Jump to content

NAS-FILE SERVER και FTP


emmanuelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, μιας και πριν λιγο καιρο επαθα χοντρη ζημια,οπου χαλασε ενας σκληρος δισκος με χρήσιμα για εμενα και την δουλεια μου αρχεια και projects,και να κανω ανακτηση κατι απο τα αρχεια και τις δουλιες μου,μου μπήκε στο μυαλό ή ιδεα για να στήσω ένα nas μου μπήκε στο μυαόο ή ιδεα για να στήσω ένα nas ή ενα καλύτερα home server σε ένα παλιο ή ελαφρως παλιο pc,αφου εχω κάβα σκληρούς δίσκους.Θελω να ειναι αυτο που κατα κυριο λογο θα μου κραταει ένα backup απο ολους τους σκληρους και τα pc ακόμα και αυτοματα.Ετσι ωστε σε μια πιθανή βλαβη σκληρου ή του συστήματος χωρις να εχω ασχοληθει ιδιαιτερως εγω,χειροκινητα, να εχει κάνει ενα backup,αυτοματα απο μονο του.

Με ενδιαφέρει να έχω και σχετική προσβαση απο απομακρυσμενα σημεια,και να μπορώ να πάρω αρχεια απο το pc αυτο,αλλα και να στειλω αρχεια.Επιπλέον απο οτι ειχα διάβασει γυρω γυρω ενας nas ειναι πιο οικονομικος στο θεμα της καταναλωσης ρευματος καθως ενα τετοιο μηχανημα θα πρεπει να ειναι ειναι ολη μερα ανοιχτο,και φυσικά,αν οχι ολη μερα, τοτε τις περισσοτερες ωρες της ημερας ή για οσο εγω θα δουλεύω στον υπολογιστή. Οποτε οπως καταλαβενετε η οποια καταναλωση ρευματος, οσο πιο χαμηλα μεινει τοσο το καλυτερο για εμενα. Καπου πήρε το ματι μου πριν λιγο καιρο οτι μπορεις να εχεις ενα τετοιο μηχανημα ακομα και να κατεβαζεις torrents εχοντας το βασικο σου pc κλειστο,ολα δηλαδη μεσω του nas, δηλαδη εχοντας και χαμηλοτερο ρευμα απο το να αφηνες τον βασικο υπολογιστη να δουλευει.

Η ιδέα μου πέραν του να αγορασω μια ετοιμη λυση nas ειναι να κάτσω να φτιαξω εγω δικο μου ένα μου nas κομματι κομματι οπως φτιαχνουμε ενα pc,ή παιρνοντας ενα υπολογιστη λιγο παλιοτερο και να του βαλω επανω τους καβα σκληρους που έχω,να του βαλω το λειτουργικο και να το διαμορφωσω οπως το εχω στο νου μου.

Η δική σας άποψη που κυμαινεται;τι θα προτεινατε;Ενα ετοιμο nas ή ενα pc σαν home server και γιατι?Και εφοσον πάω στην λυση ενος pc, πως γινεται να εχω οσο το δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος απο τα ετοιμα nas που υπάρχουν στην αγορά (και τα οποια,σύμφονα με τα λεγόμενα,δεν καινε πολυ ήλεκτρικο ρευμα).

 

Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.

The question is not...when i'll stop, but who's going to stop me
Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια θέλεις κάτι αξιόπιστο τότε

 

1.παιρνεις αυτό εδώ

https://www.skroutz.gr/s/14414964/QNap-TS-228A.html

η αυτό

https://www.skroutz.gr/s/13211217/Synology-DiskStation-DS218J.html

 

2. αν σε ενδιαφέρει ταχύτητα τοπικά και έχει συνδεδεμένο το pc σου με ethernet στισε gigabit δίκτυο αν δεν σε ενδιαφέρει αγνόησε το

 

3. παιρνεις 2 ΙΔΙΟΥΣ δίσκους(κατά προτίμηση nas) πχ 4 + 4 tb και τα στήνεις σε raid 1 (σε raid1 κάθε εγγραφή γινεται και στους δυο δίσκους ετσι αν χαλάσει ενας δεν χάνεις δεδομένα σου και μπορείς να βάλεις άλλον χωρίς πολλά πολλά σαν μειονεκτήματα 4+4 δεν κανει 8 άλλα κάνει 4 (αφου ένας δίσκος είναι backup του άλλου)

 

τωρα για backup μπορεις να βάλεις κάποιο schedule πχ GoodSync one direction sinc (ενα παράδειγμα σου έδωσα από χιλιάδες που μπορεις να βρεις)

 

οσο για services όπως ftp κλπ εχει απο ολα μεσα (με το παραπάνω βασικά άπλα λίγο να κάτσεις να βρεις άκρη τι ακριβός θα σεταρεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι πιο διαφορετικό, λόγω του ότι είμαι της παλιάς σχολής. Βέβαια ότι προτείνουν πιο πάνω είναι καλύτερο και πιο νέο σε τεχνολογία αλλά δες και αυτό.

