Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα πιστεύεται ότι είναι καλή επιλογή;Γράψτε μου εντυπώσεις εσείς που έχετε το κινητό παιδιά!!!Απο μπαταρία τι λέει;
2 μέρες με φυσιολογική χρήση.

1,5 μέρα εάν του πίνεις το αίμα.

1 μέρα εάν ζεις πάνω από το τηλέφωνο.

 

edit

ΕΔΩ μια σύγκριση μεταξύ Α71 και S10 lite

Καλύτερη κάμερα λόγω Super Steady OIS το S10lite. Καλύτερο επεξεργαστή. Και σίγουρα πιό γρήγορες ενημερώσει. Εάν τα χρειάζεσαι, δίνεις τα 200 παραπάνω.

Αλλιώς πας σε Α71. Μέχρι και ίδιο UFS έχουν.

Το Α71 έχει radio + 3.5mm jack

 

from my Samsung A71

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά εγώ είμαι φοιτητής και άρα το κινητό το έχω μόνο για browsing,φωτό και κανένα παιχνίδι.Νομιζω ότι το Α71 με καλύπτει.

Είναι πολύ αξιόλογη συσκευή.

Έχει όλα τα καλά της Samsung (service σε dt χωρίς γκούχ μουχ, οθονάρα, πλήρης υποστήριξη από τον πάροχο), όλα τα κακά (πολύ φορτωμένο UI), πολύ καλή μπαταρία, Snapdragon επεξεργαστή, Power Delivery φορτιστή. Θα πάρει σύντομα UI2.1 και σε κάποια φάση του χρόνου και Andoid 11.

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Δεν είναι και τόσο φθηνό (έχω και ένα Redmi Note 8 pro το οποίο είναι αρκετά φθηνότερο και είναι επίσης άριστο) αλλά εάν θέλεις Samsung νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή με σχετικά μικρό ή έστω φυσιολογικό κόστος.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άμα δε θες φθηνα κινητά πάρε ένα s20 ultra ρε φωταρα.
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τόσα χρήματα,20 ετών είμαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοούσα τιμή 400-600€.

Από ότι μου είπαν τα παιδιά το Α71 είναι πολύ δυνατό άρε θα προχωρήσω σε άμεση αγορά και θα γράψω και εγώ εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτει όλη την οθόνη η είναι κάπως έτσι στις γωνιές;e8c911bc37fb4c7ed4122149c95da7cf.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι σε καμία περίπτωση. Αν είναι έτσι προτιμώ να μην έχω. Ελπίζω να είναι οκ οι φώτο με θήκη και χωρίς...41baa3fa742bd86fdaeb54083dec560c.jpg99d36d3b5d8171a797deb5eec7353278.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το S8 το έδωσα με πόνο καρδιάς αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα, το μόνο πρόβλημα που είχα μαζί του ήταν η 3χίλιαρη μπαταρία του βασικά. Κατά τα υπόλοιπα τηλεφωνάρα ήταν κι αυτή.

 

Για το S9 plus δεν νομίζω να το έκανα, δεν έχω κι εμπειρία χρήσης του όμως..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το S8 το έδωσα με πόνο καρδιάς αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα, το μόνο πρόβλημα που είχα μαζί του ήταν η 3χίλιαρη μπαταρία του βασικά. Κατά τα υπόλοιπα τηλεφωνάρα ήταν κι αυτή.

 

Για το S9 plus δεν νομίζω να το έκανα, δεν έχω κι εμπειρία χρήσης του όμως..

 

Ευχαριστώ,νομίζω πως δεν αξίζει...μια αλλαγή μπαταρίας θα του κάνω μόνο..γιατί ύστερα από 2 χρόνια έπεσε η απόδοση της

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλο σε όλα του θα ελεγα γενικότερα για το Α71. Μπαταρία που με έκαιγε εμένα κορυφή, δεν το συζητώ. Με τη χρήση που του κάνω δύο μέρες άνετα όμως.

 

Αλλά την αίγλη και τα κορυφαία χαρακτηριστικά που συνοδεύει μια ναυαρχίδα της Samsung (των τελευταίων 2-3 χρόνων έστω ) δεν τα έχει. Mid range συσκευή είναι αλλά με πολυ καλα χαρακτηριστικά.

