Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλού κακού θα έλεγα να μπεις στο recovery και να κάνεις μια εκκαθάριση της cache αν δεν το έχεις ήδη κάνει μετά το update. Σημαντικό βήμα κατ εμέ που πρέπει να γίνεται μετά από κάθε αναβάθμιση..

 

Αυτή τη φορά θα είναι λίγο πιο χρονοβόρο από τις προηγούμενες (δες παραπάνω αυτό που αναφέρω για τη σύνδεση με το pc ώστε να μπορέσει να μπει στο recovery με την 11 ) αλλά αν έχεις το καλώδιο νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

 

Παίζει βέβαια και να μην άλλαξε κάτι όντως, γενικότερα με το τηλέφωνο δεν ασχολούμαι πολύ μέσα στη μέρα αφού έχω το τάμπλετ να με απασχολεί τις ώρες που βρίσκομαι σπίτι. Στην "αναμονή" που ήδη βρισκόταν πάντως προσωπικά το βρήκα καλύτερο. Θα το δω και στη χρήση κάποια στιγμή όμως.

 

Μπορώ να κάνω εκκαθάριση στη Cache με άλλο τρόπο χωρίς να μπω στο recovery??? Αν όχι η διαδικασία που προτείνεις αφού μπεις πια είναι? Θεωρείς ότι κερδίζεις κάτι? Υπάρχει περίπτωση να πάει κάτι στραβά και να δημιουργήσει πρόβλημα κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν θα πάει στραβά αν δεν πατήσεις πάνω στις λάθος επιλογές.

 

Η διαδικασία έχει ως εξής.

 

- Κλείσιμο της συσκευής (βεβαιωσου οτι εσβησε εντελως η οθονη)

- Πάτημα ταυτόχρονα το VOLUME UP και το POWER (εδώ γεννήθηκε ένα θέμα με την 11 που δεν υπήρχε ποτέ πριν, θα το περιγράψω παρακάτω) μέχρι να ανοίξει η συσκευή που θα σε βάλει στο Recovery mode.

Tip: Κράτα πρωτα πατημένο το VOLUME UP και μετά κράτησε πατημένο μαζί του το POWER ωστε να ανοιξει η συσκευή σε Recovery. Αν τα πατήσεις ταυτόχρονα υπαρχει η πιθανότητα να πατηθεί πρώτα το POWER κι απλως να ανοίξει κανονικά η συσκευή χωρις να σε βάλει στο Recovery.

Παρ'ολα αυτα μπορείς παντα να την κλείσεις ξανά και να κάνεις τη διαδικασία απο την αρχή.

- Πλέον ελέγχεις τη συσκευή με τα πλαϊνά πλήκτρα. Με τα VOLUME το πάνω/κατω. Με το POWER κανεις την επιλογή που θες

- Πατάς λοιπόν το VOLUME μέχρι να πας στην επιλογή CLEAR CACHE (κάπως έτσι το λέει)

- Πατάς το POWER και το τηλέφωνο μεσα σε 1-2 δευτερόλεπτα έχει καθαρίσει ριζικά ολη την Cache (γι'αυτό το "ριζικά" το κάνουμε κι απο το Recovery mode)

- Μόλις το κάνεις θα πρότεινα να κάνεις και μία διόρθωση στις εφαρμογές, αν θυμάμαι καλα είναι η τελευταία επιλογή στο μενού του Recovery.

Αυτό το έκανε αυτόματα η συσκευή μολις περασε την νεα έκδοση του Firmware μαλιστα και το κάνει και καθε φορα μετά από ένα μικρό ή μεγαλο update. Είναι η χαρακτηριστική "βελτιστοποιηση εφαρμογών" που βλέπεις κατά το restart μετα απο καθε νέα εγκατάσταση απο τη Samsung. Καλό ειναι να γίνει μία ακόμα φορά μετά την εκκαθάριση της cache.

