Jump to content

Samsung Galaxy S10 Lite


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο γράφω παραπάνω αλλά δεν το κατάλαβες. Και είναι 100% βεβαίο, τα γράφω χρόνια. Αυτα τα νούμερα που γράφεις δεν είναι απόλυτα.

Τα σαμσουνγκ παρότι γράφουν στα spec κάποια νούμερα, στην πραγματικότητα τα ξεπερνάνε οταν χρειάζεται (στον ήλιο για πολύ λιγο ομως).

Δεν το γράφουν πουθενά αλλα ισχύει.. Είναι κοινό μυστικό γι αυτο σχεδόν με κσθε σαμσουνγκ βλέπεις καλύτερα στον ήλιο σε σχεση με αλλη συσκευή με oled. Δυστυχώς το s10 lite δεν το κανει αυτο προφανώς.. Τερματίζει στα 705 που γραφει, ενω το νοτε 8, s9 max ανεβαίνουν για ελάχιστα δευτερόλεπτα και παραπάνω. Πχ μπορεί να φτάνουν 900.(το υποθέτω, δεν ξέρω που φτάνουν).

Άλλωστε αυτο είναι 100% αποδεδειγμένο σε αυτη την περίπτωσή αφου:

-Στο σπίτι το s10 lite έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ φωτεινότητα από το νοτε 8 (τεσταρισμενα απο εμενα)

-Στον ήλιο το s10 lite εχει ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ φωτεινότητα απο το νοτε 8 (το τεσταρα και αυτο).

 

Αν δεν είναι λάθος αυτά που γράφει το gsmarena, τα 705 nits τα πιάνει όταν μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία που λες και εσύ κάτω από έντονη ηλιοφάνεια. Το maximum που τερματίζει σε άλλες συνθήκες είναι το 400, να και το απόσπασμα βάσει των μετρήσεών τους, όχι των επίσημων specs: "Our tests revealed excellent sunlight legibility as it can go up to 400 nits in manual mode but when the Max Auto kicks in, it can get up to 705 nits - enough to deplete your battery in a matter of minutes but also makes everything on the screen visible even on a bright sunny day."

Οπότε σίγουρα την έχει αυτή τη λειτουργία και το s10. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, ότι το note 8 είναι πιο φωτεινό στον ήλιο αλλά δεν ξέρω τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι λάθος αυτά που γράφει το gsmarena, τα 705 nits τα πιάνει όταν μπαίνει σε αυτή τη λειτουργία που λες και εσύ κάτω από έντονη ηλιοφάνεια. Το maximum που τερματίζει σε άλλες συνθήκες είναι το 400, να και το απόσπασμα βάσει των μετρήσεών τους, όχι των επίσημων specs: "Our tests revealed excellent sunlight legibility as it can go up to 400 nits in manual mode but when the Max Auto kicks in, it can get up to 705 nits - enough to deplete your battery in a matter of minutes but also makes everything on the screen visible even on a bright sunny day."

Οπότε σίγουρα την έχει αυτή τη λειτουργία και το s10. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, ότι το note 8 είναι πιο φωτεινό στον ήλιο αλλά δεν ξέρω τον λόγο.

Λογικα ετσι ειναι, αλλα εψαξα και για νοτε 8, και το νοτε 8 ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΟΝΟ (γιατι στο δωματιο δεν συμβαίνει )

παει ακομα παραπανω:

That puts the maximum brightness output of the Note 8 to a whopping 1200 nits

https://9to5google.com/2017/08/28/samsung-galaxy-note-8-display-test-brightness/

 

Αρα ουσιαστικά καταληγουμε σε αυτο που εγραφα εξαρχης. Ισως δεν το εγραφα απολυτα σωστα. Μπορει οντως και το 10lite να ανεβαινει στον ηλιο, αλλα δεν ανεβαινει τοσο οσο τα υπολοιπα.. Τερματιζει στα 705, οταν πχ το νοτε 8 η το s9 φτανουν 1200..

Και η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο. Προσωπικα δεν με πειραζει ιδιαιτερα αλλα οτι ειναι μειονεκτημα , δεν το συζηταμε.