Μπορείς σε ενα παλιό μηχάνημα να βάλεις λειτουργικό και κάποια εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφων και αυτόματα το μηχάνημα αυτό να πηγαίνει στους φακέλους που εσύ του λες και να αντιγράφει τα αρχεία σου. Τον υπολογιστή μπορείς μέσω Bios να τον ανοίγεις όποτε τον έχεις ρυθμίσει ενώ με ένα απλό πρόγραμμα μπορείς να τον κλείνεις όποτε πάλι το θέλεις εσύ.

Σου περιγράφω την διαδικασία, την οποία να μπορείς να την δοκιμάσεις και εσύ.

 

1. Ετοιμάζεις ένα μηχάνημα με λειτουργικό > ΧΡ.

2. Τοποθετείς ένα δεύτερο σκληρό (ο δίσκος που θα παίρνει το backup)

3. Μέσω του Bios τον ρυθμίζεις να ξεκινά αυτόματα π.χ. 10 λεπτά πριν πας στη δουλειά σου, μόνο και μόνο για να τον βλέπεις ότι ξεκίνησε.

4. Με βασική προϋπόθεση να έχεις τον λογαριασμό του δχστη ή να συνδέεσαι στον υπολογιστή που θέλεις να πάρεις backup, βάζεις στην ασφάλεια του φακέλου το όνομα χρήστη που θέλεις να έχει πρόσβαση επιπλέον. Σε περίπτωση που απλά συνδέεσαι σε ένα workgroup δεν χρειάζεται αυτό το βήμα.

5. Χρησιμοποίησε την εφαρμογή GoodSync, την οποία προτείνω ανεπιφύλακτα λόγω χρήσης της τουλάχιστον 10 χρόνια. Μπορείς να την ρυθμίσεις να τρέχει στις προγραμματισμένες εργασίες για να ανοίγει λίγο αργότερα από το άνοιγμα του υπολογιστή ή την ρυθμίζεις μέσω του μενού της να ξεκινά αυτόματα με τα windows. Την εγκαθιστάς και δημιουργείς εργασίες με κάθε τι που θέλεις να πάρεις backup. Έχει επιλογές του τύπου να προσθέτεις αρχεία, να συγχρονίζεις ενα προς ενα τους φακέλους να διαγράφει αυτόματα καθώς και χρόνο κάθε πόσο να περνά στον φάκελο/ους για backup και πολλά άλλα. Δοκίμασε πρώτα σε έναν απλό φάκελο. Επιβεβαίωσε ότι τα αρχεία είναι σωστά.

6. Κατέβασε την εφαρμογή AMP WINOFF και ρύθμισε την να κλείνει το μηχάνημα όποτε θέλεις εσύ.

Αυτό ήταν.

 

Extra προστασία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να είσαι 100% σίγουρος ότι έχεις backup των αρχείων σου.

1. Μόλις είσαι έτοιμος και βεβαιωθείς ότι όλα δουλεύουν σωστά πάρε ένα image του συγκεκριμένου υπολογιστή, μόνο και μόνο για να ξέρεις ότι οι διαδικασίες θα είναι πάλι οι σωστές σε περίπτωση καταστροφής του. Εδώ έρχεται ένα tip. Σου προτείνω λειτουργικό 10 διότι το restore image έστω και σε διαφορετικού hardware μηχανήματος θα δουλέψει. Δεύτερο tip. Χρησιμοποίηση Acronis για το image σου.

 

2. Εαν το μηχάνημα είναι εκτός internet, πράγμα που σου το προτείνω, κλείδωσε τον δίσκο C με το Deep-Freeze. Άφησε τον δίσκο που αντιγράφονται τα αρχεία του backup σου ξεκλείδωτο.

 

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι όλα αυτά μπορεί κάποιο μηχάνημα να τα κάνει, όπως το ποιο πάνω.

 

Αυτή τη διαδικασία την έχω κάνει πράξη σε domain με >100 μηχανήματα, με του κόσμου τα άπειρα αρχεία, βίντερο, φωτογραφίες ακόμη και mp3, και λειτουργεί τέλεια, όπως ανέφερα πιο πάνω για τουλάχιστον 10 χρόνια.

Σου τα έγραψα όσο αναλυτικά μπορούσα. Πιστεύω να σε βοήθησα στο να δημιουργήσεις εσύ κάτι καλό για το backup σου.

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι πιο διαφορετικό, λόγω του ότι είμαι της παλιάς σχολής. Βέβαια ότι προτείνουν πιο πάνω είναι καλύτερο και πιο νέο σε τεχνολογία αλλά δες και αυτό.