Πας λοιπόν με το VOLUME στο σημείο που λέει για τα APPS και πατας πάλι το POWER για να κανει τη διόρθωση.

- Μολις το κανει κι αυτό θα πας με το πλήκτρο VOLUME στο Reboot System Now (κάπως έτσι το λέει) που βρίσκεται πάνω πανω αν θυμάμαι πάλι καλά.

- Το τηλέφωνο κανει επανεκκίνηση αυτόματα και θα δεις για ακόμα μια φορά την "Βελτιστοποιηση εφαρμογών". Λίγη υπομονή σε αυτό και μολις ανοίξει είσαι έτοιμος.

 

Δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα με τα παραπάνω στη συσκευή και δεν θα σβηστεί τίποτα που να χρειάζεσαι ούτε θα χάσεις κάτι από τα αποθηκευμένα σου αρχεία, κωδικούς κλπ. Θα γινει απλως μια καλή εκκαθάριση από παλιότερα αρχεία που πιθανότατα θα μπορούσαν να δημιουργήσουν διάφορα προβλήματα στο νέο firmware που τρέχει πια στη συσκευή σου.

 

Προσοχή μόνο μην πατήσεις το POWER στη θέση WIPE DATA/FACTORY RESET όταν βρισκεσαι μέσα στο Recovery, αυτό θα σβήσει τα πάντα από τη συσκευή (όχι όμως κι από την εξωτερική SD φυσικά) και θα την κανει όπως ηταν όταν την πήρες καινούργια.

Βέβαια ζητάει μια έξτρα επιβεβαίωση πριν αρχίσει να διαγραφει τα πάντα αλλά για παν ενδεχόμενο πρόσεξε μην το πατήσεις κατά λάθος.

 

 

Το πρόβλημα που εμφανίστηκε στην 11 τώρα και που δεν υπηρχε ποτέ πριν:

 

Πλεον το τηλέφωνο για να μπει στο Recovery δεν του αρκούν τα δύο πληκτρα (τα VOLUME UP και POWER δηλαδή). Σαν έξτρα απαιτείται να υπάρχει σύνδεση στο καλώδιο type-C για να δουλέψει το Recovery mode.

Το θεματακι τωρα.. δεν αρκει να βαλεις σκέτο το καλώδιο ούτε - οπως λέγεται - θα δουλέψει με το τροφοδοτικο της πρίζας στο άλλο άκρο. Ακόμα κι αν έχεις συνθέσει το τροφοδοτικο στην πρίζα.

Πρέπει λοιπόν το καλώδιο να συνδεθεί σε αναμμένο pc αλλά εδώ υπάρχει κι άλλο πρόβλημα. Το καλώδιο του τηλεφώνου μας δεν καταλήγει σε usb συνδεση με το τροφοδοτικό αλλά με type-C ξανά.. άρα πρεπει να βρεθεί αντάπτορας από type-C σε usb ωστε να μπορέσεις να συνδέσεις το τηλέφωνο με το pc, εκτός κι αν υπάρχει type-C υποδοχή σε κάποιο pc και δεν το ξερω δηλαδή..

Εναλλακτικά μπορείς να βρεις καλώδιο άλλης συσκευής που στο ενα ακρο να έχει βύσμα type-C και στο άλλο usb. Εγω στάθηκα τυχερός αφού δανείστηκα το καλώδιο απο το Xiaomi Redmi Note 7 της γυναίκας μου και έκανα δουλειά. Προφανως δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλους όμως.

 

Υπάρχει άλλη μια εναλλακτική που δουλευει και την ειδα σε διάφορα βιντεο αλλα δεν ειχα τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω ο ιδιος.

Ακουστικά/hands free κλπ με σύνδεση type-C στο τηλέφωνο. Οι ναυαρχίδες της Samsung συνοδεύονται απο τέτοια hands free, οι δικές μας παρέμειναν με συνδεση στο παραδοσιακό jack.

Αν κάποιος από εσάς διαθέτει τέτοια hands free ακουστικα και μπορεί να δοκιμάσει να μας πει..