Αλλωστε αν δεις εχω γραψει τα καλυτερα για το κινητο (και ειδικα για την μπαταρια), αλλα καλο ειναι να τα γραφουμε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ετσι ειναι, αλλα εψαξα και για νοτε 8, και το νοτε 8 ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ ΜΟΝΟ (γιατι στο δωματιο δεν συμβαίνει )

παει ακομα παραπανω:

That puts the maximum brightness output of the Note 8 to a whopping 1200 nits

https://9to5google.com/2017/08/28/samsung-galaxy-note-8-display-test-brightness/

 

Αρα ουσιαστικά καταληγουμε σε αυτο που εγραφα εξαρχης. Ισως δεν το εγραφα απολυτα σωστα. Μπορει οντως και το 10lite να ανεβαινει στον ηλιο, αλλα δεν ανεβαινει τοσο οσο τα υπολοιπα.. Τερματιζει στα 705, οταν πχ το νοτε 8 η το s9 φτανουν 1200..

Και η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο. Προσωπικα δεν με πειραζει ιδιαιτερα αλλα οτι ειναι μειονεκτημα , δεν το συζηταμε.

Αλλωστε αν δεις εχω γραψει τα καλυτερα για το κινητο (και ειδικα για την μπαταρια), αλλα καλο ειναι να τα γραφουμε ολα.

 

Ακριβώς αυτό εννοούσα. Σίγουρα είναι μειονέκτημα αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στη φωτεινότητα και φυσικά είναι καλό να τα γράφουμε όλα. Δεν αναιρεί το ότι είναι μια πολύ καλή αγορά η συγκεκριμένη συσκευή για αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το sot πως το βλέπουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Απο το amazon Γερμανιας δινεται στα 470 περιπου, για την εκδοση 8/128.

Επομενη τιμη skroytz στα 530.

 

Επισης μπορειτε να το παρετε και με απαλλαγη ΦΠΑ οσοι εχετε ενδοκοινοτικο ΑΦΜ μεσω amazon. (περιπου 390 θα βγει)

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B083G8C5SL/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Edited by g_angelo01
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Απο το amazon Γερμανιας δινεται στα 470 περιπου, για την εκδοση 8/128.

Επομενη τιμη skroytz στα 530.

 

Επισης μπορειτε να το παρετε και με απαλλαγη ΦΠΑ οσοι εχετε ενδοκοινοτικο ΑΦΜ μεσω amazon.

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B083G8C5SL/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Ποιο φτηνό είναι. Εμενα σκρουτζ το βγαζει 500

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/28/Samsung.html?keyphrase=galaxy+s10+lite&o=Galaxy+s10+lite&order_by=priceva

Αλλα η καλύτερη τιμή best price 470

 

https://www.bestprice.gr/item/2155919264/samsung-galaxy-s10-lite-8gb-128gb-dual.html?qid=3nsuZayReu6_0f103&seq=1

Link to comment
Share on other sites

 

Εγραψα για την εκδοση 8/128.

 

Επισης στο skroutz bestprice, φιλτραρε τα καταστηματα σε αυτα που το εχουν αμεσα.

(οχι δηλαδη να προπληρωσεις και να περιμενεις κανα μηνα να σου ερθει...)

 

Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι δεν συγκρινεται το amazon σαν seller με τους ανωνυμους και χαμηλης αξιoπιστιας sellers (προφανως και δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι)

και εχεις και αμεσα αποφορολογηση αν εμπιπτεις σε αυτο το καθεστως.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα για την εκδοση 8/128.

 

Επισης στο skroutz bestprice, φιλτραρε τα καταστηματα σε αυτα που το εχουν αμεσα.

(οχι δηλαδη να προπληρωσεις και να περιμενεις κανα μηνα να σου ερθει...)

 

Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι δεν συγκρινεται το amazon σαν seller με τους ανωνυμους και χαμηλης αξιoπιστιας sellers (προφανως και δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι)

και εχεις και αμεσα αποφορολογηση αν εμπιπτεις σε αυτο το καθεστως.

 

Για την έκδοση 8/128 γράφω και εγω. Είπα οτι είναι λαθος οι τιμές που έγραψες για σκρουτζ, δεν είπα ποιο είναι καλύτερο ή οχι.

