Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το αισθητήριο proximity sensor για να σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζει το τηλ. στο αυτί. Είναι κάτω από την οθόνη.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από αυτό το νήμα.

Προχθές έκανα δώρο στη σύζυγο ένα Α71 αλλά παρατήρησα ότι όταν πραγματοποιεί κλήσεις, αναβοσβήνει μια πάρα πολύ μικρή κουκίδα στην οθόνη. Την εντοπίζω ανάμεσα στον φακό της selfie και στην ώρα. Πάνω αριστερά στην οθόνη με λίγα λόγια.

Κανείς άλλος έχει εντοπίσει κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ.

Είναι απολύτως φυσιολογικό αυτό που βλέπεις. Πρόκειται για τον αισθητήρα εγγύτητας, είναι δηλαδή ο αισθητήρας που αναλαμβάνει να σβήσει την οθόνη όταν πλησιάζεις τη συσκευή στο αυτί, προκειμένου να μην έχεις ακούσιες επαφές στην οθόνη. Ο λόγος που το παρατηρείς κατά την κλήση είναι ότι μόνο τότε χρειάζεται να λειτουργεί αυτός ο αισθητήρας (και όταν είναι σε τσέπη ή τσάντα, που ελέγχει το να μην ανάψει η οθόνη αν πατηθεί κάτι).

Πιο απλά, είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Τώρα νιώθω πολύ καλύτερα.

Δεν πήγε το μυαλό μου για να είμαι ειλικρινής.

Proximity sensor όλα τα τα τηλέφωνα έχουν, αλλά όχι και κουκίδα.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Εστάλη από το Realme X2 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το παραλάβαμε και εμείς χθες.Ειδα ότι δεν έχει καν μεμβράνη προστασίας.Τι προτείνετε και από πού μπορούμε να το αγοράσουμε εύκολα αυτές τις μέρες?

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο άνοιγμα με το αποτύπωμα καθυστερεί αρκετά.Και κάπου μπερδεύεται με την οθόνη κλειδώματος.

Είναι λίγο εκνευριστηκά αυτά τα δύο

Επίσης δεν έχει double tap για να κλειδώνει?.

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Edited by kostis20
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο άνοιγμα με το αποτύπωμα καθυστερεί αρκετά.Και κάπου μπερδεύεται με την οθόνη κλειδώματος.

Είναι λίγο εκνευριστηκά αυτά τα δύο

Επίσης δεν έχει double tap για να κλειδώνει?.

Εάν προέρχεσαι από συσκευή με αποτύπωμα στην πλάτη τότε ναι, βλέπεις μια καθυστέρηση στο in display.

Με το "μπερδεύεται με την οθόνη κλειδώματος" δεν κατάλαβα τί εννοείς.

Δεν έχει Double tap για κλείδωμα αλλά θα έχει μόλις πάρει Android 11 (είναι πολύ κοντά)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το OnePlus Nord που έχω εγώ ας πούμε το αποτυπωμα αργεί πάρα πολύ.Και του nord είναι και αυτό on display.

Για την οθόνη κλειδώματος εννοώ ότι καθυστερεί να γίνει η εναλλαγή από το always on display και να ξεκλειδώσει.

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το OnePlus Nord που έχω εγώ ας πούμε το αποτυπωμα αργεί πάρα πολύ.Και του nord είναι και αυτό on display.

Για την οθόνη κλειδώματος εννοώ ότι καθυστερεί να γίνει η εναλλαγή από το always on display και να ξεκλειδώσει.

Δεν το ξέρω το Nord. Ίσως να παίζουν ρόλο και τα animations που γενικά στα Samsung είναι αρκετά αργά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ.Αλλα είναι αρκετά έντονη η καθυστέρηση.Η σύζυγος έχει αρχίσει να δυσανασχετεί...

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ.Αλλα είναι αρκετά έντονη η καθυστέρηση.Η σύζυγος έχει αρχίσει να δυσανασχετεί...

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Εγώ έχω και το S10 lite. Με την ίδια ταχύτητα ξεκλειδώνει και αυτό.

Είχα και S10+ και Note 10+. Πάλι με την ίδια ταχύτητα ξεκλείδωναν (και ας είχαν υπερηχητικό αντί για οπτικό αισθητήρα). Δεν παρατηρώ δηλαδή καμία διαφορά σε σχέση με το A71.

 

Στο μενού που ρυθμίζεις το δαχτυλικό αποτύπωμα υπάρχει κάτι που λέγεται "Εμφανιση κινουμένων γραφικών στο ξεκλείδωμα". Απενεργοποίησε το μήπως και βελτιώσει την ταχύτητα.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ.Αλλα είναι αρκετά έντονη η καθυστέρηση.Η σύζυγος έχει αρχίσει να δυσανασχετεί...

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

 

έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία προγραμματιστή?

εάν ναι πήγαινε:

- επιλογές προγραμματιστή

- κλίμακα κίνησης παραθύρου

- κλίμακα κίνησης μετάβασης

- Animator

& όρισε τιμή 0,5χ

ή απενεργοποιημένες

Θα τα βρείς προς το τέλος των επιλογών

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και το S10 lite. Με την ίδια ταχύτητα ξεκλειδώνει και αυτό.

Είχα και S10+ και Note 10+. Πάλι με την ίδια ταχύτητα ξεκλείδωναν (και ας είχαν υπερηχητικό αντί για οπτικό αισθητήρα). Δεν παρατηρώ δηλαδή καμία διαφορά σε σχέση με το A71.