 

Λιγο κουλό το τελευταίο από τη Samsung και δεν ξέρω αν έγινε εσκεμμένα ή από κάποια παράληψη. Λογικά το έκαναν επίτηδες αλλά ταλαιπωρούν λίγο περισσότερο κατόχους σαν εμάς χωρις λόγο. Τεσπά τι να πεις.

 

Βρες ενα καλώδιο, συνδεσέ το στο pc ή εναλλακτικά στο hands free που τυχόν διαθέτεις και κάνε τα βήματα για το Recovery άφοβα. Εκατομμύρια χρήστες μπαίνουμε σε αυτά τα "κρυφά" μενού από τη γέννηση του Android. Κι αυτά που σου έγραψα δεν ειναι τίποτα, για έναν απλό και καλό καθαρισμό πρόκειται,τίποτα λιγοτερο και τίποτα παραπάνω. Που να δεις πραγματικό "σκάλισμα" του Android, τέτοιου που να μην ξέρεις αν θα ανοίξει ξανά η συσκευή σου ή όχι μετά το παραμικρό λάθος στα πολύ πιο περίπλοκα βηματα.. χαχα

 

Τα κανω μετά από κάθε νέο update που έρχεται ΟΤΑ απο την εταιρία, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτό. Προχώρα αφοβα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να σημειώσω κάτι αστείο εδω αλλά κολλαει στην ερώτηση που εκανα νωρίτερα για τη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Το αποπάνω μήνυμα το έγραψα απο το τηλεφωνο λοιπόν με το stock πληκτρολόγιο και ολο αυτό μου εφαγε μολις 2% στο ποσοστό της μπαταριας. Αν δεν ειναι αυτονομία αυτό τοτε τι ειναι λοιπον; :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο και smooth το 11αρι αλλά πάλι αυτό με το προφίλ ήχου που είχε το Android 9.... Γιστι πάλι;; Είναι πολύ κουραστικό να αλλάζει δύσκολα το προφίλ ήχου

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγω ειδα τρομερή βελτιωση στο δακτυλικο.... Ανοίγει παντα πλεον με τη πρωτη χωρίς ενίσχυση απο τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Το σύνδεσα και με καλώδιο μήπως πάρω την αναβάθμιση μέσω smart switch αλλά τζίφος.

"Your device is up to date UA1". Πολύ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Πριν λίγο καιρό απέκτησα ένα samsung A71 κινητό. Δυστυχώς παρουσιάζεται κατα καιρούς (αν όχι κάθε μέρα) το εξής πρόβλημα το αφορά μόνο τους browser.

 

Δοκίμασα τον μανίσιο της Samsung, Opera κ Chrome. Σε ορισμένες ιστοσελίδες στο κάτω μέρος της οθόνης κρύβεται η τελευταία γραμματοσειρά είτε τρεμοπαίζει η οθόνη κ μετά εμφανίζεται.

 

Στη φωτογραφία και τα video που επισυνάπτω φαίνεται το πρόβλημα το οποίο παρουσιάζεται μόνο στο τέρμα κάτω άκρο της οθόνης. Το πρόβλημα εμφανίζεται στην έκδοση Andoid 10 κ στην 11 που έβαλα πριν λίγες μέρες. Επαναλαμβάνω η δυσλειτουργία παρατηρείται μονο σε browsing ιστοσελίδων, ουτε σε youtube ουτε Facebook κτλ. Περιμένω απόψεις κ γνώμες επι του θέματος, ευχαριστώ!

 

Video 1:

Video 2:

Εικόνα: https://ibb.co/2yDSJnr

Edited by drillgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας! Πριν λίγο καιρό απέκτησα ένα samsung A71 κινητό. Δυστυχώς παρουσιάζεται κατα καιρούς (αν όχι κάθε μέρα) το εξής πρόβλημα το αφορά μόνο τους browser.

