Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα δυστυχώς αυτά που γράφονταν για 1 και 1,5 μέρα... δεν ισχύουν..

εκτός αν έχω κάποια ρύθμιση λάθος...

 

Για ομιλια ισως ...Οσο ομως ειναι αναμενη η οθονη τρωει μπαταρια

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται Android 11 πακέτο με UI 3.1 :cool:

 

Samsung’s on a roll, bringing Android 11 with One UI 3.1 to the Galaxy A71 4G

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται Android 11 πακέτο με UI 3.1 :cool:

 

Samsung’s on a roll, bringing Android 11 with One UI 3.1 to the Galaxy A71 4G

Ίσως για αυτό δεν έχουν ετοιμάσει security patch τους τελευταίους μήνες..

Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός τόσο γίνονται χειρότερες οι εντυπώσεις από το τηλέφωνο.Εντωμεταξυ έβαλε η γυναίκα ένα glass από πάνω και με το ζόρι από κρίνεται η οθόνη.Καλα για το δακτυλικό αποτύπωμα δε το συζητάμε καν...

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός τόσο γίνονται χειρότερες οι εντυπώσεις από το τηλέφωνο.Εντωμεταξυ έβαλε η γυναίκα ένα glass από πάνω και με το ζόρι από κρίνεται η οθόνη.Καλα για το δακτυλικό αποτύπωμα δε το συζητάμε καν...

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

 

Το δαχτυλικό πρέπει να το ξαναπεράσεις μετά το τζαμακι. Όχι ότι θα γίνει σαν τα κλασσικά αλλά βελτιώνεται. Επίσης αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ρύθμιση για αύξηση ευαισθησίας εφόσον τοποθετηθεί screen protector.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει όντως ρύθμιση και βελτιστοποιεί αρκετά την κατάσταση, δεν ξέρω για το δακτυλικό αποτύπωμα όμως μιας και δεν είμαι φαν γενικότερα.

 

Επίσης δεν ευθύνεται το τηλέφωνο αν οι εταιρίες βγάζουν χοντρά screen protectors, μια χαρά απόκριση έχει η οθόνη του χωρίς αυτά εξάλλου και συμπεριέλαβαν και την έξτρα ρύθμιση για την προσθήκη screen protector. Κάποιες εταιρίες όμως βγάζουν τούβλα, όχι προστασίες οθόνης..

 

Συνάντησα συσκευή που άλλαζε οθόνες και ρυθμίσεις με το φύσημα του αέρα, εκεί να δεις προβλήματα όχι εδώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο ακριβως χώρο , στο σπίτι μου, εγώ με Α71 έχω με διαφορά το χειρότερο σήμα λήψης και στο δίκτυο τηλεφωνίας αλλά και στο wifi.

Τα άλλα δυο τηλ ειναι realme 7 pro kai honor 9x. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολυ καλο σημα γενικοτερα , αλλα με το Α71 σε σχεση με τα αλλα 2 , σχεδον δεν εχω τηλεφωνο. εχει παρατηρηθει κατι τετοιο απο καποιον αλλο? Εχω δοκιμασει και τις καρτες sim στο δικό μου υποθετοντας αρχικά οτι μπορει να ηταν προβλημα στην καρτα αλλα δεν.....

Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο ακριβως χώρο , στο σπίτι μου, εγώ με Α71 έχω με διαφορά το χειρότερο σήμα λήψης και στο δίκτυο τηλεφωνίας αλλά και στο wifi.

Τα άλλα δυο τηλ ειναι realme 7 pro kai honor 9x. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολυ καλο σημα γενικοτερα , αλλα με το Α71 σε σχεση με τα αλλα 2 , σχεδον δεν εχω τηλεφωνο. εχει παρατηρηθει κατι τετοιο απο καποιον αλλο? Εχω δοκιμασει και τις καρτες sim στο δικό μου υποθετοντας αρχικά οτι μπορει να ηταν προβλημα στην καρτα αλλα δεν.....