 

Ένα τελευταιο θα σου πω και θα καταλάβεις αμέσως. Πριν αποφασίσω να το πάρω είδα 10δες βίντεο. Όλα έλεγαν για την άψογη οθόνη του. Ερχόμενος από το S8 εγώ, μόλις αναψα για πρώτη φορά το Α71 σχεδόν απογοητεύτηκα. Δεν είναι κακή, δεν είχε και το "ουάου" της ναυαρχιδας του 2017 όμως.

Εσύ έχεις το S9, νομίζω θα σε χαλάσει πολύ περισσοτερο η πρώτη επαφή μαζί του..

 

Και στην πορεια ανακαλύπτεις κι άλλα. Πιο αραιά updates ας πούμε. Αν δεν σε ενδιαφερει οκ, ζεις κι ετσι. Απλα σύντομα θα καταλάβεις ότι "επεσες" σε κατηγορία συσκευής, ακόμα κι αν αρκετα απο τα στοιχεια της ειναι πιο θετικά σε σύγκριση με αυτην που αφησες πίσω. Πχ η κάμερα του Α71 σε σύγκριση με εκείνη του S8. Η 6άρα ram έναντι της 4άρας. Το νεότερο firmware.. και άλλα.

 

Εσυ όμως θα αφησεις S9 plus. Ορθώς καταλήγεις στο να το κρατήσεις λοιπόν κατ εμέ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ακριβη mid range συσκευή...

 

Στάλθηκε από το MI 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Στην κρίση του καθενός αυτό. Συγκριτικά με παρόμοιων χαρακτηριστικών άλλων εταιριών συσκευές ναι είναι. Απ'την άλλη πάλι παίρνεις μια συσκευή με 7άρα σχεδόν οθόνη που δεν της λείπει κάτι και τα κάνει όλα -πολύ θα έλεγα- καλα.

 

Πάντα υπάρχει και το skroutz βεβαια, εγώ την πήρα 170 ευρώ κάτω από την αρχική 500άρα που είχε επίσημη εκείνο τον καιρό. Με 330 ευρώ λοιπόν δεν μπορώ να παραπονιέμαι και για κάτι, τουλάχιστον όχι προς το παρόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η Samsung δίνει επίσημη εγγύηση 2 ετών από όποιο κατάστημα και άν το αγοράσεις (αρκεί να είναι Ευρωπαϊκής εισαγωγής) τότε δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να δώσεις τα παραπάνω χρήματα.

 

Εγώ κάπου στα 330 την πήρα από Skroutz και μάλιστα έπεσα και σε Ελληνικής εισαγωγής. Εάν το κυνηγήσεις λίγο είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε Ελληνικό. Όχι ότι έχει καμία σχέση αυτό στην εγγύηση, απλά θα είσαι σίγουρος ότι έχεις EU GR rom.

Η συσκευή σε σύγκριση με τα Xiaomi (γιατί εκεί πάς εναλλακτικά, θές δε θές) έχει το UI2 (σε λίγο UI2.1) το οποίο το θεωρώ πολύ πιό σταθερό από το miui. Επίσης θεωρώ την Samsung πολύ πιό σοβαρή σαν εταιρεία από την Xiaomi. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός αυτή.

 

Το A71 όπως και το Mi9T, δεν τα θεωρώ Midrange. Είναι πολύ πιό πάνω κατηγορία. Σε κάτι αδιαβροχοποιήσεις και κάτι ασύρματες φορτίσεις χάνουν. Η ταμπέλα midrange είναι λάθος κατ'εμέ. Είναι υπερπλήρης συσκευές που θα καλύψουν και τους πιο απαιτητικούς.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάει η κάμερά του σε σχέση με το Α70??

Φίλε...το Α70 δεν είχε κάμερα...είχε μια τρύπα με έναν φακό μέσα...:lol:

 

Κατά πολύ ανώτερη η κάμερα του Α71. ΠοΛΛύ ανώτερη.

Έχει "κινεζοαπόδοση" όμως...μην περιμένεις θαύματα...you know what i mean ;)

Άμα ασχοληθεί κανένας και δώσει καμία καλή cgam τότε θα βελτιωθεί πολύ. Έβαλα μια του Urnyx's 2.3 που είχε xml για A71 αλλά δεν ενθουσιάστηκα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.

