Jump to content

Samsung Galaxy Watch Active2


Prime
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι κι εγώ με τον τρόπο χωρίς υπολογιστή έκανα την εγκατάσταση. Εγκατέστησα τα δυο apk και δουλεύει μια χαρά και η πίεση και το καρδιογράφημα.

Βέβαια στην αρχή δε μου δούλευε το καρδιογράφημα. Και ο λόγος; Επειδή έχω προστατευτική θήκη στο ρολόι οπότε και τα κουμπιά ήταν καλυμμένα με τη θήκη. Μετα μόλις την αφαίρεσα, αμέσως δούλεψε.

 

Επίσης παρότι αυτό το διάστημα λόγω προβλημάτων έχω σταματήσει το τρέξιμο, εντάξει ερασιτεχνικά τρέχω αλλά μόνο και μόνο για να δω τι γίνεται με το update πήγα και έτρεξα.

Λοιπόν έχει προσθέσει όντως όλα αυτά που λέει η Samsung, και όλα λειτουργούν κανονικά. Το βρίσκω πολύ καλό ρολόι για τρέξιμο. Έχει προσθέσει αρκετά στοιχεία και πολλά φαίνονται και στα screens τα οποία μπορεί ο καθένας να τα φτιάξει όπως θέλει για να έχει τις πληροφορίες που θέλει ενώ τρέχει

1. Βλέπεις αν και τα δύο πόδια πατάνε το ίδιο στο έδαφος ή αν το ένα πατάει περισσότερο ή λιγότερο.

 

2. Μετά σου δείχνει πόση ώρα βρίσκονται τα πόδια σε επαφή με το έδαφος. Όσο μικρή χρονικά η επαφή στο έδαφος τόσο το καλύτερο.

 

3. Επίσης σου λέει το διάστημα που τα πόδια βρίσκονται στον αέρα. Όσο περισσότερη ώρα τόσο καλύτερη αποδοτικότητα υπάρχει.

 

4. Ελέγχει τις κινήσεις του σώματος. Αν δεν είναι σταθερές υποδηλώνει κούραση.

 

5. Ακόμα σου δείχνει τις κινήσεις του σώματος στον κάθετο άξονα. Δηλαδή το πάνω κάτω του σώματος. Όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο.

 

6. Πλέον μέτρα μέχρι και την ακαμψία που είναι το αποτέλεσμα της δύναμης της αντίδρασης του εδάφους διαιρούμενο με την κάθετη μετατόπιση του σώματος.

 

7. Μετά από κάποια λεπτά τρεξίματος και αφού οι καρδιακοί παλμοί έχουν αυξηθεί μετρά το VO2max το οποίο εμφανίζεται στο τέλος με τα στατιστικά του τρεξίματος και στο ρολόι και στο κινητό.

 

8. Πολύ μου άρεσε η οθόνη που σου δείχνει τη ζώνη της καρδιακής συχνότητας ενώ τρέχεις. Έτσι με εύκολο τρόπο μπορείς να πας πιο γρήγορα ή πιο αργά ανάλογα με το στόχο σου.

 

Διόρθωσαν και αυτό που χρειαζόταν να πατήσεις το κουμπί που γυρίζει πίσω μετά να πατήσεις στο finish και μετά να πατήσεις στο τικ που σου έβγαζε. Πλέον μόνο με το κουμπί και μετά πατώντας στο finish ολοκληρώνεται το τρέξιμο.

 

Εντάξει και τα μη τρεξίματος update βολεύουν πλέον όπως για παράδειγμα πως τώρα κάνοντας screenshot αποθηκεύεται η φωτογραφία ταυτόχρονα και στο κινητό. Πολύ βολικό κι αυτό.

 

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Edited by unwise
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω μια χειρότερη μπαταρία το οποίο ευελπιστώ να διορθωθεί σε επόμενο update! Είχα drain battery 6% στην λειτουργία καληνύχτα που παλιά είχα 3%!

 

Επίσης αν μπείτε από το κινητό στην εφαρμογή εμφανίζεται το widget για το οξυγόνο του αίματος αλλά όσο και να το προσθέτεις και να πατάς αποθήκευση δεν εμφανίζεται! Πιστεύω σε ερχόμενο update της εφαρμογής Samsung health του ρολογιού θα μπει!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

αν μπείτε από το κινητό στην εφαρμογή εμφανίζεται το widget για το οξυγόνο του αίματος αλλά όσο και να το προσθέτεις και να πατάς αποθήκευση δεν εμφανίζεται!

Εμενα παλι δεν εμφανιζεται το widget του οξυγονου.. Εχω Αγγλικη ρομ δεν ξερω αν φταιει αυτο. Αλλα αφου δεν δουλευει μικρο το κακο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εχουν βαλει ECG και BP.

