Jump to content

Samsung Galaxy Watch Active2


Prime
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή spo2 ,δεν πρόκειται να δούμε;

Προσωπική μου γνώμη ποτέ. Είναι για το galaxy watch 3 και για τα επόμενα μοντέλα. Το ήξερες όταν αγόραζες το ρολόι ότι δν έχει τέτοια λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όταν έβγαινε το update στο τιζεν 5.5 νόμιζα ότι θα ήταν το SpO2 και όχι το VO2max!! Αλλά η αλήθεια είναι αν το καλοσκεφτουμε, αν η Samsung εβαζε όλα τα χαρακτηριστικά του 3 στο active 2 δεν θα υπήρχε νόημα να πας και στο 3 με αυτή την χρηματική διαφορά που έχουν (σχεδόν διπλάσια) γιατί πέρα από την RAM και τα 8gb που έχει διαφορά σε όλα τα υπόλοιπα δεν διαφέρει καθόλου (εκτός από design)! Εγώ πάντως προσωπικά είμαι υπέρευχαριστημένος από το ρολόι!!!

 

Το μόνο που με χαλάει πλεον και δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς, ότι μετά το update 4.0.0.7 που δεν είχε λαγκ στο πρώτο update tizen 5.5 σε πολλά σημεία βλέπω να υπάρχει ένα λαγκ!!! Ήλπιζα να το έφτιαχναν στο τελευταίο update αλλά ποτέ!! Τουλάχιστον δεν το κάνει πάντα!!

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όταν έβγαινε το update στο τιζεν 5.5 νόμιζα ότι θα ήταν το SpO2 και όχι το VO2max!! Αλλά η αλήθεια είναι αν το καλοσκεφτουμε, αν η Samsung εβαζε όλα τα χαρακτηριστικά του 3 στο active 2 δεν θα υπήρχε νόημα να πας και στο 3 με αυτή την χρηματική διαφορά που έχουν (σχεδόν διπλάσια) γιατί πέρα από την RAM και τα 8gb που έχει διαφορά σε όλα τα υπόλοιπα δεν διαφέρει καθόλου (εκτός από design)! Εγώ πάντως προσωπικά είμαι υπέρευχαριστημένος από το ρολόι!!!

 

Το μόνο που με χαλάει πλεον και δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς, ότι μετά το update 4.0.0.7 που δεν είχε λαγκ στο πρώτο update tizen 5.5 σε πολλά σημεία βλέπω να υπάρχει ένα λαγκ!!! Ήλπιζα να το έφτιαχναν στο τελευταίο update αλλά ποτέ!! Τουλάχιστον δεν το κάνει πάντα!!

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με μια απλή επανεκκίνηση διορθώνεται το lag που εμφανίζεται μετά από ημέρες χρήσης, όπως παρατήρησα.

Μια ή δύο φορές την εβδομάδα καλό είναι να γίνεται επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερς, επειδη με ενδιαφερει να το αγορασω για την συζυγο, αν το παρω πχ απο εδω

https://www.kaizershop.gr/samsung-galaxy-watch-active-2-r820-aqua-black-eu?skr_prm=WyI5YWMxODkzZS0wNGY0LTQ3YzQtOGI0Ni1hMTAzY2VhMmFjMjIiLDE2MTQ2MTA3NjgwMzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzY3ZhciJ9XQ

Θα μπορω να εχω ECG, καρδιογραφημα δηλαδη?

Και αν ναι, ποια ειναι η διαδικασια?

Να προσθεσω οτι της ειχα παρει περυσι το galaxy a71 οποτε εχει ηδη samsung κινητο

Edited by Tomygr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερς, επειδη με ενδιαφερει να το αγορασω για την συζυγο, αν το παρω πχ απο εδω

 

https://www.kaizershop.gr/samsung-galaxy-watch-active-2-r820-aqua-black-eu?skr_prm=WyI5YWMxODkzZS0wNGY0LTQ3YzQtOGI0Ni1hMTAzY2VhMmFjMjIiLDE2MTQ2MTA3NjgwMzMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzY3ZhciJ9XQ

 

Θα μπορω να εχω ECG, καρδιογραφημα δηλαδη?

 

Και αν ναι, ποια ειναι η διαδικασια?