 

Δοκίμασα τον μανίσιο της Samsung, Opera κ Chrome. Σε ορισμένες ιστοσελίδες στο κάτω μέρος της οθόνης κρύβεται η τελευταία γραμματοσειρά είτε τρεμοπαίζει η οθόνη κ μετά εμφανίζεται.

 

Στη φωτογραφία και τα video που επισυνάπτω φαίνεται το πρόβλημα το οποίο παρουσιάζεται μόνο στο τέρμα κάτω άκρο της οθόνης. Το πρόβλημα εμφανίζεται στην έκδοση Andoid 10 κ στην 11 που έβαλα πριν λίγες μέρες. Επαναλαμβάνω η δυσλειτουργία παρατηρείται μονο σε browsing ιστοσελίδων, ουτε σε youtube ουτε Facebook κτλ. Περιμένω απόψεις κ γνώμες επι του θέματος, ευχαριστώ!

 

Video 1:

Video 2:

Εικόνα: https://ibb.co/2yDSJnr

 

"Επαναλαμβάνω η δυσλειτουργία παρατηρείται μόνο σε browsing ιστοσελίδων"....

 

Και με τους τρεις browsers που προανέφερες το κάνει; Πάντα στις ίδιες ιστοσελίδες; Αναρωτιέμαι γιατί όπως υποπτεύεσαι κι εσύ μάλλον, δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα της οθόνης στο κάτω μέρος, γιατί πολύ απλά θα το έκανε παντού η και αλλού τέλος πάντων.

 

Μπορεί να είναι πρόβλημα των ίδιων των ιστοσελίδων η κάποιων ρυθμίσεων που πιθανόν τρέχουν στους browsers και αφορούν την προσαρμογή της σελίδας στην οθόνη. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο; Έχεις αλλάξει η αυξήσει την γραμματοσειρά; Περίεργο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

"Επαναλαμβάνω η δυσλειτουργία παρατηρείται μόνο σε browsing ιστοσελίδων"....

 

Και με τους τρεις browsers που προανέφερες το κάνει; Πάντα στις ίδιες ιστοσελίδες; Αναρωτιέμαι γιατί όπως υποπτεύεσαι κι εσύ μάλλον, δεν φαίνεται να είναι πρόβλημα της οθόνης στο κάτω μέρος, γιατί πολύ απλά θα το έκανε παντού η και αλλού τέλος πάντων.

 

Μπορεί να είναι πρόβλημα των ίδιων των ιστοσελίδων η κάποιων ρυθμίσεων που πιθανόν τρέχουν στους browsers και αφορούν την προσαρμογή της σελίδας στην οθόνη. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο; Έχεις αλλάξει η αυξήσει την γραμματοσειρά; Περίεργο πρόβλημα.

 

Γραμματοσειρα δεν εχω πειραξει ουτε καποια αλλη ρυθμισης εμφανισης στο κινητο. Το κανει σε συγκεκριμενους ιστοτοπους, ομως σε αλλα κινητα samsung που εχω, δεν παρατηρειται κατι αντιστοιχο. Το θέμα είναι οτι οι ιστοτοποι αυτοι ειναι αρκετοί. Το κανει ακόμα και αν επιλέξω οι ιστοσελίδες να εμφανίζονται ως υπολογιστής.

Δείτε και αυτό το video:

Link to comment
Share on other sites

Γραμματοσειρα δεν εχω πειραξει ουτε καποια αλλη ρυθμισης εμφανισης στο κινητο. Το κανει σε συγκεκριμενους ιστοτοπους, ομως σε αλλα κινητα samsung που εχω, δεν παρατηρειται κατι αντιστοιχο. Το θέμα είναι οτι οι ιστοτοποι αυτοι ειναι αρκετοί. Το κανει ακόμα και αν επιλέξω οι ιστοσελίδες να εμφανίζονται ως υπολογιστής.