 

Ενω ενεργοποιησα την επιλογη "developer mode" στο samsung health δεν μου εμφανιζει τις μετρησεις στην αρχικη οταν ανοιγω την εφαρμογη στο αντιστοιχο πεδιο "αρτηριακη πιεση" και "ΗΚΓ".

 

Μονο στο tab "ΗΚΓ" αν πατησω με παει στην εφαρμογη sasmung health monitor και δειχνει την τελευταια μετρηση.

Στο tab "αρτηριακη πιεση" δεν εμφανιζει τιποτα ουτε με πηγαινει στην εφαρμογη sasmung health monitor.

 

Δεν ξερω αν εχει να κανει με την συγκεκριμενη εκδοση του sasmung health (6.12.0.029). Παλαιοτερα που ειχα βαλει μονο τη μετρηση της αρτηριακης πιεσης και αφου ειχα ενεργοποιησει την επιλογη "developer mode" συγχρονιζε και εμφανιζε κανονικα τις μετρησεις μαζι με τα υπολοιπα tab στην εφαρμογη (Χρ. δραστηριοτητων, Ασκηση , Υπνος κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανένας τρόπο να περαστεί το ecg σε 5.5.0.1 και όχι samsung τηλέφωνο??
Μόνο σε Samsung δουλεύει το Samsung health monitor!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

για μη samsung τηλεφωνα.

 

https://forum.xda-developers.com/smartwatch/samsung-galaxy-watch-3/enable-ecgbp-featur-samsung-phones-t4168567

 

 

 

δε το εχω δοκιμάσει.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να φοράς την αμερικάνικη έκδοση...

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά όποιος θέλει να το κάνει ας το κοιτάξει πρώτα.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οσους εχουν βαλει ECG και BP.

 

Ενω ενεργοποιησα την επιλογη "developer mode" στο samsung health δεν μου εμφανιζει τις μετρησεις στην αρχικη οταν ανοιγω την εφαρμογη στο αντιστοιχο πεδιο "αρτηριακη πιεση" και "ΗΚΓ".

 

Μονο στο tab "ΗΚΓ" αν πατησω με παει στην εφαρμογη sasmung health monitor και δειχνει την τελευταια μετρηση.

Στο tab "αρτηριακη πιεση" δεν εμφανιζει τιποτα ουτε με πηγαινει στην εφαρμογη sasmung health monitor.

 

Δεν ξερω αν εχει να κανει με την συγκεκριμενη εκδοση του sasmung health (6.12.0.029). Παλαιοτερα που ειχα βαλει μονο τη μετρηση της αρτηριακης πιεσης και αφου ειχα ενεργοποιησει την επιλογη "developer mode" συγχρονιζε και εμφανιζε κανονικα τις μετρησεις μαζι με τα υπολοιπα tab στην εφαρμογη (Χρ. δραστηριοτητων, Ασκηση , Υπνος κ.α.)

 

 

Και σε εμένα το ίδιο κάνει ... αλλά απ' ότι διαβάζω στο XDA όλοι έχουν το ίδιο θέμα και ψάχνουν λύση... μόνο αν αλλάξεις CSC σε Βραζιλίας ή Ν. Κορέας παίζει. Μάλιστα λένε πως δεν έχουν βρει τον τρόπο που η Samsung το μπλοκάρει.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by argp74
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω ήδη το ECG περασμένο στο ρολόι, μπορώ να βάλω μόνο το καρδιογράφημα...?

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο κάνει ... αλλά απ' ότι διαβάζω στο XDA όλοι έχουν το ίδιο θέμα και ψάχνουν λύση... μόνο αν αλλάξεις CSC σε Βραζιλίας ή Ν. Κορέας παίζει. Μάλιστα λένε πως δεν έχουν βρει τον τρόπο που η Samsung το μπλοκάρει.

Μικρο το κακο.. Αφου και οι 2 εφαρμογες δουλευουν καλα δεν πειραζει..

 

Εγώ που έχω ήδη το ECG περασμένο στο ρολόι, μπορώ να βάλω μόνο το καρδιογράφημα...?

Το ECG ειναι το καρδιογραφημα..

Edited by PETROSLEON
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση η μπαταρία διαρκεί σχεδόν το μισό απότι πριν. Γιατί συμβαίνει αυτό βρήκατε κάποια λύση; Ή να περιμένουμε μήπως διορθωθεί στο μέλλον; να πω την αλήθεια δεν με ένοιαζε το θέμα της μπαταρίας πριν, αλλά τώρα με εκνευρίζει η σύντομη διάρκεια της.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση η μπαταρία διαρκεί σχεδόν το μισό απότι πριν. Γιατί συμβαίνει αυτό βρήκατε κάποια λύση; Ή να περιμένουμε μήπως διορθωθεί στο μέλλον; να πω την αλήθεια δεν με ένοιαζε το θέμα της μπαταρίας πριν, αλλά τώρα με εκνευρίζει η σύντομη διάρκεια της.