 

Ναι είναι ένα γνώριμο πρόβλημα και συναντάται συχνά στις τηλεπικοινωνίες και όχι απαραίτητα στο Α71. Ο λόγος είναι "προφανής" και αφορά και το GSM (3G, 4G κλπ) και το Wi-Fi (3,4,5 κλπ) .

Όταν το σήμα κάποιου παρόχου σε μια συγκεκριμένη γεωγραφική τοποθεσία είναι ασθενές, πιστεύουμε οτι αυτό αναδεικνύει την ευαισθησία και την ποιότητα του πομποδέκτη της συσκευής. Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό ισχύει, αλλά όχι πάντα. Υπάρχει και το εικονικό σήμα που μπορεί να δείχνει επαρκές, αλλά να μην είναι όπως και το αντίθετο.

 

Το παν είναι να βγαίνουν αξιοπρεπείς για συνομιλία εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις. Αυτός είναι ο πραγματικός δείκτης και όχι οι μπάρες του σήματος που μπορεί να διαφέρουν απο συσκευή σε συσκευή.

Στο Wi-Fi μάλλον είναι ακόμη πιο περίπλοκη η κατάσταση. Και εδώ μοιάζει να καθορίζει τα πράγματα η ποιότητα του πομποδέκτη Wi-Fi της συσκευής. Να μην ξεχνάμε όμως οτι μεσολαβεί το ρούτερ και πως εμπλέκονται μπάντες, κανάλια, γειτονικές παρεμβολές, ταχύτητες, κλπ.

 

Είναι πολύ πιθανόν, αυτό που συμβαίνει στο σπίτι σου με το Α71, μπορεί να συμβαίνει κάπου αλλού με τα realme 7 pro και honor 9x...

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος στη συσκευή και σήμερα παρατήρησα κάτι που το έχω δει να αναφέρεται και παλιότερα χωρίς πολλή κουβέντα όμως. Αυτό το πράσινο "pixel" (βασικά σα μικρή συστάδα μου μοιάζει, δε νομίζω να είναι 1 μόνο pixel) που τρεμοπαίζει εκεί πάνω δίπλα στο punch hole όταν είσαι σε τηλεφωνική κλήση, viber κλπ. Η μόνη ερμηνεία που έχω δει είναι ότι οφείλεται στο proximity sensor αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργη σαν εξήγηση. Δηλαδή ολόκληρη Samsung έχει ένα τόσο εμφανές ελάττωμα αποδεκτό τόσον καιρό σε διάφορες συσκευές; Ύστερα, δε θα καεί αυτο το σημείο της οθόνης κάποια στιγμή αν παίζει έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει καεί αυτό το πράγμα (είτε είναι pixel είτε είναι οτιδήποτε άλλο ) δεν εχω δει να αναφέρεται πουθενά. Προφανώς για να συνεχίζει να το χρησιμοποιεί η Samsung το πράγμα σημαίνει ότι δουλεύει και δεν βλέπω κανένα λόγο να το αποκαλεί κάποιος "ελάττωμα".

Είναι ο proximity sensor και κάνει τη δουλειά του μια χαρά, το να μη μας αρέσει οπτικά είναι θέμα προσωπικής αισθητικής. Από τη στιγμή που δουλεύει όμως και δεν αναφέρονται συχνές βλαβες σε αυτόν..

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος στη συσκευή και σήμερα παρατήρησα κάτι που το έχω δει να αναφέρεται και παλιότερα χωρίς πολλή κουβέντα όμως. Αυτό το πράσινο "pixel" (βασικά σα μικρή συστάδα μου μοιάζει, δε νομίζω να είναι 1 μόνο pixel) που τρεμοπαίζει εκεί πάνω δίπλα στο punch hole όταν είσαι σε τηλεφωνική κλήση, viber κλπ. Η μόνη ερμηνεία που έχω δει είναι ότι οφείλεται στο proximity sensor αλλά μου φαίνεται κάπως περίεργη σαν εξήγηση. Δηλαδή ολόκληρη Samsung έχει ένα τόσο εμφανές ελάττωμα αποδεκτό τόσον καιρό σε διάφορες συσκευές; Ύστερα, δε θα καεί αυτο το σημείο της οθόνης κάποια στιγμή αν παίζει έτσι;

