Jump to content

Samsung Galaxy Watch Active2


Prime
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό είδα και εγώ, ότι τα ρολόγια είναι "ίδια" οπότε, εάν επιμείνω στο Active 2 (που είναι του γούστου μου) δεν θα χάσω κάτι σοβαρό για μένα.

Ο παραπάνω αποθηκευτικός χώρος δεν μου χρειάζεται γιατί δεν αποθηκεύω απολύτως τίποτα στο ρολόι.

Το 1gb ram αντί 768mb, ίσως σε κάποια φάση παίξει τον ρόλο του.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση LTE έχει 1,5GB RAM πάντως,

 

Λογικό είναι να έχει περισσότερη RAM λόγω των αυξημένων λειτουργιών της συσκευής εξαιτίας της κάρτας SIM που έχει η έκδοση LTE (συνεχής εύρεση δικτύου κάλυψης, κλπ. λειτουργίες της= μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας= ανάγκη περισσότερης RAM).

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αφήνει και περισσότερη ελεύθερη RAM για να την εκμεταλλευτεί η συσκευή για άλλες λειτουργίες και να τρέχει γρηγορότερα, κάνοντας εξοικονόμηση ενέργειας. Χρειάζεται περισσότερη RAM σε μεταβαλλόμενη φάση ελεύθερης και δεσμευμένης συνεχώς για τη λειτουργία της SIΜ.

Κατ' εμέ πάντως δεν θεωρείται αναγκαία η χρήση κάρτας SIM στο ρολόι. Δεν παρέχει κάτι το απαραίτητο (εκτός από εξτρά κόστος) εφόσον υπάρχει κινητό τηλέφωνο να το συνοδεύει σε κάποιες λειτουργίες του - όταν βρίσκεται εκτός WiFi για να λειτουργεί σωστά.

Εκτός κι αν κάποιος θέλει κάνει κλήσεις από το ρολόι του(δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που το κάνει αυτό).

Ή εκτός κι αν δεν έχει κάποιος κινητό τηλέφωνο αλλά μόνο το ρολόι. Εξαιρετικά σπάνιο κι αυτό...

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Δλδ εγώ που δεν έχω samsung τηλέφωνο τι θα πρέπει ν κάνω για να μου λειτουργήσει το ECG και το BP? Να ακολουθήσω κάποιον απο τους οδηγούς που έχουν αναρτηθεί σε προηγούμενα posts?
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ πάντως δεν θεωρείται αναγκαία η χρήση κάρτας SIM στο ρολόι. Δεν παρέχει κάτι το απαραίτητο (εκτός από εξτρά κόστος) εφόσον υπάρχει κινητό τηλέφωνο να το συνοδεύει σε κάποιες λειτουργίες του - όταν βρίσκεται εκτός WiFi για να λειτουργεί σωστά. Εκτός κι αν κάποιος θέλει κάνει κλήσεις από το ρολόι του(δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που το κάνει αυτό).

Ή εκτός κι αν δεν έχει κάποιος κινητό τηλέφωνο αλλά μόνο το ρολόι. Εξαιρετικά σπάνιο κι αυτό...

Καλοδεχούμενο θα ήταν το LTE, εάν ερχόταν στην τιμή του απλού. Αλλά η διαφορά είμαι μεγάλη και, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν φαίνεται να είναι τόσο αναγκαία.

Άσε που δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει σωστά και κατά πόσο το υποστηρίζουν οι πάροχοι. Κάποτε για να έχεις twiin sim έπρεπε να έχεις κλειστή την μια για να ανοίγεις την άλλη. Αυτό, δεν έχει νόημα (εάν ισχύει ακόμα). Θα πρέπει να υπάρχει "έξυπνος" τρόπος αλληλεπίδρασης.

 

Εάν το χρησιμοποιεί κάποιος με twin sim (ή όπως αλλιώς λέγεται) ας μας ενημερώσει για τον τρόπο συνεργασίας κινητού και ρολογιού (Samsung - Samsung).

 

Εμένα πάντως, θα μου άρεζε η LTE λειτουργία. Για 5-10 λεπτά που θα λείψεις από το σπίτι (πας κάπου τα παιδιά, πας στον μανάβη, πας μια βόλτα στον απέναντι, πας για γυμναστική) δεν χρειάζεται να έχεις έγνοια το κινητό, το οποίο μάλιστα στις μέρες μας είναι και τεράστιο και βαρύ. Με το ρολόι και ένα Bluatooth headset θα ήσουν μπόμπα. Γενικά, θα το ήθελα το LTE εφόσον όμως δουλεύει σωστά, από μόνο του, χωρίς αλχημείες και κλείσε άνοιξε.

Νομίζω ότι σε κάποια φάση, όλα με LTE θα είναι.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καθώς είμαι κάτοικος Γερμανίας, έχω Ο2 με τον ίδιο αριθμό σε 3 κάρτες και μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλες 7 μόνο για δεδομένα. Όλες μπορούν και λειτουργούν ταυτόχρονα. Σαν τρίτη κάρτα λοιπόν, έχω την e-sim, στο ρολόι. Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι πολύ πρακτικό να μιλάς όπως στον ΚΙΤΤ, αλλά η δουλειά γίνεται. Αν χαθεί η εμβέλεια του Bluetooth, αναζητά και βρίσκει σήμα, σε ελάχιστα δευτερόλεπτα, ανάλογα με τη ρύθμιση, μόνο για τηλέφωνο, ή 4G. Όταν κατεβαίνω στο υπόγειο πχ, που δεν έχω σήμα 4G με το κινητό αλλά μόνο GSM (αν το λέω σωστά), αφήνω το κινητό σπίτι. Γενικά είναι σαν να έχω ένα 2ο τηλ. μαζί για τα βασικά ή αν μείνω από μπαταρία πχ.