 

Συνήθως οι αναβαθμίσεις στα ρολόγια της Samsung αργούν πολύ η μία από την άλλη εκτός και αν το πρόβλημα με την μπαταρία είναι μαζικό.

Δοκιμάσατε να κάνετε ένα reset? μήπως και φτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι αναβαθμίσεις στα ρολόγια της Samsung αργούν πολύ η μία από την άλλη εκτός και αν το πρόβλημα με την μπαταρία είναι μαζικό.

Δοκιμάσατε να κάνετε ένα reset? μήπως και φτιάξει

Έκανες την αναβάθμιση και η μπαταρία σου διαρκεί το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ίδιο διαρκεί μετά το update.Καμία διάφορα .

 

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έκανες την αναβάθμιση και η μπαταρία σου διαρκεί το ίδιο;

 

Δεν το έχω πλέον για να πω γνώμη πάνω στο updated το έδωσα για το galaxy watch 46 λόγο μπαταρίας... εμένα δεν με κάλυπτε ούτε όσο κράταγε αρχικά. Όμως σε γενικές γραμμές δίνει update κάθε 6 μήνες... αρα το να περιμένεις update να φτιάξει το πρόβλημα θα ήταν χρονοβόρο... Αν όμως είναι μαζικό πρόβλημα θα βγει άμεσα κάτι που να το φτιάχνει αλλιώς η Sammie θα κάνει μεγάλο φάουλ

Link to comment
Share on other sites

έχει κανένας θέμα μετα απο αλλαγη region για να δουλέψει bp και ecg να σταματήσει να κάνει μέτρηση το ecg? ενω πριν έκανα κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ένα χρήσιμο tip για όποιον δε το γνωρίζει είναι ότι το ρολόι μας δείχνει την ακριβή διεύθυνση που βρίσκεται το κινητό μας σε περίπτωση που το έχουμε χάσει.

Στην εφαρμογή του ρολογιού Find my phone πατάμε τις τρεις τελιτσες στα δεξιά και μετά locate phone. Και σου δείχνει αμέσως που βρίσκεται το κινητό στο χάρτη αλλά και τη διεύθυνση.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρήσιμο tip για όποιον δε το γνωρίζει είναι ότι το ρολόι μας δείχνει την ακριβή διεύθυνση που βρίσκεται το κινητό μας σε περίπτωση που το έχουμε χάσει.

Στην εφαρμογή του ρολογιού Find my phone πατάμε τις τρεις τελιτσες στα δεξιά και μετά locate phone. Και σου δείχνει αμέσως που βρίσκεται το κινητό στο χάρτη αλλά και τη διεύθυνση.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Πραγματικά δεν το είχα δει και δουλεύει εξαιρετικά ....✌️

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρήσιμο tip για όποιον δε το γνωρίζει είναι ότι το ρολόι μας δείχνει την ακριβή διεύθυνση που βρίσκεται το κινητό μας σε περίπτωση που το έχουμε χάσει.

Στην εφαρμογή του ρολογιού Find my phone πατάμε τις τρεις τελιτσες στα δεξιά και μετά locate phone. Και σου δείχνει αμέσως που βρίσκεται το κινητό στο χάρτη αλλά και τη διεύθυνση.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω αφήνοντας το πχ κάπου αλλού.

Για να δουλέψει πρέπει να είναι και το ρολόι και το κινητό σε δίκτυα WiFi φαντάζομαι;

 

Για παράδειγμα, ξεχνάω το κινητό μου πχ στο βουνό (λέμε τώρα) με ανοιχτά τα δεδομένα. Συνδέομαι σε κάποιο WiFi με το ρολόι και το βρίσκει;;;;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω αφήνοντας το πχ κάπου αλλού.

Για να δουλέψει πρέπει να είναι και το ρολόι και το κινητό σε δίκτυα WiFi φαντάζομαι;

 

Για παράδειγμα, ξεχνάω το κινητό μου πχ στο βουνό (λέμε τώρα) με ανοιχτά τα δεδομένα. Συνδέομαι σε κάποιο WiFi με το ρολόι και το βρίσκει;;;;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ας μην είναι συνδεδεμένο το ρολόι με το κινητό μέσω Bluetooth, μπορεί να το βρει αν συνδεθεί το ρολόι σε κάποιο WiFi δίκτυο.

Νομίζω αυτό γράφει εδω αν δεν κάνω λάθος:

https://www.sammobile.com/2019/05/14/can-my-galaxy-watch-find-my-phone/amp/

 

You can still use your Galaxy Watch to find your phone even when it’s out of Bluetooth range. Connect it to a Wi-Fi network and perform the same steps. The app will inform you that the process could take some time as it will try to search for the phone remotely.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε τα watchface του καινούριου watch 3;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε τα watchface του καινούριου watch 3;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει διάφορα στο facer. Mολις δοκίμασα ένα στο active 2.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jeremysteckling.facerrel2337cbab4755de43f106bef6a766cfc6.jpg

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...