ερχομενος απο tcl plex με τα πιο παραξενα μικροσπαστικα προβληματα, θα μου επιτρεψετε να κανω καποιες πολυ εξειδικευμενες ερωτησεις, αν και ηδη το εχω παραγγειλει...

1. Οι ηχοι ειδοποιησεων των εφαρμογων viber, messenger, whatsapp, χτυπανε με τον "μανίσιο" ήχο της εφαρμογης? (στο tcl plex δεν υπηρχαν, επρεπε να βαλεις απο τη λιστα ηχων του συστηματος του τηλεφωνου)

2. στο viber μπορεις να στειλεις βιντεομήνυμα με τη selfie καμερα; (στο tcl παγωνε η οθονη)

3. Στις επαφες, αν πληκτρολογησεις ενα ονομα (πχ. Γιωργος Παπαδοπουλος) στο βγαζει μια φορα ή 2 φορες; (στο tcl plex το εβγαζε 2 φορες, μια την κανονικη επαφη και μια του viber - ενω ειχα απενεργοποιησει την εμφανιση οποιωνδηποτε επαφων εκτος του gmail)

Αν λειτουργει με ολα αυτα σωστα τοτε ειμαι πολυ χαρουμενος που η καθημερινοτητα μου θα πηγαινει ρολοι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα.

ερχομενος απο tcl plex με τα πιο παραξενα μικροσπαστικα προβληματα, θα μου επιτρεψετε να κανω καποιες πολυ εξειδικευμενες ερωτησεις, αν και ηδη το εχω παραγγειλει...

1. Οι ηχοι ειδοποιησεων των εφαρμογων viber, messenger, whatsapp, χτυπανε με τον "μανίσιο" ήχο της εφαρμογης? (στο tcl plex δεν υπηρχαν, επρεπε να βαλεις απο τη λιστα ηχων του συστηματος του τηλεφωνου)

2. στο viber μπορεις να στειλεις βιντεομήνυμα με τη selfie καμερα; (στο tcl παγωνε η οθονη)

3. Στις επαφες, αν πληκτρολογησεις ενα ονομα (πχ. Γιωργος Παπαδοπουλος) στο βγαζει μια φορα ή 2 φορες; (στο tcl plex το εβγαζε 2 φορες, μια την κανονικη επαφη και μια του viber - ενω ειχα απενεργοποιησει την εμφανιση οποιωνδηποτε επαφων εκτος του gmail)

Αν λειτουργει με ολα αυτα σωστα τοτε ειμαι πολυ χαρουμενος που η καθημερινοτητα μου θα πηγαινει ρολοι :rolleyes:

 

Δεν θα το μετανιώσεις που το παρήγγειλες. Όταν το λάβεις και αρχίσεις να το χαϊδεύεις, θα διαπιστώσεις περιχαρής πως η καθημερινότητά σου θα πηγαίνει ρολόι. Κι αυτό γιατί οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι ΝΑΙ σε όλα :D

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η Samsung δίνει επίσημη εγγύηση 2 ετών από όποιο κατάστημα και άν το αγοράσεις (αρκεί να είναι Ευρωπαϊκής εισαγωγής) τότε δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να δώσεις τα παραπάνω χρήματα.

 

Εγώ κάπου στα 330 την πήρα από Skroutz και μάλιστα έπεσα και σε Ελληνικής εισαγωγής. Εάν το κυνηγήσεις λίγο είναι πολύ πιθανό να πέσεις σε Ελληνικό. Όχι ότι έχει καμία σχέση αυτό στην εγγύηση, απλά θα είσαι σίγουρος ότι έχεις EU GR rom.

Η συσκευή σε σύγκριση με τα Xiaomi (γιατί εκεί πάς εναλλακτικά, θές δε θές) έχει το UI2 (σε λίγο UI2.1) το οποίο το θεωρώ πολύ πιό σταθερό από το miui. Επίσης θεωρώ την Samsung πολύ πιό σοβαρή σαν εταιρεία από την Xiaomi. Είναι προσωπική επιλογή του καθενός αυτή.