Δείτε και αυτό το video:

 

Για να αποκλείσουμε το πρόβλημα να είναι στο hardware, γιατί όπως είπαμε θα συνέβαινε παντού, και πριν επικεντρωθούμε στο software, υποθέτω πως δεν σου χει πέσει η το χεις βρέξει ποτέ.

 

-Μήπως έχεις βάλει κάποιο πρόσθετο, επέκταση, add on να τρέχει απο πίσω όπως π.χ add blocker;

-Μήπως έχεις κάποια εφαρμογή που κάνει αυτόματη συμπλήρωση σε λογαριασμούς σου (κάποιον password mamager π.χ) ;

-Μήπως το έχεις root-άρει και η Rom που τρέχει στη συσκευή δεν είναι official αλλά κάποια custom;

-Μήπως την 11 την έβαλες βεβιασμένα και πριν σου έρθει OTA;

-Το αγόρασες καινούργιο η μεταχειρισμένο; Αν ισχύει το δεύτερο, μήπως ο προηγούμενος κάτοχος το είχε "γαργαλίσει";

-Μήπως έχει γράψει 0x1 ο Cnox;

 

Αν τίποτα απ' αυτά δεν ισχύει, θα πρότεινα εκκαθάριση μνήμης cache (απο το system service menu) και καπάκι βελτιστοποίηση εφαρμογών (επίσης απο το system service menu) . Μην φοβάσαι δεν θα χαθεί τίποτα απο τη συσκευή, ούτε απο τις ρυθμίσεις των εφαρμογών.

Αν δεν στρώσει ούτε με αυτό, μάλλον δεν θα γλιτώσεις την ολική επαναφορά της συσκευής και το στήσιμο απ' την αρχή. Και αν ούτε και τότε, θα πρέπει να το δει η μαμά Samsung σε κάποιο επίσημο service. Άλλωστε είναι μέσα στην εγγύηση ακόμη. Αρκεί να μην σου έχει πέσει και φαίνονται χτυπήματα στις γωνίες η αλλού και φυσικά να μην σου έχει βραχεί και είναι κόκκινοι (από πράσινοι) οι δείκτες υγρασίας στο sim tray.

 

Καλή τύχη :)

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκλείσουμε το πρόβλημα να είναι στο hardware, γιατί όπως είπαμε θα συνέβαινε παντού, και πριν επικεντρωθούμε στο software, υποθέτω πως δεν σου χει πέσει η το χεις βρέξει ποτέ. Όχι ούτε έπεσε ούτε κάν έχει πάει κοντά σε πηγές υγρασίας

 

-Μήπως έχεις βάλει κάποιο πρόσθετο, επέκταση, add on να τρέχει απο πίσω όπως π.χ add blocker; Όχι

-Μήπως έχεις κάποια εφαρμογή που κάνει αυτόματη συμπλήρωση σε λογαριασμούς σου (κάποιον password mamager π.χ); Όχι, μόνο τον μανήσιο της Samsung αλλά τον έβαλα να μην βγαίνει πάνω από άλλες εφαρμογές

-Μήπως το έχεις root-άρει και η Rom που τρέχει στη συσκευή δεν είναι official αλλά κάποια custom; Όχι είναι όλα stock

-Μήπως την 11 την έβαλες βεβιασμένα και πριν σου έρθει OTA; Όχι, ήρθε μόνη της μέσω OTA

-Το αγόρασες καινούργιο η μεταχειρισμένο; Αν ισχύει το δεύτερο, μήπως ο προηγούμενος κάτοχος το είχε "γαργαλίσει"; Καινούργιο είναι 3 μηνών

-Μήπως έχει γράψει 0x1 ο Cnox; Λογικά όχι αφού δεν το έχω πειράξει καθόλου

 

Θα δοκιμάσω την "εκκαθάριση μνήμης cache (από το system service menu) και καπάκι βελτιστοποίηση εφαρμογών (επίσης απο το system service menu)" που προτείνεις πριν προβώ σε ολική επαναφορά. Μπορείς να μου πεις όταν λες service menu πιο εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω την "εκκαθάριση μνήμης cache (από το system service menu) και καπάκι βελτιστοποίηση εφαρμογών (επίσης απο το system service menu)" που προτείνεις πριν προβώ σε ολική επαναφορά. Μπορείς να μου πεις όταν λες service menu πιο εννοείς;