Το amazon όντως είναι καλύτερο. Αλλα οταν πουλάει και ιδια τιμή με σκρουτζομαγαζα δε βλέπω καμία ιδιαίτερη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Επειδή σκέπτομαι να το πάρω αλλά στις προτεραιότητές μου είναι και το ραδιόφωνο,πώς λειτουργεί αυτό με δεδομένο ότι έχει ucb c.?Με αντάπτορα ucb-c σε 3.5mm jack ,λειτουργεί το ραδιόφωνο με κλασσικά ακουστικά ή υπάρχουν στη συσκευασία usb-c ακουστικά που κάνουν απ΄ευθείας τη δουλειά ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Επειδή σκέπτομαι να το πάρω αλλά στις προτεραιότητές μου είναι και το ραδιόφωνο,πώς λειτουργεί αυτό με δεδομένο ότι έχει ucb c.?Με αντάπτορα ucb-c σε 3.5mm jack ,λειτουργεί το ραδιόφωνο με κλασσικά ακουστικά ή υπάρχουν στη συσκευασία usb-c ακουστικά που κάνουν απ΄ευθείας τη δουλειά ?

 

Έχει ακουστικά που είναι σε type c

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Επειδή σκέπτομαι να το πάρω αλλά στις προτεραιότητές μου είναι και το ραδιόφωνο,πώς λειτουργεί αυτό με δεδομένο ότι έχει ucb c.?Με αντάπτορα ucb-c σε 3.5mm jack ,λειτουργεί το ραδιόφωνο με κλασσικά ακουστικά ή υπάρχουν στη συσκευασία usb-c ακουστικά που κάνουν απ΄ευθείας τη δουλειά ?

Εγω που δεν εχω τα ακουστικά πηρα αντάπτορα usb c to 3.5 της σαμσουνγκ μάλιστα, τον πουλο. Τα ακουστικά δουλεύουν, αλλα δεν τα πιάνει για κεραία με τον αντάπτορα οπότε ραδιόφωνο δε δουλεύει.

Μετα πηρα ακουστικά της σαμσουνγκ usb c, δουλεύουν, το ραδιόφωνο όμως παλι δεν.. Προφανώς αυτα που πηρα δεν ηταν για s10 lite.

Με λιγα λογια τα έχει κανει τοσο ζόρικα τα πράγματα η σαμσουνγκ που αμα δε βρεις ακριβώς τα ιδια αμα χαλάσουν ( πληρώνοντας πολύ ακριβά στη σαμσουνγκ) το ξεχνάς το ραδιόφωνο.

Και εδω πού εχω ρωτήσει και στο xda, κανεις δεν ξέρει τον κατάλληλο κωδικο ακουστικων που εχει το s10 lite ωστε να δουλέυει το ραδιόφωνο. Δεν το ήθελα και ιδιαίτερα αλλα για το γαμοτο, 1η φορά που πήρα με ραδιόφωνο μετα πολύ καιρό, και ραδιόφωνο δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν εχω τα ακουστικά πηρα αντάπτορα usb c to 3.5 της σαμσουνγκ μάλιστα, τον πουλο. Τα ακουστικά δουλεύουν, αλλα δεν τα πιάνει για κεραία με τον αντάπτορα οπότε ραδιόφωνο δε δουλεύει.

Μετα πηρα ακουστικά της σαμσουνγκ usb c, δουλεύουν, το ραδιόφωνο όμως παλι δεν.. Προφανώς αυτα που πηρα δεν ηταν για s10 lite.

Με λιγα λογια τα έχει κανει τοσο ζόρικα τα πράγματα η σαμσουνγκ που αμα δε βρεις ακριβώς τα ιδια αμα χαλάσουν ( πληρώνοντας πολύ ακριβά στη σαμσουνγκ) το ξεχνάς το ραδιόφωνο.

Και εδω πού εχω ρωτήσει και στο xda, κανεις δεν ξέρει τον κατάλληλο κωδικο ακουστικων που εχει το s10 lite ωστε να δουλέυει το ραδιόφωνο. Δεν το ήθελα και ιδιαίτερα αλλα για το γαμοτο, 1η φορά που πήρα με ραδιόφωνο μετα πολύ καιρό, και ραδιόφωνο δεν εχω.

