Jump to content

Huawei MediaPad T5


lefterismega
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά στην παρέα ...

Σκέφτομαι να χτυπήσω το εν λόγο Tabletάκι και θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας ...

Τα παρακάτω χαρακτηριστικά που το "συνοδεύουν" φαίνονται καλά (κατά την πτωχή μου κρίση)...

Το χρειάζομαι για καθημερινή (απλή) χρήση και για πλοήγηση ...

Στο κατάστημα που ρώτησα με διαβεβαίωσαν ότι "δέχεται ΚΑΙ φωνητικές συνομιλίες λειτουργία τηλεφώνου δλδ" ... Μπορεί κάποιος (κάτοχος ίσως) να μου το επιβεβαιώσει αυτό ?

Γενικά είναι καλή επιλογή ? ή .................... :p

 

Ευχαριστώ ...

 

Χαρακτηριστικά

Μέγεθος Οθόνης σε Ίντσες 10.1

Πλήθος Πυρήνων Octa Core

Χωρητικότητα 16GB

3G/4G Υποστηρίζεται 4G+

Μνήμη (Ram) 2 GB

Λειτουργικό Android 8.0 Oreo

Μοντέλο Επεξεργαστή Kirin 659

Πλήθος Πυρήνων & Συχνότητα Octa Core (4x 2.36GHz & 4x 1.7GHz)

Εύρος Οθόνης 10.9"

Τύπος Οθόνης IPS

Ανάλυση Οθόνης 1920 x 1200

Δέκτης GPS Υποστηρίζεται

Φωτογραφική Μηχανή 2.0 Mp (μπροστά) / 5 Mp (πίσω)

Zoom Ψηφιακό

Εγγραφή Video Full HD 1080p

Δυνατότητα Βιντεοκλήσης Μόνο μέσω εφαρμογών (π.χ. Skype)

Έκδοση Λειτουργικού Android 8

Τύπος Κάρτας Μνήμης MicroSD

USB 2.0 microUSB

WiFi Υποστηρίζεται

Bluetooth Διαθέτει

Υποστηριζόμενο Play Store Google Play Store

Χρόνος Αναμονής σε Ώρες έως 680

Τύπος Μπαταρίας 5100 mAh

....................................................................... https://consumer.huawei.com/en/tablets/mediapad-t5/

 

pic_s4_img.png

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ κάποιον συντονιστή να διαγράψει το παρόν θέμα Ευχαριστώ
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το αγόρασα για προσωπική ελαφριά σχετικά χρήση και 2 εβδομάδες τώρα είμαι ευχαριστημένος συνολικά. Νομίζω μάλιστα ότι στα specs του και στη τιμή του σε κάτι επώνυμο είναι καλή περίπτωση.

 

Μια καλή επιλογή για κάποιον που ψάχνει ένα αξιόπιστο tablet με δυνατότητες 4G χωρίς να κάνει πολλές υποχωρήσεις αλλά και χωρίς να βάλει το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη.

 

Το Huawei MediaPad T5 είναι ένα σχετικά οικονομικό 4G/LTE tablet από την Huawei με πλήρη πρόσβαση στο Play Store, 4 GB Ram, 64 GB αποθηκευτικό χώρο, δυνατότητα για επέκταση της μνήμης με κάρτα MicroSD, τον 8πύρηνο επεξεργαστή Kirin 659 και μία οθόνη 10.1 ιντσών ανάλυσης Full HD.

 

Το έκανα review εδώ : (Subscribe φυσικά και σχόλια παρατηρήσεις ευπρόσδεκτα) -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το ρώτησα και στην επιλογή συσκευών, ίσως ταιριάζει καλύτερα η ερώτηση εδώ: έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει το Mediapad T5 μέσω USB OTG με εξωτερικό σκληρό; Έχει αρκετό ρεύμα για να τον βλέπει; Κατά τ' αλλά το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι η μικρή μπαταρία του, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις κι όλα... Χοντρικά τι SOT έχετε δει οι κάτοχοι;
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετώ άπαντες!

 

Αν και έχω την έκδοση 3/32, (δεν βρίσκω το θέμα του εν λόγω) αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα", δεν μου ανοίγει τα wiidget των εφαρμογών που έχω εγκαταστήσει (όχι τις δικές του εφαρμογές).

 

Έχω κάνει 2 φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δούλεψαν στο "στήσιμο" της συσκευής και μετά κρασαρουν και μου βγάζει το μήνυμα "αδυναμία φόρτισης widget"...

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα;;

 

Έχω αλλάξει πάνω από 200 συσκευές και πρώτη φορά μου συμβαίνει

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Πρίν απο λίγο καιρό αγόρασα το συγκεκριμένο tablet ως δώρο για casual παιχνιδια & εφαρμογές για την σύζυγό μου.

Σαν ταμπλέτα λειτουργεί άψογα,δεν έχουμε κανένα παράπονο.

Όμως αντιμετωπίζουμε ενα θέμα με τα 16GB του εσωτ. χώρου αποθήκευσης μιας και το συστημα της EMUI καταλαμβάνει το μεγαλύτερο ποσοστό με αποτέλεσμα να μένει ελάχιστος ελεύθερος χώρος για αποθήκευση εφαρμογων.

Η πρώτες κινήσεις που έκανα ήταν να πάρω μια καρτα sd 64GB και να επιλέξω σαν default αποθηκευτικό χώρο την sd(και απο το κρυφό μενού του προγράμματιστη) Δυστυχώς όμως δεν αφήνει το EMUI να αποθηκεύσεις εφαρμογές & παιχνίδια στην sd. Επίσης δοκίμασα κάνα 2 apps που μεταφέρουν τις εφαρμογές στην sd αλλα τις περισσότερες εφαρμογές(fb, Instagram, messenger κτλ) δεν είχαν επιλογή για μεταφορά.

Μετά απο αυτές τις κινήσεις το παρατήσαμε και οι δύο και το έχουμε σε γωνία και σκονίζεται.:cry::cry::cry: τα λεφτά...

Σαν τελευταία λύση σκέφτομαι να περάσω μια custom rom που να μπορώ να χρησιμοποιήσω την sd σαν internal memory ή αν υπάρχει καποιο app τύπου link2sd πού να μπορεί να μεταφέρει όλες τις μεγάλες εφαρμογές στην sd.

Αλλα επειδή δεν γνωρίζω και πάρα πολλά σε custom rom ή αpps μεταφορας στην sd. :(

Έχετε κατι να προτείνετε σε app ή custom rom για να απελευθερωθει o εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by LenovoUser
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei MediaPad T5
  • 2 weeks later...

Πολυ καλό σαν ταμπλετ, εξαιρετικα κακη και χειριστη η αντιμετωπιση του απο την Huawei.

Πηρα το πρωτο πριν 2 χρονια σχεδόν και μου έσπασε η οθόνη, εχω επικοινωνήσει με το κεντρικο service τους στην Μιχαλακοπουλου και εδω και 10 μηνες περιμενω να με παρουν πισω για να παω να το φτιαξω.

Πηρα το δευτερο αμεσως μετα τις γιορτες των χριστουγεννων και δυστυχως ενω είναι σχετικα καινουργιο μοντέλο γενικα δεν εχει σχεδον καμια υποστηριξη σε updates και security patches. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...