 

Εννοώ το recovery menu. Αυτό το "κρυφό" μενού που χρησιμοποιούν πολλές φορές στα service που για να μπουτάρεις σε αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν συνδυασμό πλήκτρων. Η όλη διαδικασία περιγράφεται λεπτομερώς στην προηγούμενη σελίδα στο post #310.

 

Μακάρι αυτό να σου λύσει το πρόβλημα και να γλυτώσεις ολική επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα να κάνω ολική επαναφορά αλλά το πρόβλημα δεν επιλύθηκε. Θα πάει από βδομάδα στο service. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα να κάνω ολική επαναφορά αλλά το πρόβλημα δεν επιλύθηκε. Θα πάει από βδομάδα στο service. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Απίστευτο μου φαίνεται και θα εκπλαγώ αν σου πουν οτι είναι θέμα hardware. Ενημέρωσέ μας όταν έχεις νεότερα. Είμαι πολύ περίεργος (είμαι και του επαγγέλματος αλλά όχι σε κινητά) .

Link to comment
Share on other sites

Μετά το μεγάλο update δηλώνω πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη διάρκεια της μπαταρίας σε σχέση με πριν (μη ζητήσετε στοιχεία, δεν έχω καταγράψει τίποτα - μιλάω καθαρά εμπειρικά ) αλλα κι από τη γενικότερη εμπειρία χρησιμοποιώντας τη συσκευή.

"Γλύκανε" θα έλεγα σε όλα τα σημεία που εγώ τουλάχιστον την χρησιμοποιώ, όσον αφορά τις φορτίσεις και με την ελάχιστη χρήση που εγώ της κάνω, αισθάνομαι σαν να πέρασαν μέρες από την τελευταία φορά που τη συνδεσα με το ρεύμα. Μπορεί να είναι διήμερο, μπορεί τρεις ή ακόμα και τέσσερεις μέρες όταν δεν την χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου.

Δεν κάθομαι να μετράω και να ψάχνω τα στατιστικά της, μιλάω καθαρά για την αίσθηση που μου δίνει η κάπως "απόμακρη" σχέση που έχω μαζί της.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει και για εσάς που τη χρησιμοποιείτε αρκετά μέσα στη μέρα, ελπίζω όμως να ισχύει για όλους το ίδιο.

 

Μια χαρά.! :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά το μεγάλο update δηλώνω πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη διάρκεια της μπαταρίας σε σχέση με πριν (μη ζητήσετε στοιχεία, δεν έχω καταγράψει τίποτα - μιλάω καθαρά εμπειρικά ) αλλα κι από τη γενικότερη εμπειρία χρησιμοποιώντας τη συσκευή.

"Γλύκανε" θα έλεγα σε όλα τα σημεία που εγώ τουλάχιστον την χρησιμοποιώ, όσον αφορά τις φορτίσεις και με την ελάχιστη χρήση που εγώ της κάνω, αισθάνομαι σαν να πέρασαν μέρες από την τελευταία φορά που τη συνδεσα με το ρεύμα. Μπορεί να είναι διήμερο, μπορεί τρεις ή ακόμα και τέσσερεις μέρες όταν δεν την χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου.

Δεν κάθομαι να μετράω και να ψάχνω τα στατιστικά της, μιλάω καθαρά για την αίσθηση που μου δίνει η κάπως "απόμακρη" σχέση που έχω μαζί της.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει και για εσάς που τη χρησιμοποιείτε αρκετά μέσα στη μέρα, ελπίζω όμως να ισχύει για όλους το ίδιο.