Και έγω πήρα έναν αντάπτορα από ebay ,σχετικά ακριβό, αλλα πάλι ΔΕΝ. Το θέμα είναι πως με τους περιορισμούς στην οδήγηση δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο.

Εμένα η σκέψη μου ήταν να χρησιμοποιώ αντάπτορα για να ενεργοποιήσω το ραδιόφωνο και να ακούω μέσω bluetooth μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και έγω πήρα έναν αντάπτορα από ebay ,σχετικά ακριβό, αλλα πάλι ΔΕΝ. Το θέμα είναι πως με τους περιορισμούς στην οδήγηση δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο.

Εμένα η σκέψη μου ήταν να χρησιμοποιώ αντάπτορα για να ενεργοποιήσω το ραδιόφωνο και να ακούω μέσω bluetooth μετά.

Να τα βλέπουν αυτοι που κορόιδευαν την έλλειψη θύρας ακουστικων, και οτι το θέμα λύνεται με έναν απλο αντάπτορα. Ενω θεωρητικά εχουν δίκιο, πρακτικά οι εταιρείες το χρήσιμοποιησαν για αισχροκερδια. Να σου πουλήσουν Bluetooth ακουστικα με 150€ ή ακουστικά με καλώδιο του κιλού που ο ανταγωνισμός πουλάει 10€, να στο δώσουν τωρα αυτοί 50€+

Δε μιλάω για το συγκεκριμένο κινητο, αλλά για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Να τα βλέπουν αυτοι που κορόιδευαν την έλλειψη θύρας ακουστικων, και οτι το θέμα λύνεται με έναν απλο αντάπτορα. Ενω θεωρητικά εχουν δίκιο, πρακτικά οι εταιρείες το χρήσιμοποιησαν για αισχροκερδια. Να σου πουλήσουν Bluetooth ακουστικα με 150€ ή ακουστικά με καλώδιο του κιλού που ο ανταγωνισμός πουλάει 10€, να στο δώσουν τωρα αυτοί 50€+

Δε μιλάω για το συγκεκριμένο κινητο, αλλά για ολα.

 

το λυπηρο ειναι, οτι μονο μια εταιρεια το ξεκιναει, και ολες οι αλλες ακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

το λυπηρο ειναι, οτι μονο μια εταιρεια το ξεκιναει, και ολες οι αλλες ακολουθουν.

Αλήθεια είναι αυτό.. Εκπαίδευσε όλες τις άλλες εταιρίες πως να αισχροκερδουν προκειμένου να βγαζουν υπέρκερδη.

Και μάλιστα κοντεύουν να την ξεπεράσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα δύο μειονεκτήματα του s10 lite. Την έλλειψη πιστοποίησης ότι είναι αδιάβροχο και την έλλειψη ασύρματης φόρτισης.

Στην πράξη όμως είδα πως δεν είναι και τόσο μειονεκτήματα

 

Για το πρώτο η έλλειψη πιστοποίησης δε σημαίνει πως αν το πιάσω με βρεγμένα χέρια ή αν βρέχει έξω και πέσουν τίποτα σταγόνες θα χαλάσει.

Απλά πιστεύω δεν έχει πιστοποίηση πως είναι αδιάβροχο για οικονομικούς λόγους.

Άλλωστε υπάρχει βίντεο στο youtube που το βάζουν μέσα σε κόκα κόλα για τρία λεπτά και μετά δουλεύει κανονικά.

 

Για την ασύρματη φόρτιση τώρα.

Tο γεγονός πως έχει τόσο μεγάλη μπαταρία που διαρκεί γύρω στις δύο μέρες και πως λόγω των 45w φορτίζει σε ελάχιστο χρόνο μειώνει κατά πολύ την έλλειψη ασύρματης φόρτισης. Δεν είναι θέμα αυτό όταν το φορτίζεις μια ώρα κάθε δύο μέρες.

 

Ίσως το αρνητικό είναι ότι δε φορτίζει τα ασύρματα ακουστικά και το ρολόι, αλλά και αυτά έτσι και αλλιώς τις περισσότερες φορές τα φορτίζουμε στους δικούς τους φορτιστές.