 

Να προσθεσω οτι της ειχα παρει περυσι το galaxy a71 οποτε εχει ηδη samsung κινητο

Ναι μια χαρά δείχνει το συγκεκριμένο ρολόι και σε πολύ καλή τιμή. Είναι από την Αυστρία όπως φαίνεται από τον κωδικό του που τελειώνει σε ΑΤΟ οπότε αφού είναι ευρωπαικό θα έχεις και τις ενημερώσεις όπως τα υπόλοιπα. Εντάξει ειδικός δεν είμαι, αλλά δε βλέπω κάποιο λόγο να υπάρχει πρόβλημα.

Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, πέρα από το γεγονός πως μόλις το αγοράσεις, θα κατεβάσεις την εφαρμογή wear όπως θα σου γράψει άλλωστε, και θα σου κάνει την τελευταία ενημέρωση, update, και έτσι ακολουθώντας το update θα έχεις και πίεση και ηλεκτροκαρδιογράφημα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχει βελτιωθεί αρκετά η μπαταρία στο ρολόι η είναι ιδέα μου με το τελευταίο update;

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχει βελτιωθεί αρκετά η μπαταρία στο ρολόι η είναι ιδέα μου με το τελευταίο update;

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nαι κι εγώ το παρατήρησα αυτό.Μετα το τελευταίο update μου βγάζει μισή μέρα παραπάνω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το active 2 και το έχω συνδεδεμένο σε ένα xiaomi mi9t pro, έχω κάνει τα τελευταία update στο ρολόι αλλά ήθελα να ρωτήσω αν λείπουν κάποιες λειτουργίες στο κινητό μου και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να τις ενεργοποιήσω. Η αλήθεια είναι πως έχω χαθεί λίγο με ECG, blood preasure κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Μετά την αναβάθμιση δεν μου μετράει καθόλου βαθύ ύπνο με αποτέλεσμα να χαλάει τα στατιστικά. Το έχει πάθει κανείς;
Ναι και σε μένα το ίδιο, δε μετράει καθόλου ή 2-3 λεπτά μόνο...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα το ίδιο, δε μετράει καθόλου ή 2-3 λεπτά μόνο...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Εμένα μετράει κανονικά τον βαθύ ύπνο. Δεν υπάρχει καμία αλλαγή από την προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού.

Να ξέρετε ότι παίζει ρόλο η θέση του ρολογιού στον καρπό: μην είναι χαλαρά δλδ και πέφτει στον καρπό χαμηλά.

Ένα δάχτυλο πάνω από τον καρπό απόσταση, όπως το ίδιο χρειάζεται για να μετράει κανονικά τους παλμούς και την πίεση.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την καινούργια έκδοση , μπορώ ακόμα να χρησιμοποιήσω κάποιο παλιότερο οδηγό για εγκατάσταση του ECG και BP σε μη Samsung κινητό ή έχει αλλαξει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετράει κανονικά τον βαθύ ύπνο. Δεν υπάρχει καμία αλλαγή από την προηγούμενη έκδοση του λειτουργικού.

Να ξέρετε ότι παίζει ρόλο η θέση του ρολογιού στον καρπό: μην είναι χαλαρά δλδ και πέφτει στον καρπό χαμηλά.

Ένα δάχτυλο πάνω από τον καρπό απόσταση, όπως το ίδιο χρειάζεται για να μετράει κανονικά τους παλμούς και την πίεση.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίεργο γιατί δεν άλλαξα ούτε θέση, ούτε λουρί... και το φοράω όπως λες.. Με την προηγούμενη έκδοση έδειχνε περισσότερη ώρα βαθύ ύπνου.. Στο reddit λένε ότι άλλαξε ο τρόπος που υπολογίζει τον βαθύ ύπνο... θα το ξαναδώ...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί δεν άλλαξα ούτε θέση, ούτε λουρί... και το φοράω όπως λες.. Με την προηγούμενη έκδοση έδειχνε περισσότερη ώρα βαθύ ύπνου.. Στο reddit λένε ότι άλλαξε ο τρόπος που υπολογίζει τον βαθύ ύπνο... θα το ξαναδώ...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως έχεις χάσει κάποιο update του Samsung health?

Έχει βγει τελευταία (μετά την αναβάθμιση του λογισμικού που έκανες) για το τηλέφωνο 2 εκδόσεις αλλά και 1 νέα έκδοση για το ρολόι. Μιλάω για update του Samsung health.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα με την καινούργια έκδοση , μπορώ ακόμα να χρησιμοποιήσω κάποιο παλιότερο οδηγό για εγκατάσταση του ECG και BP σε μη Samsung κινητό ή έχει αλλαξει κάτι?
Για να λειτουργήσει το πιεσόμετρο χρειάζεται να το καλιμπράρεις με ένα κανονικό πιεσόμετρο μπράτσου μέσω του app heart monitor του κινητού.