 

Μια χαρά.! :)

 

Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Έχουν βελτιωθεί διάφορα μικρά θεματάκια. π.χ. το Smart Lock είναι πιο smart τώρα ενώ και η μπαταρία δείχνει μια βελτίωση σε σχέση με πριν. Όπως είπες: μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φρέσκος στο Α71 μετά από 5 σχεδόν χρόνια με το Α5(2016).

Υποτίθεται ότι ήταν πολύ μελετημένη αγορά αλλά τελικά κάτι μου ξέφυγε στο κατά τα άλλα πολύ ικανοποιητικό Α71. Gorilla Glass 3.

Στο Α5 δεν είχα ποτέ προστασία οθόνης (ποτέ δεν έβαζα) και κοιτούσα απλώς να μην βρίσκεται στην ίδια τσέπη/τσάντα κλπ μαζί με άλλα αντικείμενα, στοιχειώδης προσοχή δηλαδή. Η οθόνη του μέχρι που αποσύρθηκε στο κουτί του έμεινε άψογη σαν καινούργια χωρίς ούτε καν τα λεγόμενα hairline scratches, αυτά που για να τα δείς πρέπει να πέσει φώς υπό σωστή γωνία.

 

Στο Α71 μετά από 1 μήνα χρήσης και πάλι με την ίδια προσοχή (ούτε πέσιμο, ούτε χτύπημα, ούτε κλειδια κλπ) και έχω ήδη πρόβλημα, όχι σπουδαίο αλλά είναι δυνατόν στο 2021 να γρατσουνιέται οθόνη απλώς επειδή το έβαλες σε μια τσέπη μόνο του; Ψάχνοντας την οθόνη που είχε το Α5 λέει Gorilla Glass 4? Δηλαδή το 2020 έβαλε η Samsung γυαλί χειρότερο από αυτό που είχε πριν 5 χρόνια;

 

Ας πρόσεχα. Αλλά και πάλι με το ίδιο σκεπτικό οι κάμερες δεν την γλιτώνουν, εκεί δε μπορεί να πει κανεις βάλε προστατευτικό ή θήκη. Ακόμα κι αν η θήκη στην πλάτη είναι χοντρή και οι κάμερες πιο μέσα, αρκεί να ακουμπήσεις το κινητό πάνω σε μια κουβέρτα που λέει ο λόγος και θα έχεις γρατσουνιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηγα στο Α72, απο το 71. Εμπειρια χρησης ιδια ακριβως αλλα ηχεια, καμερες καμμια σχεση! Μπαταρια λιγο βελτιωμενη, φορτιση ταχυτερη. Επρεπε να εχει 765g φετος το Α72 αλλα ας εχει, εξαιρετικη δουλεια στην Α σειρα απο τη σαμμυ, μπορω να πω καλυτερη συσκευη γενικα σε σχεση με ενα S20FE exynos.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έδινα με την καμία πάνω από τέσσερα κατοστάρικα για soc που μπαίνει σε συσκευές των 140€. Αν σε έκαιγε το ois των καμερών τόσο πολύ υπάρχουν πιο αξιόλογες επιλογές, φυσικά η εμπειρία χρήσης είναι ίδια τι περίμενες... Τέλος ακόμη και το FE με τον exynos είναι απείρως ανώτερο...

Αυτά και λίγο πιο προσεκτικός την επόμενη φορά

 

sent from my S10 Lite

 

Καλησπερα, καλα θα εκανες και δεν θα εδινες εσυ, αλλα ολοι ψωνιζουν με διαφορετικα κριτηρια. Οσον αφορα το αν ειναι καλυτερο το S20 fe με τον exynos, εγω διαφωνω και εξηγουμε, δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στην εμπειρια χρησης, δεν βλεπω καμμια απολυτως διαφορα σε φωτογραφιες και βιντεο, ζεσταινοταν απειρως πιο πολυ το s20fe και εχω την διπλασια μπαταρια σε αντοχη. ΕΠιπλεον εχει και μεγαλυτερη οθονη που το ηθελα. Ειναι και αδιαβροχα και τα δυο. Οποτε για μενα το προσεκτικος την αλλη φορα μαλλον παει σε οποιον αγοραζει exynos :lol:

 

Οπως ειπα και πιο πανω, υπαρχουν συσκευες για ολα τα γουστα και βαλαντια, δεν υπαρχει μια συσκευη κομμενη και ραμενη να ταιριαζει σε ολους. Και ο 720g μπορει να μπαινει σε συσκευες των 120 ευρω αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα απολυτως, και ο 865 μπαινει σε συσκευες των 350, αυτο σημαινει οτι σε πιανουν κοτσο οταν αλλα εχουν 800+ ευρω? δες την συνολικη εικονα και μην εισαι απολυτος.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην εμπειρία χρήσης είναι μεγάλη καθώς μία ναυαρχίδα δεν μασάει με πολλά τασκ ανοικτά και επιπλέον έχει τεράστια αντοχή στον χρόνο εν σχέση με ένα low mid soc... Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια πολύ απλά. Ο 990 είναι απείρως ανώτερος από τον καλό αλλά πλέον low 720G. Και το FE πολύ πολύ ανώτερο από όποια συσκευή της σειράς Α

 

Και επειδή έχω βάλει δίπλα δίπλα την δική μου συσκευή με το Α71 (πρακτικά ίδιο σε ισχύει με το Α72) το Α έχει λοξυγκες και το δικό μου με τον 855 δεν μασάει τα άντερα του. Τώρα αν έδωσες τόσα λεφτά για απλή χρήση και ένα πολύ φτηνότερο τηλ θα έκανε την δουλειά του

 

Ασε που με ελάχιστα παραπάνω πας στο 5G FE με σναπ

 

 

sent from my S10 Lite

 

συμφωνω στο βαθος χρονου , εγω διαφορες τρελες δεν ειδα στην εμπειρια χρησης. Παντως με ελαχιστα παραπανω δεν νομιζω οτι 200 ευρω ειναι ελαχιστη διαφορα απο το Α72 στο S20fe 5g.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, μία ερώτηση για ένα πρόβλημα που εμφάνισε το κινητό :

Ενώ έχω τέρμα την ένταση όλων των ήχων, όταν καλώ κάποιον, στο ακουστικό μου ο ήχος ακούγεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.

Καμία ιδέα κάποιος, πως θα το διορθώσω;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση για ένα πρόβλημα που εμφάνισε το κινητό :

 

Ενώ έχω τέρμα την ένταση όλων των ήχων, όταν καλώ κάποιον, στο ακουστικό μου ο ήχος ακούγεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.

 

Καμία ιδέα κάποιος, πως θα το διορθώσω;

 

Ευχαριστώ πολύ

Κατά την διάρκεια μιας κλήσης ανέβασε την ένταση του ακουστικού

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.. εχω το samsung A71 και ενώ η φωτεινότητα ειναι ρυθμισμένη στο τέρμα, (είτε με απενεργοποιημένη ή ενεργοποιημένη την αυτόματη φωτεινότητα), σε συνθήκες εντονης ηλιοφάνειας όπως σε παραλία, η φωτεινότητα μειώνετε χωρίς να μπορώ να το ελεγξω. Σε βαθμό που σχεδον δεν βλέπω. αυτό το κάνει μόνο του και μάλλον επειδή οι θερμοκρασίες ειναι υψηλές υποθέτω, οπότε μάλλον ειναι ενα είδος προστασίας. Δεν τρέχει κάποια άλλη εφαρμογή παρα μόνο σε απλή χρήση . Δεν συμβαίνει το ίδιο με άλλη συσκευή ( REALME) που εχω ταυτοχρονα κάτω από τις ιδιες συνθήκες. μπορει να ρυθμιστει απο καπου αυτο? Να τονίσω ότι δεν έχει να κάνει με την ενεγγοποιηση ή οχι της αυτόματης ρύθμισης.

Edited by vasicristo1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...