 

Οπότε κατέληξα πως το s10 lite με τoν επεξεργαστή snapdragon που έχει μόνο αυτό απ' όλη τη σειρά S στην Ευρώπη και με την τιμή του να κυμαίνεται σε αρκετά καταστήματα πλέον λίγο πάνω λίγο κάτω από τα 500 ευρώ είναι απο τις καλύτερες αγορές κινητού τηλεφώνου που μπορεί να κάνει κάποιος αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους ιδιους αρχικους προβληματισμους ειχα κι εγω αλλα και στα ιδια συμπερασματα κατεληξα.

Συμφωνω για το θεμα αδιαβροχοποιησης. Και με το S7Edge δε μου χρειαστηκε ποτε ως τωρα.

Η ασυρματη φορτιση ουτε στο S7 με βολεψε αφου προτιμω να φορτιζει γρηγορα παρα ασυρματα.

Μονο θετικα πραγματα βρισκω (CPU, οθονη, μπαταρια, καμερα κλπ), οποτε συντομα θα ειναι το επομενο κινητο μου :)

Γι αυτο οσοι το εχετε ηδη οι γνωμες και εμπειριες σας ειναι πολυτιμες ;)

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Τους ιδιους αρχικους προβληματισμους ειχα κι εγω αλλα και στα ιδια συμπερασματα κατεληξα.

Συμφωνω για το θεμα αδιαβροχοποιησης. Και με το S7Edge δε μου χρειαστηκε ποτε ως τωρα.

Η ασυρματη φορτιση ουτε στο S7 με βολεψε αφου προτιμω να φορτιζει γρηγορα παρα ασυρματα.

Μονο θετικα πραγματα βρισκω (CPU, οθονη, μπαταρια, καμερα κλπ), οποτε συντομα θα ειναι το επομενο κινητο μου :)

Γι αυτο οσοι το εχετε ηδη οι γνωμες και εμπειριες σας ειναι πολυτιμες ;)

Μέχρι πριν λίγες μέρες που είχα το s8(με exynos φυσικά) , νόμιζα ότι έχω γρήγορο τηλέφωνο μέχρι που πήρα το s10 lite....

Η πίσω πλάτη που δεν είναι γυαλί λίγο με ενδιαφέρει γιατί έτσι και αλλιώς μπαίνει σε θήκη.

Στο s8 είχα ασύρματο φορτιστή αλλά το έβαζα μόνο την νύχτα να φορτίσει εκεί, όλες τις άλλες στιγμές που χρειάστηκε να το φορτίσω στο σπίτι ή στη δουλειά κανονικά στην πρίζα.

Τώρα σχετικά με την αδιάβροχοποιηση, και το s7, και το s8 που είχα πριν δεν υπήρξε λόγος να το βουτήξω στο νερό, οπότε δεν θα μου λείψει.

Μόνο lite δεν είναι τελικα

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την συγκεκριμένη θήκη; όχι Κίνα όμως γιατί θα κάνει κανένα δίμηνο να έρθει... 41c05d4412a58a523f0d1ff75f1f4c40.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Στα 485 ευρώ απο newsletter του ησοπ : https://www.e-shop.gr/kinito-samsung-galaxy-s10-lite-g770-128gb-8gb-dual-sim-blue-gr-p-TEL.092543?utm_campaign=newsletter200430&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=5-kinito+tilefono&utm_content=5.1-kinito+samsung+galaxy+s10+lite+g770+128gb+8gb+dual+sim+blue+gr&offer=OFFER2013&d=200515

Διαθεσιμότητα: Αναμένεται νέα παραλαβή στις 08 Μαίου

Edited by CHIEF
Διαθεσιμότητα: Αναμένεται νέα παραλαβή στις 08 Μαίου
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω, αξιζει η αγορά του? Πόσο κατώτερη είναι η κάμερα σε σχέση με το s10 plus?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις γραφτεί στο newsletter σου έρχεται email και εκεί το έχει 485.

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Το άρπαξα πριν μια ώρα 485 είναι και Ελληνικής εισαγωγής :p:p:p

:)
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητό.

Μόνο lite δεν είναι...

Και άμα ακολουθήσει την πολιτική των 2 αναβαθμίσεων λογικά θα πάρει μια παραπάνω από τα άλλα S γιατί αυτό βγήκε στην πιάτσα με 10αρι.

 

from my Samsung A71

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...