 

Στο μενού που ρυθμίζεις το δαχτυλικό αποτύπωμα υπάρχει κάτι που λέγεται "Εμφανιση κινουμένων γραφικών στο ξεκλείδωμα". Απενεργοποίησε το μήπως και βελτιώσει την ταχύτητα.

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε λίγο πιο γρήγορο με την αλλαγή αυτή,αλλά τώρα δεν αναγνωρίζει το δάκτυλο αν δε το βάλεις τελείως κάθετα...

Δε ξέρω τι συμβαίνει...

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία πως τα πάτε;

Έχω το κινητό 1 μήνα και κάτι...

Κάθε βράδυ φορτίζω... χωρίς καμία τρελή χρήση..

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου τελευταία παρατηρώ κι εγώ την μπαταρία να πέφτει πιο γρήγορα από ότι συνήθως. Και δεν ασχολούμαι καθόλου με το τηλέφωνο μέσα στη μέρα, καμμιά κλήση, κάνα δυο μηνύματα για να βγάλω τον σκύλο βόλτα, σερφάρισμα γύρω στο 10λεπτο όταν έχω διάλειμμα στη δουλειά. Τις υπόλοιπες ώρες έχω το τάμπλετ στο σπίτι.

 

Για καποιο λόγο χρειάζεται φόρτιση ανά 1,5-2 μέρες, δεν το δουλεύω καθόλου όμως πραγματικά. Μέσα στην τσάντα μου το έχω παρατημένο όλη μέρα. Που να αρχίσω να σερφάρω, να βγάζω φωτογραφίες, μουσική κλπ κλπ..

 

Μετά από κάθε update κάνω πλήρη καθαρισμό της cache από το recovery.

Εφαρμογές που να τρέχουν από πίσω δεν έχω.. Δεν παρατηρείται πουθενά κάποια περίεργη κατανάλωση.

 

Καμία σχέση με πριν το τηλέφωνο που το δούλευα και πιο πολύ μέσα στη μέρα. Με τη σημερινή χρήση που κάνω θα έβγαζε 4ήμερο άνετα πιστεύω.

 

Και μιλάω για τηλέφωνο που το έχω μήνες, ποτέ όμως δεν έφαγε χρήση που να με αναγκάσει να το φορτίσω ξανά μέσα σε μια μέρα.

 

Μπαίνει πάντα στον φορτιστή περίπου στο 20% μπαταρίας, δεν το αφήνω όλη νύχτα να φορτίζει..

 

Νομίζω ότι έχουν να κάνουν τα τελευταία updates, ελπίζω να αλλάξει με νέο update αυτή η συμπεριφορά..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει μπει κανείς στον κόπο να ασχοληθεί με gcam ή είστε όλοι ευχαριστημένοι με τη stock camera;

Το apk κατεβαίνει χωρίς ρουταρισμα, έτσι δεν είναι;

 

Εστάλη από το Xiaomi Mi 10T

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε αν υποστηρίζει Volte & Wifi calling με vodafone cu?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Κλισεις VoLTE Vodafon εχει .Τωρα το ειδα . Τωρα για CU δεν ξερω

Για Wifi Calling δεν βρηκα κατι αν και αν θυμαμαι καλα καπου το ειχα δει .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα. Άριστες εντυπώσεις ως τώρα αλλά...

 

Δε βρίσκω πουθενά επιλογή για αυτόματη ηχογράφηση κάθε κλήσης.

 

Προερχόμενος από xiaomi, ειχα αυτή την δυνατότητα και ήταν πραγματικά σωτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα. Άριστες εντυπώσεις ως τώρα αλλά...

Δε βρίσκω πουθενά επιλογή για αυτόματη ηχογράφηση κάθε κλήσης.

Προερχόμενος από xiaomi, ειχα αυτή την δυνατότητα και ήταν πραγματικά σωτήρια.

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα εδώ (γιατί απαγορεύεται από τους νόμους της Ευρωπαϊκής Ένωσης).

Δοκίμασε την εφαρμογή "Call Recorder - Cube ACR". Δεν την γνωρίζω καθόλου, αλλά στο νήμα του Note 10 Plus λένε ότι δουλεύει και σε Android 10 και σe 11.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qsoft.acr&hl=el

 

Μου δουλευει για ηχογραφιση σε Α71

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία πως τα πας, όπως και οι υπόλοιποι; Χωρίς ιδιαίτερη χρήση.. φορτίζω κάθε βράδυ (μέχρι το πρωί που ξυπνάω είναι στην πρίζα)
Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία πως τα πας, όπως και οι υπόλοιποι; Χωρίς ιδιαίτερη χρήση.. φορτίζω κάθε βράδυ (μέχρι το πρωί που ξυπνάω είναι στην πρίζα)

 

Το ιδιο κι εγω και ειναι μια χαρα ολη την ημερα .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κι εγω και ειναι μια χαρα ολη την ημερα .

Άρα δυστυχώς αυτά που γράφονταν για 1 και 1,5 μέρα... δεν ισχύουν..

εκτός αν έχω κάποια ρύθμιση λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Το έχει η γυναίκα μου.

Το χρησιμοποιεί για Social και Chat κυρίως.

Candy Crush.

Μερικές εφαρμογές Super Market.

1-2 Τραπεζικές.

Αυτά.

Με 80/20 - Wifi/4G το φορτίζει κάθε 1,5-2 ημέρες.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...