Είναι ο proximity sensor. και λειτουργεί όταν είσαι σε κλήση, για να σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζεις τη συσκευή στο αυτί. Γιατί το θεωρείς ελάττωμα? ή θα το έβαζαν κάτω από την οθόνη, ή θα είχε ένα αντιαισθητικό (για εμένα), notch όπου θα ήταν κρυμμενο εκεί.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατεβάζω one ui 3.1 (android 11)

Μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση. Μια αλλαγή που είδα, είναι ότι στο Nova launcher που χρησιμοποιώ, το backround, τώρα κινείται όταν αλλάζεις τις οθόνες, δεξιά-αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά δεν είδα ουσιαστική. Το μόνο που διαφέρει και αυτό είναι αρνητικό, επειδή χρησιμοποιώ 2 sim, πλέον και στα μηνυματα και στις κλήσεις δεν εμφανίζονται ταυτόχρονα οι δύο επιλογές για να επιλέξεις από ποια κάρτα θες να κάνεις άμεσα την ενέργεια. Στις κλήσεις αφού πατήσεις το εικονίδιο να πάρει τότε εμφανίζει ερώτηση από ποια κάρτα θες. Στα δε SMS σε πάει κατευθείαν σε ότι έχεις προεπιλεξει. Πριν και στις δύο περιπτώσεις υπήρχαν διαθέσιμα δύο εικονίδια sim και επέλεγε άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές θα είναι αρκετές λογικά. Κάποιες πιθανότατα θα τις δούμε στην καθημερινή χρήση που κάνει ο καθένας μας ξεχωριστά, κάποιες άλλες πάλι οι περισσότεροι δεν θα τις μάθουμε ποτέ.

 

Τώρα το κατεβάζω κι εγώ, με χαρά διαπίστωσα ότι προστέθηκε το σβήσιμο της οθόνης με διπλό κλικ στην αρχική οθόνη ή ακόμα και στην οθόνη κλειδώματος. Θέλει ενεργοποίηση από το μενού όπως αναφέρεται στο "τι νέο υπάρχει" του update.

 

Καλύτερη διαχείριση μνήμης λέει, πολλά καλά που δεν συγκράτησα λέει, άντε να τα δούμε και στην πράξη τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους επιχειρήσουν να μπουν στο recovery mode μετά το update θα διαπιστώσουν ότι το τηλέφωνο ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΙΑ με τον παραδοσιακό τρόπο του ταυτόχρονου πατηματος των Volume UP και Power button.

 

Θα πρέπει να έχει προηγηθεί η σύνδεση του type-C καλωδίου του τηλεφώνου με κάποιο pc πρώτα. Όχι με τον φορτιστή σε πρίζα, δεν πιάνει λένε - αν και δεν το δοκίμασα ακόμα προσωπικά. Όλα τα είδα σε video στο YouTube μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες που εκανα να καθαρίσω την cache..

 

Αν υπάρχουν ακουστικά με type-C σύνδεση θα δουλέψει και με αυτά λογικά.

 

Τι σκέφτονταν εκεί στη Samsung δεν ξέρω, ας το έχετε υπόψιν μην ταλαιπωρείστε άδικα τουλάχιστον. Aντε βρες τώρα type-C καλώδιο που να καταλήγει σε usb για σύνδεση με το pc..

 

 

Edit: εγώ στάθηκα τυχερός αφού βρήκα καλώδιο από το Xiaomi της γυναίκας μου, πέτυχε το κόλπο με το pc και μπήκα στο recovery τελικά.