Είναι μια διαδικασία που χρειάζεται κάθε 28 ημέρες περίπου και στο υπενθυμίζει η εφαρμογή όταν δει ότι χρειάζεται ξανά καλιμπράρισμα.

Και από τη στιγμή που το heart monitor app βρίσκεται στο Galaxy store, θεωρώ αδύνατη τη χρήση του σε κινητά εκτός Samsung.

Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να λειτουργήσει η νέα έκδοση του λειτουργικού του ρολογιού με το apk heart monitor (αγγλική γλώσσα μόνο) που υπάρχει σε διάφορα video στο YouTube.

Το οποίο δεν γνωρίζω αν λειτουργεί σε άλλα κινητά που δεν είναι Samsung...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί με τους τρόπους που περιγράφουν πως να τα εγκαταστήσεις σε μη samsung συσκευές.Σε εμένα δουλεύει κανονικά και μετά την τελευταία αναβάθμιση σε συσκευή xiaomi mi 10 pro.
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα ανακοινωθεί το νέο samsung galaxy watch active 4! Το περιμένουν το νωρίτερο τον Απρίλιο το αργότερο τον Ιούνιο.

Αυτά γράφει πάνω κάτω η ιστοσελίδα εδώ: https://www.gizchina.com/2021/03/06/samsung-galaxy-watch-4-and-watch-active-4-will-arrive-very-soon/

Για να δούμε.

Μου έκανε εντύπωση που το ονόμασε active 4 και όχι active 3.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα ανακοινωθεί το νέο samsung galaxy watch active 4! Το περιμένουν το νωρίτερο τον Απρίλιο το αργότερο τον Ιούνιο.

Αυτά γράφει πάνω κάτω η ιστοσελίδα εδώ: https://www.gizchina.com/2021/03/06/samsung-galaxy-watch-4-and-watch-active-4-will-arrive-very-soon/

Για να δούμε.

Μου έκανε εντύπωση που το ονόμασε active 4 και όχι active 3.

 

Επιτηδες για να μην μπερδευεται ο καταναλωτης με το watch 3.

Δεν βγηκε επισης watch 2 επειδη ειχε βγει πρωτο το active 2 :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στη μέτρηση των θερμίδων ,βλέπετε κι εσείς υπερβολικά μεγάλα νούμερα;
Τι εννοείς; Τις θερμίδες που καις σε άσκηση ή τις θερμίδες που λαμβάνεις με τη διατροφή;

 

Η πρώτη περίπτωση είναι ελεγμένη και είναι οκ.

Λειτουργεί σωστά με καλό σήμα GPS σε σχέση με τους καρδιακούς παλμούς (εξαρτάται πάντα από τα σύννεφα αν είναι πυκνά ή όχι για το GPS, αλλά κατά 85% είναι οκ ακόμα κι έτσι).

 

Αν είναι το δεύτερο, χρειάζεται να επιλέγεις σωστά την κάθε δόση. Έχει άλλες δόσεις σε κομμάτια, άλλες σε κουταλιές γλυκού/σούπας, άλλες σε διάσταση, κλπ. Μπορείς μάλιστα να επιλέξεις το είδος φαγητού (πχ) και να το "ανοίξεις" στις λεπτομέρειες του. Εκεί θα προσέξεις ότι μπορείς να το σε κομμάτια ή σε βάρος κ.α.

Αυτός είναι ο λόγος που κάποια φαίνονται με μεγάλα νούμερα.

Χρειάζεται προσοχή.

Για να πετύχεις ακριβώς αυτό που θες. Σωστό είναι να περάσεις στα favorites όλα αυτά που καταναλώνεις συχνά για να αποφεύγεις τέτοια διαδικασία.

Όλα όμως πάντα μέσω της εφαρμογής στο κινητό. Άνετα και σωστά.

Μην παιδεύεσαι από το ρολόι να περνάς τέτοιες λεπτομέρειες...

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τις θερμίδες στη ποδηλασία για παράδειγμα..Για 40 χλμ μέτριας έντασης, λέει ότι έκαψα 1800θερμιδες Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο googlάρισμα λέει ότι για μια ώρα ποδηλασίας θα κάψεις από 450 ως 750 θερμίδες.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο googlάρισμα λέει ότι για μια ώρα ποδηλασίας θα κάψεις από 450 ως 750 θερμίδες.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

Άρα, παίζω στ'ανωτερα όρια....Μακάρι, αλλά δε νομίζω..Τελοσπάντων, το τσεκάρω κι επανέρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...