους δεν το έχουν το πρόβλημα.

Με βλέπω να πηγαίνω Smartec μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως διαπίστωσα πρόβλημα. Θα ήθελα να το ελέγξετε και εσείς στις δικές σας συσκευές και να μου πείτε αν το διαπιστώνετε για να δούμε αν είναι γενικό το πρόβλημα ή όχι. Λοιπόν, σε λειτουργία dark mode και έχοντας την φωτεινότητα πολύ χαμηλά, ιδίως σε εφαρμογές με σκούρο background, π.χ. Gmail, Google maps σε πλοήγηση με night mode κλπ, και όταν είμαστε σε σκοτεινό χώρο, υπάρχει έντονη διαφορά στη φωτεινότητα της οθόνης στο πάνω μέρος της από την κορυφή και μέχρι λίγο πιο πάνω από τη μέση, καθώς και κάτω κάτω στο ύψος που βρίσκεται η γραμμή πλοήγησης. Σε αυτά τα σημεία δείχνει περισσότερο ανοιχτό γκρι παρά σχεδόν μαύρο όπως είναι στο υπόλοιπο κομμάτι της οθόνης.

 

Επαναλαμβάνω το κάνει μόνο με πολύ χαμηλή φωτεινότητα σε σκοτεινό χώρο και σε σκούρα backgrounds. Σε άλλες συνθήκες δεν είναι εμφανές, ωστόσο είναι ενοχλητικό να ξέρεις ότι υπάρχει. Για παράδειγμα χθες που ταξίδεψα με το αυτοκίνητο νύχτα και είχα την πλοήγηση ανοιχτή φαινόταν πάρα πολύ και έδειχνε άθλια.

 

Το σύγκρινα και με άλλες συσκευές Samsung (ένα s20 και ένα note10) και οι οθόνες τους δεν το έχουν το πρόβλημα.

 

Με βλέπω να πηγαίνω Smartec μεθαύριο.

 

Μόλις το τσεκαρα και όχι, δεν έχω τέτοιο θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Φοράει κάποιος την original s-view flip cover?Μου αρέσει, αλλά αφήνει γυμνή την κάτω πλευρά και τα κουμπιά..Άραγε με tempered glass κάθετα καλά? Στο mate 10pro??,έκανε δοντάκι το tempered και δεν έκλεινε καλά..όποιος την έχει, ας βοηθήσει!
Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα που το έχω δεν άνοιγε η οθόνη με δύο χτυπήματα. Το Meizu μοντέλο 2016 που είχα δεν αστόχησε ούτε μια στις εκατό προσπάθειες. Το ίδιο χωρίς προβλήματα το Samsung Galaxy a71 της γυναίκας μου. Μετά από διάφορα πειράματα δεν τα κατάφερα αλλά ... σήμερα άλλαξα την ρύθμιση, έκλεισα το διπλό χτύπημα, έκανα επανεκκίνηση, άνοιξα πάλι το διπλό χτύπημα και ξανά επανεκκίνηση και .... θαύμα: μετρημένες προσπάθειες 25 έως να αστοχησει. Έως τώρα άνοιγε με 3 χτυπήματα που σχεδόν το είχα συνηθίσει.
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι ενώ έχω συνδεδεμένα τα original ακουστικά, δε μου βγάζει ένδειξη στη γραμμή ειδοποιήσεων..
Link to comment
Share on other sites

https://www.samsung.com/ae/mobile-accessories/galaxy-s10-lite-eg770/EF-EG770PBEGWW/

Αν εννοείς αυτή, ναι την έχω. Δεν έχει κάποιο θέμα με το τζαμακι τουλάχιστον αυτό που είχα πρώτα που δεν κάλυπτε όλη την οθόνη.

Αλλά το μετάνιωσα γιατί είναι για πολύ κυριλέ καταστάσεις. Αν σου πέσει το κινητό πολύ πιθανό να χτυπήσει η οθόνη του ή τα πλαϊνά του γιατί δεν κλείνει το πορτακι μαγνητικά και μερικά πλαϊνά μέρη είναι ελεύθερα.

Επίσης είναι εξαιρετικά λεπτή θήκη.

Είναι ωραίο που όταν κλείνεις το πορτακι αυτόματα σου εμφανίζει την ώρα εκεί ψιλά στο άνοιγμα της θήκης, επίσης με το που εγκαθίσταται δηλαδή με το που τη βάζεις στο κινητό σου με κάποιο τρόπο την αναγνωρίζει τη θήκη και σου στέλνει μήνυμα!

Αλλά πέρα από αυτά εγώ αυτό που χρειάζομαι είναι μια χοντρή θήκη να πιάνει όλο το κινητό μπρος πίσω να κλείνει το πορτακι και να δέχεται και κάρτες.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...