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε γι' αυτό αλλά υποθέτω ότι όλοι θα έχουμε μια πρώτη εικόνα στο τέλος της μέρας. Να πω βέβαια ότι παρατήρησα μια μείωση στην πτώση της μπαταρίας μετά από αρκετό "πείραγμα" να ψάχνω τις νέες δυνατότητες αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για ασφαλές συμπέρασμα φυσικά. Περιμένω και τις δικές σας "καταθέσεις" μετά τις πρώτες ώρες στο Android 11.. :)
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές θα είναι αρκετές λογικά. Κάποιες πιθανότατα θα τις δούμε στην καθημερινή χρήση που κάνει ο καθένας μας ξεχωριστά, κάποιες άλλες πάλι οι περισσότεροι δεν θα τις μάθουμε ποτέ.

 

Τώρα το κατεβάζω κι εγώ, με χαρά διαπίστωσα ότι προστέθηκε το σβήσιμο της οθόνης με διπλό κλικ στην αρχική οθόνη ή ακόμα και στην οθόνη κλειδώματος. Θέλει ενεργοποίηση από το μενού όπως αναφέρεται στο "τι νέο υπάρχει" του update.

 

Καλύτερη διαχείριση μνήμης λέει, πολλά καλά που δεν συγκράτησα λέει, άντε να τα δούμε και στην πράξη τώρα. :)

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι αν σβήσεις την οθόνη με διπλό κλικ, μετά για να ανοίξει θέλει το pin. Αν την κλείσεις με το πλαϊνό κουμπί παίζει κανονικά το "Smart Lock" δλδ δεν θέλει pin.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχεις βάλει το pin γι αυτό στο ζητάει, δεν εξηγείται αλλιώς. Εμένα που δεν βάζω ποτέ pin και δαχτυλικά αποτυπώματα στην οθόνη κλειδώματος δεν μου ζητάει τέτοιο πράγμα. Μόνο το κλασικό scroll να ξεκλειδώσει την οθόνη ζητάει. ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχεις βάλει το pin γι αυτό στο ζητάει, δεν εξηγείται αλλιώς. Εμένα που δεν βάζω ποτέ pin και δαχτυλικά αποτυπώματα στην οθόνη κλειδώματος δεν μου ζητάει τέτοιο πράγμα. Μόνο το κλασικό scroll να ξεκλειδώσει την οθόνη ζητάει. ;)

 

Ε, ναι προφανώς έχω PIN. ;-)

Τέλος πάντων, βρήκα το πρόβλημα, είχε να κάνει με το Nova Launcher. Του έδωσα από την αρχή rights και δούλεψε. Με την αναβάθμιση μάλλον κάποια rights είχαν αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρούμε όλοι μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας με το Android 11 ή μόνο εγώ που δεν απασχολώ πολύ το τηλέφωνο μέσα στη μέρα; :)
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρούμε όλοι μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας με το Android 11 ή μόνο εγώ που δεν απασχολώ πολύ το τηλέφωνο μέσα στη μέρα; :)

Εγώ πάντως όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού θα έλεγα να μπεις στο recovery και να κάνεις μια εκκαθάριση της cache αν δεν το έχεις ήδη κάνει μετά το update. Σημαντικό βήμα κατ εμέ που πρέπει να γίνεται μετά από κάθε αναβάθμιση..

 

Αυτή τη φορά θα είναι λίγο πιο χρονοβόρο από τις προηγούμενες (δες παραπάνω αυτό που αναφέρω για τη σύνδεση με το pc ώστε να μπορέσει να μπει στο recovery με την 11 ) αλλά αν έχεις το καλώδιο νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

 

Παίζει βέβαια και να μην άλλαξε κάτι όντως, γενικότερα με το τηλέφωνο δεν ασχολούμαι πολύ μέσα στη μέρα αφού έχω το τάμπλετ να με απασχολεί τις ώρες που βρίσκομαι σπίτι. Στην "αναμονή" που ήδη βρισκόταν πάντως προσωπικά το βρήκα καλύτερο. Θα το δω και στη χρήση κάποια στιγμή όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...