Μπορείς σε ενα παλιό μηχάνημα να βάλεις λειτουργικό και κάποια εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφων και αυτόματα το μηχάνημα αυτό να πηγαίνει στους φακέλους που εσύ του λες και να αντιγράφει τα αρχεία σου. Τον υπολογιστή μπορείς μέσω Bios να τον ανοίγεις όποτε τον έχεις ρυθμίσει ενώ με ένα απλό πρόγραμμα μπορείς να τον κλείνεις όποτε πάλι το θέλεις εσύ.

Σου περιγράφω την διαδικασία, την οποία να μπορείς να την δοκιμάσεις και εσύ.

 

1. Ετοιμάζεις ένα μηχάνημα με λειτουργικό > ΧΡ.

2. Τοποθετείς ένα δεύτερο σκληρό (ο δίσκος που θα παίρνει το backup)

3. Μέσω του Bios τον ρυθμίζεις να ξεκινά αυτόματα π.χ. 10 λεπτά πριν πας στη δουλειά σου, μόνο και μόνο για να τον βλέπεις ότι ξεκίνησε.

4. Με βασική προϋπόθεση να έχεις τον λογαριασμό του δχστη ή να συνδέεσαι στον υπολογιστή που θέλεις να πάρεις backup, βάζεις στην ασφάλεια του φακέλου το όνομα χρήστη που θέλεις να έχει πρόσβαση επιπλέον. Σε περίπτωση που απλά συνδέεσαι σε ένα workgroup δεν χρειάζεται αυτό το βήμα.

5. Χρησιμοποίησε την εφαρμογή GoodSync, την οποία προτείνω ανεπιφύλακτα λόγω χρήσης της τουλάχιστον 10 χρόνια. Μπορείς να την ρυθμίσεις να τρέχει στις προγραμματισμένες εργασίες για να ανοίγει λίγο αργότερα από το άνοιγμα του υπολογιστή ή την ρυθμίζεις μέσω του μενού της να ξεκινά αυτόματα με τα windows. Την εγκαθιστάς και δημιουργείς εργασίες με κάθε τι που θέλεις να πάρεις backup. Έχει επιλογές του τύπου να προσθέτεις αρχεία, να συγχρονίζεις ενα προς ενα τους φακέλους να διαγράφει αυτόματα καθώς και χρόνο κάθε πόσο να περνά στον φάκελο/ους για backup και πολλά άλλα. Δοκίμασε πρώτα σε έναν απλό φάκελο. Επιβεβαίωσε ότι τα αρχεία είναι σωστά.

6. Κατέβασε την εφαρμογή AMP WINOFF και ρύθμισε την να κλείνει το μηχάνημα όποτε θέλεις εσύ.

Αυτό ήταν.

 

Extra προστασία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να είσαι 100% σίγουρος ότι έχεις backup των αρχείων σου.

1. Μόλις είσαι έτοιμος και βεβαιωθείς ότι όλα δουλεύουν σωστά πάρε ένα image του συγκεκριμένου υπολογιστή, μόνο και μόνο για να ξέρεις ότι οι διαδικασίες θα είναι πάλι οι σωστές σε περίπτωση καταστροφής του. Εδώ έρχεται ένα tip. Σου προτείνω λειτουργικό 10 διότι το restore image έστω και σε διαφορετικού hardware μηχανήματος θα δουλέψει. Δεύτερο tip. Χρησιμοποίηση Acronis για το image σου.

 

2. Εαν το μηχάνημα είναι εκτός internet, πράγμα που σου το προτείνω, κλείδωσε τον δίσκο C με το Deep-Freeze. Άφησε τον δίσκο που αντιγράφονται τα αρχεία του backup σου ξεκλείδωτο.

 

Επαναλαμβάνω και πάλι ότι όλα αυτά μπορεί κάποιο μηχάνημα να τα κάνει, όπως το ποιο πάνω.

 

Αυτή τη διαδικασία την έχω κάνει πράξη σε domain με >100 μηχανήματα, με του κόσμου τα άπειρα αρχεία, βίντερο, φωτογραφίες ακόμη και mp3, και λειτουργεί τέλεια, όπως ανέφερα πιο πάνω για τουλάχιστον 10 χρόνια.

Σου τα έγραψα όσο αναλυτικά μπορούσα. Πιστεύω να σε βοήθησα στο να δημιουργήσεις εσύ κάτι καλό για το backup σου.

παλιά καλή λύση που δουλεύει άψογα ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας είναι χώρος που καταλαμβάνει το μηχάνημα κλπ κατά τα άλλα και εγώ το προτιμώ σε λίγο ποιο εξελεγμενη μορφή (win server και raid)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα NAS. Αν συνυπολογιστεί το αρχικό κόστος, η κατανάλωση ρεύματος σε 24x7 λειτουργία και ο κόπος που θα γλυτώσεις θα σου βγει ποιο φθηνό σε βάθος χρόνου. Αν πας σε κάτι αξιόλογο πχ Synology πάτε κάποιο μοντέλο με σύνδεση δικτύου τουλάχιστον 1Gbps. Πολύ βασικό η αγορά δίσκων για Nas θα τους βρεις σε όλα τα καταστήματα.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...