Όσον αφορά το ECG και το BP, νομίζω είναι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ η ύπαρξη Samsung κινητού προκειμένου να λειτουργήσει.

Edited by mitsos106
Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενο θα ήταν το LTE, εάν ερχόταν στην τιμή του απλού. Αλλά η διαφορά είμαι μεγάλη και, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν φαίνεται να είναι τόσο αναγκαία.

 

Άσε που δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει σωστά και κατά πόσο το υποστηρίζουν οι πάροχοι. Κάποτε για να έχεις twiin sim έπρεπε να έχεις κλειστή την μια για να ανοίγεις την άλλη. Αυτό, δεν έχει νόημα (εάν ισχύει ακόμα). Θα πρέπει να υπάρχει "έξυπνος" τρόπος αλληλεπίδρασης.

 

 

 

Εάν το χρησιμοποιεί κάποιος με twin sim (ή όπως αλλιώς λέγεται) ας μας ενημερώσει για τον τρόπο συνεργασίας κινητού και ρολογιού (Samsung - Samsung).

 

 

 

Εμένα πάντως, θα μου άρεζε η LTE λειτουργία. Για 5-10 λεπτά που θα λείψεις από το σπίτι (πας κάπου τα παιδιά, πας στον μανάβη, πας μια βόλτα στον απέναντι, πας για γυμναστική) δεν χρειάζεται να έχεις έγνοια το κινητό, το οποίο μάλιστα στις μέρες μας είναι και τεράστιο και βαρύ. Με το ρολόι και ένα Bluatooth headset θα ήσουν μπόμπα. Γενικά, θα το ήθελα το LTE εφόσον όμως δουλεύει σωστά, από μόνο του, χωρίς αλχημείες και κλείσε άνοιξε.

 

Νομίζω ότι σε κάποια φάση, όλα με LTE θα είναι.

Απαραίτητα όμως είναι και τα ακουστικά θα έλεγα, για να το χρησιμοποιήσεις σαν κινητό.

Και μάλιστα καλά ακουστικά, όπως τα Samsung buds (ή κάποια αντίστοιχα) για να μην ταλαιπωρείσαι (πρόσθετο έξοδο).

Γιατί αλλιώς μεγάλο παίδεμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Έχει έρθει η αναβάθμιση.

Για να τρέξω την μέτρηση αρτηριακής πίεσης μου λέει ότι πρέπει να εγκαταστήσω την εφαρμογή samsung health monitor στο κινητό αλλά δεν υπάρχει διαθέσιμη ακόμα για την Ελλάδα, αρα...

 

c9f61c3e4f5488bde63e5575f9e28bfb.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

Πότε ήρθε εμένα δε μου έχει έρθει κάτι ακόμη.
Δεν μου ήρθε ειδοποίηση Απλά πάτησα έλεγχο για ενημερώσεις μέσα από το Galaxy Wearable

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ήδη την αναβάθμιση;

Εμένα τώρα έχει

Tizer 5.5.0.2

R830XXU1DUA7

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι 5.5.0.1

R820XXU1CTJ5

Όταν επιλέγω αναβάθμιση μου λέει πως είναι ενημερωμένο.Αν και εδώ και ώρα μου λέει πως δεν είναι δυνατή η αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Όχι 5.5.0.1

 

R820XXU1CTJ5

 

Όταν επιλέγω αναβάθμιση μου λέει πως είναι ενημερωμένο.Αν και εδώ και ώρα μου λέει πως δεν είναι δυνατή η αναβαθμιση

Και σ εμένα το ίδιο κάνει, έχουν μάλλον τρελή κίνηση οι server της Samsung με τα update. Υπομονή θα έρθει και στα υπόλοιπα ρολόγια. Το ότι το πήρε κάποιος στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι θα το πάρουμε και οι υπόλοιποι γιατί παίζει ρόλο φυσικά το CSC, η χώρα για την οποία προορίζεται. Εμένα πχ είναι ATO (Αυστρία).

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που βλεπεις ποια χωρα ειναι;
ρυθμίσεις > σχετικά με το ρολόι > λογισμικό > έκδοση λογισμικού

στην δεύτερη γραμμή sm-r820***___ τα 3 τελευταία γράμματα είναι το csc. To gogglαρεις και βρίσκεις την χώρα. Εμένα είναι ΑTO (Αυστρία)

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις > σχετικά με το ρολόι > λογισμικό > έκδοση λογισμικού

στην δεύτερη γραμμή sm-r820***___ τα 3 τελευταία γράμματα είναι το csc. To gogglαρεις και βρίσκεις την χώρα. Εμένα είναι ΑTO (Αυστρία)

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό που λες το γράφει μόνο σε όσους έχουν ενεργοποιήσει επιλογές προγραμματιστη! ;)

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ήρθε, αλλά θέλει βαθμονόμηση με όργανο ελέγχου αρτηριακής πίεσης με περιβραχιόνιο (για την αρτηριακή πίεση). το ΗΚΓ δουλεύει!!!!!!!

Έκανα και το 1ο μου ΗΚΓ (όλα καλά!!!!!)

 

Εμένα γράφει DUA. Τιιιιι χώρα προέλευσης είναι?

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το update σε πορτογαλικό (TPH)!

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...