 

Το A71 όπως και το Mi9T, δεν τα θεωρώ Midrange. Είναι πολύ πιό πάνω κατηγορία. Σε κάτι αδιαβροχοποιήσεις και κάτι ασύρματες φορτίσεις χάνουν. Η ταμπέλα midrange είναι λάθος κατ'εμέ. Είναι υπερπλήρης συσκευές που θα καλύψουν και τους πιο απαιτητικούς.

 

απο ποιο καταστημα το αγορασες? αν θες στειλε μου pm. ευχαριστω

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

Τα COS και VOD πήρανε αναβάθμιση. Λογικά είναι patch μαζί με UI2.1 ( ; ).

Σε λίγο καταφτάνει και για τα EUR.

:cool:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αγορασα κι εγω κι η κοπελα μου. Ειναι τελειο!!!

Μια ερωτηση...

Επειδη εγω χρησιμοποιω bluetooth ακουστικο και η κοπελα μου ενσυρματα ακουστικα, πως ρυθμιζω τη συσκευη οταν μου στελνουν μηνυματα ειτε sms, messenger, viber, whatsapp να ακουγεται η ειδοποιηση και απ το τηλεφωνο...(διοτι απο τα ακουστικα ακουγεται - το τηλεφωνο ομως μονο δονειται) Ξερει κανεις πως το ρυθμιζω? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Edited by singer
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι έντονα την αγορά της γνήσιας θήκης S View Wallet Cover της Samsung. Επειδή όμως είχα παλιότερα σε άλλη συσκευή παρόμοια θήκη που μου δημιούργησε γρατζουνιες στην οθόνη από κάτι χαζές ραφές που είχε στο "καπάκι" (οι τσεπες για τις πιστωτικές κάρτες γαρ.. ) εξακολουθώ να φοβάμαι και τη συγκεκριμένη. Παρόλο που εδώ δεν υπάρχουν ραφές και το εσωτερικό μέρος του καπακιού δείχνει πιο ποιοτικό και προσεγμένο εγώ εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες.. κάποιοι στο YouTube αναφέρουν ότι όντως, και στις συγκεκριμένες παρατηρούνται φαινόμενα μετά από μήνες χρήσης..

 

Εννοείται ότι έχω προστατευτικό γυαλί στην οθόνη (δεν θα την σκεφτόμουν καν τη συγκεκριμένη θήκη διαφορετικά ) όμως αυτό δεν καλύπτει 100% την οθόνη. Αφήνει ακάλυπτο ένα μέρος περίπου 2-3mm περιμετρικά.

Εννοείται επίσης ότι θα φροντίζω να κλείνω πάντα το καπάκι της θήκης ενώ η οθόνη θα είναι καθαρή χωρίς σκόνη ή οποιασδήποτε άλλης μορφής ξένου σώματος πάνω της.

 

Να τη σκάσω τη 40άρα η να παραμείνω με την κλασική θήκη σιλικόνης που καλύπτει μόνο το πίσω μέρος - πάντα σε συνδυασμό με προστατευτικό γυαλί φυσικά; 3 χρόνια άντεξε με αυτή τη λύση η οθόνη του S8 που είχα πριν. Δεν είχα και πτώση όμως, καθαρή τύχη μάλλον.

 

Έχω άλλο ένα ερώτημα για τη συγκεκριμένη, σε περίπτωση που την έχει δει κάποιος από κοντά δηλαδή. Όταν κλείνει το καπάκι, υπάρχει κάποιος μαγνήτης που το κρατάει κλειστό ή είναι ελεύθερο να ανοίξει σε οποιαδήποτε πτώση; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε μιλάμε για απίστευτο φάουλ.. ειδικά όταν προορίζεται για συσκευή με 6.7 ιντσών οθόνη.

 

Αν την έχει ήδη βάλει κάποιος, οποιοσδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη εννοείται. :)

 

f609f03bdc65511f641ee3cff293cd91.jpg

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο tempered glass γιατί πήρα ένα από το κατάστημα που πήρα το κινητό και είχε ένα μαύρο περίγραμμα και έκρυβε την οθόνη.

 

Για θήκη έχω τη Spigen Liquid Crystal Back Cover Crystal Clear (Galaxy A71).

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...